Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Carii in grinzile de acoperis

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
dekanya

dekanya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.07.2007
Salutare la toata lumea.
Am si eu cateva nelamuriri, poate ma ajuta cineva cunoscator sau care  a mai intalnit aceasta problema.
Cum imi dau seama daca am carii in grinzile care sustin acoperisul si cum ii localizez si mai ales cum pot scapa de ei?
Spun asta ca am o casa P+1  in constructie care are acoperis dar nu are inca tavan la etaj si din loc in loc am gasit rumegus foarte fin. Eu am dedus ca e de la carii dar poate imi zice cineva care e cauza si cum o pot rezolva
Multumesc anticipat.
Bruno

#2
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Niste oameni normali trateaza lemnul impotriva cariilor/insectelor, mucegaiului, fungilor si focului, avand in vedere ca respectivul material odata inglobat in structura acoperisului (sub n straturi) va fi greu, daca nu imposibil de intervenit asupra lui sau de inlocuit. Nu spun ca eu am facut-o :( , motiv pentru care acum regret, dar am o scuza - am luat-o la rosu si era greu sa reiau acoperisul. Cel putin am zis-o unui vecin caruia ii montau structura din lemn UD, sa ii puna pe constructori sa usuce lemnul si sa il trateze, dar i-au raspuns tipic romaneste, ca merge si asa.

Din cate stiu eu lemnul se trateaza inainte de montaj sau cel putin imediat dupa, cu solutii care se pot gasi cu google dupa tratament anticarii.

Morala: in constructii termenii IEFTIN, BUN, RAPID sunt incompatibili.

#3
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Cel mai bine mergi la un magazin de  protectia plantelor  sa iti recomande un insecticid . Intreaba daca respectiva substanta este coroziva (daca ai tabla pe casa  si prin pulverizare  aceasta intra in contact cu ea ).
Eu am  folost o substanta ignifuga  pentru pod si  toate copexurile de iluminat si prize care erau din metal nichelat si au fost  stropite  cu solutie au ruginit .
Atentie !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate