Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

radio Bucur

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Salut,

Sunt pe punctul de a cumpara un Bucur 1. Initial nu stiam ca au fost mai multe variante. Am vazut ca Bucur 6 e facut de Tehnoton si nu mai are indicatorul de acord pe care il avea Bucur1. Daca are cineva date( detalii) despre ele,diferentele dintre modele (restul variantelor dintre Bucur1 si 6 nu le- am vazut cum arata) ....M-ar interesa si caracteristicile tehnice macar ale unui model (presupun ca sunt toate cam la fel :sensibilitate, putere de iesire , etc)

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Sa ma bucur ca vrei un receptor Bucur?
Eu zic ca nu. E frumoasa si nostalgia asta, dar macar daca functiona cu tuburi era la moda, acum  sa dai banii  pe un model care nu exceleaza cu nimic fata de oricare alt model vestic... e cam aiurea.
Parerea mea, (de 2 bani)...

Edited by mister_rf, 28 April 2009 - 23:34.
typo errors


#3
nelutzu57

nelutzu57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 03.12.2006
Se prea poate ca omului să-i placă și moda asta...ce avem cu el acum...neapărat dacă nu este cu lămpi...pardon tuburi electronice...nu mai este la modă ? că tot se poartă moda veche...și cum acest receptor a sărit bine de 25 de ani...( cel puțin )...de la fabricație !!!...pentru cei mai tineri poate fi retro ...sau în curând și acest gen de radioreceptoare vor deveni .

Edited by nelutzu57, 29 April 2009 - 04:10.


#4
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
in primul post se vorbeste despre un indicator de acord.
un aparat facut de o fabrica romaneasca avea un indicator de acord cu 3 leduri.
unul semnaliza acordul exact iar celelalte dispuse in stanga si dreapta semnalizau directia in care trebuie rotit butonul de acord.
are cineva ideie despre ce aparat e vorba si o schema a blocului de indicatie acord?
vreau sa construiesc un asemenea indicator de acord.

#5
nelutzu57

nelutzu57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 03.12.2006
Referitor la acord ...este vorba despre tunerul radio din combina miniturn realizat de Intreprinderea electronică industriala ( cea din Baicului ...București.) Caută acea schemă deci...

Edited by nelutzu57, 01 May 2009 - 04:07.


#6
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005

 paulvanorton, on Apr 29 2009, 09:30, said:

in primul post se vorbeste despre un indicator de acord.
un aparat facut de o fabrica romaneasca avea un indicator de acord cu 3 leduri.
unul semnaliza acordul exact iar celelalte dispuse in stanga si dreapta semnalizau directia in care trebuie rotit butonul de acord.
are cineva ideie despre ce aparat e vorba si o schema a blocului de indicatie acord?
vreau sa construiesc un asemenea indicator de acord.


Un indicator de acord identic se foloseste la amplituner-ul Delia.
Fabricat in Polonia.
Sigur este schema postata pe aceasta arie.

#7
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Am luat radioul.... E intr-o stare excelenta. E un Bucur1 pastrat foarte bine. Avea o siguranta arsa de aceea nu mergea (asa mi-a si spus cel care mi l-a trimis: ca se aprinde dar nu canta). In interior nu este umblat. Fabricat in 1977 (asa scrie pe unele condensatoare). Claviatura e slaba intr-adevar, trebuie apasat putin mai mult decat la Gloria, trebuie sa intre butonul de tot in carcasa. Initial, le apasam doar putin si nu statea nici unul....Sunetul e excelent...desi nu a fost schimbat nici un condensator electrolitic...

Difuzoarele sunt de asemenea cele originale, nu s-a umblat in ele. Nu sunt distruse.Indicatotul de acord merge  Acum ascult un post cu muzica din Malta, in jur de 8,6Mhz....din pacate nu stiu cum se numeste ca e muzica foarte frumoasa....

Poze am sa mai postez diseara (acum nu ma ajuta blitz-ul sa compensez lumina care vine pe fereastra)

Attached Files



#8
Browser

Browser

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.07.2006
stiu ca ultima postare e din 2009 dar frumusel foc radioul, mi-am luat si eu din talcioc un Bucur 1 dar fara boxe, sunt pe cale sa le cumpar si pe acestea

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate