Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Pompe submersibile / Hidrofoare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11952 replies to this topic

#3601
FANARIOT2007

FANARIOT2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 24.01.2007
Am vazut pe un site hidrofor (nou) garantie 1 an cu suma de 270 lei (mai e si din inox) ...oare merita...imi par prea ieftine....nu pot pune anuntul nu?????? asa...HWW 3600I asta e.....PARERI....

#3602
FANARIOT2007

FANARIOT2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 24.01.2007
Daca aceste hidrofoare sunt de gradina.(mai ieftine)..se pot folosi pentru alimentare casa de locuit????? nu-mi trebuie debit mare........si nici putere.....
In fapt intentionez sa scot apa dintr-un bazin in pamant care are doar 2, 5 metrii iar pana la baie  inca 3 metrii...pot sa folosesc astfel de hidrofor.....gude hww 3100 k ????
Vad ca corpul pompei de de plastic cu inesrti imetalice....bla bla...bla.....pretul e bun...circa 250 lei.....PARERI.....

Multumesc......Posted Image

#3603
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Foloseste cu incredere. Ma ocup de ele de multi ani si exploatate corect merg bine. Realizeaza presiune un pic mai greu avand motor doar de 600 w, dar pentru ce ai nevoie merge.

#3604
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013

View Postscm_ro, on 31 ianuarie 2014 - 09:53, said:

Poza voi face diseara cand ajung acasa ,dar nu stiu daca te ajuta prea mult caci pe el scrie doar water sensor, l-am cumparat acum 2 ani de la reprezentantul pentru sisteme de alarma Paradox in Romania. Ceva complet asemanator doar ca are alimentare pe 4,5V gasesti aici: http://www.germanele...ucts&pid=750201
Are si acesta iesire pe releu cu contact inchis de unde poti comanda un releu sau contactor inseriat pe alimentarea pompei.

Uite si unul cu alimentare la 12V http://www.shopmania...iliari-29760728

Atentie doar la faptul ca in acesti detectori sunt niste microrelee care nu suporta 220V, din aceasta cauza microreleele din ei trebuiesc folosite pentru a comanda un releu care suporta 220V si amperajul necesar pompei.

cumva asta il ai : http://www.spy-shop....t-nb-138-r.html

#3605
FANARIOT2007

FANARIOT2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 24.01.2007
dati-mi un sfat...ambele hidrofoare sunt ieftine..pe care sa cumpar...pretul lor e sub 300 lei...(unul 250 si altul 270)
Am o casa batraneasca la tara pe unde merg mai rar......am un bazin in pamant de 2,5 m.....si pana la ,,baie,,inca 3 metrii....in baie am caminul...care este intr-un frigider vechi in pamant (in camera....
Va mmultumesc

http://imgur.com/cldCQSv (250 lei)    asta sau
http://imgur.com/YlbDDQK (270 lei ) asta

#3606
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cred ca modelul de la TIP (cel rosu) este cu capac de fonta. Este de preferat in acest caz.
In general :
Un motor mai puternic e mai bun.
Un diametru mai mare la racordul flexibil intre butelie si pompa e mai bun.

Edited by keta, 13 February 2014 - 20:02.


#3607
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Bună la roti.As dori să achiziționez opompa submersibilă pentru apa murdară(golire fosa septica).As mai folosi si pt.udat grădină din o fântână care nu este folosita pt. apa potabilă (am retea cu apa de izvor).Ce mărci ar fi mai bune?probleme,putere motor,debit pt.udat in gradina(inaltime fântâna aprox.12 metri.Va multumesc!!!!

#3608
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu merge. Fiecare cu treaba ei.
Submeribilele de apa murdara nu realizeaza presiune pentru gradina si au un H mic in general.

#3609
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Buna Dl.Keta.Am văzut ceva Einhell de 850w care la inaltimea de 8m are un debit de 1900l/h.Fantana nu am masurat-o dar poate nu este asa de adâncă.Am găsit pe sculeieftine(sa nu se înțeleagă că fac reclama).Vreau o părere despre această pompa.Multumesc!!!

#3610
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,566
  • Înscris: 31.12.2006
Pompele de ape uzate nu merg la irigat decat "pe sant" - adica pompa scoate apa intr-un sant prin care curge de-a lungul randurilor.
Deoarece au presiune f mica orice obstructie (inclusiv furtun mai ingust, nu mai zic de aspersor) le reduce drastic debitul, pana la zero.

#3611
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
@techmaster, daca iei o submersibila de ape uzate ia macar una de 1000 W, cu inaltimea de refulare cea mai mare si care are cea mai mare garantie.
Nu cunosc in detaliu toate pompele ca sa-mi dau cu parerea despre ele. Problemele lor cele mai mari sunt legate de etansari (intra apa in motor), asa ca ai nevoie de o perioada cat mai lunga de garantie care sa acopere acest defect.

Edited by keta, 16 February 2014 - 12:25.


#3612
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Multumesc domnule Keta.Am zis sa va supun atenției modelele de pompe care intenționez să le achiziționez.Din gama Red de la Einhell ar fi:Rg-Dp 8535 si Rg-Dp1035N.Mai exista o alta gama mai nouă pe sculeieftine si aici as avea de ales între SWP 1000N si SWP850N Profi.As opta pentru ultima mentionata,datorită faptului că are o înălțime de pompare mai mare si accepta impuritati mai mari.Dar va rog păreri si sfaturi despre aceasta marca de pompe sau alte mărci care le utilizări.Tin sa precizez ca nu o voi utiliza în mod intensiv,de câteva ori pe luna.Va mutumesc!!!!

#3613
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
In mod normal ar trebui sa tina 3-4 ani. Sunt din clasa de mijloc.

#3614
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013

View Postscm_ro, on 30 ianuarie 2014 - 16:08, said:

Cel mai ieftin eu am iesit astfel: am luat un senzor de umiditate, ce lucreaza pe 12 V este pentru conectarea la alarme. Acesta este alimentat dintr-o sursa de 12V si are o iesire NO/NC. Pe iesirea NO am legat un releu pe care l-am inseriat cu pompa din fantana. Placuta senzorului de umezeala este pusa pe pardoseala pivnitei, in momentul in care simte umezeala inchide circuitul care alimenteaza releul iar acesta opreste alimentarea pompei, este o solutie ieftina si functionala cu un rapsuns rapid.
Filtrul cu electronica de care spuneti debit mare in timp scurt nu stiu daca va salveaza in cazul in care o imbinare incepe sa supureze si nu cedeaza complet, presostatul care opreste apa dupa 30 min iarasi nu e prea bun caci in 30 de minute la un debit maricel va umpleti iarasi de apa.

Salut. Poti sa-mi dai mai multe amanunte ca pentro profan de cum sa faca conexiunea. O sa iau acel detector conrad. Multumesc anticipat...

#3615
scm_ro

scm_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.08.2007
In primul rand spune ce vrei sa faci sa iti urle cand da apa pe afara sau sa iti opreasca si pompa? Te pricepi sa umbli cat de cat cu un instrument de masura si cu curent electric caci altfel mai bine nu te bagi, eu pot incerca sa iti desenez o schema desi sunt zero la desen tehnic.

Edited by scm_ro, 18 February 2014 - 12:22.


#3616
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
discutia vostra imi ridica urmatoarea problema: cum sa fac sa opresc pompa automat  dupa o perioada anume de functionare ?

de unde vine intrebarea mea:
am o casa neterminata, in care nu locuiesc inca. cu ajutorul vostru am dimensionat si instalat un mic sistem de irigatii motorizat de o pompa controlata de un releu controlat de un controller de irigatii. treaba era simpla, riscurile de inundatii erau limitate la perioada de functionare a pompei in timpul irigatiilor.

cu ajutorul sfaturilor vostre voi face un sistem hidrofor cu aceeasi pompa submersibila controlata de un presostat. de data asta va fi tot timpul presiune, atat in casa cat si un curte. acum exista risc de "inundatie" non-stop, eu trecand ocazional pe acolo.

cum sa fac sa limitez funtionarea pompei? evident, o priza cu temporizare nu pot folosi intrucat perioadele de udare vor fi diverse. mi-ar trebui un presostat care sa opreasca alimentarea pompei dupa X minute de functionare. sau altceva la care nu m-am gandit. voi ce ati folosi in locul meu?

#3617
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Buna forumisti.Am mai cautat si am gasit o pompa submersibila de 1100 W si inaltime de refulare de 10 m.E mai scumpa si nu prea se incadreaza in buget dar poate o reducere,ceva promotii, sa vedem .Ce spuneti e mai Ok ca celelalte enumerate de mine in posturile anterioare?

#3618
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Pentru irigatii, NU.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate