Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Alienware Area-51 M17X

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostTimeWriter, on May 6 2009, 22:14, said:

De la Alienware la... :D

Nici Alienware nu e cine stie ce - pana si Asus W90 are placa video mai buna , iar cele 2 placi 8800 GTX din Dell XPS 1730 fac cat o placa 280M - asteptam cu interes versiunea mobila a lui i7 si versiunea Mobility HD4870 cu DDR5 versus 280m SLI ca sa se vada cu ochiul liber ce vechituri incearca sa ne vanda altii in momentul de fata :rolleyes:

#20
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View PostAMDG, on May 7 2009, 08:38, said:

iar cele 2 placi 8800 GTX din Dell XPS 1730 fac cat o placa 280M
In 1280x1024 da... :D In rezolutii mai mari (gen 1920x1200), 8800M GTX/9800M GT SLI (sunt identice, cu mentiunea ca 9800M GT suporta HybridSLI) sunt superioare unei singure 280M. Aici intervine avantajul SLI-ului. i7 pe notebook-uri o sa avem la jumatatea verii, mai e pana atunci. Pana le vor adopta si producatorii de notebook-uri, pana vor aparea si in Romania... va veni toamna.

Edited by TimeWriter, 07 May 2009 - 14:38.


#21
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostTimeWriter, on May 7 2009, 15:36, said:

va veni toamna.

Vezi ca AMD lanseaza mai repede decat era prevazut HD5870 - versiunea mobility va ajunge pe aici cam cu aceeasi rapiditate ca si diferenta dintre lansarea HD4870 si aparitia pe aici a ASUS-ului W90 . Cine se va mai uita la un sistem ce ofera 11.500 puncte in 3dmark 2006 cand vor aparea altele ce ofera peste 20.000 - lucru care il face si azi un biet W90 cu memorie video DDR3 si un overclock la procesor ?

#22
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
@TouchFlo3D, si totusi ce nu ti-a placut la acel Qosmio?
OT

View PostAMDG, on May 7 2009, 15:58, said:

Vezi ca AMD lanseaza mai repede decat era prevazut HD5870 - versiunea mobility va ajunge pe aici cam cu aceeasi rapiditate ca si diferenta dintre lansarea HD4870 si aparitia pe aici a ASUS-ului W90 . Cine se va mai uita la un sistem ce ofera 11.500 puncte in 3dmark 2006 cand vor aparea altele ce ofera peste 20.000 - lucru care il face si azi un biet W90 cu memorie video DDR3 si un overclock la procesor ?
Uiti un lucru foarte important: 3D Mark06 e un benchmark. Ba chiar mai mult, in acest benchmark conteaza foarte mult rapiditatea procesorului. Scorul de 11500 (care este de fapt 12000 cu ultimile drivere nVidia) este scos cu toate frecventele default (atat procesor cat si placi video) pe un procesor non-extreme tactat la 2.5 GHz cu doua nuclee. Scorul de 20000 de puncte de care vorbesti tu de abia a fost atins cu cel mai scump procesor disponibil la ora actuala, un Quad Extreme overclock-at la 4 GHz. Pe langa acest fapt, si placile video au "suferit" un overclock considerabil. Ca sa fiu mai pe scurt... tu compari mere cu pere. Asus-ul ala (W90) cu 4870x2 si T9400 (am ales acest procesor deoarece ofera aceleasi performante ca si un T9300) obtine un scor de ~ 13000 de puncte cu totul default, asadar diferenta nu e chiar asa de mare precum insinuezi. Cel mai mare dezavantaj al XPS-ului M1730 (in opinia mea) este ca a ramas cu platforma Santa Rosa si nu a fost updatat la Montevina. Insa sa speram ca Dell nu va renunta definiitv la notebook-urile de gaming si vor updata acest notebook si cu Montevina sau chiar, mai bine, vor scoate un model superior. Daca se hotarasc sa-si mute gama de gaming numai pe notebook-urile Alienware, vor face o mare greseala.
PS: nVidia 8800M GTX/9800M GT au memorii GDDR3 din dotare, care... sunt mai rapide decat DDR3.
Un citat de pe notebookcheck (daca tot le esti asa mare fan):

Quote

A speciality of the Radeon HD 4000 Series is the possibility to use ordinary DDR2 and DDR3 graphic memory (as a cheaper alternative to GDDR3). However, cards that use that kind of memory will be slower than others equipped with GDDR RAM.
/OT

#23
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostTimeWriter, on May 7 2009, 18:43, said:

la ora actuala

Ideea e ca ritmul inovatiei e mult sporit fata de perioada precedenta (ca sa nu ma lansez prea mult in OT), cu monopol Nvidia la video mobil, de aceea vedem reducerile agresive de exemplu pe emag la Dell XPS M1730 - sunt constienti ca e depasit si se grabesc sa scape de produsele vechi. Si mie mi-ar parea rau sa nu mai fie Dell XPS, sunt foarte bune din multe puncte de vedere - dar cred ca Alienware il va inlocui, din pacate.

#24
TouchFlo3D

TouchFlo3D

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.02.2009

View PostTimeWriter, on May 7 2009, 18:43, said:

@TouchFlo3D, si totusi ce nu ti-a placut la acel Qosmio?
Mi-a placut...insa cum eu am obisnuinta sa-mi cumpar un laptop/desktop odata la 4-5 ani am pretentia sa fie de marca buna...stiu ca toshiba are garantie No Mather What si altele...dar pentru mine toshiba ca firma de laptopuri nu-mi inspira incredere. Eu inclin spre:
Alienware (o marca buna dar prea scumpa)
DELL (Desktopul si laptopul de acum sunt dell si au cam 6 ani...niciodata nu au avut probleme hardware deci mi se par foarte fiabile)
HP (Am un prieten cu un Compaq serie mai veche...tot la fel de fiabile)
Sony (Seria Vaio pare buna...insa mult prea scumpa)

Cam atat....Toshiba mi se pare firma de baterii/Radio :D

PS: M-am gandit ca nu are rost sa arunc 50 de milioane pe un laptop ca apoi sa nu pot sa ma joc tot ce vreau...asa mai bag si in PC iar laptopul il tin de un NFS Undercover/GTA San Andreas :D

Edited by TouchFlo3D, 07 May 2009 - 19:08.


#25
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View PostTouchFlo3D, on May 7 2009, 20:02, said:

Sony (Seria Vaio pare buna...insa mult prea scumpa)
Toate notebook-urile Sony se numesc Vaio, nu este o serie anume. :)

#26
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostTouchFlo3D, on May 7 2009, 20:02, said:

PS: M-am gandit ca nu are rost sa arunc 50 de milioane pe un laptop ca apoi sa nu pot sa ma joc tot ce vreau

Propun sa se infiinteze un singur topic de "laptop gaming" unde doritorii sa intre macar plini de speranta :rolleyes:

#27
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
ar fi cam greu avand in vedere ca fata de un desktop nu sunt atat de multi doritori . Iar cei care sunt au de obicei buget limitat ... lucru care duce la un laptop normal cu placa video mai buna. Dar suntem deja off

#28
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postmortis, on May 9 2009, 02:16, said:

Dar suntem deja off

Evrika!  :D Hai să rămânem on!  :P

TouchFlo3D - ai făcut o alegere extrem de proastă... totuși să-l stăpânești sănătos și fără probleme!

#29
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

Quote

TouchFlo3D - ai făcut o alegere extrem de proastă... totuși să-l stăpânești sănătos și fără probleme!

Subscriu și adaug. Acel HP e ok ca și configurație, dar cei de la service-uri s-au cam săturat de ele. :) Tu spui că nu ai încredere în Toshiba și că brandul ți se pare pentru baterii de radio? Ok... atunci de ce nu există plângeri la adresa acestui laptop? Pentru că este mai fiabil decât HP, Acer și alte laptop-uri.

Studio XPS și Qosmio sunt cele mai fiabile, chiar dacă mai dai un ban în plus, își fac treaba. Acum mă rog, faptul e consumat. Poate ne faci și nouă niște poze și un scurt review să vedem cum funcționează. :)

#30
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,739
  • Înscris: 05.09.2005
Hp-ul ala nu e deloc rau, nu pentru banii care i-a dat pe el. banuiesc ca pe undeva pe la 26-26 mil?

#31
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View Postjulia_kitty, on May 9 2009, 11:15, said:

Studio XPS și Qosmio sunt cele mai fiabile
Pe baza carui fapt faci aceste afirmatii? Studio XPS a aparut pe piata acum cateva luni iar tu deja le faci fiabile? Judecand dupa parerile utilizatorilor de pe alte forumuri, au foarte multe probleme cu sistemele de racire. Daca vroiai sa zici XPS, ceea ce e altceva, atunci da... aveai dreptate.

#32
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postjulia_kitty, on May 9 2009, 11:15, said:

Studio XPS și Qosmio sunt cele mai fiabile,

Qosmio are probleme mari de tot cu temperatura placii video - de multe ori pasta termica e prost aplicata cu consecintele de rigoare.

View Postripper, on May 9 2009, 09:30, said:

Evrika!  :D Hai să rămânem on!  :P

Pai chiar si initiatorul a trecut de la un laptop de gaming la unul entry-level - asa ca se poate inchide fara probleme - ar fi mai util un topic dedicat laptopurilor de gaming unde sa fie sterse posturile de genul "ma multumesc in final cu un laptop ieftin" :rolleyes:

Edited by AMDG, 09 May 2009 - 19:17.


#33
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Daca va indoiti de puterea unui W90, priviti aici, Crysis, very high, Full HD.Click

Edited by yeeeeman, 09 May 2009 - 19:28.


#34
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008
Da, TimeWriter, XPS simplu am vrut să spun. Modelul tău mai exact. Are un coleg de facultate( l-a primit de ziua lui) și mi-a spus că nu are probleme cu el. Era fericit că îi merg jocurile care le vroia el.
L-am întrebat dacă e gălăgios sau dacă se încălzește rău și mi-a spus că nu i se pare. Să fie oare vorba și despre diferențele de la produs la produs? În fine.. îmi cer scuze.

#35
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005

View PostTimeWriter, on May 7 2009, 20:53, said:

Toate notebook-urile Sony se numesc Vaio, nu este o serie anume. :)

Nu numai notebook-urile.

Ce inseamna VAIO.

Edited by bit 61, 09 May 2009 - 20:49.


#36
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View Postjulia_kitty, on May 9 2009, 21:14, said:

L-am întrebat dacă e gălăgios sau dacă se încălzește rău și mi-a spus că nu i se pare. Să fie oare vorba și despre diferențele de la produs la produs? În fine.. îmi cer scuze.
Nu cred ca sunt diferente de la produs la produs. Toate M1730-urile sunt foarte silentioase (dupa cum spuneam, e mai silentios in fullload - undeva la 34 db - decat celalalt Dell pe care il detin, Inspiron 1526 care sta in idle pe la 35 db). Chestia cu incalzirea e discutabila. La ce placi video are sub "capota" nu e de mirare ca stau in 50 de grade in idle, dar e si normal. Procesorul sta in idle la 27-30 de grade. Daca nu este intretinut cum trebuie, tinut in locuri pline de praf si asa mai departe, este si normal ca o sa se incalzeasca mai tare si ventilatoarele sa stea constant la un numar ridicat de rotatii.

Edited by TimeWriter, 09 May 2009 - 22:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate