Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

plata facturilor prin terminale payzone \ paypoint (incepator in afaceri)

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Senu

Senu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.04.2009
Sunt din iasi am un spatiu la bulevard si vreau sa il transform intrun punct de plata a facturilor la utilitati de tip payzone\paypoint , asigurari rca\locuinte , incarcarea cartelelor telefonice Vreau sa imi dati niste sfaturi sau niste raspunsuri exacte

1 Ce este mai convenabil pentru o astfel de afacere societatea comerciala , persoana fizica autorizata  sau asociatie familiara ?
2 Imi trebuie casa de marcat ,chitante  sau ce trebuie?
3 Ce altceva mai trebuie sa indeplinesc pentru a fi corect\legal
4 Cam la ce preturi sa ma astept (ex s.c cu 2 coduri caen  = 0.2lei casa marcat = 0,4lei)


Va multumesc pentru raspunsurile\sfaturile care o sa mi le dati

#2
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Care-i treba cu paypoint si payzone in materie de comisioane la plata facturilor, se percep comisioane, daca da, sunt mai mici sau mai mari decat la ghiseul bancilor?

#3
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003
Paypoint sau Payzone ofera peroanelor juridice un comision pentru fiecare factura incasata (la Paypoint este 0,2 lei/factura, la Payzone este 0,3lei/factura).
Clientul nu achita nnici un comision.
Nu trebuie casa de marcat pentru incasarea facturilor, banii nu sunt incasati propriu-zis, sunt contracte aprobate de MF, propriu-zis se incaseaza bani care aprtin furnizorilor (EON, UPC, Vodafone, Orange etc).
Totusi, terminalul pentru lata facturilor este acelasi cu terminalul pentru vanzarea produselor pre-pay in format electronic, ambele firme vor solicita sa existe vanzare de la locatie, asta insemna OBLIGATORIU casa de marcat.

#4
emil_rares

emil_rares

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.10.2012
Sfatul meu este sa lucrati cu paypoint. Nu degeaba sunt cei mai mari si afara! Sistemul e cam acelasi (eu am lucrat cu inca doua firme pana acum si cunosc), dar cu paypoint pot incasa mai multe tipuri de facturi, transfer de bani, etc. si magazinele lor se vad de la o posta! Nu te astepta la cine stie ce comisioane, dar o sa ai multa lume in magazin...majoritatea mai si cumpara cate ceva...

#5
unkiesu

unkiesu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.10.2012
in afara de payzone si paypoint mai exista alte firme care ofera terminale pentru incasare facturi?

#6
emil_rares

emil_rares

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.10.2012
Da mai sunt unii cu un fel de ATM-uri (sunt niste aparate mari pe care clientul umbla direct) dar din cate am inteles sunt mai greu de manevrat, nu dau rest, se pot strica mai repede, ocupa mai mult spatiu si nu se dau in regim de custodie.

#7
unkiesu

unkiesu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.10.2012
ms de info

#8
sasu24

sasu24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 29.01.2014
Eu zic sa nu va incurcati cu ei din cauza ca o sa deveniti centre de incasat si numai de el o sa va ocupati,chiar daca la inceput ziceti ca vai intra lume in magazin si asa o sa vedeti pe parcurs ca 95% din clientii care intra nu cumpara nimic si cei 5% probabil ca oricum cumparau de la voi.Si sa nu mai zic comisionul foarte mic(in comparatie cu ce iau ei) si multa bataie de cap, gestiune, mers la banca la maxim 2 zile, trebuie sa ai rest ca daca nu se mai si enerveaza clientii si tot asa....recomandarea mea stati deoparte si daca aveti produse bune lumea va va calca pragul.

#9
tudorct

tudorct

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.01.2009
sasu24 ai spus lucrurilor pe nume,ai perfecta dreptate nu se merita.

#10
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Avantajul major pe care il au detinatorii de paypoint estr cash-ul pe care il ai zilnic in sertar.
Banii trebuiesc depusi la doua zile dar te poti folosi de ei si sa depui zilnic pana ii recuperezi.
Din comisionul pentru plati facturi si incarcare electronica, un operator mediu, isi poate scoate banii pe abonamentul la serviciul de paza si o parte din factura de energie. Un operator mediu ajunge la un profit de 300 - 400 lei/luna.


#11
popioana

popioana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.12.2013
Dupa cum ziceam si pe alt thread, nu e dracu' asa de negru sa ai PayPoint. Faci efortul sa depui banii, dar scoti un profit daca iti dai interesul. :)

#12
sasu24

sasu24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 29.01.2014

View Postderago, on 11 februarie 2014 - 07:52, said:

Avantajul major pe care il au detinatorii de paypoint estr cash-ul pe care il ai zilnic in sertar.
Banii trebuiesc depusi la doua zile dar te poti folosi de ei si sa depui zilnic pana ii recuperezi.
Din comisionul pentru plati facturi si incarcare electronica, un operator mediu, isi poate scoate banii pe abonamentul la serviciul de paza si o parte din factura de energie. Un operator mediu ajunge la un profit de 300 - 400 lei/luna.

View Postpopioana, on 13 februarie 2014 - 10:36, said:

Dupa cum ziceam si pe alt thread, nu e dracu' asa de negru sa ai PayPoint. Faci efortul sa depui banii, dar scoti un profit daca iti dai interesul. Posted Image

Imi pare rau sa o spun da cred ca lucrati la paypoint de dati asa mare aprobare pentru ei.Va spun eu ca nu faci 300-400 de lei pe luna cu 0.20 bani pe factura ca daca faceam atat chiar nu ma plangeam.Daca incasezi 1000 de facturi pe luna faci 200 de lei si daca calculam aia inseamna cel putin 50 de facturi pe zii,deci chiar numa aia faci ca pana scanezi si pana iei banii si dai rest si i mai explici si la om ce avea de platit....etc.Eu va spun din proprie experienta ca oamenii in sine sunt multumiti de tine cand ai paypoint dar daca din nenumarate explicatii nu merge aparatul(aici nu e vorba de nedepusul baniilor ca sunt multe cauze sa nu mearga),oamenii se vor uita urat,comenta ba chiar am fost si injurat la un moment dat.Si apropo am uitat sa zic ca devii si centru de reclamatii ca tot la tine vin cu toate problemele desi eu le spun ca sunt doar centru de incasare.Un ultim cuvant sa va spun,majoritatea magazinelor din oras de la mine au renuntat la paypoint si 2 dintre ele au mers la payzone pt ca da mai mult comision si pretentii mai putine si in curand voi face si eu la fel.Va multumesc pentru atentie.

#13
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Nu lucrez la PayPoint, am un astfel de terminal la mine in magazin.
Comisionul este de 25 de bani, doar la orange este de 20 bani. Daca faci platile prin transfer bancar, comisionul este de 30 bani.
Pe langa plati facturi mai ai si incarcare electronica, western si in curand, rovigneta.
In 5 ani, doar cand nu am platit la timp, aparatul nu a functionat.
Alte probleme gen nervi si injuraturi, tin si de operator, de modul fiecaruia de abordare a clientului, de modul cum este perceput de client... nu crezi!?

#14
sasu24

sasu24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 29.01.2014

View Postderago, on 28 februarie 2014 - 14:46, said:

Nu lucrez la PayPoint, am un astfel de terminal la mine in magazin.
Comisionul este de 25 de bani, doar la orange este de 20 bani. Daca faci platile prin transfer bancar, comisionul este de 30 bani.
Pe langa plati facturi mai ai si incarcare electronica, western si in curand, rovigneta.
In 5 ani, doar cand nu am platit la timp, aparatul nu a functionat.
Alte probleme gen nervi si injuraturi, tin si de operator, de modul fiecaruia de abordare a clientului, de modul cum este perceput de client... nu crezi!?
Sunt de accord.Nu stiu din ce parte a Romaniei esti pentru ca eu sunt din ardeal si pot sa spun ca am o relatie foarte buna cu clientii dar am discomforturi cu aparatul asta de 2 bani.Oamenii de aici nu inteleg ca nu este vina ta ca nu merge aparatul.Si apropo mie nu mi-a mers de mai multe ori desi am platit la timp dar vroiam sa zic ca mie imi da numai 20 de bani pe factura,unu la mana,si doi la mana banca este departe de mine si trebuie sa ma deplasez cu masina,nu mult dar trebuie sa ma duc 4 km,deci daca pun benzina crede-ma ca nu merita sa il tin si la fel au gandit inca 5 operatori de la mine.Acum le-am pus ultimatum ori dau mai mult la factura sau macar sa vina ei sa duca banii la banca pentru ca sincer la incasari de 1 miliard pe luna pe langa gestiune si dus nu se merita.De aia spuneam ca nu se merita derago pentru ca eu incasez foarte multe facturi si e gestiune mare si drumurile aiurea la banca....daca la tine se merita probabil,sau mai bine zis sper ca nu ai un magazin alimentar unde pui adaos dublu sigur si iei produsele de la penny sau de la kaufland ca atunci te inteleg de c il tii pentru ca altfel nu ti-ar calca lumea pragul magazinului.

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
la asigurari se castiga ok, te mai poti baga si la ceva creditare, o gramada de banci cauta colaboratori externi...
Chiar daca la facturi nu castigi, macar iti aduni o clientela, prin renumele de ,centru financiar,  :) si poate ii prinzi la rca, de exemplu.

#16
sirius208

sirius208

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 17.06.2014
Pot sa platesc facturile de gaz(Wirom) si electricitate(CEZ) doar cu codul de client si suma de plata daca imi activez factura alectronica?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate