Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ciroza hepatica cu lichid de ascita, stadiul C

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008
Acum 3 ani, tatal meu a fost diagnosticat cu ciroza hepatica decompensata. A refuzat mult timp sa urmeze tratamentul medicului, pana cand, acum 2 ani a fost dus de urgenta la spital in urma unei hemoragii interne severe cauzata de aparitia varicelor esofagiene. I-au facut o operatie prin care i le-au "capsat" cumva, nu mai retin exact termenul si o vreme boala a mai stagnat. Tot in acea perioada a inceput sa faca paracenteza, deoarece abdomenul devenise foarte umflat si foarte tare. Daca acum doi ani ii extrageau maxim 1-2 litri la cateva luni, acum a ajuns in stadiul in care trebuie sa ii extraga saptamanal!!! cate 3-4 litri de lichid.

De aproximativ 1 an de zile a fost diagnosticat si cu hernie ombilicala, avand ca si cauza tot ciroza asta nenorocita. A slabit enorm si nu mananca mai nimic, insa are o burta imensa incat abia mai poate sta in picioare, iar buricul este iesit extrem de mult in afara.

Ceea ce ma sperie pe mine este ca acum cateva zile a inceput sa ii curga brusc lichid de pe undeva de pe langa buric si de atunci nu se mai opreste. L-a dus mama la urgenta si i-au cusut pe viu (ca ne-au spus ca nu au voie sa ii faca anestezie deloc) locul din care iesea lichidul. Problema este ca, desi cusut, lichidul curge de cateva zile in continuare fara oprire. El nu acuza absolut deloc dureri ci doar un anume disconfort cauzat de rana de la buric sau nu stiu de la ce dracu. Mama mi-a spus ca maine il vor interna din nou in spital.

Asta este cam tot ce stiu. Parintii mei au vrut intotdeauna sa ne fereasca pe mine si sora mea de chestii de acest gen si nu-mi dau foarte multe detalii legate de evolutia bolii tatalui meu. Stiu ca urmeaza un tratament medicamentos insa nu stiu exact ce pastile ia.

Intrebarea care ma macina pe mine este ce inseamna asta, ca ii curge lichidul ala din abdomen? E grav? Eu sunt convinsa ca medicii ii vor face cu siguranta ceva sa ii stagneze din nou boala si ca isi va mai reveni, doar ca nu inteleg ce dracu inseamna chestia asta cu lichidul asta.

PS: Daca mai exista vreun topic despre asa ceva, desi eu i-am dat un search dar n-am gasit nimic, rog moderatorii sa-l mute.

#2
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Uff, din cauza presiunii crescute din cavitatea abdominala, e acelasi lichid care i se scoate la paracenteza. Sa incep sa explic de ce se formeaza lichidul ar insemna sa umplu o pagina si chiar daca vei intelege fenomenul e oricum inutil, boala e avansata. Ce se poate face in acest moment e doar sub stricta supraveghere medicala, suport nutritiv corect, tratament pentru prevenirea infectiilor si scaderea tensiunii portale. La o presiune asa mare in cavitatea abdominala nu lichidul pune problema cea mai mare ci varicele esofagiene care prin sangerare masiva ajung sa nu mai poata fi controlate/ligaturate/tratate.

Multa sanatate si aveti grija de el.

#3
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 maltese, on Apr 22 2009, 23:11, said:

Ce se poate face in acest moment e doar sub stricta supraveghere medicala, suport nutritiv corect, tratament pentru prevenirea infectiilor si scaderea tensiunii portale.

As adauga si luarea in evidenta pentru transplant hepatic chiar daca sansa de a gasi un donator compatibil e mica.

#4
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Da Ionut, poate pana la transplant mai face si un sunt porto-sistemic. Teoretic suna bine, practic sunt criteriile de includere/excludere pe lista de transplant, etiologia cirozei (ma indoiesc ca dau aviz pentru un VHC)...si tara in care traim...

#5
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 maltese, on Apr 22 2009, 23:22, said:

...ma indoiesc ca dau aviz pentru un VHC)...si tara in care traim...

Eu nu am inteles din postul initial ca etiologia in acest caz este VHC (cer scuze daca nu am citit cu atentie) si din cate stiu aceasta (etiologia VHC) nu e o contraindicatie a transplantului.

Dar iti dau dreptate, sansele de realizare sunt mici...tara in care traim...

Edited by ionutz78, 22 April 2009 - 22:37.


#6
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008
Multumesc amandurora pt ca mi-ati raspuns.

Acum...in primul rand, varicele esofagiene nu i s-au mai format din nou dupa ce i le-a legat (nu stiu dc folosesc exact termenii corecti), ceea ce inteleg ca este bine. Sau...cel putin asa mi-a spus mama.

Cat despre transplant, s-a pus problema asta anul trecut, daca nu gresesc, si am sarit si eu si sora mea ca vrem sa fim donatoare, in cazul in care eram compatibili, insa doctorul care se ocupa de tatal meu inca de la inceputul bolii a spus ca nu este indicat un eventual transplant de ficat in cazul lui. Nu stiu exact de ce...

Eu, totusi, nu sunt lamurita cu lichidul asta. De ce dracu ii curge prin piele? In mintea mea, complet paralela cu tot ce inseamna medici si medicatie, tratamente si boli, ma gandesc ca oricum la paracenteza i se scotea acest lichid si ca e cu atat mai bine daca el il elimina singur acum. Doar ca ii curge foarte mult....extraordinar de mult. Trebuie ca mama sa schimbe in permanenta pansamentul si sa ii puna deasupra cate un prosop impaturit in mai multe...si tot, in cateva minute e ud tot, inclusiv camasa sau asternutul. Si miroase intr-un fel ciudat rau....a amoniac parca. Cand am intrat astazi la ei in casa, toata casa mirosea groaznic....inclusiv pielea lui sau hainele.

In fine....eu sunt convinsa ca nu e totul pierdut si ca sub tratament medicamentos si supravegheat de noi isi va reveni. Nu ma astept ca boala sa dea inapoi, ci macar sa stagneze. Ce ma omoara pe mine e ca imi inchipui cum trebuie sa se simta el cand se vede cum a ajuns, cat de dependent a devenit de mama sau de noi....sau imi inchipui cum trebuie sa se simta cand ii curge nenorocirea aia de lichid prin piele.

Eu, de fapt, as vrea sa fie totul cum era inainte de boala asta...ceea ce se pare ca este imposibil.... Eu inca mai sper, totusi!

#7
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 ionutz78, on Apr 22 2009, 23:36, said:

Eu nu am inteles din postul initial ca etiologia in acest caz este VHC (cer scuze daca nu am citit cu atentie) si din cate stiu aceasta (etiologia VHC) nu e o contraindicatie a transplantului.

Dar iti dau dreptate, sansele de realizare sunt mici...tara in care traim...
Sunt discutii, pe termen scurt e o solutie buna, pe termen lung s-a gasit ARN-HCV in nervi, limfocite, miocard, deci tesuturi extrahepatice si exista sansa reactivarii, unde mai pui ca mecanismele imunologice asociate nu sunt intretinute de viremie ci de triggerul initial.

 Delirium, on Apr 23 2009, 00:25, said:

Acum...in primul rand, varicele esofagiene nu i s-au mai format din nou dupa ce i le-a legat (nu stiu dc folosesc exact termenii corecti), ceea ce inteleg ca este bine. Sau...cel putin asa mi-a spus mama.



Eu, totusi, nu sunt lamurita cu lichidul asta. De ce dracu ii curge prin piele? In mintea mea, complet paralela cu tot ce inseamna medici si medicatie, tratamente si boli, ma gandesc ca oricum la paracenteza i se scotea acest lichid si ca e cu atat mai bine daca el il elimina singur acum.

Varicele esofagiene sunt inca acolo, ai idee ce grad (I-IV) aveau in momentul ligaturarii, sau ce procedura a fost aplicata? Sistemul portal are finalitatea in ficat si venele initiale sunt din zona esofagului, abdomen si vanele hemoroidale. O crestere a presiunii afecteaza toate zonele, de la varice esofagiene, ascita (si circulatie colaterala), marirea splinei si hemoroizi.

Nu e bine ca lichidul curge prin fistula ombilicala, la fel cum curge dinauntru-inafara in mod invers se poate infecta cu gemeni din extrerior.

#8
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

 Delirium, on Apr 22 2009, 19:57, said:

doar ca nu inteleg ce dracu inseamna chestia asta cu lichidul asta.


 Delirium, on Apr 22 2009, 23:25, said:

. De ce dracu ii curge prin piele?

Avand in vedere starea tatalui tau, cred ca ar trebui sa te gandesti si la Celalalt, nu numai la dracu...

#9
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008

 Mig VWFan, on Apr 23 2009, 07:48, said:

Avand in vedere starea tatalui tau, cred ca ar trebui sa te gandesti si la Celalalt, nu numai la dracu...


Multumesc pentru sfat, insa nu cred ca este relevant daca eu cred sau nu in Dumnezeu. Oricum, ca sa te lamuresc, nu cred in asa ceva. Nu cred in miracole, in forte divine, in icoane sau mai stiu eu ce. Cred in medici, in tratamente si in puterea lui de a lupta cu boala. Restul e doar autosugestie....

#10
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

 Delirium, on Apr 23 2009, 09:00, said:

Multumesc pentru sfat, insa nu cred ca este relevant daca eu cred sau nu in Dumnezeu. Oricum, ca sa te lamuresc, nu cred in asa ceva. Nu cred in miracole, in forte divine, in icoane sau mai stiu eu ce. Cred in medici, in tratamente si in puterea lui de a lupta cu boala. Restul e doar autosugestie....


medicina alternativa?poate avea rezultate acolo unde cea traditionala da gres.

#11
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

 allyn1985, on Apr 23 2009, 08:14, said:

medicina alternativa?poate avea rezultate acolo unde cea traditionala da gres.
Acolo unde medicina are limite nu inseamna ca da gres.

#12
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
@ Delirium...
Ar trebui dus de urgenta la spital, intr-o clinica de gastroenterologie.O sa incerc sa iti raspund si eu punctual la anumite chestii.
Chestia aia pe care i-au facut-o acum 2 ani poate fi o ligatura a varicelor esofagiene ( asa cum a zis si Maltese) sau o scleroterapie ( adica injectarea in varica sangeranda a unei minime cantitati de alcool de 90grade care sa opreasca sangerarea). Acum nu conteaza ff tare asta, cat conteaza in ce stadiu sunt acum varicele ( asta se poate afla printr-o endoscopie digestiva), precum si ce tratament urmeaza pentru scaderea hipertensiunii portale.

Buricul iesit extrem de mult in afara ( omfalocel) este o chestie care trebuie rezolvata repede. In acea punga de hernie pot aluneca anse intestinale ducand la aparitia herniei strangulate, ceea ce reprezinta o urgenta majora.
Lichidul ala ( ascita ) ii curge din cauza presiunii mari care exista in peritoneu. Riscul major este cel de suprainfectie ( peritonita bacteriana spontana), dar nu trebuie neglijat faptul ca el exercita compresiune si asupra altor organe interne determinand cresterea tensiunii portale, sindromul hepato-renal, etc.

Ca si lucruri care trebuiesc urmarite neaparat sunt cantitatea de urina eliminata pe 24 de ore, numarul scaunelor pe zi, variatia greutatii corporale de la o zi la alta, si un regim alimentar complet fara sare si fara proteine.

Nu stiu daca esti din Bucuresti sau nu, insa ai PM cu tel meu daca ai nevoie de ajutor in Buc.
Apropo de ce spunea Maltese cu shuntul portosistemic, unul din chirurgii tari din spitalul in care lucrez a facut o alta chestie interesanta. Un shunt peritoneo-safen ( am inteles ca ar merge si peritoneo-jugular) prin care ascita din peritoneu e reintrodusa in circulatia sistemica. Culmea e ca jucarica a functionat.
In alta ordine de idei, scuze daca nu am fost chiar foarte coerenta insa sunt dupa 2 ture de noapte criminale si ma pregatesc psihic ptr a treia.

#13
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Super interesant ce zici tu. Ai idee daca au facut suntul in vederea supravietuirii si a conservarii starii actuale in pregatirea pentru transplant sau s-a facut ca tratament definitiv?

Cartea mea zice ca sunturile sunt un element de legatura spre transplant si nu reprezinta o solutie definitiva din cauza trombozelor si altor complicatii ce pot apare pe termen lung.

#14
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

 maltese, on Apr 23 2009, 13:22, said:

Super interesant ce zici tu. Ai idee daca au facut suntul in vederea supravietuirii si a conservarii starii actuale in pregatirea pentru transplant sau s-a facut ca tratament definitiv?

Cartea mea zice ca sunturile sunt un element de legatura spre transplant si nu reprezinta o solutie definitiva din cauza trombozelor si altor complicatii ce pot apare pe termen lung.

Omul respectiv este in lista de asteptare ptr transplant. De multi prea multi ani. Partea urata la el e ca in afara de componenta virala are si componenta toxica nutritionala fiind potator cu state vechi. Deci cred ca shuntul are acum rol doar paleativ. Ideea e ca ii merge rezonabil atata timp cat are grija de el ( shuntul are o smecherie montata subcutan care trebuie apasata de 20 de ori consecutiv de 3 ori pe zi ca sa nu se infunde ( tromboze, fibrina, etc).
Ma mai uit diseara o data la el si intru si va spun exact amplasamentul ( il avem acum internat ptr control).
Si ca un amanunt, shuntul nu se gaseste in tara, a fost adus din Franta, daca nu ma insel eu cred ca a costat undeva in jur de 1500 euro.
LE: operatia de montare a fost facuta in februarie. de atunci nu i-am mai facut paracenteze sau toracocenteze.

Edited by XZY, 23 April 2009 - 12:32.


#15
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008

 maltese, on Apr 23 2009, 05:38, said:

Varicele esofagiene sunt inca acolo, ai idee ce grad (I-IV) aveau in momentul ligaturarii, sau ce procedura a fost aplicata?

Mda, am vorbit astazi cu mama si, intr-adevar, varicele sunt acolo, doar ca nu s-au mai "spart"....sau care o fi exact termenul. Am intrebat-o si mi-a spus ca erau de gradul III in momentul ligaturarii si ca procedeu s-a folosit bandarea.

Eu, din pacate, intelesesem ca au disparut cu totul....


 XZY, on Apr 23 2009, 11:08, said:

@ Delirium...
Ar trebui dus de urgenta la spital, intr-o clinica de gastroenterologie.O sa incerc sa iti raspund si eu punctual la anumite chestii.
Chestia aia pe care i-au facut-o acum 2 ani poate fi o ligatura a varicelor esofagiene ( asa cum a zis si Maltese) sau o scleroterapie ( adica injectarea in varica sangeranda a unei minime cantitati de alcool de 90grade care sa opreasca sangerarea). Acum nu conteaza ff tare asta, cat conteaza in ce stadiu sunt acum varicele ( asta se poate afla printr-o endoscopie digestiva), precum si ce tratament urmeaza pentru scaderea hipertensiunii portale.

Buricul iesit extrem de mult in afara ( omfalocel) este o chestie care trebuie rezolvata repede. In acea punga de hernie pot aluneca anse intestinale ducand la aparitia herniei strangulate, ceea ce reprezinta o urgenta majora.
Lichidul ala ( ascita ) ii curge din cauza presiunii mari care exista in peritoneu. Riscul major este cel de suprainfectie ( peritonita bacteriana spontana), dar nu trebuie neglijat faptul ca el exercita compresiune si asupra altor organe interne determinand cresterea tensiunii portale, sindromul hepato-renal, etc.

Ca si lucruri care trebuiesc urmarite neaparat sunt cantitatea de urina eliminata pe 24 de ore, numarul scaunelor pe zi, variatia greutatii corporale de la o zi la alta, si un regim alimentar complet fara sare si fara proteine.

Nu stiu daca esti din Bucuresti sau nu, insa ai PM cu tel meu daca ai nevoie de ajutor in Buc.
Apropo de ce spunea Maltese cu shuntul portosistemic, unul din chirurgii tari din spitalul in care lucrez a facut o alta chestie interesanta. Un shunt peritoneo-safen ( am inteles ca ar merge si peritoneo-jugular) prin care ascita din peritoneu e reintrodusa in circulatia sistemica. Culmea e ca jucarica a functionat.
In alta ordine de idei, scuze daca nu am fost chiar foarte coerenta insa sunt dupa 2 ture de noapte criminale si ma pregatesc psihic ptr a treia.

Iti multumesc mult pentru reply si pt PM. Mult de tot! Astazi tatal meu a fost internat la Spitalul Municipal (Universitar) la sectia de Gastroenterologie (la etajul 12). L-a vazut medicul lui, i-a facut paracenteza si i-au scos 8 litri de lichid, asta desi acum 2 saptamani ii mai scosesera inca 10 litri. Am fost astazi sa il vad si arata destul de bine, adica asa cred eu..... Adica ii mai scazuse mult burta si nu il durea nimic....sau cel putin asa ne-a spus mie si surorii mele. Urmeaza ca maine dimineata sa il vada un chirurg pt a se decide sa vada ce se poate face cu gaura de langa ombilic.

I-am povestit mamei mele despre tine si a fost super incantata. Chiar si tatalui meu, care are o aversiune foarte mare fata de doctori si spitale in general. I-am spus ca dupa ce ii da drumul de la Municipal o sa mergem sa il vada o domnisoara doctor care e foarte draguta... :) M-a mirat si pe mine faptul ca a acceptat....

Daca nu te superi, o sa iti dau maine un telefon, dupa-amiaza sau seara, sau oricand esti tu disponibila, pentru a vorbi putin cu mama care stie toate detaliile legate de evolutia bolii tatalui meu, de medicatie si de tratamentele incercate. Eu zic ca o sa isi revina, usor-usor...a trecut prin multe si in toti anii astia doctorii l-au pus din nou pe picioare. Nu are cum sa fie altfel de data asta, eu asa zic!

Multumesc mult, inca o data, tuturor!

Edited by Delirium, 23 April 2009 - 18:45.


#16
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
@ Delirium, ce mai face tata? Sunteti ok?

#17
danaodorheianu

danaodorheianu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.02.2010

 XZY, on 23rd April 2009, 12:08, said:

@ Delirium...
Ar trebui dus de urgenta la spital, intr-o clinica de gastroenterologie.O sa incerc sa iti raspund si eu punctual la anumite chestii.
Chestia aia pe care i-au facut-o acum 2 ani poate fi o ligatura a varicelor esofagiene ( asa cum a zis si Maltese) sau o scleroterapie ( adica injectarea in varica sangeranda a unei minime cantitati de alcool de 90grade care sa opreasca sangerarea). Acum nu conteaza ff tare asta, cat conteaza in ce stadiu sunt acum varicele ( asta se poate afla printr-o endoscopie digestiva), precum si ce tratament urmeaza pentru scaderea hipertensiunii portale.

Buricul iesit extrem de mult in afara ( omfalocel) este o chestie care trebuie rezolvata repede. In acea punga de hernie pot aluneca anse intestinale ducand la aparitia herniei strangulate, ceea ce reprezinta o urgenta majora.
Lichidul ala ( ascita ) ii curge din cauza presiunii mari care exista in peritoneu. Riscul major este cel de suprainfectie ( peritonita bacteriana spontana), dar nu trebuie neglijat faptul ca el exercita compresiune si asupra altor organe interne determinand cresterea tensiunii portale, sindromul hepato-renal, etc.

Ca si lucruri care trebuiesc urmarite neaparat sunt cantitatea de urina eliminata pe 24 de ore, numarul scaunelor pe zi, variatia greutatii corporale de la o zi la alta, si un regim alimentar complet fara sare si fara proteine.

Nu stiu daca esti din Bucuresti sau nu, insa ai PM cu tel meu daca ai nevoie de ajutor in Buc.
Apropo de ce spunea Maltese cu shuntul portosistemic, unul din chirurgii tari din spitalul in care lucrez a facut o alta chestie interesanta. Un shunt peritoneo-safen ( am inteles ca ar merge si peritoneo-jugular) prin care ascita din peritoneu e reintrodusa in circulatia sistemica. Culmea e ca jucarica a functionat.
In alta ordine de idei, scuze daca nu am fost chiar foarte coerenta insa sunt dupa 2 ture de noapte criminale si ma pregatesc psihic ptr a treia.
Am descoperit forumul cu tema aceasta cautand informatii despre decompensarea cirozei hepatice  si am inteles ca sunteti din Buc si lucrati la un spital unde un bolnav de ciroza decompensata in stadiu avansat ar putea fi ajutat...Indraznesc sa va cer ajutorul ptr tatal meu aflat in stadiu avansat al acestei boli ,internat de 2 zile la un spital din provincie unde se pare ca i se administreaza diuretice care nu isi fac efectul si lui ii este din ce in ce mai rau,burta fiind f mare si apasand pe plamani respira f greu ,iar medicul care era de garda a incercat cu un ac sa-i scoata lichid si a abandonat pe motiv ca " e prea gras si e acul prea scurt":(...Vrem sa-l aducem la un spital in Buc urgent.Cum va putem contacta?Adresa mea de email este [email protected].

#18
bellafor

bellafor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.10.2008
buna seara
nu stiu daca mai intra cineva pe topicul asta dar am zis sa incerc deoarece sunt cam disperat.La fel ca si ceilalti am si eu pe cineva bolnav (mama) de ciroza hepatica (ascita refractara)adica pe intelesul meu ca nu ma pricep este chestia cu lichidul.am fost la multe spitale RATB :BALS:FLOREASCA:la care nu a fost nimic deosebit intre ele in mare acelas lucru :internare catava zile dupa care tratament medicamentos spinorolactona si furosemid si cate ceva pe langa ,in final acum 2 saptam am fost trimisi la SF IOANinternare pana ieri la care aici a facum tratament cu albulina nu s-a vazut nimic si apoi paracenteza ia scos 4 litri de lichid iar cand au vrut sa ii scoata inca 3-4 litri nu iau mai scos pt ca avea tensiunea prea mica (9 : 9si5)dupa ce ia scos lichidul a mama a zis ca se simtea mai bine putin cel putin o mai lasase presiunea la burta dar a inceput sa creasca la loc.In sfarsit medicul a zis ca nu prea mai are ce face sperante f mici a zis ca e recomandat un transplant si ca ar trebui un donator ,mam oferit imediat binenteles dar a spus catrebuie sa fiu compatibil si ma trimis la spitalul FUNDENI,am fost azi aici unde ma trimis si mi-au spus ca nu pot sa donez eu ma rog si oricum nu ii face transplant ca are virus C.
acum am inteles (si de la doctor)ca se pooate face un SHUNTURI PERTIONEO-VENOASE sper ca e corect numele lam luat de pe net ,doctorul ia spus TIPS cel putin asa a pronuntat  ,idea e ca nu stiu cine ,cum, unde se poate face ,am vazut ca XYZ lucrati in domeniu daca mai intrati pe forum si im puteti spune unde sa merg sa ma interesez as fi recunoscator sau daca cineva are vreo informatie sau indrumare am  rugamintea sa imi spuna la e-mail [email protected] sau tel 0720944968
multumec anticipat

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate