Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

P.U.Z.

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
LukeSoft

LukeSoft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.10.2005
Salut...

Poate s-a mai confruntat cineva cu problema asta ... Detin un teren aflat in extravilan, alaturi de mine mai sunt inca 8 persoane care vor sa introducem terenul in intravilan. Intre noi si intravilanul existent sunt 2 loturi, din care doar unul are cadastru (extravilan 1 - v.atasament), problema e ca daca cel care detine lotul 2 sa zicem ca nu are cadastru, este necesar intocmirea cadastrului pe lotul respectiv ??!?! sau in urma ridicarii topografice pentyru toata zona care se doreste de introdus in intravilan este prins si acest lot... De ce intreb acest lucru, se pare ca persoana care detine acel lot nu prea vrea introducerea acestuia in intravilan, sau daca a mai facut cineva P.U.Z. sa-mi dea ceva detalii ... (unii arhitecti spun ca trebuie cadastru, altii nu, topometristii spun ca nu...  nu stiu pe cine sa mai cred)

Multumesc ...

Attached Files



#2
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

 LukeSoft, on May 2 2009, 21:20, said:

Salut...

Poate s-a mai confruntat cineva cu problema asta ... Detin un teren aflat in extravilan, alaturi de mine mai sunt inca 8 persoane care vor sa introducem terenul in intravilan. Intre noi si intravilanul existent sunt 2 loturi, din care doar unul are cadastru (extravilan 1 - v.atasament), problema e ca daca cel care detine lotul 2 sa zicem ca nu are cadastru, este necesar intocmirea cadastrului pe lotul respectiv ??!?! sau in urma ridicarii topografice pentyru toata zona care se doreste de introdus in intravilan este prins si acest lot... De ce intreb acest lucru, se pare ca persoana care detine acel lot nu prea vrea introducerea acestuia in intravilan, sau daca a mai facut cineva P.U.Z. sa-mi dea ceva detalii ... (unii arhitecti spun ca trebuie cadastru, altii nu, topometristii spun ca nu...  nu stiu pe cine sa mai cred)

Multumesc ...

-  .... este necesar intocmirea cadastrului pe lotul respectiv ??!?! ...  Depinde de situatie: daca se introduce sau nu in intravilan lotul 2, daca este suficient de clara situatia topografica din zona, daca primaria considera necesar etc ..
Cel mai bine aflati informatii de la serviciul de urbanism din localitatea respectiva.

Trebuie stiut ca impozitul la un teren intravilan este mult mai mare comparativ cu un teren extravilan.
Au inceput sa apara cereri de trecere in extravilan al terenului, pentru a se plati un impozit pe teren mai mic.

#3
LUCKY LUKE

LUCKY LUKE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.10.2004

 LukeSoft, on 2nd May 2009, 21:20, said:

Salut...

Poate s-a mai confruntat cineva cu problema asta ... Detin un teren aflat in extravilan, alaturi de mine mai sunt inca 8 persoane care vor sa introducem terenul in intravilan. Intre noi si intravilanul existent sunt 2 loturi, din care doar unul are cadastru (extravilan 1 - v.atasament), problema e ca daca cel care detine lotul 2 sa zicem ca nu are cadastru, este necesar intocmirea cadastrului pe lotul respectiv ??!?! sau in urma ridicarii topografice pentyru toata zona care se doreste de introdus in intravilan este prins si acest lot... De ce intreb acest lucru, se pare ca persoana care detine acel lot nu prea vrea introducerea acestuia in intravilan, sau daca a mai facut cineva P.U.Z. sa-mi dea ceva detalii ... (unii arhitecti spun ca trebuie cadastru, altii nu, topometristii spun ca nu...  nu stiu pe cine sa mai cred)

Multumesc ...


tinand cont ca lotul 2 nu are cadastru trag concluzia logica ca aceste ternuri nu au fost mai intai un teren mare si apoi dezmembrat. in aceasta situatie nu trebuie sa se faca introducerea in intravilan a tuturor loturilor.
noul intravilan nu este musai sa fie lipit de actualul intravilan. veti introduce in intravilan doar terenurile voastre. (rezulta un trup de intravilan izolat). nu inteleg in schimb care este treaba cu acel lot foarte ingust (sa fie oare un drum de servitute facut de cineva?) parcursul legal de introducere in intravilan nu este tocmai usor (dar nici un capat de lume). in orice caz raspunsurile nu le vei gasi nici la cadastristi nici la arhitecti ci la urbanisti (dupa unii arhitect=urbanist, partial corect; doar unii dintre arhitecti sunt si urbanisti). Procedura de introducere in intravilan difera de multe ori de la oras la oras (de la un judet la alt judet), pentru ca in afara de legislatia in vigoare fiecare comisie de avizare se ghideaza si dupa anumite cutume.  daca vrei mai vb pe privat. o sa-ti dau mai multe detalii. numai bine

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate