Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

video programe/placi

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
nu am avut inca timp de el .. imi pare rau !

#20
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002

Quote

o placa mai serioasa si foarte buna o face matrox-ul, RT2000, e externa sa aiba interfata de mufe mai larga si sa scape de paraziti sau probleme de compatibilitate, are de fapt inca doua placi pe langa unitatea de captura, un agp pt placa video (are si un chipset de accelerare 3d pt efecte peste film) si o pci, are tranzitii gen premiere in timp real (hardware) insa nici ea nu face randare 1:1, e pe undeva intre 2:1 sau 3.5:1 insa e o scula super misto, care costa serios si pe langa ea ii trebuie si sistem k lumea.... dar dupa cum spuneam in studiouri de montaj nu se lucreaza cu "placutze" PCI la partea de video, ci sunt majoritatea unitati stand-alone

RT2000-ul (mai nou RT2500) nu digitizeaza semnalul in break-out box. La fel ca si marea majoritate a placilor de captura video, break-out box-ul e numai pentru usurinta de legare a cablurilor, in rest transmitand mai departe semnalul catre placa PCI, unde sa intampla de fapt conversia analog-digital.

miro (pinnacle) au o ecranare foarte buna (de altfel, nu am vazut nici o placa de captura mai serioasa care sa aiba probleme de interferenta), iar DC30+ e chiar dragut. Pacat ca suportul de driveri de la miro a fost intotdeauna extrem de prost si incet updatat.

In studio-urile de montaj din Romania se monteaza aproape exclusiv cu "placutze" PCI, mai ieftine sau mai scumpe. In televiziuni mai exista binenteles si suite de editare lineara, din motive de rapiditate si/sau investitii care trebuiesc recuperate. Altfel, statii grafice nu prea exista de loc... un Strata pe la Carter, un SGI cu Composer-ul pe la Frames, un *flame la Abis si tristetea de Jaleo de la Video Vision. Cam asta e piata de unitati dedicate de pe meleagurile noastre.

Salutari,
Andrei

#21
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Video Vision parca avea inca o alta chestie, imi skapa numele, bazat pe ceva SGI, ceva cu randare in rimp real 3d dar avea shi video. Mai sunt cateva Casablanca .. dar alea sunt oarecum "jucarii". Ah, shi mai e un "PlayBOX" parca la Satchi &Satchi dar ei nu aveau ce sa faca cu ei shi l'au dat cuiva ... anyways...

#22
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Da, mai au si un Composer paremi-se pe un Onyx cu Infinite Reality. Din pacate, nu stiu sa-l foloseasca (lucru evident de altfel din grafica postului).

Acum ca ma gandesc, cred ca mai sunt niste PaintBox-uri de la Quantel prin TVR si unul la Tele7.

Ah, si flint-ul de la MultimediaEst.

Hai ca incet incet se aduna de un studio adevarat din toata Romania asta. :D

Salutari,
Andrei

#23
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
da, ala este, Onyxul / Infinite Reality care imi scapa numele... dar il au de mult de tot, l'am vazut inca de la prima editzie MediaFest de la COstineshti :) probabil a ramas neatins :) hehehehe

am auzit totushi de un *inferno la TVR, de vazut nu am vazut ... rummors...

ah, btw, Catalin shi Yvone, mai sunt la VideoVision ?

#24
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
*inferno in TVR? No way, man. Daca evident, informatiile mele sunt de actualitate. Daca nu, merita impuscati pentru ca arunca 1 milion de para cand au datorii si pe deasupra nici nu-l folosesc.  :P

No idea despre C&Y, sincer sa fiu conexiunile mele cu Video Vision au fost absolut tangentiale. Si nici nu-mi doresc mai mult (mafia e mare...)  :drac:

Salutari,
Andrei

#25
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
da, pare aiurea, dar TVR e cunoscut a face chestii d'astea, mereu cumpara in dorintza de a avea (ceea ce de fapt nu e rau) ... au facut asha de multe ori. imi aduc aminte de o serie de O2uri cumparate odata pe care acum nu le mai au, pentru ca nu erau bune de nimica...dar nici nu au incercat macar sa faca ceva cu ele... shi aveau pe ele P|A shi alte minunatzii :)

#26
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Da, asta este mai mult decat adevarat. TVR-ul in principiu are cam cele mai tari scule din Romania (ai vazut studio-ul de inregistrari muzicale? Alt milion de parai si vor sa-l upgradeze acum).

La fel si TVR Cinema, care a primit studio-ul cu Digital Betacam-uri (ma rog, ei chiar le folosesc ca sa faca seriale proaste).

Dar inferno chiar nu cred ca si-au luat, as fi auzit. Pe de alta parte, mare e gradina lui Dumnezeu si comisioanele de intermediere la 1 milion de $, asa ca...  :drac:

Salutari,
Andrei

#27
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Apropo de device-uri bestiale de captura, pe la Antena1 mi-a povestit cineva de un Velocity...ce stiti de el ? :)

Eu am un marvel g400tv care (din cate stiu eu) unitatea de captura este externa pe break-box-ul care cu aceasta ocazie se incinge binisor, fara aia infipta in spate nici nu-mi pleaca softul de captura/TV, credeam ca RT2000-ul la cat costa o avea si el aceeasi facilitate, ce naiba...tot placa interna ? Asa bun e Marvel asta pana la urma ? ;)

#28
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Velocity e dragut. Nu e chiar un sistem dedicat, ci doar o placa realtime (Reality) care functioneaza doar cu softul ei (Velocity).

E facut de DPS ( http://www.dps.com/ ), interfata e cam ca Premiere, dar ceva mai flexibila. Suporta compresie MJPEG si uncompressed (dar atunci nu mai e real-time dual-stream) si cu placa optionala 3D si ceva 3D, dar nu prea grozav ca si calitate. Din pacate tehnologia din spatele ei este invechita, dar inca este printre cele mai rentabile sisteme de editare mid-end (de aceea exista si in muuulte studiouri din Romania: Antena1, MCM, RealitateaTV, GDS, etc. etc.

Distribuitori in Romania sunt Hydra ( http://www.hydra.ro ) si au un sistem de demonstratie la sediul lor, pe care poti sa-l incerci, evident cu un telefon in prealabil.

Salutari,
Andrei

#29
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
mai e un Velocity intr'un studio privat, al cuiva de la Atomic (radu) .. acu' mi'am adus aminte. e buggy dar itzi faci treaba cu el

#30
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Da, pai de aia am pus etc., ca daca ma apuc sa le enumar pe toate... (mai e si studioul lui Zegrea, printre altele).

In ultima versiune (7.6) au reparat o gramada din bugurile precedente, plus ca au adaugat un inceput de integrare a timeline-ului din Velocity cu DFX si Digital Fusion (in stilul *edit-*combustion). Promite.

Si la NAB o sa lanseze versiunea 8, cu suport pentru multi-camera editing si garbage matte-uri real-time, plus o multime de alte mici rafinamente ale modalitati de media management si editare.

Salutari,
Andrei

#31
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
apropo' te'ai "vazut" cu *combustion2 ? ce parere ai ? eu sunt dezamagit :((((((

#32
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Da, m-am vazut cu el de ceva timp.

Este in continuare sub Digital Fusion dupa umila mea parere (dar nu sunt obiectiv, pentru ca Digital Fusion avem cu licenta :D ).

Foarte draguta integrarea lui Illusion 2, au lucrat bine si la modulul de text iar noul flow-mode e util. Dar este inca incet si are destule buguri. Imi place suportul de OpenGL, dar din pacate chiar si cu un accelerator bun modulul de 3D e mai incet chiar si decat After Effects-ul.

Nu inteleg cum indrazneste Discreet sa SCUMPEASCA combustion-ul, cand restul industriei incearca sa faca produsele mai ieftine.

Salutari,
Andrei

#33
andiluX

andiluX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.12.2001
Oameni buni se pare ca intampinam dificultati in lansarea postului alphaTV pe cablu... noi emitem in eter acum (de fapt emitem postul Prima peste care vom intra cam 3 ore pe zi) pe canal 40 UIF dar problema cea mare este sa intram pe cablu. Se pare ca suntem in Romania... primarul Gheorghe Nicut a reusit sa traga niste sfori la directorul general Astral Telecom (Cluj) care are o filiala si la Curtea de Arges...asa ca dupa ce obtinusem toate aprobarile si trebuia sa lansam postul la 1 martie patronul nostru se trezeste ca nu se mai poate... motivele au fost absolut puerile...(cei 2 dir adjuncti habar nu aveau de decizia dir gen...care s-a razgandit in mod suspect).ufff...
S-ar parea ca singura solutie este apelarea la cineva din CNA care sa ne rezolve problema...si decizia ilegala a dir gen Astral Telecom - pentru ca firmele de cablu sunt obligate prin lege sa introduca in grila de prg orice post tv local... culmea e ca aprobarile erau luate de acum mai bine de 5 luni...
va mai tin la curent... bafta !!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate