Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Studii in SUA pregatire pentru un anumit domeniu

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 31.07.2008
Salutari.

Exista cumva in USA programe de genul: noi iti platim studiile si cazarea, iar dupa ce termini studiile trebuie sa te angajezi la noi? M-ar interesa chiar si amanunte legate strict de studii acolo - mai precis liceu, luand in calcu faptul ca detin diplome necesare si atestate certificate Microsoft in domeniul IT.

M-ar interesa un raspuns destul de urgent :D

Edited by Ion_Cristoiu, 26 April 2009 - 19:38.


#2
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Din cate stiu eu, nu.

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostIon_Cristoiu, on Apr 26 2009, 20:38, said:

Salutari.

Exista cumva in USA programe de genul: noi iti platim studiile si cazarea, iar dupa ce termini studiile trebuie sa te angajezi la noi? M-ar interesa chiar si amanunte legate strict de studii acolo - mai precis liceu, luand in calcu faptul ca detin diplome necesare si atestate certificate Microsoft in domeniul IT.

M-ar interesa un raspuns destul de urgent :D

Sa fim sobri!
Ce vrei tu e o bursa integrala cu angajare ulterioara la firma sponsor, chestie care nu o pupa foarte usor nici americanii. Trebuie sa fii cu adevarat exceptional ca sa puna ochii pe tine o companie mare.
Din cate stiu si armata SUA desfasoara un astfel de program, oarecum mai usor accesibil. Oricum nu te califici nici pentru el, nefiind cetatean.

Edited by Bogdan R, 27 April 2009 - 09:52.


#4
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 31.07.2008
Multumesc pt raspunsuri.
Stiu ca cer mult, insa m-ar interesa chiar si o bursa - nu neaparat integrala - pt studiu la liceu + facultate. Din ce stiu exista, dar nu cunosc exact conditiile.

#5
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 31.07.2008
Nu stie nimeni?

#6
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
I suggest Google.

#7
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 31.07.2008
Daca gaseam ceva concret pe google nu mai deschideam topic, ca doar n-am google degeaba la homepage :rolleyes:

#8
MrPanjabi

MrPanjabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 04.11.2007
Salut,
tre sa ai SSN (numar social) ca sa fii aprobat pt asa ceva, multe colegii dau credite, te finanteaza daca ai un history cat de cat ok. ca cetatean strain nu ai nici o sansa pt scolarship decat prin concurs sau ceva de genul :)

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMrPanjabi, on Apr 30 2009, 23:48, said:

Salut,
tre sa ai SSN (numar social) ca sa fii aprobat pt asa ceva, multe colegii dau credite, te finanteaza daca ai un history cat de cat ok. ca cetatean strain nu ai nici o sansa pt scolarship decat prin concurs sau ceva de genul :)

Asa e, dar omul nu a intrebat de credit, a intrebat de bursa, adica ceva nerambursabil  ;)

#10
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 31.07.2008
Deci cam greu. Multumesc mult pt raspunsuri.

#11
dni

dni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.11.2006

View PostIon_Cristoiu, on May 1 2009, 07:00, said:

Deci cam greu. Multumesc mult pt raspunsuri.

...exista un tip de job care se cheama internship la care in mod normal ar trebui sa fii student si sunt platite mai mult sau mai putin, depinde de firma...pe google poti cauta cu internship....

#12
colacola

colacola

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.01.2009
Yeah!Google would be the best search engine for me,and Yahoo is pretty good,too.

#13
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Burse pentru asa ceva exista, dar sa nu iti inchipui ca daca ai 3 certificate MS dau aia pe spate... Sunt milioane de indieni si asiatici la coada.
Un exemplu pentru studii sunt bursele Fullbright care exista pentru cetateni US care sa studieze in Romania dar si invers.
Dar nu iti "asigura" angajarea nimeni, mai ales ca non-cetatean. Daca meriti, te vaneaza ei din timpul scolii...
Si in general NIMENI nu se baga sa sponsorizeze liceeni. Liceul in general nu este considerat suficient de specializat pentru a merita o asemenea investitie.

Edited by SuperDuper, 10 June 2009 - 01:58.


#14
Huck_

Huck_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 04.06.2007

View PostIon_Cristoiu, on 26th April 2009, 13:38, said:

Salutari.

Exista cumva in USA programe de genul: noi iti platim studiile si cazarea, iar dupa ce termini studiile trebuie sa te angajezi la noi? M-ar interesa chiar si amanunte legate strict de studii acolo - mai precis liceu, luand in calcu faptul ca detin diplome necesare si atestate certificate Microsoft in domeniul IT.

M-ar interesa un raspuns destul de urgent :D

Exista programe universitare (graduate degrees - masterat sau doctorat) unde poti intra dupa ce ai terminat facultatea, dar nimeni nu iti garanteaza angajarea la terminarea studiilor (desi 90% din cei care termina un astfel de program raman in State). Intrarea e usoara daca ai avut rezultate bune in timpul facultatii.

In acelasi timp, doar in conditii foarte speciale se poate studia in State din timpul liceului sau facultatii. Asa ca termina facultatea (de stat) in Romania cu note mari si apoi intereseaza-te de programele 'graduate' de la universitatile americane.

#15
iv3sTaR

iv3sTaR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 18.11.2009

View PostIon_Cristoiu, on 26th April 2009, 19:38, said:

Salutari.

Exista cumva in USA programe de genul: noi iti platim studiile si cazarea, iar dupa ce termini studiile trebuie sa te angajezi la noi? M-ar interesa chiar si amanunte legate strict de studii acolo - mai precis liceu, luand in calcu faptul ca detin diplome necesare si atestate certificate Microsoft in domeniul IT.

M-ar interesa un raspuns destul de urgent :D

Nu in SUA ci un Romania daca castigi concursuri , burse , olimpiade poti ajunge sa traiesti sa studiezi in SUA este cel mai bine ! Ai toate posibilitatile !

#16
Claudiufcb

Claudiufcb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 09.05.2009

View PostMrPanjabi, on 30th April 2009, 23:48, said:

Salut,
tre sa ai SSN (numar social) ca sa fii aprobat pt asa ceva, multe colegii dau credite, te finanteaza daca ai un history cat de cat ok. ca cetatean strain nu ai nici o sansa pt scolarship decat prin concurs sau ceva de genul :)


Salut,

M-am trezit cam tarziu cu intrebarile, dar mai bine mai tarziu decat nicioadata.
Stie cineva care este procedura de insriere la o facultate sau masterat in USA?
Eu am tot cautat, dar la cam toate universitatile la care am scris ( cu exceptia celor ca nu mi-au raspuns :)) ), mi-au zis sa completez un formular online, dupa ce le vizitez site-ul ca gasesc acolo tot. Bineinteles ca nu e asa...completezi formularul si la un moment dat iti cer o taxa de aprox 50$ (variaza de la universitate la universitate)....si nu aflu nimic in sensul asta.

Stiu ca trebuie sa am TOEFL-ul....dar doar atat. Nu pot intra in USA sa intreb pe la facultati ce si cum, daca nu am viza...:)) ...asa ca am ales sa va intreb si pe voi.

Eu am SSN....toefl-ul il iau....dar apoi?? cum aplic? se face dosar si il trimit prin posta? :))
Lamuriti-ma va rog!

#17
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Pt. facultate, SAT-urile, pt. masterat/doctorat GRE-urile. Recomandari de la profesori, foi matricole etc.  Pe buna ca scrie pe siturile lor!

#18
Claudiufcb

Claudiufcb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 09.05.2009

View PostThomas-, on 24th June 2010, 16:11, said:

Pt. facultate, SAT-urile, pt. masterat/doctorat GRE-urile. Recomandari de la profesori, foi matricole etc.  Pe buna ca scrie pe siturile lor!


pai me intereseaza concret cum fac....ce-i drept, m-ar interesa UAB....dar...nimic concret frate...cum scrie la noi....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate