Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Wolfram Alpha

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 19.05.2002
"Wolfram Alpha - www.wolframalpha.com - este un nou motor de căutare autorul căruia, Stephen Wolfram, un fizician britanic, își propune, mai în glumă mai serios, să concureze cu monstrul internetosferic Google.

Noul motor de căutare ar urma să rezolve deficiențele înregistrate în prezent în cazul căutărilor pe net înțelegând internauții aflați în căutarea informațiilor și răspunzând direct nevoilor acestora. Vorba lui nea’ Volfram:

Fifty years ago, when computers were young, people assumed that they’d quickly be able to handle all these kinds of things … and that one would be able to ask a computer any factual question and have it compute the answer. But it didn’t work out that way … I’d always thought, though, that eventually it should be possible. And a few years ago, I realised that I was finally in a position to try and do it.

Potrivit autorului proiectului Wolfram Alpha, noul sistem înțelege întrebările puse de utilizatori, calculând răspunsurile bazate pe un extins și detaliat calcul matematic.

Wolgram Alpha urmează a fi lansat în luma mai, 2009."

#2
Myrmidon

Myrmidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.10.2006
Ideea e foarte interesanta, dar pana va fi de-a dreptul un concurent serios pt Google va dura mult.
Unul dintre motive ar fi faptul ca nu se descurca cu omonimele. (vezi ex: cu 50 Cent )

#3
senoctar

senoctar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 01.07.2006
Software care simuleaza faptul ca ar intelege exista de ceva timp, vezi majoritatea chatbot-urilor. Iar acel motor de cautare de ce ar fi asa impresionant, sigur nu va intelege efectiv intrebarea doar spune ca e pe baza de niste calcule matematice si sigur se foloseste de niste algormitmi de invatare automata care sunt mai mult statistici. Apoi exista deja ask.com

#4
Electryc

Electryc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 10.02.2008
De inteles nu are cum sa inteleaga intrebarea efectiv, tot pe niste algoritmi este bazat, dar va fi ceva nou si asta va atrage lumea.
Mai demult am downloadat niste simulari dragute de pe site-ul lui. Daca s-ar introduce si la noi in scoli asa ceva, cred eu ca stiinta ar fi mult mai usor inteleasa si ar capta mult mai multi elevi.

#5
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Site-ul și programul mathematica, sunt destul de bune. Oricum, nu cred că se prea poate compara cu Google, unde lucrează printre cei mai buni programatori din lume.

#6
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Cu GOOGLE nu se poate concura never... din 2003 de cand a intrat la bursa sunt in continua dezvoltare(nu ca-nainte nu erau) asa ca nici un Wolfram nu o sa concureze, in urmatorii 20 de ani co Goole.

#7
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
S-a deschis insfarsit.

#8
Electryc

Electryc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 10.02.2008
^
Mie tot "Launching May 2009" imi scrie.

#9
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
A mers ieri

#10
Myrmidon

Myrmidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.10.2006

View PostElectryc, on May 8 2009, 17:23, said:

^
Mie tot "Launching May 2009" imi scrie.

Yep, a mers ieri, dar prost. Adica incet si in plus pentru anumite cuvinte gen "Romania" rezultatele au fost dezamagitoare.

#11
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Da, mergea ingrozitor.

#12
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postsenoctar, on May 4 2009, 14:52, said:

Software care simuleaza faptul ca ar intelege exista de ceva timp, vezi majoritatea chatbot-urilor. Iar acel motor de cautare de ce ar fi asa impresionant, sigur nu va intelege efectiv intrebarea doar spune ca e pe baza de niste calcule matematice si sigur se foloseste de niste algormitmi de invatare automata care sunt mai mult statistici.
Oare oamenii în ce măsură înțeleg efectiv întrebările care li se pun? Nu cumva și noi funcționăm pe baza unor algoritmi, diferiți, ce-i drept, dar tot statistici și tot limitați? De fapt ce înseamnă înțelegerea efectivă? Dacă mă uit la felul cum răspund unii oameni la întrebări constat că înțelegerea lor e cu totul superficială. În cazul lor prefer să pun întrebarea unui automat.

Calculatoarele au întrecut deja omul rînd pe rînd la o mulțime de operații: memorare, calcule, unele prelucrări de informații, comanda unor mașini etc. Vor ajunge curînd să ne întreacă și la a răspunde la întrebări. Procesul presupune trei pași importanți: interpretarea întrebării, colectarea informațiilor și formularea răspunsului. Nici unul dintre pași nu este îngrozitor de complex. E doar o chestiune de timp pînă la rezolvarea satisfăcătoare a problemei.

Apoi, după ce Wolfram Alpha sau alt program va începe să funcționeze bine, putem afla simplu cum procedează pentru a răspunde la întrebări: îl vom întreba chiar pe el.

Mai tîrziu va începe el să ne întrebe pe noi: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ukeHdiszZmE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
HAL-al robot :)
Si cat dureaza pana cand trece un calculator testul Turing?

#14
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostAdiJapan, on May 11 2009, 13:20, said:

Calculatoarele au întrecut deja omul rînd pe rînd la o mulțime de operații: memorare, calcule, unele prelucrări de informații, comanda unor mașini etc. Vor ajunge curînd să ne întreacă și la a răspunde la întrebări. Procesul presupune trei pași importanți: interpretarea întrebării, colectarea informațiilor și formularea răspunsului. Nici unul dintre pași nu este îngrozitor de complex. E doar o chestiune de timp pînă la rezolvarea satisfăcătoare a problemei.
Să văd calculatorul care doar să proceseze două filme la 150 de megapixeli cu vreo 10 milioane de culori și framerate de 24 de imagini pe secundă; cu un singur CPU.

Edited by m3th0dman, 11 May 2009 - 15:59.


#15
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostAnjin`, on May 11 2009, 21:31, said:

Si cat dureaza pana cand trece un calculator testul Turing?
Aș zice că mai puțin decît milioanele de ani care i-au trebuit omului să ajungă să inventeze testul Turing.


View Postm3th0dman, on May 11 2009, 22:55, said:

Să văd calculatorul care doar să proceseze două filme la 150 de megapixeli cu vreo 10 milioane de culori și framerate de 24 de imagini pe secundă; cu un singur CPU.
Depinde ce înțelegi prin prelucrare. Dacă îi ceri calculatorului să înțeleagă filmele, să tragă învățăminte de viață, să rîdă la poante și să plîngă la sfîrșit, atunci într-adevăr îi ceri cam mult. Deocamdată.

#16
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Cica se deschide azi la 7, da depinde de fusul orar.

#17
ady1689

ady1689

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 23.07.2007

View PostKakashi-Hatake, on May 15 2009, 20:05, said:

Cica se deschide azi la 7, da depinde de fusul orar.
S-a deschis, dar merge cam greu..

View PostAdiJapan, on May 11 2009, 13:20, said:

Oare oamenii în ce măsură înțeleg efectiv întrebările care li se pun? Nu cumva și noi funcționăm pe baza unor algoritmi, diferiți, ce-i drept, dar tot statistici și tot limitați? De fapt ce înseamnă înțelegerea efectivă? Dacă mă uit la felul cum răspund unii oameni la întrebări constat că înțelegerea lor e cu totul superficială. În cazul lor prefer să pun întrebarea unui automat.

Calculatoarele au întrecut deja omul rînd pe rînd la o mulțime de operații: memorare, calcule, unele prelucrări de informații, comanda unor mașini etc. Vor ajunge curînd să ne întreacă și la a răspunde la întrebări. Procesul presupune trei pași importanți: interpretarea întrebării, colectarea informațiilor și formularea răspunsului. Nici unul dintre pași nu este îngrozitor de complex. E doar o chestiune de timp pînă la rezolvarea satisfăcătoare a problemei.

Apoi, după ce Wolfram Alpha sau alt program va începe să funcționeze bine, putem afla simplu cum procedează pentru a răspunde la întrebări: îl vom întreba chiar pe el.

Mai tîrziu va începe el să ne întrebe pe noi: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ukeHdiszZmE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

...cam asa e:D

#18
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Mie imi merge super repede. http://www.wolframal...nput/?i=romania

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate