Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia papuc diesel curge ulei din...

Amenajare teren in prezent cu pla...

AMONG WOLVES (2023)

Extindere sistem fotovoltaic
 Aparat test rapid sange

cerneala compatibila peste cea or...

problema baterie AW5

Verbatim: Printabil sau regular?
 Aproape jumatate de milion dintre...

Centralele pe gaz interzise (fake...

Camera supraveghere exterior wifi

Golf V 1.6 FSI (Ce tip de ulei tr...
 Intrebare amplasare trotuar lipit...

Ceva in neregula de la Trulicity ...

Pasare (uliu) care nu poate zbura

BMW/Mini Wallbox gen3 22kW

Cum ajuti o catea sa fete ?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

stefysipaul

stefysipaul

New Member

• Grup: Members
Salut! Am o femela de ciobanesc german si este gestanta in ultima saptamana! Am tot cautat pe zeci de site-uri ce ar trebui sau cum ar trebui sa ajutam cainii in aceste situatii dar nu am gasit nimic...mentionez ca femela mea este la a doua nastere , la prima nu a supravietuit niciun pui...erau toti morti ...am vb cu medicul si mi-a zis ca au murit sufocati datorita ruperii cordonului ombilical sau cam asa ceva si ....ce as vrea sa va spun ..este ca nu isi gasea locul in cusca sa ...are amenajata o canisa de vreo 30 mp numai ptr ea si care este deschisa tot timpul...si dupa vreo 2--3 ore a fatat in iarba undeva in spatele casei..am stat langa ea am luat puii le-am frecat narile ca asa am inteles ca se face ca sa le stimulezi respiratia dar fara reusita .e posibil ca eu sa nu fi procedat cum  trebuie? de aceea am deschis acest topic sa va cer ajutorul ...cum as putea sa ajut cateaua sa fete in conditii optime si atat ea cat si puii sa fie in siguranta...ca sanatatea lor sa nu fie pusa in pericol...
am tot auzit variante care mai de care ....dar as vrea sa aud si parerea voastra a celor multi ...care sunteti crescatori si mari iubitori de animale..
va multumesc din tot sufletul si orice sfat este binevenit mai ales ca ne apropiem de ziua ce mare
Numai bine tuturor

Emcede

Emcede

Member

Si eu am un ciobanesc german - femela, dar cand a nascut n-am facut nimic, in afara de ai sterge puisorii. Dupa ce in prealabil i-a lins ea bine. Las-o sa fete unde vrea, unde se simte ea mai bine.

Edited by me_and_myself, 23 April 2009 - 10:43.

kathyy

kathyy

New Member

de ajutat nu poti face mare lucru decat sa o lasi unde se simte ea confortabil. daca nu reuseste sa nasca nici un pui in 12 ore de cand i s-a rupt apa du-o urgent la veterinar.

pentru pui ii poti lua si sterge cu ceva moale si freaca-i usor pe spate. daca nu respira sterge-l la nas si in gura cu o carpa moale si daca tot nu respira freaca-l mai energic pe spate cu prosopul.
in cazul in care nu poate respira din cauza ca are lichid in gat exista o procedura simpla (un fel de scuturat) pe care poti ruga un medic sa-ti arate cum se face.
eu am folosit aceasta metoda cu puiul catelusei mele si am reusit sa il salvez dupa cam 1 minut. am pastrat puiul si acum are 3 ani.
am vazut procedura pe animal planet la un medic veterinar.

stefysipaul

stefysipaul

New Member

kathyy, on Apr 28 2009, 13:15, said:

de ajutat nu poti face mare lucru decat sa o lasi unde se simte ea confortabil. daca nu reuseste sa nasca nici un pui in 12 ore de cand i s-a rupt apa du-o urgent la veterinar.

pentru pui ii poti lua si sterge cu ceva moale si freaca-i usor pe spate. daca nu respira sterge-l la nas si in gura cu o carpa moale si daca tot nu respira freaca-l mai energic pe spate cu prosopul.
in cazul in care nu poate respira din cauza ca are lichid in gat exista o procedura simpla (un fel de scuturat) pe care poti ruga un medic sa-ti arate cum se face.
eu am folosit aceasta metoda cu puiul catelusei mele si am reusit sa il salvez dupa cam 1 minut. am pastrat puiul si acum are 3 ani.
am vazut procedura pe animal planet la un medic veterinar.

multumesc mult ...cred ca este ultima saptamana ...cand toata lumea se va distra de 1 mai eu voi mosi catelusa mea cea draga :D   sper sa nu avem probleme....

kathyy

kathyy

New Member

mult succes! sa fie toti sanatosi: si catelusa si puiutii!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate