Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

In legatura cu taierea cozii si cuparea urechilor la Dobermanni si nu numai

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

Poll: Cuparea urechilor (38 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu cuparea urechilor la caini?

  1. Da (19 votes [50.00%])

    Percentage of vote: 50.00%

  2. Nu (19 votes [50.00%])

    Percentage of vote: 50.00%

Vote Guests cannot vote

#1
GoatWhore

GoatWhore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.05.2009
Buna!
De ceva timp, sunt extraordinar de atras de rasa Dobermann. Stiu ca un caine de aceasta rasa este o responsabilitate foarte mare, iar mai ales ptr mine, deoarece devin ptr a prima data stapanul unui caine complet "dedicat" mie. Am mai avut un Ciobanesc German pana la 12 ani care a murit de batranete dar a fost dresat de catre parintii mei. Acestia mi'au zis ca odata ce'mi vor lua cainele, il vor lasa in grija mea, ei dandu'mi sfaturi si ajutoare in privinta dresajului. A fost alegerea mea, oricum. Totusi, din ce'am auzit, estetica Dobermanului consta in cuparea urechilor, ceea ce le face sa stea "sculate" :). "After further research", mi'am dat seama ca taierea urechilor este un subiect extrem de controversat si ilegal in unele state. Care e situatia in Romania? De asemenea, se zice ca acest lucru are beneficiile lui. El aude mai bine, previne unele boli etc. Este adevarat? Iar o ultima intrebare privind taierea urechilor: care este intervalul de timp in care aceasta operatie trebuie facuta, in caz ca este legala in Romania?

Ceea ce priveste taierea cozii, nu sunt sigur daca am inteles bine, dar ce'am inteles eu e ca aceasta operatie previne expunerea cozii anumitor pericole, ca de exemplu maidanezii care ar musca coada acestuia si ar transmite anumite boli. Asa e? Taierea cozii pare a nu fi atat de controversata, ba chiar deloc, in comparatie cu taierea urechilor. Operatia aceasta se poate face oricand, nu?

Intrebare optionala: Stie careva un site complet despre dresarea cainilor? Sunt bune si site'urile comerciale care fac trimiteri spre carti sau alte chestii, dar cu conditia sa am garantia a celui care'mi recomanda produsul ca l-a folosit si ca merita toti banii.

Edited by GoatWhore, 03 May 2009 - 17:34.


#2
-Zamolx-

-Zamolx-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 01.05.2009
Daca esti hotarat sa-ti iei un caine, mergi pe la expozitiile canine si vorbeste cu posesorii de dobermani. Asa vei afla diferente intre ce scrie in carti si realitate. Sau mergi la o asociatie chinologica si informeaza-te acolo. Sau de aici.

#3
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 GoatWhore, on May 3 2009, 17:32, said:

Ceea ce priveste taierea cozii, nu sunt sigur daca am inteles bine, dar ce'am inteles eu e ca aceasta operatie previne expunerea cozii anumitor pericole, ca de exemplu maidanezii care ar musca coada acestuia si ar transmite anumite boli. Asa e? Taierea cozii pare a nu fi atat de controversata, ba chiar deloc, in comparatie cu taierea urechilor. Operatia aceasta se poate face oricand, nu?
f amuzant.... sa tai coada la caine sa nu i-o muste maidanezii. nu cunosc multe despre dobermani...dar cu siguranta trebuie sa fie o explicatie mai inteligenta decat asta in ce priveste coada...

acu...tu pentru ce vrei sa iei cainele...pentru companie sau pentru concursuri (in cazul asta cred ca tre' sa-i tai coada si sa-i cupezi urechile)....daca-l vrei doar pentru "prietenie" lasa-l cu coada si urechi...e mult mai haios asa (si mai rar).
socrii mei au o fetita doberman in curte(maro, 7 ani).... e f docila si prietenoasa. ..totusi cand o vezi din strada te inspaimanta...nu-ti vine sa intriii in curte. are urechile necupate....si e f haioasa asa. din pacate i-au taiat coada...dar acum le pare rau.
am vazut  si unul cu coada si urechi....si e f haios....

#4
booyyakka

booyyakka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.03.2009

 bubalus, on May 3 2009, 20:17, said:

f amuzant.... sa tai coada la caine sa nu i-o muste maidanezii. nu cunosc multe despre dobermani...dar cu siguranta trebuie sa fie o explicatie mai inteligenta decat asta in ce priveste coada...

acu...tu pentru ce vrei sa iei cainele...pentru companie sau pentru concursuri (in cazul asta cred ca tre' sa-i tai coada si sa-i cupezi urechile)....daca-l vrei doar pentru "prietenie" lasa-l cu coada si urechi...e mult mai haios asa (si mai rar).
socrii mei au o fetita doberman in curte(maro, 7 ani).... e f docila si prietenoasa. ..totusi cand o vezi din strada te inspaimanta...nu-ti vine sa intriii in curte. are urechile necupate....si e f haioasa asa. din pacate i-au taiat coada...dar acum le pare rau.
am vazut  si unul cu coada si urechi....si e f haios....
pe motiv de cruzime fata de animale unele state au interzis cuparea cozii si a urechilor vezi cazul rottweilerului unde s-a impus un nou standard-cu coada......cauta un forun despre doberman si intereseaza-te despre standardul rasei.......

#5
-Zamolx-

-Zamolx-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 01.05.2009
La multe rase s-a interzis taierea cozii. Si la Schnauzerul urias. Tocmai pe motivul combaterii cruzimii fata de animale. Daca au coada taiata nu mai sunt acceptati in concursurile canine.
Initial coada era taiata la cainii de lupta tocmai pt a nu fi muscati de ea pe ring. La fel si pt urechi.

#6
booyyakka

booyyakka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.03.2009

 -Zamolx-, on May 3 2009, 20:34, said:

La multe rase s-a interzis taierea cozii. Si la Schnauzerul urias. Tocmai pe motivul combaterii cruzimii fata de animale. Daca au coada taiata nu mai sunt acceptati in concursurile canine.
Initial coada era taiata la cainii de lupta tocmai pt a nu fi muscati de ea pe ring. La fel si pt urechi.
la majoritatea raselor standardul a fost creat pe la 1900 si nu cred ca s-a impus cuparea cozilor si a urechilor pt ca erau folositi la lupte........probabil e vorba despre estetica, rott-ul sau dobermanul cu coada arata cam aiurea

Attached Files



#7
GoatWhore

GoatWhore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.05.2009

 bubalus, on May 3 2009, 20:17, said:

f amuzant.... sa tai coada la caine sa nu i-o muste maidanezii. nu cunosc multe despre dobermani...dar cu siguranta trebuie sa fie o explicatie mai inteligenta decat asta in ce priveste coada...
Mhm, o sa ma documentez mai mult.

Quote

acu...tu pentru ce vrei sa iei cainele...pentru companie sau pentru concursuri (in cazul asta cred ca tre' sa-i tai coada si sa-i cupezi urechile)....daca-l vrei doar pentru "prietenie" lasa-l cu coada si urechi...e mult mai haios asa (si mai rar).
socrii mei au o fetita doberman in curte(maro, 7 ani).... e f docila si prietenoasa. ..totusi cand o vezi din strada te inspaimanta...nu-ti vine sa intriii in curte. are urechile necupate....si e f haioasa asa. din pacate i-au taiat coada...dar acum le pare rau.
am vazut  si unul cu coada si urechi....si e f haios....
Hm, pentru toate. In special ptr companie. Trebuie sa spun ca imi place foarte mult estetica unui Dobermann cu urechile taiate. Cu coada, nu prea, dar ptr binele lui, as face sacrificii, chiar daca, pot spune, m'ar durea mai mult pe mine decat pe el cand si'ar face una sau ambele dintre operatii.

Add: Stiu aproape tot despre aceasta rasa, insa nu stiam daca operatiile precizate anterior sunt sau nu legale aici in Romania. De asemenea, nu prea am experienta in dresaj, desi stiu ca Dobermanul nu este recomandat acelora ca mine si am nevoie de putin ajutor. Cititi ultimul alineat din mesajul principal al topicului.

Edited by GoatWhore, 03 May 2009 - 20:05.


#8
booyyakka

booyyakka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.03.2009
din moment ce s-au schimbat standardele de concurs tu crezi ca mai sunt legale operatiile? se fac doar la cererea proprietarului si pe raspunderea sa........in ce priveste dresajul e destul de greu, adica ai nevoie de timp, rabdare, daruire si atentie predresajul si dresajul de baza nu sunt chiar asa de complicate.........daca vrei sa faci mai multe atunci cred ca ai nevoie de ajutorul unui instructor

#9
GoatWhore

GoatWhore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.05.2009
Mai exista problema ca ar putea sa'i taie urechile aiurea si sa'i strice complet estetica cainelui. Banuiesc ca se pot lua actiuni asupra veterinarului vinovat. Nu? Sau pica pe mine vina ca eu am vrut sa'i cupez urechile :huh: . Totusi, de unde aveam eu sa stiu daca's legale sau nu. Pe dobermann-club.ro, parca, vad poze cu dobermanni cu urechi taiate si coada de'asemenea.

Anyway, nu mai este mult pana sa'mi vina cainele si ma tem ca nu prea am gasit ajutoare in legatura cu dresajul. As fi dispus sa cumpar si'o carte despre dresaj, sau orice, doar ca sa'mi invat cainele cat mai multe. De asemenea, ma simt in stare sa'l invat eu orice, daca mi se spune cum.

Add: Dupa ce'am vizitat mai multe site'uri cu Dob's, am vazut ca toti aveau coada+urechile taiate, si in FAQ'uri, la intrebarea daca ar trebui sa le fie taiate coada si urechile zice ca e cel mai recomandat. Imi e greu sa decid...

Edited by GoatWhore, 04 May 2009 - 12:16.


#10
manea_razvanro

manea_razvanro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 26.03.2005
Eu am avut un dobermann timp de aproape 13 ani (mi0a murit de curand din cauze medicale). Cand l-am primit era un pui mic si frumos care avea coada taiata , insa urechile nu. Deoarece a suferit o interventie chirurgicala cand era mic , am hotarat atunci sa nu o mai chinui si sa-i lasam urechile cum sunt ele si trebuie sa spun ca nu regret nici o secunda. DPDV estetic se poate discuta foarte mult daca sunt mai frumosi cu urechile si coada lasate cum sunt ele in mod natural sau intervenite asupra lor , insa parerea mea este ca daca iti iei un dobermann si nu il iei ptr al folosi la lupte de caini , sa-i lasi cel putin urechile neatinse. Nu am venit cu o informatie importanta in postul meu , insa am vrut totusi sa-mi expun parerea.

Sa va bucurati de cainii vostri!  :)

#11
GoatWhore

GoatWhore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.05.2009

 manea_razvanro, on 14th June 2009, 01:06, said:

Eu am avut un dobermann timp de aproape 13 ani (mi0a murit de curand din cauze medicale). Cand l-am primit era un pui mic si frumos care avea coada taiata , insa urechile nu. Deoarece a suferit o interventie chirurgicala cand era mic , am hotarat atunci sa nu o mai chinui si sa-i lasam urechile cum sunt ele si trebuie sa spun ca nu regret nici o secunda. DPDV estetic se poate discuta foarte mult daca sunt mai frumosi cu urechile si coada lasate cum sunt ele in mod natural sau intervenite asupra lor , insa parerea mea este ca daca iti iei un dobermann si nu il iei ptr al folosi la lupte de caini , sa-i lasi cel putin urechile neatinse. Nu am venit cu o informatie importanta in postul meu , insa am vrut totusi sa-mi expun parerea.

Sa va bucurati de cainii vostri!  :)


Cine o zis ceva de... lupte ???  :mellow: Credeam ca lucrul asta e ilegal, si as fi total de acord sa fie ilegal ptr ca nu vad luptele intre caini ceva normal...
Iar Dobermannul e un caine prea inteligent ca sa'l consumi pe lupte. La fel si Rottweilerul. Eu i'am taiat urechile la Dobermanu meu, ptr estetica, si'l voi folosi doar ptr companie, activitate sportiva si expozitii. Auzi ma... lupte...  :mellow:

#12
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 20.08.2004
ca fost proprietar de boxer si fan al raselor de paza si aparare (a nu se confunda cu rasele pentru lupte), pot sa zic ca taierea cozii si cuparea urechilor s-a facut pentru a face cainele sa fie mai putin expus ranirilor. fiind un caine de paza si aparare, poate (subliniez: poate) ajunge in situatii in care se lupta cu alti caini. pentru a nu fi muscat de coada sau de urechi (o zona puternic vascularizata) s-a luat in trecut decizia de taiere a cozii si cupare a urechilor. asta a fost in trecut, in zilele noastre in multe tari s-au interzis aceste operatii pentru a nu chinui cainele.
eu, la cainele meu, nu i-am cupat urechile fiindca mi-a parut rau. coada a fost insa taiata, operatie care se face oricum la varsta de ~1-2 saptamani, deci proprietarul catelei face asta. cuparea urechilor se face insa in jurul varstei de 2-3 luni (cand cartilajul urechii incepe sa se intareasca), deci operatia asta poate sa o faca (sau nu) proprietarul puilui.

PS: dobermannul nu este un caine pentru lupte, este un caine de paza si aparare.

Edited by lg, 14 June 2009 - 12:20.


#13
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Eu nu sunt de acord, proceduri fără rost. E un câine ca oricare altul, de ce lui i se aplică aceste proceduri și altora nu? Bine, tăierea cozii se mai aplică și la alții, dar cu urechile...

O poză normală cu un dobermann:
[ http://www.goodhousekeeping.com/media/cm/goodhousekeeping/images/Dobermann-fb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/25/Dobermann.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dida, 14 June 2009 - 13:28.


#14
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Nu se mai practica. Nici pt. concursuri.

#15
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Nu sunt de accord cu estetica cainilor fara coada sau urechi, si nici cu taierea lor. Cum ar fi fost daca parintii in copilarie v-ar fi taiat un deget sau o ureche, pentru ca "asa arata bine"?

#16
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 Gady_paul, on 14th June 2009, 15:13, said:

Nu sunt de accord cu estetica cainilor fara coada sau urechi, si nici cu taierea lor. Cum ar fi fost daca parintii in copilarie v-ar fi taiat un deget sau o ureche, pentru ca "asa arata bine"?
o comparatie ce nu-si are rostul aici.
ce ai zice de piercing in acest context ? dar de cercei/circumcizie ?

Edited by ***MIHAI***, 14 June 2009 - 15:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate