Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Cum scap de graurii care ataca ciresul ?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
mschumy

mschumy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.03.2007
In curand se coc ciresele si normal ca vor aparea  stoluri de grauri care vor ataca ciresele , eu sincer nu as vrea sa impart productia cu grauri , deci cum scap de grauri ??

Daca nu am deschis topicul unde trebuie rog un moderator sa il mute.

#2
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Doar ciresul? Esti un fericit! La mine ataca TOT. Cires, vie, coacaz, capsuni, .... mancarea cainelui, tot ce se poate inghiti!

Eu pun diverse chestii sa fluture prin pomi/vie (in general pungi taiate fasii). Partea proasta e ca au efect doar o perioada scurta de timp, pana se prind ca sunt inofensive. Dupa asta stau linistiti si ciugulesc chiar de langa ele fara niciun stres. Singurul efect pe care il mai produc este de ordin estetic si ala negativ. Curtea arata .... jalnic cu toate pungile alea prin copaci.

#3
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Un poster cu Guta va rezolva problema.

Adica pune o sperietoare in cires.

Edited by Maresalul, 22 April 2009 - 11:10.


#4
mschumy

mschumy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.03.2007

 Maresalul, on Apr 22 2009, 12:09, said:

Un poster cu Guta va rezolva problema.

Adica pune o sperietoare in cires.

Nu tine faza...anu trecut am facut asta ...am muncit la sperietoare o jumate de zi si nici un rezultat , m-am gandit ca stiti voi altele
poate incerc un poster cu NIKITA , apropo are cineva unul (preferabil format A1)

#5
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ceva surse de zgomot n-ar merge ? Pocnitori sau boxe cu multi bass-i ?

Cel mai bine ar fi aclimatizarea unor ulii ...

#6
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,218
  • Înscris: 24.05.2006
Omoara vreo doi-trei si agata-i dupa aia undeva la inaltime, sa poata fi vazuti cu usurinta. N-o sa mai ai probleme multa vreme.

#7
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Am un vecin disperat cu impuscatul de ciori, grauri si in general tot ce zboara. Foloseste metoda cu atarnatul in pomi, dar tot cu rezultate limitate. Dupa un timp nu mai au efect.

Poate ceva difuzoare care sa emita din cand in cand un tipat de uliu sau alt pradator?

#8
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005
Plantezi o pisica in varful copacului.
Acu pe bune, poti cumpara o plasa pescareasca si sa imbraci tot copacul. Am vazut faza asta undeva.

#9
michirec

michirec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 22.01.2009

 wolfydRg, on Apr 22 2009, 16:19, said:

Plantezi o pisica in varful copacului.
Acu pe bune, poti cumpara o plasa pescareasca si sa imbraci tot copacul. Am vazut faza asta undeva.
Am folosit in vie, cu succes, banda video de la banalele casete video, intinsa in toate directiile; cand bate vantu, cea mai mica adiere, provoaca reflexii care sperie pasaretul.....

#10
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

 wolfydRg, on Apr 22 2009, 16:19, said:

Acu pe bune, poti cumpara o plasa pescareasca si sa imbraci tot copacul. Am vazut faza asta undeva.


Cauta cu "plasa contra pasarilor" sau "anti-bird netting" si vei gasi importatori de plasa speciala. Metoda se foloseste demult in special in viticultura unde pagubele pot fi insemnate. Uite si doua poze:

Attached File  anti_bird_netting_1.jpg   85.55K   571 downloads Attached File  anti_bird_netting_2.jpg   78.47K   545 downloads

#11
mschumy

mschumy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.03.2007
Idee buna faza cu plasa ....o sa caut ...stiu unde gasesc plasa cu care se imbraca schelele ca protectie sa nu cada pe trotuar diferite chestii....din aia iau...o sa fac o poza cu rezultatul  :D

#12
vladone56

vladone56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.01.2007
hop si eu cu toate ca e tarziu ca perioada.
Ai incercat cu ultrasunete?

#13
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Problema cu stolurile de grauri e nasoala...
La noi ataca tot in gradina si nu se sperie decit putin de ultrasunete...am un aparat care la cani nu prea a fost eficient dar se pare ca e mai bun la pasari.
A incercat cineva un aparat care imita sunete de pasari pradatoare ? Sunt extrem de scumpe si au o raza de actiune mica...nu cred ca fac banii respectivi.
Probabil ca o sa incerc solutia cu banda de magnetofon imprastiata pe acolo...

Edited by gry2000, 05 June 2011 - 12:04.


#14
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
acu vreo doi ani o cunostinta de a mea a folosit cu succes o pompa(?cred) de compresor defecta. baga dracia in priza si aia pocnea ca o pusca din cind in cind. numa ca dupa o saptamina a trebui sa renunte ca au protestat vecinii.
da vin si zic: n-ar fi mai rentabil sa abandonezi fructele pentru o recolta de guano? ma gindesc ca daca stropesti fructele cu un purgativ se pun graurii pe produs... eh?   :naughty: :coolspeak:

#15
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Chestia cu guano e valabila.

Trebuie sa vezi partea profitabila din orice. :coolspeak:

#16
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Rezolvat elegant cu ceva sperietori mecanice + goarna de 130db pe la 20-25 khz.
Mai facem schimb de experienta...

#17
sliks

sliks

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.04.2007

 jumborom, on 22nd April 2009, 16:58, said:

Cauta cu "plasa contra pasarilor" sau "anti-bird netting" si vei gasi importatori de plasa speciala. Metoda se foloseste demult in special in viticultura unde pagubele pot fi insemnate. Uite si doua poze:

anti_bir...etting_1.jpg anti_bir...etting_2.jpg

Am incercat si eu sa pun o plasa de-aia pe un cires mare...m-am urcat in varful lui si am aruncat-o cumva pe ici pe colo..mare lucru n-am rezolvat dar azi s-a prins un graure in plasa..la fel si anul trecut..Daca moare probabil se sperie ceilalti de el si nu mai vin.
p.S. Faza cu grauri morti care sperie alti grauri am auzit-o la ciori...o cioara moarta sperie alte ciori..dar la grauri...oare merge?..par mai inteligenti :))
am mai incercat si cu o sonerie deaia veche de pe vremea lu Ceausescu..cum erau prin Posta Romana..face aia o galagie de te sperii , dar dupa ceva vreme nu mai au treaba graurii...se foarte adapteaza bine cica ;)

#18
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
sau profiti de moment si retraiesti copilaria. Iti manufacturezi  o prastie-2 (din ce si ce modele cred ca nu e cazu sa mai zic) si vorba aia, treci la treaba. Trofeele le poti agata ici colo sau...parca chiar se mananca graurii aia  :D . Propun reteta cu cireasa in cioc  ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate