Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Pompe submersibile / Hidrofoare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11952 replies to this topic

#6481
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postflorin01bz, on 18 aprilie 2017 - 14:40, said:

e mai bine anulata sau merge calibrata?
Daca o gasesti unde este (ascunsa intre spirele bobinajului) o suntezi sau o inlocuiesti. Eu zic sa o suntezi pina verifici ca ea este vinovata si apoi cumperi alta si o pui la loc.

#6482
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Cum arata acea protectie  termica ? Am o pompa submersibila care face aceesi figura

#6483
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Se vede in imagine unde este amplasata (poate fi si mai in interiorul bobinajului)

Attached Files



#6484
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Te poti uita dupa fire cu izolatie de plastic care merg in bobinaj. Zic asta pentru ca daca nu desfaci motorul uneori e mai greu sa iti dai seama ce e pe acolo, dar daca vezi fire cu izolatie de plastic, alea la protectia asta trebuie sa te duca ca altceva nu au ce sa caute pe acolo.

#6485
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
Ajutați-mă mă cu un sfat legat de o pompa noua, vechea pompa s a spart în fântână și au rămas niște reziduuri. Ce pompă recomandați, ?

#6486
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
baga un magnet si mai scoate din reziduri

#6487
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View Postcasadivino, on 18 aprilie 2017 - 15:48, said:

Acum mai bine de o luna am cumparat si folosit aceasta pompa http://www.emag.ro/p...7/pd/DYZQJ7BBM/ intr-un put , 17 m de la luciul apei (total adancime put 22/23 m)
Problema este ca de 4 zile nu mai am presiune, care ar fi cauzele? (pe romaneste se pise) Posted Image)))

@
S-a folosit sporadic la udat in gradina cu furtunul in mana!
Inca nu am scos pompa din put..!
Am lasat-o sa mearga si 3/4 ore continuu ..(.crezand ca nu mai am apa in fantana) dar apa vine oricat as lasa sa mearga pompa.
Nu am manometru instalat!

Multumesc,Posted Image
Revin la problema meaPosted Image

Aseara am scos pompa din put si la prima vedere parea totul in ordine, am si bagat-o intr-un butoi mai mare plin cu apa. Evident fiind traseul  mai mic, arunca destul de bine apa.
Am desfacut racordul de la furtun / pompa si surpriza supapa de sens era plina de nisip fin si nu mai deschidea suficientPosted Image
Am curatat supapa si astazi urmeaza sa bag pompa in put sa vedem ce si cum...

Intrebare: pot sa renunt la aceasta supapa de sens? Fortez prea mult pompa in lipsa acesteia? (supapa de sens nu este o parte componenta a pompei este atasata de mine)Posted Image

#6488
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Daca scoti supapa de sens, dupa oprirea pompei apa de pe furtun se va scurge inapoi in fantana. Daca nu te deranjeaza ca atunci cand dai drumul la pompa sa astepti cateva secunde pana vine apa efectiv la capatul furtunului nu vad vreo problema. Ba din contra, iarna nu mai trebuie sa scoti apa de pe furtun sa nu inghete. Daca pompa merge in regim hidrofor, atunci supapa de sens e esentiala.

#6489
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View PostM_ierdnA, on 27 aprilie 2017 - 08:24, said:

Daca scoti supapa de sens, dupa oprirea pompei apa de pe furtun se va scurge inapoi in fantana. Daca nu te deranjeaza ca atunci cand dai drumul la pompa sa astepti cateva secunde pana vine apa efectiv la capatul furtunului nu vad vreo problema. Ba din contra, iarna nu mai trebuie sa scoti apa de pe furtun sa nu inghete. Daca pompa merge in regim hidrofor, atunci supapa de sens e esentiala.
Nu merge in regim hidrofor. Apa o folosesc doar la udat cu furtunul in manaPosted Image

#6490
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Daca o scoti, tot nisipul pe care l-ai gasit in supapa va fi in pompa.

#6491
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View Postdicdobre, on 27 aprilie 2017 - 10:26, said:

Daca o scoti, tot nisipul pe care l-ai gasit in supapa va fi in pompa.
si din pompa se poate curata nisipul? cu ce costuri?

recomanzi sa nu elimin supapa?

#6492
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nisip in pompa = alta pompa.

#6493
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Nisipul ala oricum o sa fie in pompa, ca doar de acolo a venit, nu din furtun.
Parca ai pompa cu surub? Daca da, se curata usor - desfaci cele 4 suruburi lungi, scoti capacul de sus si "piulita", le clatesti si pui la loc.
Nisipul in cantitate atat de mare va duce la uzura mai rapida a pompei, dar nu ai ce-i face daca asa e putul. Incearca sa muti pompa mai sus, daca se poate.
Partea buna e ca surub si piulita de schimb se gasesc si sunt destul de ieftine.
Nu baga pompe cu turbina si/sau scumpe, ca la alea nu mai ai ce le face, si uzura cauzata de nisip nu e acoperita de nicio garantie.

#6494
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View Post_bcristian_, on 27 aprilie 2017 - 13:45, said:

Nisipul ala oricum o sa fie in pompa, ca doar de acolo a venit, nu din furtun.
Parca ai pompa cu surub? Daca da, se curata usor - desfaci cele 4 suruburi lungi, scoti capacul de sus si "piulita", le clatesti si pui la loc.
Nisipul in cantitate atat de mare va duce la uzura mai rapida a pompei, dar nu ai ce-i face daca asa e putul. Incearca sa muti pompa mai sus, daca se poate.
Partea buna e ca surub si piulita de schimb se gasesc si sunt destul de ieftine.
Nu baga pompe cu turbina si/sau scumpe, ca la alea nu mai ai ce le face, si uzura cauzata de nisip nu e acoperita de nicio garantie.
multumesc mult de raspuns...
da, pompa cu surub.
dupa parerea ta sa mai folosesc acea supapa de sens? sau nu?

#6495
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Nu, scoate-o.

#6496
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Parerea mea e ca nisipul in supapa de sens s-a strans in timp pentru ca dupa ce se opreste pompa apa ramasa pe furtun are nisip in ea care se decanteaza in supapa de sens. In pompa tot atata apa si nisip ai si cu, si fara supapa de sens.

#6497
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Da, s-a strans in timp, dar fara supapa unde s-ar fi strans?

#6498
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
In put?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate