Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

MONITOARE TFT

- - - - -
  • Please log in to reply
627 replies to this topic

#595
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
De Benq FP72V stie cineva ceva? Specificatiile par ok: contrast 1000:1, luminozitate 300, viteza 25ms (nu-l vreau pentru jocuri) si cel mai important pentru mine - 16.7 mil culori. Am cautat review-uri, cred ca am gasit unul singur ca rezultat al unui test si nu bla-bla-urile din brosura produsului. L-a vazut cineva pe viu? Review-ul era relativ ok, adica monitorul se pare ca e mediu in cazul filmelor, in cazul textului mai apar unele neclaritati ale caracterelor, pentru jocuri nu prea e recomandat.

Il vreau pentru filme, internet, aplicatii Office, fara jocuri.

#596
pricinosus

pricinosus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 20.12.2004

View Postrio, on Jun 16 2006, 20:33, said:

CrystalBrite  este tot una cu Cristal view  (Fujitsu ) PolishScreen (Benq ) sau Xblack de la Sony si in principal consta intr-un strat care se aplica peste LCD care imbunantateste contrastul si care are aspectul de oglinda , deci daca  vei folosi monitorul intr-un loc in care bate lumina in el , o sa vezi mai prost decat pe unul care nu are aceasta tehnologie . Deci teoretic un monitor cu tehnologia asta e mai ok decat unul fara .


Teoretic !?!?!?!?!?!?
Practic este EXCEPTIONAL omule !!!!
Chestia cu soarele reflectat, ai sa fim seriosi ca nici CRT-ul nu-l tii cu fata la ferestra ziua la ora 12    :naughty:
Daca e sa iei un laptop cu ecran glossy, te mai gandesti putin inainte de a face alegerea.

Am vazut un Sony cu Xbrite, adus din statele unite (Xbrite cred ca e acelasi lucru cu Xblack - marketing probabil), acum vreo 2 ani la un prieten....
EXCEPTIONAL... super culori, albul este un alb stralucitor nu gri cu tenta de portocaliu, verde sau alte culori cum este la orice TFT.
Are un contrast extraordinar
Daca l-ar vedea multi si-ar schimba parerea despre CRT-uri.

Sunt in prospectarea pietei. Am vazut vreo trei modele de sony cu xblack aici in Romania.

IN afara de CrystalBrite(Acer)
                 Cristal view  (Fujitsu)
                 PolishScreen (Benq)
                 Xblack (Sony)
mai stiti si alte firme care fac monitoare cu acesta tehnologie si se gasesc in Romania

Cei care au monitoarte TFT cu acest tip de ecran, ce va place si ce nu la ele ?

Astept provincia   :peacefingers:

#597
pop_laviniu

pop_laviniu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.10.2006
Salutare.

Toata lumea vorbeste numai de 970P, ei bine eu doresc sa-mi cumpar un LCD SAMSUNG 950B dar nu se prea gaseste prea multa informatie (teste, tomshardware.com) despre el, nici macar pe acest forum. Parca nu s-a vandut nici unul in Romania.
detalii tehnice: http://www.samsung.c...9cibqsqedc.asp#

Daca si-a achizitionat cineva acest monitor sau a testat acest monitor il rog sa-mi raspunda.

#598
kempes76

kempes76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.10.2006
Salut
as dori sa stiu sieu cine fabrica monitoarele asus ca am vazut pe net un monitor asus pg 191 si as dori sa-mi iau si eu,stiti ceva despre el?
l-a testat cineva?

#599
lupone

lupone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.06.2004
Si pe mine m-ar interesa un asus!
http://www.asus.com/...amp;modelmenu=2
Mamai gandeam si al un acer dar nu stiu nimic despre ele (oricum, de nu primesc nici un raspuns de aici, fac comanda de acer).
http://www.acer-ee.c...;crc=2159043321
Cu samsung-ul am luat teapa - cd sa-l ridic avea un pixel mort!

#600
motanex

motanex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 21.06.2006
as vrea sa-mi iau si eu un monitor TFT dar nu stiu ce sa aleg. jocuri nu prea joc dar folosesc mult tvtunerul. s-ar putea sa am probleme din punct de vedere al redarii imaginilor? si ma refer la acel "response time"  :confuzzled:
suma pe care o am la dispozitie 800-900 lei :D

#601
Marcuss

Marcuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 10.12.2005
Si eu am stat vreo luna in dilema si dupa ce am redus din nr imens de monitoare am ramas cu SAMSUNG 940N sau  LG1952.

Am test, vazut si comparat cele 2 monitoare.

Mi-a placut f mult LG si am dat comanda la cei de la pcfun si nu am platit nici taxe postale si a doua zi a ajuns acasa la mine.

concluzia mea:

ia un lg 1952s de la pcfun.ro (au pretul cel mai bun la monitoarele de mai sus)

#602
vladi318

vladi318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 11.11.2006
pai da dar e cam varza, d-aia e asa ieftin. In primul rand n-are DVI, apoi contrastul e 1400:1  ceea ce inseamna varza (pentru ca asta ar cam insemna in jur de 450:1 dupa standardul normal avand in vedere ca 2000:1 e echivalent cu 700:1 dupa  standardul normal) si timpu de raspuns e de 8ms ceea ce nu e grozav (exista si de 2 ms la 1970HR)

#603
motanex

motanex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 21.06.2006
imi poate spune cineva daca are monitor LCD si are si tvtuner? si sa-mi spuna cum se vede si daca exista probleme?

Edited by motanex, 26 January 2007 - 15:05.


#604
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006

View Postvladi318, on Jan 26 2007, 09:47, said:

contrastul e 1400:1  ceea ce inseamna varza (pentru ca asta ar cam insemna in jur de 450:1 dupa standardul normal avand in vedere ca 2000:1 e echivalent cu 700:1 dupa  standardul normal)
Care e faza cu "standardul normal" vs. "standardul LG"? E ca şi faza cu waţii muzicali vs. waţii RMS?

Edited by clicu, 26 January 2007 - 15:16.


#605
Morphy

Morphy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 28.03.2005

View Postclicu, on Jan 26 2007, 15:08, said:

Care e faza cu "standardul normal" vs. "standardul LG"? Îmi aduce aminte de casetofoanele facute pe vapor pe care scria 300W.


LG foloseste niste specificatii "inedite". De exemplu contrastul de 1400:1 este DFC adica Digital Fine Contrast. Eu oricum din cate stiu contrastul asta se imparte la 2. Deci ar avea de fapt 700:1 reali. Nu e cu nimic mai deosebit decat un Samsung de 700:1.

Oricum din cate am vazut si Samsung a imprumutat din termenele astea. 731BF are Dynamic Contrast de 2000:1. Asta nu e decat Marketing la greu.
Nu vreau sa influentez pe nimeni dar clasamentul meu arata cam asa.

1. Samsung 2. BenQ 3. LG/Philips 4. Altii

PS: In unele cazuri monitoarele BenQ au culori mai frumoase chiar si decat Samsung. Mentionez ca am un Samsung 730BF (4ms GtoG) si un BenQ FP73G (6ms). Deci stiu ce vb.

#606
vladi318

vladi318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 11.11.2006

View PostMorphy, on Jan 26 2007, 15:21, said:

LG foloseste niste specificatii "inedite". De exemplu contrastul de 1400:1 este DFC adica Digital Fine Contrast. Eu oricum din cate stiu contrastul asta se imparte la 2. Deci ar avea de fapt 700:1 reali. Nu e cu nimic mai deosebit decat un Samsung de 700:1.

Oricum din cate am vazut si Samsung a imprumutat din termenele astea. 731BF are Dynamic Contrast de 2000:1. Asta nu e decat Marketing la greu.

In primul rand in standardul DFC 2000 inseamna 700, unele situri chiar dau la contrast "2000:1 DFC" si in paranteza "700:1",
deci crede-ma cand spun ca 1400 DFC inseamna 450 (deci varza, poti sa compari in orice magazin).

In al doilea rand nu e un standard al LG-ului pe care in ultimul timp l-a imprumutat si Samsung, asta e o prostie, e un standard al institutului international de standardizare (I.S.O.) pe care logic il foloseste toata lumea, fiecare dupa cum ii convine (intr-adevar din considerente de marketing).

#607
Athelas

Athelas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.01.2007
in nici un caz crt si in orice caz samsung ... parerea mea

Edited by Athelas, 28 January 2007 - 15:54.


#608
Morphy

Morphy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 28.03.2005

View Postvladi318, on Jan 27 2007, 21:24, said:

In primul rand in standardul DFC 2000 inseamna 700, unele situri chiar dau la contrast "2000:1 DFC" si in paranteza "700:1",
deci crede-ma cand spun ca 1400 DFC inseamna 450 (deci varza, poti sa compari in orice magazin).

In al doilea rand nu e un standard al LG-ului pe care in ultimul timp l-a imprumutat si Samsung, asta e o prostie, e un standard al institutului international de standardizare (I.S.O.) pe care logic il foloseste toata lumea, fiecare dupa cum ii convine (intr-adevar din considerente de marketing).


Da.
Pai probabil o sa imi spui ca asa e si cu ms astea. Eu din cate stiu Benq a inceput sa masoare timpul de raspuns de la gri la gri, iar ca replica au inceput toti sa masoare timpul GtoG (vazand ca nu pot altfel sa scada sub 6-8ms reali). Daca ar fi un standard l-ar folosi toti, insa eu nu prea vad la BenQ DFC-ul asta si nici la Acer si la multe alte monitoare.

Chestia cu contrastul ca si cu ms GtoG e pur marketing si nimic mai mult. Cu ce ma incalzeste ca pune 2000:1 (cand de fapt sunt 450:1, cum zici tu) sau 2ms GtoG cand de fapt sunt vreo 8 ms reale? Doar ca sa ia ochii la lume  :nonobad:

#609
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006
Eh las' că o să apară altă firmă cu altă modalitate de sporire pe hârtie a contrastului la 5000:1. Între timp m-am mai documentat cu privire la DFC, se pare că e o functie LG care intra in funcțiune doar în modul Movie și sporește contrastul în scenele întunecate pentru a reda mai bine detaliile. În scenele normale contrastul scade. Recenzorii spun că au dezactivat-o pentru că li s-a părut aiurea să tot fluctueze contrastul.

#610
dreammer54

dreammer54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.11.2006
Salutare.
Urmeaza sa-mi iau si eu un LG L 1952 s, de fapt sper ca maine sa-l pot lua.
Am citit pe un forum ceva despre meniul service la aceste monitoare si cum modificarea unor parametri de acolo ar imbunatati cumva calitatea imaginii(gain pe fiecare culoare, offset, aging on/off si alte chestii pe care nu le cunosc).
Ma intereseaza insa daca este bine ca utilizatorul sa umble intr-un meniu service.
Puteti sa ma lamuriti?

#611
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
AM o intrebare :
Samsung 941BW este acelasi cu Samsung 940BW si e nume diferit pentru europa si sua?
941BW
http://www.amazon.co...i...ER&v=glance
940BW
http://www.best-shop...35d2d2f556af358

Edited by katman, 05 February 2007 - 13:35.


#612
rocky_manro

rocky_manro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.01.2007
941BW -- probabil o sa inlocuiasca modelul 940BW; cine stie cand va aparea si in RO.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate