Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Pompe submersibile / Hidrofoare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11952 replies to this topic

#2251
cerbucip

cerbucip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 25.10.2012
va cer si eu un sfat:
credeti ca pompa wasserkonig wtx 6000-36 ar fi ok pentru alimentarea unei case (1 bucatarie + 1 baie), in sistem hidrofor,  dintr-o fantana aflata la ~20 m, fara diferenta de nivel intre casa si fantana, distanta de la luciul apei pana la traseul orizontal al tevii ingropate (spre casa) ~1 m, pompa imersata la ~7m de luciul apei .
sau e mai ok modelul wkx 2160-75 care e acuma in promotie la dede?
multumesc.

#2252
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
La ce ai tu nevoie merge orice submersibila cu h de pompare minim  30 m pentru a realiza o presiune utila de lucru de 2 bar. E buna wtx 6000-36 pentru ca are h 80 m deci va lucra la relanti.

#2253
cerbucip

cerbucip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 25.10.2012
wkx 6000-36 are h 36 m. cealalta are h 80 m. daca se vor face si ceva irigatii, prima varianta, cu h 36m, va face fata?
si mai am o intrebare - pentru un consumator exterior casei, se poate face ramificatie inainte de vasul de expansiune? sau trebuie sa plec cu o teava spre exterior dupa vas? vasul va fi pus in casa si ar fi mai usor sa leg consumatorul exterior undeva pe traseul pana la casa.

#2254
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 cerbucip, on 26 octombrie 2012 - 06:22, said:

[...] pentru un consumator exterior casei, se poate face ramificatie inainte de vasul de expansiune? [...]
În general, "DA"... dacă prin "vas de expansiune" te-ai referit la acumulatorul hidraulic (rezervorul presurizat). Am spus "în general" pentru că este important și ce componente vor fi între ramificația pentru consumatorul extern și acumulatorul hidraulic. Posted Image

#2255
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009
si pe mine m-ar interesa daca pompa wkx 6000-36 ar face fata la situatia descrisa mai sus.

Edited by jjy, 26 October 2012 - 08:44.


#2256
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Am avut ocazia să văd instalaţii care aveau supapa de sens montată chiar la intrarea piesei "5 căi", aşa că...

Edited by raduk, 26 October 2012 - 08:47.


#2257
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Depinde de tipul de irigatii folosit. Daca mergi prin picurare poate sa duca, dar daca mergi cu aspersoare nu cred. Pentru casa merge.

Cat despre ramificatia exterioara, daca pui supapa de sens imediat la iesirea din pompa poti face ramificatia chiar de langa fantana.

#2258
cerbucip

cerbucip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 25.10.2012
ce fel de furtun flexibil pot folosi pe refularea unei pompe submersibile? furtune de aspiratie pentru hidrofoare am vazut ca sunt, dar de refulare nu. sau pot fi folosite in ambele cazuri?
am vazut prin magazinele de bricolaj unul transparent cu o spirala verde prin el care parea mai rezistent ca altele. ar fi ok?

#2259
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cel verde cu spirala este folosit de obicei la admisia pompelor hidrofor de suprafata. Poti folosi orice tip de furtun doresti daca rezista la presiune, dar de ce vrei sa folosesti furtun si nu teava PP ? Raportul de pret este destul de mare intre furtun si PP.

#2260
cerbucip

cerbucip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 25.10.2012
stiu ca teava pp este cea mai ieftina, dar ca sa pot scoate pompa din fantana ma gandeam sa folosesc un furtun flexibil.

#2261
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Si cu teava PP o poti scoate pentru ca este suficient de flexibila ca sa faca o raza de curbura pentru a putea trage toata teava. Se face o mufare exact la suprafata solului si de acolo se poate desface.

#2262
cerbucip

cerbucip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 25.10.2012
cred ca trebuia sa explic cum vreau sa montez submersibila. nu vreau sa fac nici un camin langa fantana. pompa va fi legata la teava pehd ingropata printr-un cot, aflat in interiorul fantanii la ~1,2 m de suprafata solului. de la pompa la acel cot vreau sa folosesc un furtun flexibil pentru a putea sa trag pompa afara fara sa desfac nimic.  stiu ca ar fi mai simplu cu camin, dar vreau sa-l evit.
am gasit asa ceva : http://www.sculesiec...-apa--1246.html. ar fi ok?

#2263
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Ce diametru are fantana pe interior? Daca nu este de peste 5-600 mm, nu vei putea sa indoi furtunul fara sa-l strici.
Si avand in vedere si pretul foarte mare, nu e mai simplu sa folosesti teava PE si o scara cu care cobori in fantana cat sa desfaci cotul? Asta presupunand desigur ca fantana e suficient de larga.

#2264
cerbucip

cerbucip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 25.10.2012
fantana are diametru 60 cm. furtunul respectiv are raza minima de incovoiere 130 mm. mie mi se pare ok. mai putin pretul.
in 60 cm incap o scara si un om? nu prea cred.
alta varianta mai ieftina?

Edited by cerbucip, 01 November 2012 - 11:58.


#2265
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Incap, pe probate (si nu sunt in nici un caz slab) :D
Asa am instalat pompa la soacra-mea, tot cu teava catre casa ingropata, exact ce vrei sa faci si tu.

#2266
Galateanu1

Galateanu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 24.08.2010
Ma  poate lamuri careva  cu   fiabiliatatea  acestor  pompe  ZDS ?   Intentionez sa achizitionez  un model   de  la ei   dar  inca  nu gasesc nicaieri  niste preturi ......de parca  am  cumpara bombe  Posted Image

Edited by scheleton, 08 November 2012 - 20:49.


#2267
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Buna ziua
Am si eu o intrebare pentru colegii cunoscatori in domeniu:un hidrofor cu ejector poate sa traga apa dintr-o fantana de unde trage un hidrofor normal(8-9 metri adancime)daca astupam gaura mica de jos a pompei?Sau,altfel zis ,cum putem sa facem un hidrofor de adancime sa functioneze ca unul normal,adica sa traga de la mai putin de 9 m,dar fara ejector,numai cu un furtun de absorbtie.

#2268
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Se astupa gaura din capacul pompei care alimenta ejectorul si se foloseste ca admisie doar gaura din centru, cu sorb si etc. Eu am probat si functioneaza in limita de 8 m.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate