Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Camere video cu miniDV

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
1. (credeati c-ati scapat? :P ) De ce camerele cu miniDV de amator se impart in 2 categorii: cele sub 17 mil si cele intre 35-50 de mil?

Exemple:

http://www.cel.ro/ca...ale/517_MiniDV/
http://www.pcfun.ro/...--Caseta_miniDV  (sd)   si    http://www.pcfun.ro/...aseta_HD_miniDV (HD)
http://www.emag.ro/c...-i11891/last/f3

Acuma vad ca pe situl emag astea peste 35 de mil sunt numite "profesionale". Asta sa fie motivul, sunt considerate semiprofi? Si daca da, ce anume le face profi, setarile manulae?

2.Toate camerele cu miniDv cand vrei sa bagi caseta, scot afara cadrul ala de metal in care trebe s-o introduci? Toate au mecanismul asta automat de introducere/scoatere a casetei? Nu de alta, dar ma sperie treaba asta, mi-e ca treaba asta nu va tine mult si vor aparea probleme.

3. In afara de a trasnfera materialul de pe caseta pe calculator si apoi a scrie pe DVD-uri, ce alte artificii se mai pot face, pt a nu folosi camera pe post de player?

Eu ma gandeam la urmatoarele:
  • cumpar un derulator pt minidv-uri si macar nu derulez caseta cu camera
  • conetctez camera la dvd recorder(se poate? :huh: ) si inregistrez ce-i pe minidv, pe un DVD(se poate? :huh: )
Multumesc pentru rabdarea pe care mi-o acordati, stiu ca sunt sacaitoare de fel :)

Edited by Ivanna, 02 May 2009 - 20:29.


#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Esti foarte insistenta!
Chiar daca ti s-au dat explicatii destul de clare, tot ai nelamuriri!
Preturile din Romania nu au relevanta, mai ales cand tu vizitezi site-uri on-line! Mergi in magazin si vezi diferenta!
Raspunsul e simplu: vrei o "sapuniera" miniDV, dai pana in 10-12 milioane, nu merita niciuna mai mult! Vrei ceva mai rasarit,  intre 15 si 25! Peste, discutam de camere cu multe facilitati, cu senzor mare, cu posibilitati HD!
Pentru nevoi de amator, in functie de necesitatea de a avea HD sau nu, iei una de 15-18 mil. sau 30-35 pentru un HD.
Recomand SONY! In ambele cazuri.(eu am Panasonic  :D )
Derulator, player pentru miniDV exista, dar te sparge la bani! De doua ori pretul unei camere medii! Asa ca iti recomand sa cumperi cea mai ieftina camera cu miniDV pe post de derulator-player!
Da, toate camerele cu miniDV au acel "cadru", acolo se aseaza caseta!
Se poate si cu DVD recorder, dar adio editare!

Da' de ce nu vrei mataluta o camera cu HDD? Ca e mai simplu de facut DVD-uri, nu mai ai grija casetelor si calitativ nu e diferenta!

Mda, n-am vazut inca o camera PROFI cu HDD!

#3
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 viceroy56, on May 2 2009, 21:43, said:

Esti foarte insistenta!
Chiar daca ti s-au dat explicatii destul de clare, tot ai nelamuriri!
Ma scuzati ca am deranjat asa de tare, ma gandeam ca pe aria asta pot cere sfaturi si amataorii :rolleyes:

 viceroy56, on May 2 2009, 21:43, said:

Preturile din Romania nu au relevanta, mai ales cand tu vizitezi site-uri on-line! Mergi in magazin si vezi diferenta!
Raspunsul e simplu: vrei o "sapuniera" miniDV, dai pana in 10-12 milioane, nu merita niciuna mai mult! Vrei ceva mai rasarit,  intre 15 si 25! Peste, discutam de camere cu multe facilitati, cu senzor mare, cu posibilitati HD!
Pentru nevoi de amator, in functie de necesitatea de a avea HD sau nu, iei una de 15-18 mil. sau 30-35 pentru un HD.
Sa inteleg ca preturile care apar la magazineleonline nu sunt cele reale, pe care le gasim in magazine? :huh:  Camerele astea scumpe(de pe emag, cel etc) de 35-50 de mil, sunt mult mai ieftine in magazine?  :huh:   Eu credeam ca un canon HV20 tot pe la 38 de mil il gasesc si in magazine.

Eu  nu sunt in tara, asa ca singura varianta e sa cosnult magazinele online.

 viceroy56, on May 2 2009, 21:43, said:

Derulator, player pentru miniDV exista, dar te sparge la bani! De doua ori pretul unei camere medii! Asa ca iti recomand sa cumperi cea mai ieftina camera cu miniDV pe post de derulator-player!
pe amazon il gasisem la vreo 40$ :huh: . O sa ma uit aici prin magazine sa vad cat ce preturi au.

 viceroy56, on May 2 2009, 21:43, said:

Da, toate camerele cu miniDV au acel "cadru", acolo se aseaza caseta!
Sa inteleg ca la toate cadrul ala metalic iese automat? Nu se strica la un moment dat de la atat intrat si iesit? :huh:

 viceroy56, on May 2 2009, 21:43, said:

Da' de ce nu vrei mataluta o camera cu HDD? Ca e mai simplu de facut DVD-uri, nu mai ai grija casetelor si calitativ nu e diferenta!
Nu vreau o sapuniera, nici-nu-stiu ce setari, ci vreau o camera rezistenta, care sa nu-mi faca suprize peste un an-doi. Am schimbat deja 2 camere pe DVD in doar 4 ani jumate, sunt traumatizata de jucariile astea ce se dau drept camere video :P  Asa am ajuns la minidv.

Edited by Ivanna, 02 May 2009 - 21:04.


#4
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Iar veti spune ca sunt insistenta, dar postul lui viceroy56 mi-a ridicat alte intrebari si nu mi le-a clarificat in totalitate pe primele.

1. Nu inteleg ce a vrut viceroy sa spuna prin faptul ca trebe mers in magazine si vazute camerele, ca preturile de pe situri "nu au relevanta". Care ar fi un model de camera cu miniDV, pe care in magazin l-as gasi la 20-25 de mil?

2. Inteleg ca la toate se baga casetuta intr-un cadru de metal, dar la toate camerele iesitul cadrului si intratul e automat? Nu moare "motorasul" ala de la o vreme? Ok, probabil ca e penibila intrebarea, dar la cat le vand de sensibile, parca n-am incredere ca in timp s-ar descurca bine cu asa fineturi mai ales daca acea camera e si pe post de player.

3. La ce stricaciuni sunt predispuse camerele cu miniDv? Ce "le moare" prima data?

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Pai ti-am recomandat camera cu HDD, tocmai pentru a-ti elibera constiinta de acel mecanism predispus la defectare!
Indiferent de produs, firma, mod/timp de utilizare exista posibilitatea unei defectari. De aia exista si garantie!
Tine cont ca 90% din electronice sunt MADE in CHINA! 9% in Indonesia, Malayesia, EU  :w00t:

Ti-am recomandat sa mergi in magazine pentru a "pune mana" pe fiecare camera! Pentru a le testa cat de cat!
Si dupa aia, dupa ce ai ales, vezi pe online ofertele!
Vad ca deja te-ai orientat catre HV20. Daca iti place ia-o!

Dupa cum ai vazut, preturile pentru acelasi produs difera de la un magazin la altul. Si marea majoritate nu au in mod real acele produse pentru ca acel magazin este de fapt o camera intr-un apartament de bloc! Tu faci comanda, ei se intereseaza la importator/distribuitor daca au produsul, il comanda si trimit curierul cu factura la depozit si tot acel curier iti aduce produsul acasa. Eu ce am cumparat de la magazine online am cumparat cu plata la sediul magazinului, cu verificarea produsului! Pentru a nu avea niciun fel de surprize!

Poate acum am fost mai clar!

Edited by viceroy56, 03 May 2009 - 10:34.


#6
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Nu stiu, am impresia ca unii se prefac ca inteleg altefl intrebarile/posturile mele.

Nu vreau camera cu HDD pt ca in caz de defectiune, intai de toate ma intereseza siguranta materialului filmat si abia apoi defectiunea in sine. Am spus ca mi-au fost compronise 4 DVD uri deja, in momentul in care cele 2 camere cu DVD au inceput sa dea erori la scriere/finalizare. De aia vreau miniDV, ca sa nu mai pierd concedii/anivesrari/etc aiurea.  


Stiu ca electronicele sunt produse in china si ca TEORETIC oricare se poate defecta in orice fel.Eu intrbam daca in cazul camerelor cu miniDV exista vreo predispozitie la o anume stricaciune. Daca  nu s-a observat nimic concret de-a lungul timpului, atunci ma multumemam cu un raspuns pe masura, dar tu parca ai evitat raspunsul la intrebare.

Tot n-am inteles care ar fi un model de camera pe are in magazinele cu preturi relevante il gasesc la 20-25 de mil. Pot gasi canon HV20 la pretul asta? daca da, la ce magazin?

Stiu cum functioneaza magazinele online, ma gandeam ca o idee despre pret pot sa-mi fac urmarindu-le. Nici mie nu-mi convine sa iau de la magazin online produsul, dar pana ma hotarasc ce anume iau, n-am unde sa ma uit la preturi/oferta.

#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Avantaje si dezavantaje au toate!
Spcific camerelor cu caseta este murdarirea capului si a ghidajelor, lucru care implica nefunctionarea camerei, sifonarea benzii. Deci tot pierzi ceva: fie momentul pe care doresti sa-l filmezi, fie caseta(banda sifonata)! Solutia este o caseta de curatare miniDV! Sigur, nu se garanteaza 100% ca se rezolva problema!
Probleme cu mecanismul de incarcare a casetei pot aparea, mai ales la scoterea ei, daca cumva banda s-a incurcat prin "jucarie"!
Daca te uiti peste posturile mele, nu am recomandat NICIODATA camere cu DVD! E, dupa parerea mea, cea mai nesigura dpdv al utilizarii ulterioare a materialului filmat. Daca nu vrei camera cu HDD, exista si varianta cu card, unde nu mai ai piese in miscare(in afara de motorul de zoom/focus), motivele de defectare tinzand catre 0. Nu spune nimeni ca nu poti pierde filmarea, dar este cam aceeasi probabilitate ca si la miniDV si la HDD!
Repet, nu iti recomand o camera/model in mod special, am spus doar ca acel HV20 e o alegere buna.

Alternative:

Uite AICI una din cele mai bune camere miniDV de amator!

Si AICI o camera cu card.
Si AICI inca una.

AICI ai o camera cu HDD.

Exemplele au la baza caracteristicile(care mi se par OK pentru amator) camerelor respective, nu pretul!

Citeste articolele de pe camcorderinfo.com si fa alegerea. Parerea mea e sa nu te "agati" numai de miniDV. Tehnologia a avansat, si se aplica si la sculele de amator!

#8
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 viceroy56, on May 3 2009, 14:01, said:

Alternative:
Multumesc pentru lamuriri. Camera cu HDD/card nu iau sigur, decat printr-o minune. Maine ma voi uita la oferta de aici de la mine(adica undeva prin Europa de vest) ca sa vad si eu niste perturi relevante(oare?) si daca au sau nu vreo legatura cu oferta din Ro, de unde voi cumpara in final camera.

Revin maine cu intrebari daca e cazul(cred ca abia asteptati :P ).

#9
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
viceroy56 .... cata rabdare frate....!!!

 Ivanna, on May 3 2009, 20:49, said:

Multumesc pentru lamuriri. Camera cu HDD/card nu iau sigur, decat printr-o minune. Maine ma voi uita la oferta de aici de la mine(adica undeva prin Europa de vest) ca sa vad si eu niste perturi relevante(oare?) si daca au sau nu vreo legatura cu oferta din Ro, de unde voi cumpara in final camera.

Revin maine cu intrebari daca e cazul(cred ca abia asteptati :P ).


Cumpara un Panasonic GS 330, aia e perfecta ptr tine, poti sa filmezi cu ea unde-ti pofteste inimioara, oriunde oricand, e fiabila, rezista si la frig si la cald, si la ...tine chiar. Nu si la apa:P Daca nu filmezi mult nu are rost sa-ti iei derulator, daca da...si filmezi casete garla, e recomandat unul. Cu 20 de milioane ai si camera+ accesorii si derulator. A, si e made in JAPAN. Eu am avut gs 320... nu a sughitat deloc...am dat-o la schimb, insa imi e dor de camera aia...si de  manevrarile ei. Ptr tine seria MiniDV e ce cauti. Ori iei panasonicul asta, ori Canon HV 20/30/40 dar vei ramane cu urechile blocate cel mai probabil acolo si parca presimt ca vei umple pagini intregi de intrebari, ori Sony VX 2100 daca ai banuti multi iar la aia chiar ca nu mai ai ce comenta. bafta

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Sony HC 96 "vede" mai bine pe intuneric decat Panasonicul. De aia am recomandat-o.
Daca s-o mai gasi pe undeva!

Dupa cum se agita Ivanna, cred ca vrea sa filmeze 5-6 casete pe zi!

Apropos, fara un acumulator(mare) suplimentar(pe care sa-l folosesti ca principal) sa nu gandesti ca poti termina o caseta, mai ales la frig! Daca folosesti mult zoom-ul si ai LCD-ul aprins in permanenta, esti la limita cu acumulatorul livrat o data cu camera! Eu la "Panasoanic"-ul meu am mai luat unul de 2500 mAH care ma tine cam 4 casete "frecate", dar numai cu vizorul. Nu folosesc LCD-ul decat in cazuri rare, mai ales la verificarea inregistrarii "la locul faptei"!

#11
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 xkos, on May 3 2009, 22:53, said:

viceroy56 .... cata rabdare frate....!!!
rezista si la frig si la cald, si la ...tine chiar.
Bine ca esti tu destept, ca restu le-om rezolva cumva :rolleyes:

 viceroy56, on May 3 2009, 23:08, said:

Sony HC 96 "vede" mai bine pe intuneric decat Panasonicul. De aia am recomandat-o.
Daca s-o mai gasi pe undeva!

Dupa cum se agita Ivanna, cred ca vrea sa filmeze 5-6 casete pe zi!

Apropos, fara un acumulator(mare) suplimentar(pe care sa-l folosesti ca principal) sa nu gandesti ca poti termina o caseta, mai ales la frig! Daca folosesti mult zoom-ul si ai LCD-ul aprins in permanenta, esti la limita cu acumulatorul livrat o data cu camera! Eu la "Panasoanic"-ul meu am mai luat unul de 2500 mAH care ma tine cam 4 casete "frecate", dar numai cu vizorul. Nu folosesc LCD-ul decat in cazuri rare, mai ales la verificarea inregistrarii "la locul faptei"!
Ehh, nu filmez des, dar nici rar. Adica nu filmez doar la ocazii ci uneori si in zilele obisnuite, doar asa ca amintire. Mda, ma gandeam si eu ca voi avea nevoie de acumulator in plus; si la asta care tocmai s-a stricat aveam unu. Si da, cred ca intre Sony si Panasonic parca as alege Sony. Am mai zis ca am asa o fixatie ca nu vreau Panasonic.

REvin maine cu pareri, spre bucuria lui xkos :)

Edited by Ivanna, 03 May 2009 - 22:15.


#12
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

 Ivanna, on May 3 2009, 22:13, said:

Bine ca esti tu destept, ca restu le-om rezolva cumva :rolleyes:


Ehh, nu filmez des, dar nici rar. Adica nu filmez doar la ocazii ci uneori si in zilele obisnuite, doar asa ca amintire. Mda, ma gandeam si eu ca voi avea nevoie de acumulator in plus; si la asta care tocmai s-a stricat aveam unu. Si da, cred ca intre Sony si Panasonic parca as alege Sony. Am mai zis ca am asa o fixatie ca nu vreau Panasonic.

REvin maine cu pareri, spre bucuria lui xkos :)


Sony sa fie, si eu recomand HC 96 in cazul asta:) pana in suma de 3000 ron. Mica si naravasa...isi asteapta stapana:d Un acumulator cat mai mare si incarcator rapid...sa fie acolo gata de actiune. Bafta la cumparaturi.

Later Edit. Eu doar admiram rabdarea lui viceroy, nimic altceva, tre sa-i faci cinste grasa la cat ti-a descris pe aici...

Edited by xkos, 04 May 2009 - 00:08.


#13
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Dintre modelele ce mi-au fost recomandate pe celalalt topic, n-am gasit decat 2, iar preturile sunt asa:

Canon HV-30              750 euro
Sony HC-7                 900 euro

Nici urma de Panasonic GS 320/330, Sony HC96/HC9 sau Canon HC20/40. E adevart ca am intrat intr-un singur magazin, dar era destul de mare.

Cei care ati umblat prin magazinele din Ro, cam pe unde se invart astea 2 ? Aici par sa fie o idee mai ieftine. Hmm, am vazut si ca aparatul foto DSLR Nikon D40, care la noi momentan e 16 mil, aici e 320 de euro, deci iar o idee mai ieftin.

Canon HV30 e suuuuuuuuuper draguta. E mai marisoara decat imi imaginam si evident culoarea  o face sa para foarte profesionala, nu pare de jucarie ca restu.  :)

Edited by Ivanna, 04 May 2009 - 20:01.


#14
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Acum chiar ca ai dat-o la intors!

Noi ne-am agitat sa-ti recomandam camere SD(standard definition) si tu ne spui ca te-ai uitat la camere HD!

Bune ele, camarutele, da' matale stii cum se prelucreaza materialul HD? Ai cu ce(hard, soft)? Ai cunostinte, cel putin teoretice, despre editare, encodare, authoring? Pe ce scule va fi redat materialul final? Scris pe ce suport?
Ca daca imi spui ca vei filma SD cu o camera HD, nu mai am ce-ti replica/explica!!!

#15
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
:blink: :closedeyes:

Edited by xkos, 04 May 2009 - 22:41.


#16
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Hai sa ma bag si eu... din toate suporturile pt camerele video, recomand miniDV. Este cel mai matur, calitatea maxima a semnalului (compresia cea mai mica). Daca nu freci caseta toata-ziua-buna ziua nu ai de ce sa te sperii. Recomandat este sa folosesti acelasi tip de casete MEREU (nu este chiar dovedit, dar se pare ca au fost probleme cu mixarea lor datorita unor lubrefianti diferiti).
HDD-ul este si el sensibil, ba mai sensibil la socuri decat caseta. miniDVD-ul nici nu incape in discutie, sunt niste glume proaste la banii dati pe ele. Camerele cu SD ar fi cele mai rezistente dar... au imaginea slaba rau, compresie maxima.

#17
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.02.2008
Buna ziua

Am achizitionat o camera video Panasonic MiniDV.
Precizez ca este prima mea camera video.
Ma intereseaza transpunerea imaginilor de pe caseta MiniDV pe computer
si mai departe pe DVD.
Am inteles ca ar trebui o placa de captura (fireware) si un program special.
Poate cineva sa-mi dea informatii despre tipul de placa fireware necesar
si despre programul pe care trebuie sa-l folosesc pentru obtinerea celei
mai bune rezolutii ????

Multumiri

#18
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

 judas, on May 5 2009, 07:13, said:

Buna ziua

Am achizitionat o camera video Panasonic MiniDV.
Precizez ca este prima mea camera video.
Ma intereseaza transpunerea imaginilor de pe caseta MiniDV pe computer
si mai departe pe DVD.
Am inteles ca ar trebui o placa de captura (fireware) si un program special.
Poate cineva sa-mi dea informatii despre tipul de placa fireware necesar
si despre programul pe care trebuie sa-l folosesc pentru obtinerea celei
mai bune rezolutii ????

Multumiri

Da, poate...e plin forumul asta de asa ceva.. ai un mic search pe undeva:D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate