Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cat costa sa ridic doar parterul unei case P+1E?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
FLORINED

FLORINED

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.10.2008
De anul trecut ne gandim sa ne ridicam o casa. Am gasit exact modelul de casa pe care il vrem, am gasit si un proiectant cu referinte bune si pretul foarte rezonabil zicem noi 1000 euro pt o casa P+1E amprenta de aprox 135 mp (aprox 12x11). Insa am vrea mai intai sa ne facem o parere cam de cati bani vom avea nevoie sa ridicam doar parterul caci ne-a atins un pic criza si n-am vrea sa ramanem datori prea multi ani la banca.
Avem deja cumparate urmatoarele: 12 mc BCA, 20 baloti de polistiren de 5, 92 bare de fier la 12m de 6, 400 kg de fier de 3. Mentionez ca manopera o avem deja asigurata pentru cofrat-zidit-tencuit, sapatul fundatiei mecanizat am vorbit ne va costa 150 lei ora, si consideram ca ne va duce maxim 5 ore, curent, put de apa si studiul geotehnic avem. Vrem fundatia sa fie turnata cu cifa, iar pentru zidit avem deja o betoniera.
Asadar cat ne trebuie sa facem doar parterul din imaginea alaturata (biroul il vom folosi ca dormitor). Stim ca proiectantul ne va spune, insa parca nu mai am rabdare si poate ma ajutati, caci am inceput sa ne facem sperante si n-as vrea sa fie desarte.
Va multumesc din suflet tuturor celor care veti binevoi sa-mi dati un raspuns si astept intrebari daca nu am dat suficiente detalii.

Attached Files



#2
oif_nelu_1970

oif_nelu_1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.02.2009
Daca se toarna si placa peste parter aproximativ 25-30 mii Euro

#3
FLORINED

FLORINED

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.10.2008
Noi speram la un 10000 euro. Sa inteleg ca n-avem nici o sansa cu banii acestia?

#4
rickysor

rickysor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.02.2009
Eu urmaresc de ceva timp "jurnalele de casa noua" pentru ca si eu sper ca anul asta sa incep sa imi construiesc o casa in Bucuresti de P+1. Daca fac o apreciere bazata pe ce au calculat cei care au trecut prin asta nu cred ca 10mii de euro vor ajunge. Numai betonul folosit la fundatie si stalpii de rezistenta + materialele pentru acoperis vor depasi valoarea asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate