Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Camere video cu miniDV

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 viceroy56, on May 4 2009, 23:01, said:

Acum chiar ca ai dat-o la intors!
Heeeeeeeello, am spus ca DOAR alea doua din ce mi-a fost recomandat, erau acolo in magazin. Prin "ce mi-a fost recomandat" inteleg absolut toate modelele care mi-au fost pomenite, iat dotunderground le pomenise pe astea 2. La capitolul camere cu miniDV, mai era canon MD255 cu 240 euro, inca vreo 2 sapuniere la care nu m-am obosit sa ma uit ca aratau si mai rau decat canon MD 255 si una din aia mare superprofesionala. N-am regasit modelele ce mi-au fost recomadate.

Daca am spus ca imi place canon HV30, nu inseamna ca-l cumpar. Si nu pricep, daca inregsitrez HD si redau prin camera, nu se vede HD???? :huh:  Am spus ca nu ma voi obosi cu editari si firewire, de aia intrebam de metode alternative de redare. Si daca tot am ajuns la discutia asta, daca conectez camera la DVD recorder si transfer in modu asta pe un DVD ceva filmat in mod HD, ce iese la final?

 xkos, on May 4 2009, 23:41, said:

:blink: :closedeyes:
Ti-e rau puisor? Ia o pauza, nu te solicita atata :P

 SuperDuper, on May 5 2009, 03:11, said:

Hai sa ma bag si eu... din toate suporturile pt camerele video, recomand miniDV. Este cel mai matur, calitatea maxima a semnalului (compresia cea mai mica). Daca nu freci caseta toata-ziua-buna ziua nu ai de ce sa te sperii. Recomandat este sa folosesti acelasi tip de casete MEREU (nu este chiar dovedit, dar se pare ca au fost probleme cu mixarea lor datorita unor lubrefianti diferiti).
HDD-ul este si el sensibil, ba mai sensibil la socuri decat caseta. miniDVD-ul nici nu incape in discutie, sunt niste glume proaste la banii dati pe ele. Camerele cu SD ar fi cele mai rezistente dar... au imaginea slaba rau, compresie maxima.
Multumesc pentru interventie. Fara discutie voi lua pe miniDV. Alea pe HDD mi se par mai riscante; acolo chiar ca pierzi tot, nu numa 20-40 de minute cum am pierdut eu.

#20
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Ti-e rau puisor? Ia o pauza, nu te solicita atata :P

....mai stii?? B)

#21
gabriels

gabriels

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 16.01.2006

 Ivanna, on May 5 2009, 10:10, said:

Am spus ca nu ma voi obosi cu editari si firewire, de aia intrebam de metode alternative de redare.
In cazul asta poti sa-ti iei una mai ieftina ca nu te va tine prea mult. la anul iti cumperi alta noua. Pe bune.

#22
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 gabriels, on May 5 2009, 12:32, said:

In cazul asta poti sa-ti iei una mai ieftina ca nu te va tine prea mult. la anul iti cumperi alta noua. Pe bune.
Poti sa detaliezi putin, te rog?


Spunea cineva pe topicul cu recomadari ca nu exista camera care sa ma satisfaca :coolspeak: . Faptul ca-mi doresc o camera care sa fie usor de utilizat( adica sa pot sa vad materialul filmat imediat fara munca in plus si fara retineri ca reduc durata de viata a camerei), la care sa nu am emotii ca daca o apuca vreo hiba in timpul filmatului, pierd inregistrarea, care sa se incadreze in 20-25 de milioane si care sa tina macar vreo 3 ani, inseamna ca cer prea mult? Scuzati-mi pretentiile, dar prima noastra camera video  din 93 pe miniVHS, avea toate astea si am luat-o second hand si a tinut bine-mersi pana in 99. :rolleyes:  S-apoi sa mai zica lumea ca tehnlogia nu involueaza.  :angry:

Edited by Ivanna, 05 May 2009 - 13:47.


#23
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 judas, on May 5 2009, 01:13, said:

Poate cineva sa-mi dea informatii despre tipul de placa fireware necesar
si despre programul pe care trebuie sa-l folosesc pentru obtinerea celei
mai bune rezolutii ????
Orice placa fireware. Calitatea va fi aceeasi pentru ca este o copiere bit-cu-bit a datelor digitale, nu este "captura".
Program - eu folosesc NERO pentru DVD Authoring si are posibilitatea de conectare directa prin fireware la camera. Probabil mai sunt zeci de programe.

 Ivanna, on May 5 2009, 07:45, said:

...dar prima noastra camera video din 93 pe miniVHS, avea toate astea si am luat-o second hand si a tinut bine-mersi pana in 99.  S-apoi sa mai zica lumea ca tehnlogia nu involueaza.
Era facuta in China? Ca toate astea de acum acolo sunt facute. Daca toata lumea tine camerele 6-10 ani de zile, cum vrei saracii chinezi sa mai ajunga pe Luna, cu ce bani :) ?

Edited by SuperDuper, 05 May 2009 - 14:03.


#24
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006

 Ivanna, on May 5 2009, 14:45, said:

Faptul ca-mi doresc o camera care sa fie usor de utilizat( adica sa pot sa vad materialul filmat imediat fara munca in plus si fara retineri ca reduc durata de viata a camerei), la care sa nu am emotii ca daca o apuca vreo hiba in timpul filmatului, pierd inregistrarea, care sa se incadreze in 20-25 de milioane si care sa tina macar vreo 3 ani, inseamna ca cer prea mult?

Deci, pana la urma ce vrei? Una din camerele care ti-au placut , dar care sunt HD sau una SD?
O caseta miniDV inregistrata HD nu va putea fi redata intr-un player de ala standalone! Deci va fi redata pe camera. Deci durata de functionare in parametrii normali a camerei se va reduce cel putin la 1/2, in ideea in care redai o singura data caseta inregistrata. Deci ideea de a nu transfera filmul pe PC si apoi pe un alt suport compatibil, intr-un format compatibil, CADE! Sfatul meu a fost sa iei pe post de player o camera ieftina, dar una de acest fel nu reda HD!
Daca pui in balanta ca o caseta costa 8 RON si un DVD 1 RON, nu vad rostul de a pastra filmul pe caseta, mai ales ca mediul(banda) este mai sensibil la rulari multiple decat un DVD(teoretic redarea se poate face de un numar infinit de ori fara afectarea calitatii). Durata de viata a unui DVD de calitate (Verbatim) pastrat in conditii optime este de circa 10-15 ani!
O banda nu pastreaza informatia atata timp! De ce? Explicatiile sunt lungi si complexe, nu le dau acum, dar crede-ma pe cuvant!
O solutie alternativa este un HDD(extern) de 600 GB -1 TB pe care sa transferi filmele in format original (avi DV), in cazul in care, dupa cum ai spus, nu vrei editare. Teoretic 50 de ani nu ai probleme cu HDD-ul! Capacitate aproximativa de stocare de 80 de ore de filmare in SD!
Deci?
Deci?
Deci pe HDD poti stoca si filmari in HD facute cu camera cu miniDV!
A! Iar am spus de HDD, chestie ce nu iti place!

Concluzie, deci: avantaje si dezavantaje, indiferent de suportul pe care se face inregistrarea!
Dupa mine, solutia cu miniDV SD si transformare in DVD mi se pare cea mai simpla si sigura pentru cerintele tale!


In acest caz investitia suplimentara este de 500 RON un HDD de 1 TB si 50 RON o placa FireWire cu cablu cu tot.

#25
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Toata tiribomba de mai sus nu ia in considerare ca la transferul in format DVD se pierde masiv la calitate datorita compresiei suplimentare. O caseta miniDV de 1 ora in SD are 13.5GB! In HD are tot atat ca se aplica alt algoritm de compresie. Dar oricum, nu se compara cu cei 4.6 GB pentru 2 ore ai DVD-ului "normal".
A, daca pastrezi filmele sub format DV, atunci, da, este o solutie cea cu HDD-ul.

Edited by SuperDuper, 05 May 2009 - 20:14.


#26
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Madam Ivanna. Cum ti s-a mai spus deja, ia-ti un sony HC 96  care dupa testele baietilor de pe forum reiese ca e foarte ok sau daca poti sari de Sony treci si pe Panasonic GS 330, nu e foc. Ambele camere sunt fiabile, cel putin Panasonicul e made in Japan si rezista.. chiar rezista. Cu ce-ti mai ramane iti iei un DVD recorder extern cu sau fara hdd, bagi repede cablul in dvd recorder si capturezi in timp real ce ai filmat. Fara sa te mai complici cu procese de transfer pe pc, editare, authoring inapoi. De vei dori vreodata sa faci vreo editare la vreun disc ( montaj pe PC) doar bagi DVD ala in pc, si importi materialul in soft...e foarte usor. Mai simplu de atat nu exista. A, ba, ar mai fi o solutie. Angajeaza-ti un cameraman si se ocupa el de tot;) doar ceri materialul final:P

Edited by xkos, 05 May 2009 - 20:50.


#27
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
xkos(in primul rand) si viceroy(pe alocuri):

Va rog sa nu-mi mai vorbiti de la etajul 7, lasand impresia ca eu cer absolut niste aberatii de la o camera video de amator, iar voi, (experti de altfel) aveti maaaaaaaari dificultati in a ma face pe mine sa inteleg  ca de fapt totul e normal in lumea asta a camerelor video, doar eu sunt sarita.   Daca mai binevoiti a-mi scrie, va rog sa va verificati tonul(in special xkos!) <_<

#28
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
OK. Te rog sa ignori ABSOLUT TOT ce am scris pana acum, ale mele aberatii! De fapt am vrut sa fac misto!

Daca stii foarte bine ce vrei, du-te la magazin sau comanda pe internet si rezolva-ti problema!

#29
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

 Ivanna, on May 5 2009, 22:54, said:

xkos(in primul rand) si viceroy(pe alocuri):

Va rog sa nu-mi mai vorbiti de la etajul 7, lasand impresia ca eu cer absolut niste aberatii de la o camera video de amator, iar voi, (experti de altfel) aveti maaaaaaaari dificultati in a ma face pe mine sa inteleg  ca de fapt totul e normal in lumea asta a camerelor video, doar eu sunt sarita.   Daca mai binevoiti a-mi scrie, va rog sa va verificati tonul(in special xkos!) <_<


Singura ai complicat lucrurile. Nu cred sa fie vreo persoana pe aici care sa rastalmaceasca atatea sfaturi. Si doi la mana... e o arie intreaga unde s-a discutat treaba asta despre camere, felul lor etc. Puteai citi bine mersi foarte multe lucruri si aflai foarte multe pe intelesul tau din aceasta arie daca foloseai micuta functie search.  Ti s-au facut recomandari, ti s-a spus ce-i mai bun, cea mai buna solutie ptr a scuti timp si tot tu...ma opresc. Am altele de facut, mai bune. Inca odata felicitari lui viceroy, a avut nervi buni:D mi-ar place sa am si eu:D

#30
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Și totuși de cîte recomandări ai nevoie pt o cameră de amator?
Citește topicul Sfat achiziție cameră video să nu ne mai tot repetăm pe alte topicuri.
Și ascultă de cei ce postează că ei deja au camerele respective și le-au testat în condiții de "tăvăleală".  ;)

#31
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 vgabi, on May 6 2009, 09:24, said:

Și totuși de cîte recomandări ai nevoie pt o cameră de amator?
Citește topicul Sfat achiziție cameră video să nu ne mai tot repetăm pe alte topicuri.
Și ascultă de cei ce postează că ei deja au camerele respective și le-au testat în condiții de "tăvăleală".  ;)
Geez, eu vorbesc cu peretii pe aria asta? dE cele mai multe ori una zic si alta mi se raspunde. NU era vorba de recomandarile primite(le multumesc tuturor celor care au contribuit cu idei inclusiv lui viceroy(mai putin lui xkos :P )) era vorba de tonul folosit de 2 dintre useri.

In al doilea rand, ma hotarasc ce iau cand am chef, nu cand vreti unii din voi. :) NU pricepi ca  pt cineva care n-are chef sa transfere materialul pe calculator nu e asa usor de hotarat ? Nu pricepi ca mi-e mila sa folosesc camera pe post de player(oricat de ieftina ar fi)? Nu pricepi ca mi se pare ciudat ca in 2009 trebe sa fac atatea compromisuri, pe cand in 93 era floare la ureche? Eeh, acuma intelegi de ce n-am cumpart  inca nimic? In plus, am zis c-o iau din Ro, adica prin Iunie.

LE: In caz ca n-ai observat, asta nu e topic de recomandari, e topic de intrebari pe tema camerelor cu miniDV  ;)

Edited by Ivanna, 06 May 2009 - 14:50.


#32
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

 Ivanna, on May 6 2009, 15:49, said:

LE: In caz ca n-ai observat, asta nu e topic de recomandari, e topic de intrebari pe tema camerelor cu miniDV  ;)

În caz că nu ai observat tu în acel topic -Sfat achiziție- se vorbește despre orice fel de cameră video. Inclusiv eu am postat despre unele.
Și nu se mușcă topicurile din moment ce ne întrebi ce model să cumperi.
Nu știu de ce am impresia că faci parte din categoria userilor tip troll și că vei avea probleme cu moderatorii. :nonobad:

Edited by vgabi, 06 May 2009 - 17:57.


#33
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

 Ivanna, on May 6 2009, 14:49, said:

Geez, eu vorbesc cu peretii pe aria asta? dE cele mai multe ori una zic si alta mi se raspunde. NU era vorba de recomandarile primite(le multumesc tuturor celor care au contribuit cu idei inclusiv lui viceroy(mai putin lui xkos :P )) era vorba de tonul folosit de 2 dintre useri.

In al doilea rand, ma hotarasc ce iau cand am chef, nu cand vreti unii din voi. :) NU pricepi ca  pt cineva care n-are chef sa transfere materialul pe calculator nu e asa usor de hotarat ? Nu pricepi ca mi-e mila sa folosesc camera pe post de player(oricat de ieftina ar fi)? Nu pricepi ca mi se pare ciudat ca in 2009 trebe sa fac atatea compromisuri, pe cand in 93 era floare la ureche? Eeh, acuma intelegi de ce n-am cumpart  inca nimic? In plus, am zis c-o iau din Ro, adica prin Iunie.

LE: In caz ca n-ai observat, asta nu e topic de recomandari, e topic de intrebari pe tema camerelor cu miniDV  ;)


De ce nu te intorci in 93? :naughty:

#34
gabriels

gabriels

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 16.01.2006

 Ivanna, on May 6 2009, 15:49, said:

In plus, am zis c-o iau din Ro, adica prin Iunie.
mai bine o cumperi de acolo. aici sunt facute  pentru europa de est. mai sus, ma referea la faptul ca schimbatul des al casetei si redarea repetata, va uza orice camera de amatori. Nu pot sa-ti recomand o marca sau un model anume, dar eu asa merge pe Sony, chiar daca eu am JVS.

#35
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Ok, sa presupunem (prin absurd :notangel: ) ca ne-am obisnit cu ideea ca n-avem incotro si trebe sa transferam de pe caseta pe calculator. Poate cineva sa spuna pe scurt
  • de ce anume are neveoie un amator pentru a face acest lucru(niste preturi pentru componentele mentionate ar fi de mare ajutor)?
  • in caz ca se doreste doar tarnsferul pe HDD si scrierea pe DVD-uri(deci fara editare), care sunt pasii care trebuie urmati(de ex. trebuie convertit materialul in alt format)?
  • cat dureaza o operatiune de transfer+scriere? Sa zicem ca tocmai ne-am intors din concediu si avem de transferat material constand in 5 casete(5 ore daca e de o ore caseta), e time consuming treaba asta? trebe sa-mi aloc ore intregi pt operatiune?

Imi dau seama ca s-o mai fi vorbit pe tema asta de nshe mii de ori, dar avand in vedere ca acesta e un topic general pe tema camerelor cu miniDV, nu strica sa avem un mic rezumat. Sunt sigura ca multi useri(in frunte cu mine :) ) vor fi recunoscatori. :kisstogether:

Edited by Ivanna, 07 May 2009 - 14:41.


#36
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Primul pas este achizitionarea unei copii de software care face authoring. De exemplu Nero Vision Express.
Apoi se leaga camera cu PC-ul cu un cablu fireware (PC-ul trebuie sa aiba acea mufa prezenta, daca nu se cumpara o placa add-on pentru fireware/IEEE 1394). USB nu este buna...
Apoi se apasa pe "Create DVD" si la "capture from..." se alege interfata miniDV.
Se mai clickaie prin soft (se alege daca se vor sau nu meniuri, capitole, se schimba calitatea implicita daca este dorita una mai buna), se asteapta si... gata.
Dureaza cam 1 ora citirea casetei de 1 ora (ca se face la viteza normala) si apoi... depinde de PC, HDD si de memorie. Extra timp: intre 15-60 minute pt fiecare ora, functie de ce ai in cutia PC.
Daca nu vrei sa faci conversia la format DVD ci doar sa stochezi filmul pe HDD in formatul DV... nu te mai "costa" nimic, odata copiat pe HDD, asta este. Copierea se poate face tot cu acelasi software, doar ca nu se mai face pasul de conversie la MPEG.

Edited by SuperDuper, 07 May 2009 - 15:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate