Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Peugeot 206 cumparat SH fabricat in 2007 cu 16000Km. la bord

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#37
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 28.11.2005
De ce ii pui metabond?  :scratchchin:

Frumos jurnal.

#38
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Pentru ca folosesc de multa vreme si am incredere in el. Pentru motor-imi place cum merge-ca uns. Pentru carburant-nu imi mai fac probleme in privinta calitatii lui-am garantia ca merge cu ceva de calitate.

#39
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007
am citit tot jurnalul, dar nu imi amintesc sa fi scris ceva despre motorizare... :) frumoasa masina. sa o stapanesti sanatos :cheers:

#40
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Multumesc! 1.4 benzina 75 cp. Are destula vlaga motorasul acesta. Trage bine de la turatii joase desi se simte bine de la 2500 r/min. La un motor am ajuns sa apreciez cat de bine trage de jos mult mai mult decat puterea dezvoltata sus. Raman la ideea ca 206 si Panda m-au satisfacut in aceasta privinta (vorbind despre benzinare).
O sa va spun ce aport si-a adus Metabondul in privinta consumului pe la sfarsitul saptamanii cand voi umple din nou rezervorul.

#41
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
Ne-ai omorat cu metabondul asta :))..
glumesc ..
ti-ai facut casco? cam cat e la un 206?

#42
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

View Postbossake, on May 12 2009, 03:00, said:

Ne-ai omorat cu metabondul asta :))..
glumesc ..
ti-ai facut casco? cam cat e la un 206?
Si nici macar nu vand asa ceva sa zici ca am vreun interes.

Nu, nu i-am facut casco si nici nu o sa-i fac. Consider ca nu merita. Mi-am asigurat viata,sanatatea,  casa, batranetea lucruri care sunt cu adevarat importante. Masina e un fier nenorocit pentru care mi se cer exagerat de multi bani ca sa-l asigur. Doamne fereste de un accident in care eu sunt victima. Daca mori lasi familia in fundul gol, daca supravietuiesti cat te costa? De banii aia faci un casco pe propria viata. Mi se par mai ieftine o asigurare de viata decat una a masinii. Iar cele pentru case mi se par ridicol de ieftine comparativ cu valoarea asigurata. Am avut foarte multi ani casco pe masini. De fapt pana in luna martie a acestui an pana cand scarbit ca an de an mie imi faceau reduceri pentru lipsa dauna si cu toate acestea plateam mai mult, am renuntat.

#43
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007

View PostTLGTLC, on May 4 2009, 15:37, said:

I-am facut consumul-6.88l/100km mi se pare mare deoarece a fost in afara localitatii. Sa fie pentru ca am mers mult timp cu 60-70 km/h?
Daca ai mers cu 60-70 pe tr V, cam asta e consumul (pe tr IV la viteza asta ia mai putin - 6% maxim).

#44
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Nu poti merge astfel pentru ca nici motorul nu vrea-maraie si ai sub 2000 de ture. Treapta a 4-a clar.

#45
dincaemanoil

dincaemanoil

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.05.2008
De cind sint 'user' nu am intilnit pe nimeni sa se exprime asa echilibrat si in acelasi timp elegant. Mi-a placut enorm modul in care ai prezentat masina. Felicitari. Aici in Bucuresti toata lumea este agresiva si evita toti sa fie civilizati, ca sa nu fie luati de fraieri!
Compania la care lucrez a intrat in impas financiar la inceputul anului si patronul ne-a invitat sa cumparam toate masinile din flota fara sa mai ceara vreun ban, ci sa platim numai restul la concesionar. Cum dupa revelion numai avea nimeni vreun ban in buzunar m-am  miscat primul. Am luat un 206 1.4 HDI, pe care-l conducea chiar colegul meu, seful de  flota (evident ca ducea la service pe a lui, cel mai des). 50.000 Km reali. Toatal 3200 euro. Am vindut repede Dacia din 2002, rudelor si am scos la vinzare 2 pusti, pe care le-am rezolvat repede. Deci 1 dacia 2002+2 pusti= un Peugeot 206 1.4 Hdi, an 2005, 50.000 Km
Buna afacere. Masina este a sotiei si nu stiu cum sa fac sa o imprumut si eu mai des. Consum 7 in Bucuresti si 4 afara. Are clima+ABS.
Am la vinzare o casa a bunicilor si o sa-mi cumpar un 206 sau 307 sau 207. Primul are intreadavar o cursa cam mare la schimbator, dar la 307 este OK. Nu eram fan franta dar acum cred ca in europa nimeni nu face un motor mai bun decit HDi-rile. Cred ca cele mai proaste sint VW. Masina vreau sa o iau de pe un site cu preturi fantastice http://www.carsontheweb.com/carsite/. Doar ca trebuie sa ai o firma cu prim obiect de activitate ' vinzari auto', baieti te verifica la Registrul Com. si chiar te suna.
A doua varianta ar fi una noua, direct din germania pe firma, fara 19%. TVA, la 16-17.000 euro:
a) Mazda 6 diesel
B) Honda acord diesel
c) Toyota Avensis diesel.
Toate forumurile straine spun clar in europa singurii care mai fac masini fiabile sint Audi (si nu o sa-mi permit in viata mea una noua) si Skoda. Numai ca Skoda in europa este cu 20-25% mai scumpa decit la noi si atunci chiar daca eviti TVA-ul tot esti mai scump.
Varianta Japoneza ar fi : 16-17.000 masina(fara TVA)+500 euro drumul+1000 Taxa pe prostia poprului nostru=17500-18.500 euro. Mie frica sa cheltui atitia bani din vinzarea casei bunicilor decedati de mult.Daca ar fi fost munciti de mine, NU MAI EZITAM.
Masina o folosesc exclusiv in Bucuresti, stau la casa in la marginea padurii Baneasa si avind 2 copii mici am nevoie esentiala de o masia mica cu un consum la fel.
La loto nu mai sper, deoarece am avut deja 3 cistiguri f. mari, ultimul a fost de 990.000.000 lei vechi in febr. 2002 (cat. 2 la 6/49), asa ca trebuie sa chibzuiesc bine banutii.Drumurile in Bucuresti sint f. proaste desi dupa '89 s-au ivestit peste 50 miliarde euro; locuri de parcare nu sint deloc, si in aceste conditii o masina scurta este perfecta. Ma atrage si Peugeot 1007, deoarece usile sit culisabile si poti parca si in locuri foarte strimte, in plus este si mai inalta decit 206 sau 207.
VOI CE A-TI FACE IN LOCUL MEU.

#46
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Sincer? Nu as investi atat de multi bani intr-o masina. Crezi ca eu de saracie am luat-o? Nu. Pentru ca in tara noastra draga si scumpa te zgarii pe ochi daca ai o masina mai de Doamne-ajuta.
De exemplu asta am patit azi:
Si nu a fost vina mea-am gasit urme de vopsea albastra dar prinde faptasul!

Attached Files


Edited by TLGTLC, 12 May 2009 - 16:47.


#47
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Nasol, si eu am avut un incident, dar s-a rezolvat. Trebuie sa ma duc la service sa rezolv. Exact la fel am fost si eu atins, doar ca pe stanga. Coincidente ciudate :)

#48
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Am vazut ce ai patit. As vrea sa-mi spui si mie cat  te-ar fi costat daca plateai tu?

Edited by TLGTLC, 12 May 2009 - 17:13.


#49
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Cu cat? Pai nimic pe cheltuiala mea. Mai devreme am notat in jurnal :P

Am mers la Politie, declaratii, apoi la asiguratorul lui si m-a trimis la service-ul AutoCrom. A scris "reparatie aripa" si "rev bara". E valabila 3 ani.


LE: Sincer sa fiu, nu stiu cat ar fi costat. Aripa la mine nu e zgariata, deci trebuie doar sa o traga inapoi. Am vopseaua sarita de pe bara.

Edited by paul_kelso, 12 May 2009 - 17:14.


#50
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 28.11.2005

View Postdincaemanoil, on May 12 2009, 10:16, said:

Cred ca cele mai proaste sint VW.

Pacat ca te-ai chinuit atat sa scrii un roman cand o puteai face muuult mai concis. :thumbdown:

#51
razvan33

razvan33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.06.2007

View PostTLGTLC, on May 12 2009, 17:46, said:

Sincer? Nu as investi atat de multi bani intr-o masina. Crezi ca eu de saracie am luat-o? Nu. Pentru ca in tara noastra draga si scumpa te zgarii pe ochi daca ai o masina mai de Doamne-ajuta.
De exemplu asta am patit azi:
Si nu a fost vina mea-am gasit urme de vopsea albastra dar prinde faptasul!
Frumos leutul, sa-l stapanesti sanatos, am si eu unul in familie.
Vezi de ce e bun CASCO?
Acum cativa ani am avut un C3 care imi era foarte drag, pana intr-o zi cand un tampit mi l-a facut muci in parcare.Noroc ca am avut casco, deoarece nevertebratul nu a vrut sa dea RCA-ul, pe motiv ca nu el a fost de vina.Ca sa nu o mai lungesc, sfatul meu sincer este sa ii faci casco, te apara de multe belele si cheltuieli.

#52
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
In sfarsit am reusit sa adun toate actele pentru inmatriculare-firma de leasing s-a miscat foarte greu. In fine.
Masina o simt din ce in ce mai bine si merg mai eficient. Inca mai am probleme cu aprecierea distantelor din jurul masinii. Iti da senzatia ca totul se afla foarte aproape si cand colo constati ca mai era destul loc.
    Va spuneam ca mi-a facut o impresie foarte buna Clio III hatchback. Ei bine- un prieten are unul 1.2 benzina cu 87000km facuti in 2 ani. Doamne!!!! Batea pe dedesubt, trosnea. Tipul imi zice-vezi? voiai Renault, sa-mi ramana de cap, o duci la ei(service)-n-are dom-le nimica si vad cu ochii mei ca n-are dar face atat de urat incat zici ca-i masina hartanita. Asta e! Am condus Clio prea nou-orice masina noua e buna! Oare asa o face si a mea?
    Am mers ieri cu un Audi A4 din 2007. Imi doream mult sa conduc masina asta! Dar am ramas dezamagit; brutala, dura, dieselul zgomotos-clar nu e pentru drumurile noastre. Ceva mi-a placut teribil insa; forta bruta, imi doream sa urc dealuri-cat mai multe dealuri. Visam la Audi in adolescenta-masina mea de suflet. Si cand colo-nu m-am simtit deloc bine in el. Am fost cu un A8 dar e cu totul altceva! Deci masinile se judeca din interior, nu privindu-le din afara.
    Revenind la Gandacel imi produce multa bucurie, ma inveseleste, il privesc si simt ca mi-am luat un prieten. Modulatorul fm se aude foarte bine, saptamana viitoare o sa-i montez alarma si tot asa. Inca n-a terminat benzinuta ca s-a facut baiat econom. Va mai tin la curent

Attached Files



#53
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
S-o stapanesti sanatos ! Si mie-mi place atitudinea ta in topicul asta. Mai rar asa ceva. Dar nu inteleg de ce vrei sa-i pui metabond ! Motorul ala nici n-a iesit din rodaj bine si tu vrei deja metabond ? In fine, banii tai, masina ta, dar faci o greseala. Motorul ala e nou.
Iar referitor la "ma inveseleste, il privesc si simt ca mi-am luat un prieten", eu inca ma minunez de masina asta si imi dau seama ce punct de cotitura a fost aparitia lui 206 in materie de design auto.

#54
razvan33

razvan33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.06.2007
Nu te-ai simtit bine in Audi?cred ca glumesti.In alta ordine de idei, fa-i CASCO, eu nu fac 1m fara asigurare.
Mai am eu la servici un coleg cu X5 care a terminat leasing-ul si nu ii mai face CASCO, deoarece e prea scump si nu a avut nici o dauna, pana acum.
Pe el il inteleg oarecum, dar la tine chiar ca nu inteleg, chiar atat de scump este sa te pazesti de cheltuieli neprevazute si nedorite de nimeni?
Sa ai parte de drumuri netede :coolspeak: .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate