Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Pareri despre un studiu geo

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Jonathanu

Jonathanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.05.2007
Buna ziua,

Sunt interesat sa cumpar un teren langa Brasov iar saptamana trecuta m-am intalnit cu proprietarul care mi-a dat o copie dupa PUZ-ul aprobat pentru P+E+M.
Ingrijorarea mea este studiul geo la care a reiesit ca apa este cam ridicata din cate am inteles (la 2m).
Am mai intrebat in stanga si in dreapta dar nimeni nu mi-a putut da un raspuns concret.
Parcela de care sunt interesat e putin mai in dreapta de F3, a doua de la canalul de desecare de la marginea din dreapta a lotului de parcele.

Va atasez acest studiu scanat, cu rugamintea de a-mi spune daca se poate construi o casa P+E+M fara subsol pe acest teren, care sunt riscurile..?
Va multumesc anticipat,

Cristian

Attached Files



#2
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View PostJonathanu, on Apr 19 2009, 18:42, said:

Buna ziua,

Sunt interesat sa cumpar un teren langa Brasov iar saptamana trecuta m-am intalnit cu proprietarul care mi-a dat o copie dupa PUZ-ul aprobat pentru P+E+M.
Ingrijorarea mea este studiul geo la care a reiesit ca apa este cam ridicata din cate am inteles (la 2m).
Am mai intrebat in stanga si in dreapta dar nimeni nu mi-a putut da un raspuns concret.
Parcela de care sunt interesat e putin mai in dreapta de F3, a doua de la canalul de desecare de la marginea din dreapta a lotului de parcele.

Va atasez acest studiu scanat, cu rugamintea de a-mi spune daca se poate construi o casa P+E+M fara subsol pe acest teren, care sunt riscurile..?
Va multumesc anticipat,

Cristian

Riscuri nu cred ca sunt daca se face totul sub indrumarea geologului si a unui structurist.
COSTURILE vor fi problema : parerea mea ca la sfirsitul constructiei casei costul va fi mai mare decit al  aceleasi arhitecturi, dar intr-o zona in care momentan terenul este mai scump ( dar cu o pinza freatica la adincime mai mare). Pina la urma iti faci calculul cati bani iti ies duin " buzunar" la final.

#3
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Am un prieten care a avut problema asta  la o casa . Solutia ...... a facut 3 puturi pe suprafata casei  si le-a conectat intre ele  la  reteaua de canalizare a orasului...cand nivelul apei creste ( de la ploi   mai ales ) acestea deverseaza in canalizare ....santurile de fundatia pe care le facuse nu se uscau pe fund  pana nu a terminat aceste puturi ....puturile nu sunt de mare adancime ...

Succes !

#4
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 01.09.2005
După cum poți observa, ai acolo și recomandări ale inginerului geolog. Recomandări pertinente din ce observ eu. Nu-ți recomandă subsol, deoarece ar trebui să faci fundarea la o adâncime mai mare. Iar pentru structuri ușoare, de P+2, este valabilă recomandarea sa.

#5
Jonathanu

Jonathanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.05.2007
Va multumesc pentru raspunsuri.
Pana la urma m-am decis sa nu mai cumpar acest teren din cauza acestor probleme cu apa.
Se pare ca intr-adevar ieftin nu inseamna neaparat si bun.
Plus ca preturile sunt in scadere, deci mai astept..

Numai bine la toata lumea

#6
gunther

gunther

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.05.2009
nu este un teren prost deloc, mai ales pentru ceea ce vrei sa construiesti pe el, adica P+1e+M. Singurul lucru care intradevar este putin defavorabil este presiunea conventionala de 160kpa, ceea ce determina niste fundatii putin mai late la talpa (aprox. 70cm), iar adancimea de fundare poate fi fara probleme la o cota de -1m fata de cota terenului amenajat (in cazul in care faci fara subsol si cu sistem de fundatie talpi continue dispuse pe 2 directii ortogonale)
Daca totusi optezi pentru subsol (poate chiar si un beci) va trebuii sa faci un studiu de epuisment din care sa reiasa ce fel de pompe si cat tim este necesar pentru o desecare locala in zona unde vrei sa amplasezi casa. (in situatia asta, sincer nu renteaza deoarece implica niste costuri f mari.)

Bafta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate