Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Pompe submersibile / Hidrofoare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11952 replies to this topic

#7399
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Da' un regulator care sa ridice.presiunea nu exista?!!!
La mine vara cam duce lipsa de presiune reteaua stradala!

#7400
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
hidrofor

#7401
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 spik1, on 12 decembrie 2017 - 16:32, said:

Da' un regulator care sa ridice.presiunea nu exista?!!!
La mine vara cam duce lipsa de presiune reteaua stradala!
Degeaba. Si eu aveam probleme cu vechea retea de apa. Initial m-am gandit la hidrofor dar mai inainte de asta am testat sa vad daca se renteaza asa ca am pus o pompa normala conectata direct la retea si deschis 2 robineti....acelasi efect, deci hidroforul ar fi fost fix-pix pentru ca nu era debit pe vechea coloana. Hidrofor folosesti cand nu ai presiune...dar depinde asa cum a spus cineva si debitul. Iar asta conteaza si de diametrul tevii de alimentare cu apa.
Asa ca singura solutie a fost sa ma mut la noua coloana unde am tras alta teava pana in curte. Acum am cred ca vre-o 8 bari la intrare asa ca un regulator si supapa de siguranta erau absolut necesare.

#7402
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
cam mult 8 bari...

#7403
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

 Baxon, on 12 decembrie 2017 - 16:07, said:

Asta poti s-o faci manual , scoti pompa din priza si inchizi circuitul .

Da, se poate, si fac treaba asta de regula cand plec mai mult timp de acasa. Insa daca plec pentru 2 ore nu prea merge, si e timp suficient sa imi bage pompa cativa mc de apa in casa. Plus ca nu sunt singurul locuitor al casei. Asa alarma trebuie sa o puna oricum ultimul care pleaca din casa si se opreste si pompa.

#7404
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006

 M_ierdnA, on 12 decembrie 2017 - 16:02, said:

La partea de protectie eu ma gandeam sa montez un releu care sa fie comandat de sistemul de alarma, adica atunci cand pun alarma, automat sa taie curentul la pompa si sa ii dea drumul in momentul in care dezarmez sistemul. Asta e mai simplu de realizat pentru sistem hidrofor. Pentru alimentare de la retea probabil trebuie o electrovana. Eu am mai pus intrebarea asta odata, insa nu cred ca am primit un raspuns clar. Daca mai sunt idei, cred ca sunt binevenite.
Pai la ce raspuns mai clar te astepti? :D
Exact asa e tot ce ai nevoie. Poti sa pui electrovalva si daca ai hidrofor, in cazul asta nici macar apa din el nu o sa-ti curga in casa daca se sparge ceva.

#7405
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 arg, on 12 decembrie 2017 - 16:45, said:

cam mult 8 bari...
Stiu, dar asa e reteaua. Nu am ce sa fac.

#7406
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 spik1, on 12 decembrie 2017 - 16:32, said:

Da' un regulator care sa ridice.presiunea nu exista?!!!
La mine vara cam duce lipsa de presiune reteaua stradala!
Ca sa ridice presiunea se foloseste un grup de pompare din vas tampon cu o submersibila sau pompa de suprafata cu presostat reglat la presiunea dorita .
Poti sa tragi si din retea direct cu un hidrofor insa in functie de debitul de la retea ai nevoie de un vas de expansiune mai mare gen 100-500 Lt , astfel menajezi pompa . Asta binenteles este cam ilegal sa tragi direct din retea insa cu vas tampon intermediar , e ok

@ Arg : supapa aia care ai dat-o tu exemplu este folosita la cu totul altceva , sa elibereze presiunea in circuitul de incalzire , presurizat , la CT pe combustibil solid sau la boilere .
Pt instalatia de apa rece menajera se foloseste ca masura de siguranta o electrovalva - a zis colegu mai sus ...

Edit : de azi dimineata de cand am montat regulatorul , is mai linistit si cred c-o sa dorm bine la noapte fara griji ca pusca ceva fiting in instalatie  :)

Edited by Baxon, 12 December 2017 - 18:38.


#7407
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Am ales sa fac legatura cu pompa din put,  vas inox si daca presiunea stradala este scazuta atunci compensez cu hidroforul.

#7408
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@Baxton
Fa cum dupa reductorul de presiune pune supapa aia de siguranta...
Exact ca si in circuitul de calorifere va lucra si in inatalatia ta, in caz de presiune prea mare o va descarca...
Lasa povestile cu electrovalva pentru altii...

Edited by arg, 12 December 2017 - 19:16.


#7409
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 Baxon, on 12 decembrie 2017 - 14:36, said:

Pana la urma am luat de la Herz , ceva mai scump (190 de lei ) dar sa fiu sigur . ...
Gaseai si la Honeywell modelul asta cu pahar si sita, la fel de scump. Insa nu conteaza, pentru ca ce ai cumparat este bun. Eu unul nu pot sa zic ca una din cele 2 firme ar fi cert mai buna decit aialalta.
Ai cumparat teu si manometru pentru pus pe intrare ? Ca sa vezi clar cit intra si cit iasa din reductor ?

#7410
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 arg, on 12 decembrie 2017 - 19:15, said:

@Baxton
Fa cum dupa reductorul de presiune pune supapa aia de siguranta...
Exact ca si in circuitul de calorifere va lucra si in inatalatia ta, in caz de presiune prea mare o va descarca...
Lasa povestile cu electrovalva pentru altii...
@Arg : omule tu nu intelegi la ce se foloseste supapa de siguranta si habar nu ai ce e electrovalva ! Pe mai multe arii postezi CRETINATATI , te rog abtine-te ca te faci de ras ! Electrovalva nu este o poveste ci ea chiar opreste apa pe cand supapa de presiune elibereaza apa la suprapresiune deci exact INVERS decat electrovalva .
Poate se invredniceste un moderator sa puna frana la tampeniile ce le debitezi !!

 florin71_skoda, on 12 decembrie 2017 - 19:18, said:

Gaseai si la Honeywell modelul asta cu pahar si sita, la fel de scump. Insa nu conteaza, pentru ca ce ai cumparat este bun. Eu unul nu pot sa zic ca una din cele 2 firme ar fi cert mai buna decit aialalta.
Ai cumparat teu si manometru pentru pus pe intrare ? Ca sa vezi clar cit intra si cit iasa din reductor ?
Adevarul e ca nu am gasit modelul pus de mine initial si am luat asta de la Herz . are pe el manometru unde se vede clar la cat e setat . Inainte nu prea vad rostul sa pun ca nu ma intereseaza ce e inainte ci dupa Posted Image ; oricum o sa inseriez un vas de expansiune cu besica ( il am deci nu e nici un cost ) ca sa elimin eventualele lovituri de berbec ( inainte aveam un hidrofor cu vas de expansiune intercalat dar acum o sa-l scot din ecuatie ) , si langa el o sa pun inca un manometru , asa ca sa pot verifica daca intr-adevar este reala setarea din reductor .

Edited by Baxon, 12 December 2017 - 23:37.


#7411
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Tu vrei sa pui o electrovalva care sa inchida tot, interesanta idee dar e o prostie, o sa tacane electrovalva aia toata zia si in caz de lipsa curent ori nu ai apa ori iti pleznesc tevile...
Ce-ti spun eu e mai practic, doar ca pierzi cateva picaturi de apa...

Intelelge ca schema asta o are tehnics si este functionala..

#7412
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 arg, on 13 decembrie 2017 - 00:18, said:

Tu vrei sa pui o electrovalva care sa inchida tot, interesanta idee dar e o prostie, o sa tacane electrovalva aia toata zia si in caz de lipsa curent ori nu ai apa ori iti pleznesc tevile...
Ce-ti spun eu e mai practic, doar ca pierzi cateva picaturi de apa...

Intelelge ca schema asta o are tehnics si este functionala..

Din pacate nu intelegi cum functioneaza o instalatie de apa rece menajera si confunzi lucrurile din cauza ca postezi sa faci nr de postari . Stiu ca nu e voie sa jignesc membrii dar ori esti prost ori faci pe prostul ca altfel nu-mi explic de ce scrii in continuare cretinatati ?!

Si electrovalva NU se monteaza in casa ci in ocna , dupa apometru !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Du-te si te culca @arg ca m-am saturat sa-ti explic ....

Edited by Baxon, 13 December 2017 - 00:44.


#7413
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 arg, on 13 decembrie 2017 - 00:18, said:

O fi funcțională, dar ai tu „buget” pentru a deversa cantitatea suplimentară la canalizare?

Edited by raduk, 13 December 2017 - 00:28.


#7414
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Omul nu poate pricepe ca supapa de siguranta nu este utila daca presiunea de intrare este permanent mai mare decat cea setata si ca-ti incarca factura de apa aiurea , apa care vorba ta ajunge la canal .

Edited by Baxon, 13 December 2017 - 00:45.


#7415
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 raduk, on 13 decembrie 2017 - 00:26, said:

O fi funcțională, dar ai tu „buget” pentru a deversa cantitatea suplimentară la canalizare?
Vorbim de cativa litri pe zi, mare saracie....
E ~5lei mia de litri... pai costa mai mult curentul de la prestostat si electrovalva...
Plus ca picaturile alea nici nu le simte apometrul ca-s sub limita lui de inregistrare...

#7416
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Mai @ arg , cand presiune de intrare e 5 bar pe 1" si tu ai supapa de 3 bar , chiar crezi ca numai " cativa " litri pierzi ? Vorbin de multi mc de apa pe zi .

Edited by Baxon, 13 December 2017 - 00:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate