Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O primavara frumoasa, de martisor

Hils Titanium

Pareri despre (diverse) noi magaz...

Ardere butan
 Ce restrictii presupune economia ...

Ce e mai important pe termen lung...

Video editat

Imposibil de portat vodafone-digi...
 Pilotaj drone - curs obligatoriu?...

Probleme submersibila

Utilizatorii de servicii de comun...

Notificare Anaf pentru venituri d...
 Router WiFi care sa stie VLAN si ...

ETL one to many relationship from...

Trust Wallet

Inmulțire pomi cu flori (meliferi...

Pompe submersibile / Hidrofoare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11887 replies to this topic

_bcristian_

_bcristian_

Senior Member

• Grup: Senior Members
Pune C.

gushpi

gushpi

Guru Member

cât ghinion poate avea un cetățean? :(
-prima pompă (centrifugă), de pe net, blocată mecanic
-a 2-a pompă (cu șurub), din magazin, șnecul făcea servici doar 2 luni
- a 3-a pompă (centrifugă), din magazin, motorul a luat apă din prima...

azi merg cu ea, să le-o vâr în fund...
:(

mihaimihai

mihaimihai

Active Member

• Grup: Members
Salut, vecinul meu (Chiajna, Ilfov) are urmatoarea situatie/problema: putul de apa (sapat de cel care i-a facut casa) este usor stramb si din acest motiv pompa submersibila nu poate cobori mai mult de 15-16m (teava este de 110 cred sau pe acolo). Nu a fost o problema pana recent cand aparent panza freatica a scazut (desi fiind put sapat la 30m zic eu ca nu ar fi trebuit sa coboare chiar daca au fost caldurile din vara asta) si pompa a inceput sa dea rateuri. A mai coborat pompa cu vreo 50-60cm si acum are apa dar e la limita. Ce solutii alternative are (in afara de a sapa put nou :) )? Casa are etaj si mansarda cu o inaltime totala de 10m (4 persoane, 3 bai si o bucatarie) si este la 4m de putul de apa (aflat intr-un camin). Multumesc anticipat pentru orice sugestii!

XTH

XTH

Senior Member

Trebuie sa vada de ce nu coboara.
Nu are cum sa se curbeze brusc in pamint.
Poate se blocheaza pompa la o imbinare a tevilor, sa caute alta pizitie de coborire, sau sa rasuceasca 90gr pompa la nivelul la xare se blocheaza,
Sau coloana este colmatata cu nisip, trebuie curatata pina jos la -30m cit are coloana

pexic

pexic

Senior Member

sa foloseasca o pompa mai subtire+scurta.

mihaimihai

mihaimihai

Active Member

View Postpexic, on 27 august 2023 - 11:22, said:

sa foloseasca o pompa mai subtire+scurta.
La asta m-am gandit si eu dar stiam ca pompele submersibile sunt mai lungi by default din cauza etajarii interne constructive. Acum are o pompa italiana, imi poti spune vreun model scurt? Evident, ramane valabila o intrebare (fara raspuns aparent): cat de scurta sa fie? Posted Image Presupun ca in cazul in care nu intra e complicat sa o returnezi spunand ca nu intra in put Posted Image.
Asta nu ar fi o varianta? https://eurounelte.r...gRoCDRwQAvD_BwE

Edited by mihaimihai, 27 August 2023 - 11:39.

VODAFONUL

VODAFONUL

Member

1- are apa de la 10-15 m , cu duritate 50 grade germane si depasiri enorme la nitriti si nitrati (Doamne fereste sa bea un pahar un bebelus !!) , ecoli fecale si multe altele ! - din acviferul freatic , chiar daca el stie altceva si e convins de asta  ca e in stare sa recomande si la vecini  !
2- se poate intampla ca tubulatura pvc sa nu fie perfect verticala si sa nu aiba loc poma ( sa ia curba) . Solutia e desigur o pompa mai subtire, sunt acum pompe si de 2,5 toli f ok pt utilizare casnica ( 2,5 mc/h, 7 bari)  - detalii pe www.pompesubmersibile.ro  unde puteti selecta  (printre altele) DIAMETRUL pompei si apoi doar sa alegeti ....

mihaimihai

mihaimihai

Active Member

View PostVODAFONUL, on 27 august 2023 - 12:43, said:

1- are apa de la 10-15 m , cu duritate 50 grade germane si depasiri enorme la nitriti si nitrati (Doamne fereste sa bea un pahar un bebelus !!) , ecoli fecale si multe altele ! - din acviferul freatic , chiar daca el stie altceva si e convins de asta  ca e in stare sa recomande si la vecini  !
2- se poate intampla ca tubulatura pvc sa nu fie perfect verticala si sa nu aiba loc poma ( sa ia curba) . Solutia e desigur o pompa mai subtire, sunt acum pompe si de 2,5 toli f ok pt utilizare casnica ( 2,5 mc/h, 7 bari)  - detalii pe www.pompesubmersibile.ro  unde puteti selecta  (printre altele) DIAMETRUL pompei si apoi doar sa alegeti ....
Multumesc pentru raspuns, nu prea inteleg punctul 1, am scris ca pompa nu coboara mai mult de 14-15m, putul este sapat la 30m, apa are 17-18 grade duritate, analizele sunt facute anual, doar nitritii sunt peste limita si evident ca apa este folosita doar pentru partea menajera si irigatii, nu pentru consum uman. Legat de punctul 2, o pompa subtire va fi mai lunga si cred ca nu ajuta deoarece din cauza lungimi nu poate cobori in zona unde tubulatura este probabil curbata. Eu ma gandeam ca ar fi mai buna o pompa mai groasa dar mai scurta. Ma rog, poate spun prostii ca nu ma pricep deloc la pompe. Aparent solutia asta https://www.shop-ein...1689305916.html ar fi ce are nevoie.

pexic

pexic

Senior Member

nu e vorba de priceput la pompe ci la logica/geometrie.  deseneaza un tub curbat apoi in el 2 pompe: una scurta si subtire si una "mai groasa" si scurta, poate atunci vei realiza.

Edited by pexic, 27 August 2023 - 19:14.

mihaimihai

mihaimihai

Active Member

View Postpexic, on 27 august 2023 - 19:14, said:

nu e vorba de priceput la pompe ci la logica/geometrie.  deseneaza un tub curbat apoi in el 2 pompe: una scurta si subtire si una "mai groasa" si scurta, poate atunci vei realiza.
Am inteles ce zici tu, nu cred ca ai inteles ce vreau eu sa zic: din ce am vazut toate pompele subtiri sunt foarte lungi (ce-i drept nu am vazut mentionata lungimea dar din poze pareau foarte lungi cele de diametre mici 70-80mm. Tubul are 110mm deci nu cred ca sunt foarte multe optiuni ca lungime ca pompa sa poata trece de curbura existenta mai ales ca nu se stie exact cat de curbat este tubul respectiv. Nu trebuie uitat si faptul ca pompa trebuie sa asigure un debit de apa in conditiile de consum mentionate mai sus (4 persoane, 3 bai, samd). Ma gandesc ca 2 pompe de acelasi diametru dar de lungimi diferite nu pot oferi acelasi debit de apa, gresesc?

URZI

URZI

Member

Salutare,

Voi ce cordeline/cabluri folositi pentru sustinerea pompelor?
Am un put cu diametrul de 120 si o pompa DRK de aprox 13 kg care trebuie introdusa udeva la 30 de metri adancime.
Vreau sa folosesc chei de tachelaj, centrator.
Dar la cordeline imi da cu virgula, stiu ca au diferite grade de intindere si nu vreau sa stau sa verific mereu daca si-a modificat pozitia.
Pe de alta parte, cablurile de otel ruginesc.. Ar mai fi varianta de inox, dar la lungimea necesara, sunt o avere.

Multumesc!

gushpi

gushpi

Guru Member

am folosit 2 ani cordelină poliester de 8 mm, pt scufundarea/ridicare unor pompe de 16 kg, la 45 metri adâncime
ce-i drept se alungea cu fo' 3 metri
nu pare deteriorată de timp/apă/aer

azi bag o pompă la care am pus un cablu zincat băgat în protectie de „plastic”, dn4,5mm (zice-se că ține 110 kg)

View Postmihaimihai, on 26 august 2023 - 14:40, said:

Salut, vecinul meu (Chiajna, Ilfov) are urmatoarea situatie/problema: putul de apa (sapat de cel care i-a facut casa) este usor stramb si ...

io aș renunța la puțul acela, diametrul este copilăros de mic...
aș săpa unul nou, ca la carte, dar pe dn140, ba chiar 160 mm

URZI

URZI

Member

Gushpi, de unde ai luat cablul?

Merci!

gushpi

gushpi

Guru Member

ambele, și cordelina și cablul, le luai de la dede...
pt că am luat o rolă de 100 de metri de cablu, prețul era cel mai scăzut

ȘIII, URAAA!!! pompa cea nouă - o ruso-ucrainiană, scufundată la 42 de metri, face 3 bari la suprafață, cu 2 aspersoare în funcțiune! YUPIII

(acum să videm cât timp!!! :P )

URZI

URZI

Member

Hai ca m-am oprit si eu la cea din link:
https://www.dawer.ro...5-20-24-61.html
Am de 5 ani varianta de 1100 de w scufundata, merge ca in prima zi. Imi este si frica sa o scot, dar vreau un debit mai mare fata de cei 3 mc reali pe ora cu cat scot acum.
Tu ce ai luat?

gushpi

gushpi

Guru Member

PS: o surpriză de surpriză a fost că cablul electric de alimentare al motorului are doar 2 fire :o, pe el este trecută valoarea de 0,6mm2, iar motorul, zice-se, are 1800W
în schimb, priza wifi cu Tuya (aia de 60 lei/la dede) îmi arată-n aplicație că-n funcțiune, motorul făcea 1050W sugând 4A (valori rotunjite, că tuya aia crede că io bag în seamă cele 4 zecimale :P )

PPS: și, DA, firele erau de 3x mai subțiri decât cele de 2,5mm2 cu care le-am prelungit, că pompa avea doar 15 metri de cablu...

iladi

iladi

Guru Member

• Grup: Moderators

View Postgushpi, on 25 august 2023 - 10:07, said:

azi merg cu ea, să le-o vâr în fund...

Te-ai gandit ca poate problema e la tine?

In urma cercetarilor privind efectele alcoolului asupra organismului uman, oamenii de stiinta britanici au stabilit urmatoarele:
1) Vodka + gheata = afecteaza rinichii
2) Rom + gheata = afecteaza ficatul
3) Whisky + gheata = afecteaza inima
4) Gin + gheata = afecteaza creierul

Cine ar fi crezut ca nenorocita aia de gheata poate afecta in asemenea hal organismul?!?

gushpi

gushpi

Guru Member

mda, cumva etanșarea motorului fu distrusă de gheața din cocktailurile mele servite la UAI în kemer!!!
de acu' servesc numa' făr-de gheață!

View PostURZI, on 29 august 2023 - 08:02, said:

Hai ca m-am oprit si eu la cea din link:
...
Tu ce ai luat?

exact aia fu prima mea pompă, care avu juma din turbine blocate din start :(
poate la tine face serviciu :)

am luat tot una cu 8 turbine, slavonă, la care eticheta zice că scoate de la 150 metri... (haha)
după cum zisei, face 3 bari la suprafață, de la 42 m adâncime, cu 2 aspersoare
fac experiment diseară, las doar un aspersor să văd ce presiune ridică.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate