Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Program antrenament/alimentatie

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
De maine vreau sa ma reapuc de sala si am nevoie de un program de antrenament si alimentatie adaptat nevoilor mele. Am 19 ani, 68 de kg si 174-175 cm. Precizez ca tipul meu somatic este Endomorf. Timpul imi permite sa merg la sala doar in zilele de Luni, Miercuri si Vineri, deoarece in zilele de Marti, Joi si Sambata am antrenament la fotbal. As vrea ca la o sesiune de antrenament sa lucrez atat cardio cat si forta, iar un program in acest sens ar fi foarte bun. In plus m-ar ajuta si un regim de alimentatie, as fi dispus sa folosesc si suplimente nutritive. Daca ati putea sa imi scrieti un raspuns in acest sens, mi-ar fi de mare ajutor. Va multumesc

#2
Calm78

Calm78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.04.2009
Mai intai, vorbeste cu instructorul salii - este platit sa te ajute si ar trebui sa fie si cel mai pregatit sa o faca. Apoi, documenteaza-te pe internet; un site romanesc cu niste programe de antrenament este topculturism, iar altul in engleza, foarte bun, este Bodybuilding.com. Succes.

#3
dancic69

dancic69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.12.2008
Luni = Piept, biceps;
Marti = Spate, tricepsi, trapez;
Miercuri = Pauza;
Joi = Deltoizi, cvadricepsi;
Vineri = Abdomen, gambe;
Sambata = Lombari, antebrat, femurali;
Duminica = Pauza.
Programul acesta l.am inceut de 1 saptamana.

Am 21 de ani, 1.90, 88 KG si merg la sala de 3 luni. Lucrez 12 ore pe zi de la 07:00 la 19:00 si la sala merg la ora 21:00. As vrea sa stiu daca este bun programul acesta, iar daca nu, ce program imi recomandati? Tipul somatic: Ectomorf.

#4
alexbitzu

alexbitzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.12.2007

View Postdancic69, on 24th June 2009, 06:34, said:

Luni = Piept, biceps;
Marti = Spate, tricepsi, trapez;
Miercuri = Pauza;
Joi = Deltoizi, cvadricepsi;
Vineri = Abdomen, gambe;
Sambata = Lombari, antebrat, femurali;
Duminica = Pauza.
Programul acesta l.am inceut de 1 saptamana.

Am 21 de ani, 1.90, 88 KG si merg la sala de 3 luni. Lucrez 12 ore pe zi de la 07:00 la 19:00 si la sala merg la ora 21:00. As vrea sa stiu daca este bun programul acesta, iar daca nu, ce program imi recomandati? Tipul somatic: Ectomorf.
Obligatoriu dupa ziua de piept si biceps trebuie sa ai o zi de pauza, SAU sa faci doar picioare...
Eu fac:
1. piept+biceps
2.pauza/picioare depinde...
3. spate+triceps
4. pauza
5. umeri+trapez
Nu e nimic batut in cuie, doar regula ca dupa ziua de piept si biceps trebuie sa iei pauza...
O seara buna...

#5
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Corect, daca nu iei o pauza nu cresti pentru ca organismul are nevoie de timp sa refaca fibrele musculare rupte in timpul antrenamentului.

#6
dani_eu

dani_eu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.06.2009
vreau sa  ma apuc  de  sala si  as  vrea  sfatul  vostru  ca   mam   gandit sa   nu   ma apuc eu  singur  de  capul  meu  poate   nu   fac  bn. deci  imi  da  si   mie  cn  un  program  cu  care sa  incep . sa  fie  pe  toata  saptamana. si  daca se  poate umpic   mai  explicit  ca  is  incepator  si  poate   nu inteleg(mai  babeste  cum  sar  zice   ms)

#7
alexbitzu

alexbitzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.12.2007

View Postdani_eu, on 29th June 2009, 10:31, said:

vreau sa  ma apuc  de  sala si  as  vrea  sfatul  vostru  ca   mam   gandit sa   nu   ma apuc eu  singur  de  capul  meu  poate   nu   fac  bn. deci  imi  da  si   mie  cn  un  program  cu  care sa  incep . sa  fie  pe  toata  saptamana. si  daca se  poate umpic   mai  explicit  ca  is  incepator  si  poate   nu inteleg(mai  babeste  cum  sar  zice   ms)
Salut.
Uite aici cum se fac exercitiile, iar unul dintre programe ar fi cel de mai sus. uite-te mai sus 2 posturi si-l vei gasi...
E doar unul dintre multele programe pe care le poti incepe, ramane la latitudinea ta (imi cer scuze pt cacofonie) ce alegi...
Bafta si rabdare...
LE: am uitat sa spun ca alegi din exercitiile de acolo vreo 3, maxim 4 feluri de exercitii pt fiecare grupa de muschi...
Ai grija la alimentatie si nu uita sa te odihnesti bine...

Edited by alexbitzu, 29 June 2009 - 09:39.


#8
dani_eu

dani_eu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.06.2009
1. piept+biceps
2.pauza/picioare depinde...
3. spate+triceps
4. pauza
5. umeri+trapez
Nu e nimic batut in cuie, doar regula ca dupa ziua de piept si biceps trebuie sa iei pauza...
O seara buna...
de   programu asta  vb?

#9
alexbitzu

alexbitzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.12.2007

View Postdani_eu, on 29th June 2009, 10:46, said:

1. piept+biceps
2.pauza/picioare depinde...
3. spate+triceps
4. pauza
5. umeri+trapez
Nu e nimic batut in cuie, doar regula ca dupa ziua de piept si biceps trebuie sa iei pauza...
O seara buna...
de   programu asta  vb?
Da despre asta e vorba..., dar exact cum am zis acolo, nu e nimic batut in cuie, adica am auzit si de programe cu o zi in care faci piept si spate, o zi de brate etc...
Cauta pe net ca pute de programe si sfaturi de la oameni mai avizati ca mine...;)
La ce sala faci?
Bafta

#10
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,696
  • Înscris: 06.07.2005
La sala mergi la ora 21, cate ore mai dormi ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate