Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Black Metal

- - - - -
  • Please log in to reply
671 replies to this topic

#37
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
4. Alte formatii de black nu am prea ascultat, sau daca am ascultat nu am depasit jumatate de album ca sa imi pot forma o parere coerenta despre ei. in general daca primele 4-5-6 piese de pe un album is slabe, si continarea ii la fel. Covenant is ok (deschidere spre mainsteam, anyone? :D), Immortal merg... Siebenburgen... alti necunoscuti de teapa lor... atata numa ca de la o vreme te agaseaza vocea aceea gajaita, la toate. Astia nu isi dau seama de o chestie. Folosind tot timpul vocea aia, pierzi marea majoritate a nuantelor pe care le poti obtine cantand/striga. Teapa. Muzica devine mult prea monotona, si cum apare des sindromul formei fara fond, obtii chestii aiurea. la black, in general, apar instrumentatii fainute, mai ales la corcelile cu chestiile clasice.

5. Am citit versurile de la negura inainte sa ascult piesele. Si am vazut site-ul. Asa mi-a placut. Daca le dai un vocal cu voce normal care sa cante versurile popeste sau sa le recite, obtii ceva ce ar avea sanse sa fie considerat interesant (chiar fain nu stiu), daca nu acceptabil. In rest, intr-o exprimare plastica, sper sa nu ofensez pe nimeni, dar impresia care mi-a lasat-o e ca suna ca un aspirator in care vocalul si-a prins anumite parti. Mentionez ca nu am ascultat N' Crungu Bradului, poate imi schimb parerea despre ei.

#38
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004

Grave Land, on Apr 20 2005, 11:52, said:

Oricum,Megadeth este in opinia mea o formatie submediocra.
--------------------

<{POST_SNAPBACK}>


compara te rog "rust in peace" cu or`ce album de-a lu` cradle si-a lu` alti "mascarici" din-astia

#39
Grave Land

Grave Land

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 28.03.2005
AlexIP

Deci tu propui o liniste de mormant in ceea ce priveste genurile muzicale,atat timp cat nu s-a ascultat ansamblul muzical in totalitate.
Sigur ca de aici deducem ca,exercitandu-ti dreptul la opinie,ai reusit intr-o viata infinita de Creator sa asculti absolut orice creatie muzicala si sa clasifici in felul asta orice gen:"cool"  ridicol, penibil.

Si totusi,referindu-te la Dimmu Borgir:"nu am avut nici timp si nici chef sa mai ascult de la ei altele" sau "Nu am ascultat Venom" ori"Alte formatii de black nu am prea ascultat".Devine interesant.

Totusi,statistic vorbind:"in general daca primele 4-5-6 piese de pe un album is slabe, si continarea ii la fel.".Nu pot decat sa ma mir,de unde atata statistica pura.

Oricum,daca poti,pentru ca am vazut ca esti un om foarte exact,sa specifici formulele dupa care ai facut calculele.

Sugestia mea este sa te apuci sa scrii posturi in cunostinta de cauza.

Edited by Grave Land, 02 May 2005 - 14:03.


#40
Grave Land

Grave Land

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 28.03.2005
Formatia de blackmetal Catamenia a lansat un nou album intitulat Winternight Tragedies.

Albumul(sample) poate fi ascultat aici: http://www.catamenia.net/audio/

Titlurile pieselor:

Quote

- The Heart of Darkness

- Verikansa

- Strength and Honor

- The Crystal Stream

- Kaamos Warrior

- My Blood Stained Path

- Perintö Pohjolan

- Iced Over

- The Ancient

- Fuel For Hatred (Satyricon cover)

Mai multe informatii: http://www.catamenia.net/

Tot pe siteul oficial apar si informatii despre concertul din Club A din 25 mai. http://www.catamenia.net/touring/

Edited by Grave Land, 03 May 2005 - 14:47.


#41
sigma

sigma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2005
Salut Graveland, am ascultat si eu formatia ta preferata si mi se pare super bine facuta muzica, e un black foarte melodic, suna bestial. Am cateva iese din Memory And Destiny. Spre surprinderea mea, cautand pe dc++, n-am gasit mai nimic pe huburile romanesti...nush unde sa mai caut. Daca imi poti recomanda si mie un best-off si eventual sa-mi dai si mie  :worthy:  as aprecia foarte tare.. :P ...sau sa-mi zici ceva huburi de afara...ca nici emule nu merge la mine, am fibra metro, merge beton insa externul e absolut dezastru :(
Am si eu ceva black, daca te intereseaza ceva intra aici sa vezi ce si cum.Nu sunt trase ordonat si sunt mai multe genuri amestecate pt ca asa le-am facut si eu rost, asta de pe vremea cand inca nu aveam net.
Merci.

#42
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
eu vreau EP-ul Wolf Lair's Abbyss de la Mayhem, just for the fun of it. Tinand cont ca e editie limitata, a aparut pe net la liber cica dar demult, tare demult (deci iese de sub copyright :) ) si acuma nu mai e pe niciunde pe unde am cautat.

#43
sigma

sigma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2005

AlexIP, on May 13 2005, 13:37, said:

eu vreau EP-ul Wolf Lair's Abbyss de la Mayhem, just for the fun of it. Tinand cont ca e editie limitata, a aparut pe net la liber cica dar demult, tare demult (deci iese de sub copyright :) ) si acuma nu mai e pe niciunde pe unde am cautat.

<{POST_SNAPBACK}>

De ce nu te-ai uitat in lista aia din postul meu? Am eu.
vezi aici

Edited by sigma, 13 May 2005 - 13:59.


#44
Logitech

Logitech

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2004
mah, megadeth e tare!

eu zic asa,

Megadeth
Iron Maiden
PANTERA
Slayer
Metallica
In Flames
a da, si System Of A Down are cateva melodii misto
si altele...


neblackmetal dar tot super misto
AC/DC
Guns `N Roses

#45
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
nenea de la fabrica de mousi faini, alea de mai sus de "neblackmetal dar tot super misto" zici ca e black metal? :eek:

#46
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
http://sfaturiortodo..._muzicarock.htm   :coolspeak:

#47
Grave Land

Grave Land

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 28.03.2005
Ok,dat fiind faptul ca am fost suspendat,acesta este ultimul meu post pe forum.

Am vazut ca totusi sunt cativa oameni interesati de metal in general si de black metal in particular,motiv pentru care voi lasa aici mailul pentru orice comentarii sau schimburi:

[email protected]


Marturisesc ca nici nu as fi vrut sa fie altfel,caracterul black-metalului este unul subteran,si asa trebuie sa si ramana.


Am vazut ca ati postat liste de muzica.Imi este aproape imposibil sa fac o lista,atat datorita faptului ca aceasta se updateaza zilnic,dar si datorita dimensiunilor la care a ajuns colectia mea.
Daca sunt formatii pe care le doriti cu ardoare,scrieti-mi,cel mai probabil pot face rost daca nu am deja.
Pentru cei care vor Graveland si au banda: huburile norvegiene/scandinave in general sunt pline de useri cu gramezi de black metal.

Pentru fanii NSBM,va recomand:

[][][][][][][][][][]
[]
[]Burzum          
[]
[]Old Man's Child
[]
[]Infernum          
[]
[]Legion of Doom
[]
[]Thor's Hammer
[]
[]Winter Funeral  
[]
[][][][][][][][][][]



Inchei printr-un citat:

Sacrifice For Honour

Sit down brave warrior!
Your journey is finished
Now you do not have to
Be afraid of guileful foe
You are among old oaks
Protected by holy place

Look at bloody rivers
No rays from the sky come down
Birds do not build nests
Wolves eat rotting carcass
War everywhere!

[...]
:punk:  :punk:  :punk:
Grave Land over&out.

[ http://www.zenial.nl/logo/gravelan.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Grave Land, 16 May 2005 - 16:06.


#48
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
---------
Pentru fanii NSBM,va recomand:
---------

Pfuuu... Maaaaamaaaaa... Sunt spart! Imi trebuie 5 ore sa ma trezesc din revelatie... Ce versuri tari! Stai sa ma tin de ceva (de o cruce), sa nu cad jos (spre taramurile mortii)... Tare!
Termina cu chestii din astea, ca fac infarct...

Edited by Africanul, 16 May 2005 - 16:18.


#49
sigma

sigma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2005

Africanul, on May 16 2005, 16:15, said:

---------
Pentru fanii NSBM,va recomand:
---------

Pfuuu... Maaaaamaaaaa... Sunt spart! Imi trebuie 5 ore sa ma trezesc din revelatie... Ce versuri tari! Stai sa ma tin de ceva (de o cruce), sa nu cad jos (spre taramurile mortii)... Tare!
Termina cu chestii din astea, ca fac infarct...

<{POST_SNAPBACK}>

Auzi nea Africane, du-te bro la africa la tine, si baga o iarba ceva, skunk eventual, asa in ritm de ragga.....eu zic sa-ti vezi de treaba ta

#50
Logitech

Logitech

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2004
@AlexIP
nenea de la fabrica de mousi faini, alea de mai sus de "neblackmetal dar tot super misto" zici ca e black metal? ?

nu inteleg (da e adevarat ca are mausi faini, si tastura mea, si totu :) )


a da, melodii misto
Testament - Down for life
de Pantera recomand mult
The Underground In America
Yesterday Don`t Mean S*$#
Cowboys From Hell
Domination
Floods
War Nerve
5 Minutes Alone
geniale :)
PanterA rulz :punk:

de In Flames
Episode 666
Zombie
Touch of Red
si altele...

despre Guns N` Roses nu mi se par asa nebune ca celelalte, sa fie mai clar, dar instrumentele sunt super, de ex sfrasitu de la Coma e super!
Mie sincer imi place mult Guns N` Roses, muulte melodi de ei.

#51
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Logitech: bravo tata, muzici tari si faine :) atata numa ca nu e black, is chestii mai digerabile. La black de obicei se groha-groha, e muzica aia suparata rau ;)

:peacefingers:

#52
Logitech

Logitech

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2004
mersi mersi :), am zis sa nu fac alt threard ca tot se discuta paci de metal
oricum PanterA e cu "groha groha" :)

a da chiar, Sigma mia amintit, mai e si Korn, aia sunt super groha groha
Sigma imi place mult ce asculti :D mai ales CD-30-31, si Pantera  :coolspeak:

#53
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Omule..ce nu intelegi ca Pantera (si nici Testament sau Korn) nu are NICI O TREABA cu black metalul!
Pantera e o super-formatie, are un stil aparte (ceva intre trash, power si heavy) si nu e frumos sa-i incadrezi in muzica pt copiii razvratiti de pe alte taramuri, cimitire, morga si  alte locuri obscure, despre care este vorba in acest topic.

Edited by sepguy, 21 May 2005 - 14:47.


#54
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 20.05.2005
Am ascultat si eu black metal, dar acum cred ca reprezinta maxim 5% din muzica pe care o ascult. Ca trupe, ce mai tare mi se pare Immortal. Ar mai fi Impaled Nazarene, degaja o energie si o forta destul de originale, desi muzica nu-i f elaborata. Burzum, cel putin albumul Det Som Engang Var imi place iarasi, e original. Emperor e iarasi o trupa care imi place, mai ascult din cand in cand.
Trupele de black care folosesc mult clapele nu prea sunt black dupa parerea mea, iar cele gen Marduk, care baga viteza si atat sunt fara nici o valoare, mai bine ascult grind.
In general trupele mele preferate sunt Lake of Tears, Annihilator, Megadeth, Paradise Lost, Tiamat, Running Wild, Kreator, Skyclad, etc, oricum multe

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate