Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

cluj-arad

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
ciao, trebuie se merg curand de la cluj la arad, cu un catelus in masina. deci mai mult de 120 km/h nu pot . am fost acum 3 ani la timisoara, dus noaptea pe deva-arad-timisoara, intors ziua pe oradea. voiam sa stiu acum care e cea mai buna ruta, din punct de vedere a calitatii drumului, radare fixe si mobile, etc. stiu ca pe deva sunt in plus cam 50 km fata de cealalta varianta. zilele astea am facut un drum de satu mare si gasisem in prealabil pe www.radarefixe.ro pe unde sunt montate cutiutele. de pe site lipsea unul singur, dar era montat indicator de monitorizare trafic la intrarea in localitate. mersi anticipat :)

#2
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
dupa cum se prezinta vreo 60 70 km spre oradea (banuiesc ca si restul sint la fel de praf), as merge prin Deva spre Cluj :D

#3
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
mersi mult. asa ma gandisem si eu dar voiam si parerea voastra. drumul pana la deva il cunosc binisor, iar apoi e relativ ok dupa deva.

#4
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006
Eu fac cam o data pe luna CJ-TM si de fiecare data merg pe BH-AR si nu AB-HD, din cauza traficului greu dintre Sebes si Arad. Daca ai cumva "noroc" de TIR-uri, il faci in 5-6 ore; pe CJ-BH depinde, e cum bate vantul, BH-AR e destul de rau, insa e mai liber.
Daca nu te grabesti, du-te pe Deva. Daca nu conteaza ca e varza drumul, du-te pe Oradea.

#5
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
buh, am un catelus pe care il duc la o operatie. deci ma incanta mai tare un drum mai bun. oricum plec noaptea din cluj, deci e mai liber putin si pe deva...dar ma intorc ziua. acum am ales ruta, ramane sa imi iau o marja de siguranta la timp, ca trebuie sa ajung la o anumita ora acolo...si cu piticu in masina, fac pauze scurte la fiecare ora. saru'mana de sfaturi :)

#6
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
o recomandare simpla...vino catre tg-mures, o iei pe scurtatura catre alba-iulia, apoi la sebes si de la sebes pana in orastie drumul e ok....cateva surprize o sa ai pe la orastie nu stiu daca mai sunt gropile alea de acu 2 luni. poate le-au astupat intre timp.
si de la orastie la ilia e turnat asfalt nou de dinainte de pasti, 4 benzi, drum superb.
dupa ilia, spre arad iar e bun drumul. daca o iei spre timisoara dupa ilia e drumul mai nasol.

sunt hunedorean get-beget si mai si fac naveta in judet. asa ca bag mana in foc ca DN 7 e super oki cel putin pe portiunea sebes-ilia.

#7
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
posibil ca gropile alea le asfaltau acum citeva zile (am vazut ceva reportaj cu blocaj si alte alea),  desi mi se parea ca e vorba de sosea intre sebes si sibiu

#8
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
stai ca m-ai bagat in ceata :) eu stiam ruta asta asa: cluj-turda-aiud-teius-alba iulia- vintu de jos- orastie-deva, aici imi ramane cetatea pe stanga, apoi tot nainte...nu vad de ce as lua-o prin sebes.

#9
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
Lugoj ->Timisoara e praf...se lucreaza la greu, sunt semafoare, stai la cozi, portiuni decopertate. Nu iti recomand sa vii prin Deva->Faget->Lugoj->TM.
Eventual Deva->Lipova-TM.
sau prin Oradea.

#10
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,193
  • Înscris: 13.07.2005
Pai, Iulia merge la Arad - ce sa caute prin Timisoara ?

Drumul Cluj - Sebes - Deva - Arad este bun dpdv al calitatii.
Este insa extrem de aglomerat pe portiunea Sebes - Deva - Arad.
Varianta prin Vintu de Jos este buna, cu exceptia unei scurte portiuni - daca nu or fi terminat de reparat pe-acolo. Avantajul este ca mai scurtezi ceva din drum si eviti portiunea Sebas - Orastie (aglomerata).

La Orastie, in urma cu o saptamana se lucra la drum. Nu sunt probleme.

Arad - Oradea nu am fost in ultima vreme, dar oamenii se plang de calitatea drumului. Este insa mai liber decat Arad - Deva.

#11
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Din Cluj pana in Deva, via Cluj-turda-aiud-teius-alba iulia-vintul de jos-deva faci la un trafic normal, fara accidente doua ore si ceva. De acolo pana la arad nu mai stiu ce sa zic ca nu am fost la arad cu masina. Cand am fost am fost cu trenul, dar asta este alta poveste.... Bafta, drum bun
L.E. Inafara de Vint, si Orastie nu sunt probleme mari cu drumul, dar si acolo sunt acceptabile pt un 50-60 km/h

Edited by Iuliutz, 05 May 2009 - 13:58.


#12
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
am fost ieri. la dus totul ok, plecat la 6.30 din cluj, ajuns la 11.30 in arad cu cateva pauze pt catel. atata ca dupa deva am prins coloana de tiruri....in arad centru se lucreaza la greu....la intoarcere, am asteptat cca 40 min unde se asfalteaza drumul. in zonele unde erau radare fixe, au pus radare mobile. am avut si 2 "surprize" neplacute putin: un tir care intrase in depasire si un prost in fata cu masina mica care nicicum nu-l lasa, eu de pe contrasens, tocmai ieseam din curba...tras dreapta de volan si franat. a doua situatie cu un imbecil cu nr de bucuresti ( va rog sa nu se supere cei din bucuresti, dar majoritatea conduc foarte agresiv si mai deloc preventiv ), care a intrat in depasire in ceva curba urata dupa deva. noroc de frane bune la masina si de drum mai lat putin, ca altfel eram pachet amandoi; nici macar nu s-a sinchisit sa franeze tipul, a trecut la mm pe langa mine care eram aproape lipita de parapet. asta e singurul motiv pentru care imi e groaza putin sa ma duc la drum lung prin tara. am vazut o gramada de schumi care faceau depasiri pe muchie de cutit. nici nu ma mai mir cand vad atatea accidente la tv.

PS am tras si o fuga pana la geoagiu bai, se pare ca au planuri mari cu strandu...e luat in calcul pt cateva vacante scurte...in total 720 km, cu plimbat putin prin arad si ocolul la geoagiu. nu e rau pt o novice in ale condusului, intr-o sg zi, asa-i?  :rolleyes: :D   :D

#13
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostVipeR85, on 30th April 2009, 23:08, said:

si de la orastie la ilia e turnat asfalt nou de dinainte de pasti, 4 benzi, drum superb.

4 benzi sunt doar pe un tronson intre Simeria si Deva. :huh:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate