Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pompe submersibile / Hidrofoare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11952 replies to this topic

#2125
becalos

becalos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.05.2009
Multumesc tuturor! Pompa sub. si vas de exp. am sa instalez.
Totusi in filmuletul asta despre MQ nu prea inteleg unde sunt componentele(vas de exp. si presostat)  mentionate, in afara pompei?
Stima!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5rIL8iGABX4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2126
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
In filmuletul asta este prezentata noua pompa MQ din gama A-O-A-BVBP. Este o pompa "inteligenta" care are incorporat in ea un mic rezervor cu membrana precum si senzor de presiune si debit. Asta se instaleaza singura, fara alte chesti suplimentare. Datorita senzorilor incorporati stie cind se deschide un robinet de apa si pleaca singura incercind sa-ti asigure un debit  si o presiune constanta prin modificarea turatiei motorului.
Un MQ 3-35 costa aproximativ 1.800 ron, dar din pacate nu merge la fintina ta deoarece ai peste 8 metri pina la luciul apei. Ar merge daca sapi mai mult si faci mai adinc caminul in care sa bagi pompa, ca sa micsorezi distanta de la pompa si pina la luciul apei astfel incit sa fie o distanta mai mica de 8 metri.

#2127
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Deci este o pompa cu automat pina la urma, in plus avand un mic vas de expansiune incorporat. Este echipata cu 3 randuri de turbine pt presiune ridicata. Nu are turatie variabila. Stie doar ON-OFF si toate protectiile aferente. Oricum nu este buna pentru ce ai nevoie.

#2128
becalos

becalos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.05.2009
Multumesc pentru clarificari!
Am stabilit, pompa submersibila +vas expansiune.
Numai bine!

#2129
ciutulica

ciutulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 07.07.2008
Am o pompa submersibila cu tocator DAB Grinder 1400 m care s-a strica dupa nici 3 ani de functionare, am dus-o la reparat si surpriza, statorul este ars si nu mai poate fi reparat deoarece este capsulat. Aceasta pompa era montata intr-o canalizare care prelua apa menajera(WC, bucatarie)  de la doua apartamente aflate la demisol si evacua apa la o inalime de( 1.5m -2 m ) in canalizarea din strada, aceasta pompa este legata  la un tablou electric automat. Imi puteti recomanda o astfel de pompa dar mai ieftina care sa faca acelasi lucru, mentionez ca pompa nu a fost cumparata/montata de mine si ma intreb daca nu exista vreo pompa mai ieftina care sa faca evacuarea apei la o inaltime de 2 m, din ce am citit pe specificatiile pompei grinder cred ca este prea performanta si prea scumpa (5000- 6000 ron )pentru ce am eu nevoie.

#2130
ciutulica

ciutulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 07.07.2008
Nu ma poate indruma nimeni in problema enuntata mai sus Posted Image . Va multumesc anticipat !

#2131
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Mai ieftina ca si DAB-ul nu cred ca gasesti daca are aceleasi caracteristici. Doar daca cumperi una cu alte caracteristici, una care trage mai putin, sau daca cumperi 2 pompe ieftine de pe la magazine gen dedeman, baumax, praktiker etc.

Nu stiu cit de mult este folosit acel camin de canalizare si cita "apa" trebuie sa evacueze pompa.
O varianta mai eleganta este utilizarea unei pompe gen SANIPRO XR SILENCE, care o gasesti la aproximativ 2200ron si cu asta poti desfinta caminul de canalizare si scapi si de mirosuri. Numai ca una dinasta poate sa duca 1 WC + chiuveta + dus + bideu. Deci teoretic este pentru o singura familie, sau mai bine zis pentru un singur grup sanitar echipat complet si nu pentru 2 famili citi sunteti voi acolo. Asta insa nu este o pompa submersibila ci o pompa cu tocator bagata intr-o carcasa de plastic. Are o intrare de 110 unde sa bagi teava de WC, 3 intrari mai mici pentru restul obiectelor enumerate, care pot fi astupate in cazul tau, si 1 iesire de 32 ca sa faci evacuarea la canalizarea stradala.
Poti sa te uiti si la un Sanicom care costa aproximativ 3500 ron si duce ca si obiecte:  dus, chiuveta, bideu, cada, masina de spalat rufe, masina de spalat vase, chiuveta de bucatarie.

Ca si pompe submersibile ai si varianta de pompe pentru ape uzate de la Grundfos, gama Unilift AP. Dar asa cum am spus: depinde ce debit vrei sa aiba pompa si la ce inaltime de pompare sa aiba acel debit. Un Grundfos UNILIFT AP50 50.08.1V este cam 2600 ron, si la inaltimea de 2 metri pe care zici co o ai, scoate aproximativ 7 litri pe secunda.
DAB-ul pe care-l ai este pentru inaltimi foarte mari de pompare, de pe la 15 metri in sus si trece de 20 metri ca si inaltime de pompare. La o inaltime de cam 18 metri, stie sa scoata cam 2 litri pe secunda. Pe cind Uniliftul de care vorbeam, ca sa scoata 2 litri pe secunda, o scoate la o inaltimea de 7,5 metri.

Ideea este simpla: daca ai 15 metri inaltime si vrei 2 litri pe secunda, alegi DAB-ul. Daca ai 7,5 metri inaltime si vrei tot 2 litri pe secunda, alegi Uniliftul de la Grundfos.

Variante sint, dar trebuie mai multe date. Inaltimea exacta de pompare, cum este realizat traseul de evacuare, atit pe verticala cit si pe orizontala, ca poate nu-i facut corect. Numarul exact de consumatori ca sa se poata calcula un debit cit mai corect.

Edited by florin71_skoda, 04 September 2012 - 13:27.


#2132
danlucyan

danlucyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 19.12.2010
Buna seara . As avea nevoie de un sfat de la cunoscatori la intrebarea mea care ar fi  : A m o fantana undeva la 230 metri de casa , la o altitidudine de  de 20 metri fata de casa si o adancime a fantani de cca 2metri , intrebarea mea ar fi ce pompa/hidrofor i-mi recomandati sa utilizez montata acasa nu la fantana . Va multumesc.Posted Image

#2133
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postdanlucyan, on 04 septembrie 2012 - 20:10, said:

.....  la o altitidudine de  de 20 metri fata de casa ....

Ce intelegi prin altitudine: Ca fintina este mai sus decit casa ? Ca fintina este sus in virful dealului ?

#2134
danlucyan

danlucyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 19.12.2010

View Postflorin71_skoda, on 04 septembrie 2012 - 23:29, said:

Ce intelegi prin altitudine: Ca fintina este mai sus decit casa ? Ca fintina este sus in virful dealului ?
Scz , sub nivelul casei cu 20 metri si distanta de 230 metri . Nu sunt eu in cauza , eu doar incerc sa ajut (scriam dupa cum mi-a fost dictat) . Multumesc

Edited by danlucyan, 05 September 2012 - 06:39.


#2135
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Am intrebat ca sa fiu sigur.

In cazul asta nu se poate monta hidrofor in casa. Este prea mare distanta si inaltimea. Trebuie montat unul linga fintina, sau o pompa submersibila.
Sa vedem ce zice si @keta, poate are el vreo solutie, la o situatie de genul asta.

#2136
ciutulica

ciutulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 07.07.2008

View Postflorin71_skoda, on 04 septembrie 2012 - 13:17, said:

Mai ieftina ca si DAB-ul nu cred ca gasesti daca are aceleasi caracteristici. Doar daca cumperi una cu alte caracteristici, una care trage mai putin, sau daca cumperi 2 pompe ieftine de pe la magazine gen dedeman, baumax, praktiker etc.

Nu stiu cit de mult este folosit acel camin de canalizare si cita "apa" trebuie sa evacueze pompa.
O varianta mai eleganta este utilizarea unei pompe gen SANIPRO XR SILENCE, care o gasesti la aproximativ 2200ron si cu asta poti desfinta caminul de canalizare si scapi si de mirosuri. Numai ca una dinasta poate sa duca 1 WC + chiuveta + dus + bideu. Deci teoretic este pentru o singura familie, sau mai bine zis pentru un singur grup sanitar echipat complet si nu pentru 2 famili citi sunteti voi acolo. Asta insa nu este o pompa submersibila ci o pompa cu tocator bagata intr-o carcasa de plastic. Are o intrare de 110 unde sa bagi teava de WC, 3 intrari mai mici pentru restul obiectelor enumerate, care pot fi astupate in cazul tau, si 1 iesire de 32 ca sa faci evacuarea la canalizarea stradala.
Poti sa te uiti si la un Sanicom care costa aproximativ 3500 ron si duce ca si obiecte:  dus, chiuveta, bideu, cada, masina de spalat rufe, masina de spalat vase, chiuveta de bucatarie.

Ca si pompe submersibile ai si varianta de pompe pentru ape uzate de la Grundfos, gama Unilift AP. Dar asa cum am spus: depinde ce debit vrei sa aiba pompa si la ce inaltime de pompare sa aiba acel debit. Un Grundfos UNILIFT AP50 50.08.1V este cam 2600 ron, si la inaltimea de 2 metri pe care zici co o ai, scoate aproximativ 7 litri pe secunda.
DAB-ul pe care-l ai este pentru inaltimi foarte mari de pompare, de pe la 15 metri in sus si trece de 20 metri ca si inaltime de pompare. La o inaltime de cam 18 metri, stie sa scoata cam 2 litri pe secunda. Pe cind Uniliftul de care vorbeam, ca sa scoata 2 litri pe secunda, o scoate la o inaltimea de 7,5 metri.

Ideea este simpla: daca ai 15 metri inaltime si vrei 2 litri pe secunda, alegi DAB-ul. Daca ai 7,5 metri inaltime si vrei tot 2 litri pe secunda, alegi Uniliftul de la Grundfos.

Variante sint, dar trebuie mai multe date. Inaltimea exacta de pompare, cum este realizat traseul de evacuare, atit pe verticala cit si pe orizontala, ca poate nu-i facut corect. Numarul exact de consumatori ca sa se poata calcula un debit cit mai corect.

Multumesc pentru raspuns, caminul are dimensiunile aproximative de L-1.5m, l-1.5m, H -2m, pompa ar trebui sa imi ridice maxim 1,5 m, diferenta de nivel dintre tevile care imi evacueaza apa menajera din casa si teava care da in canalizarea stradala este de 0.5 m,( la aprox. 1m inaltime in camin se afla teava care evacueaza apa din casa si la 1.5m teava care da in canalizare) apa mi se strange in acest camin si pompa veche era prevazuta cu un plutitor care o actiona, nu cred ca am nevoie sa imi evacueze un debit mare, ca are unde sa se acumuleze apa in camin. Eu stau inca si ma intreb cum dracu s-a stricat pompa veche, mentionez ca era legata la un tablou automat de protectie care costa si ala in jur de 3000 ron, mentionez ca pompa a ramas cuplata acum ceva timp si a mers in gol 1-2 nopti, am chemat un electrician care mi-a izolat un fir din camin care era in scurt, de atunci a mai mers vreo 6 luni pana azi cand am aflat ca s-a ars statorul si nu mai pot sa ii fac nimic.

#2137
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Am vazut prin Dede o pompa cu tocator - cam no-name - Wassertechnik parca. Pretul era in jur de 1200Ron. Problema la astea e ca daca iti pica, nu prea gasesti piese... acum, dupa experienta cu DAB-ul probabil ca nu conteaza.

Probabil ca de la mersul in gol i s-a tras celeilalte pompe... s-au uzat sistemele de etansare, a intrat apa si de aici problema. Pe viitor, daca mai patesti asa ceva, trebuie revizuita pompa imediat. In special etansarea.

#2138
ciutulica

ciutulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 07.07.2008

View Postsbarsanescu, on 05 septembrie 2012 - 10:55, said:

Am vazut prin Dede o pompa cu tocator - cam no-name - Wassertechnik parca. Pretul era in jur de 1200Ron. Problema la astea e ca daca iti pica, nu prea gasesti piese... acum, dupa experienta cu DAB-ul probabil ca nu conteaza.

Probabil ca de la mersul in gol i s-a tras celeilalte pompe... s-au uzat sistemele de etansare, a intrat apa si de aici problema. Pe viitor, daca mai patesti asa ceva, trebuie revizuita pompa imediat. In special etansarea.

Multumesc, am rasfoit si eu netul si tot la pompa asta m-am uitat dar acum sa vad daca pot sa o leg la tabloul electric al vechii pompe care si asa nu prea a protejat pompa veche.
Am vazut ca pomapa recomandata de tine are plutitor incorporat, cea veche avea plutitorul legat de tabloul electric, sa vad ce o sa fac, multumesc pentru recomandari .

#2139
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postciutulica, on 05 septembrie 2012 - 11:02, said:

....
Am vazut ca pomapa recomandata de tine are plutitor incorporat, cea veche avea plutitorul legat de tabloul electric, sa vad ce o sa fac, multumesc pentru recomandari .

Simplu, pastrezi ambele plutitoare. La tablou cite plutitoare ai ? Unul sau doua ?

Pompa noua poate sa fie cu plutitor si este mult mai bine daca-l are. Plutitorul automatizari il pui un pic mai sus decit cel al pompei, astfel incit cel de pompa sa stea tot timpul ridicat. Astfel pompa va primi curent in functie de plutitorul automatizari, care este mult mai sus. Daca se strica plutitorul automatizari, pompa primeste mai departe curent. Dar pina la urma scade apa din bazin prea mult si intra in functiune plutitorul pompei si o opreste.

#2140
ciutulica

ciutulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 07.07.2008

View Postflorin71_skoda, on 05 septembrie 2012 - 12:00, said:


Simplu, pastrezi ambele plutitoare. La tablou cite plutitoare ai ? Unul sau doua ?

Pompa noua poate sa fie cu plutitor si este mult mai bine daca-l are. Plutitorul automatizari il pui un pic mai sus decit cel al pompei, astfel incit cel de pompa sa stea tot timpul ridicat. Astfel pompa va primi curent in functie de plutitorul automatizari, care este mult mai sus. Daca se strica plutitorul automatizari, pompa primeste mai departe curent. Dar pina la urma scade apa din bazin prea mult si intra in functiune plutitorul pompei si o opreste.

Tabloul are un plutitor.
In tablou am un comutator care cupleaza pe manual si atunci plutitorul isi face treba si un mod automat pe care daca il cuplezi merge pompa continuu.
De pompa Wassertechnik ai auzit ceva, asi dori o pompa care sa nu mai aiba statorul capsulat si sa se poata repara daca se arde (rebobina) .

#2141
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postsbarsanescu, on 05 septembrie 2012 - 10:55, said:

[...] Problema la astea e ca daca iti pica, nu prea gasesti piese [...]
Se pare că această marcă de pompe este produsă la Bacău, așa că există o șansă să se găsească piese de schimb.

#2142
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postdanlucyan, on 04 septembrie 2012 - 20:10, said:

A m o fantana undeva la 230 metri de casa , la o altitidudine de  de 20 metri fata de casa si o adancime a fantani de cca 2metri
A mai fost o cerinta asemanatoare in urma cu o saptamana parca, Ionut2 dorea sa traga apa dintr-un parau aflat cam la 200 m si diferenta de nivel de 7 m. In cazul tau este si mai rau. Cum a spus si Florin din casa nu ai cum sa tragi. Poti folosi un sistem cu submersibila sau unul cu electropompa "la jumatate" ca in figura de mai jos. Vei avea nevoie de un camin in care sa stea pompa, o pompa de putere, minim 1200 W, cablu de curent de sectiune adecvata pe lungime de 200 m, teava de 1" cel putin. Toate astea vor costa ceva banuti.

Attached Files


Edited by keta, 05 September 2012 - 17:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate