Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Asigurare accident

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Dupa ce am studiat un pic prin forumul de asigurari nu am reusit sa inteleg mare lucru, mai precis nu am gasit ce ma interesa pe mine, sau informatia este mai veche si nu stiu daca mai e de actualitate.
Pe scurt. Vreau o asigurare care sa ma despagubeasca in cazul unui accident, fie el de munca, circulatie, sau vre-o boala care sa nu imi permita sa ma intretin singur prin munca.
Deoarece lucrez ca si P.F.A. si fiecare zi in care lipsesc se cunoaste la bugetul familiei, as dori ca daca nu pot merge la lucru din cauza unei probleme de sanatate sa mi se plateasca o suma de bani, pt fiecare zi de boala, o suma in plus daca trebuie sa suport o interventie chirurgicala si sa fiu internat.
As dori ca suma pe care o platesc sa fie una de bun simt pentru o persoana cu un venit de 1000-1500 de lei/ luna
As vrea ca daca nu beneficiez de despagubiri sa mi se returneze banii la sfarsitul perioadei contractuale.
Nu doresc o asigurare de viata care sa nu plateasca decat la deces deoarece mie nu mai imi foloseste dupa ce mor....
Pentru ce as putea opta?

Edited by Iuliutz, 20 April 2009 - 17:23.


#2
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
ai putea opta pentru o asig de viata cu capitalizare, la care poti adauga diferite clauze de spitalizare, accident etc
parere mea: mergi la un broker de asigurare si explica-i exact ce ne-ai spsu noua aici. roaga-l sa-ti faca niste simulari la diferite companii de asig de viata, ia ofertele si studiaza-le in liniste, intereseaza-te despre companie si apoi semneaza.
ps: banii de pe clauze, daca te decizi pentru ele, nu se returneaza la maturitatea contractului.

singurul amendament: la asig de viata cu capitalizare prima minima anuala  e cam de minim 1000 de lei, dar specific MINIMA ANUALA.

fa-ti niste calcule si daca vrei mai putem dezbate pe tema asta.

#3
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
POLITA DE ACCIDENTE DE PERSOANE ? ASIBAN





RISCURI ASIGURATE / SUME ASIGURATE :



-          DECES DIN ACCIDENT                                                     ? 30.000 RON



-          INVALIDITATE PERMANENTA DIN ACCIDENT         ? 20.000 RON

      

-          INCAPACITATE TEMPORARA DIN ACCIDENT

      - Indemnizatie zilnica de spitalizare max. 100 zile                        - 30 RON/ ZI

      - Indemnizatie zilnica pentru concediu medical, max 100 zile      - 25 RON/ ZI                                                                                                                            

            - Indemnizatie zilnica pentru imobilizare

              in aparat gipsat, max. 80 zile                                                       ? 20 RON/ ZI

     - indemnizatie (%) pentru interventii chirurgicale             - max 4.000 RON



-          ASIGURAREA SUPLIMENTARA PENTRU ACORDAREA INDEMNIZATIEI  

      DE SPITALIZARE CA URMARE A UNEI BOLI - se acorda pentru cel putin 3 zile si pentru cel mult 100 de zile pe an, cu o perioada de asteptare de 3 luni; nu se acorda despagubiri pentru conditii medicale preexistente.                 ? 20 RON / ZI                                                                                  





PERIOADA ASIGURATA :        5 ANI



PRIMA DE ASIGURARE :     100 RON ? ANUAL. Primele si sumele asigurate sunt fixe.



Varsta:

-          varsta minima la intrarea in asigurare  este de 16 ani impliniti

-          varsta maxima la intrarea in asigurare este de 64 de ani

-          la  asigurarea suplimentara pentru indemnizatia de spitalizare ca urmare a unei boli varsta maxima de intrare in asigurare este de 54 de ani. Asigurarea inceteaza la prima aniversare a prezentei asigurari dupa ce Asiguratul a implinit varsta de 60 de ani.

Cam assta e ce am gasit la un pret rezonabil. E un fel de casco, suma depusa insa nu se mai restituie la sfarsit.

Edited by Iuliutz, 21 April 2009 - 08:10.


#4
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
e ok, dar aceasta polita NU acopera decesul din orice cauza.
recomandarea mea este sa-ti faci o asig de viata care acopera decesul din ORICE CAUZA, nu doar din accident.

poti opta pentru una traditionala (daca supravietuiesti la maturitatea contractului nu primesti niciun ban inapoi, e un fel de CASCO uman, cum spui si tu) sau una cu capitalizare, cum iti povesteam eu in celalalt post. ce ai gasit tu NU este o asig de viata.

#5
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
Si eu am cautat acelasi lucru si inca caut.
Ca si solutii pina acum am Allianz si Astra. Nu am ofertele sa ma uit pe ele dar sumele platite erau decente. Banii nu se restituie la implinirea perioadei contractuale.
Caut ofertele si scriu aici.

#6
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005

 petman, on Apr 21 2009, 14:20, said:

Si eu am cautat acelasi lucru si inca caut.
Ca si solutii pina acum am Allianz si Astra. Nu am ofertele sa ma uit pe ele dar sumele platite erau decente. Banii nu se restituie la implinirea perioadei contractuale.
Caut ofertele si scriu aici.
Mersi.

#7
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
BCR asigurari de viata- asigurare temporara de deces si atasezi ce clauze vrei tu. Personal cred ca riscul costa si nu e bine sa fie amestecat cu economisirea. Eu as merge pe ideea de pensie privata + asigurare de viata tip casco ( e mult mai ieftina si sumele asigurate sunt mult mai mari).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate