Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce facultate v-ați ales? ALEGERE FACULTATE. La ce vreți să dați admitere? Îndrumare facultate.

- - - - -
  • Please log in to reply
3895 replies to this topic

#73
Maurice

Maurice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 03.03.2005
Careva pe la UTCB?..............am auzit ca se intra usor si se iese greu de acolo opus ASE`ului. Care merita mai mult dintre cele 2 mai sus mentionate?

#74
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005

manolachedan, on May 19 2005, 14:18, said:

Ok,,, ne-ai putea spune ce facultate ai absolvit?,,,,
daca dintr-o serie de 100 de elevi,, pica 50% intr-un an,,, ce s-ar intampla cu o facultate particulara?:)),,, cand tocmai existenta ei depinde de banii incasati de la ei..
la stat e altceva : profii sunt bugetari,,, facutlatea e bugetara,,, soo... interesul lor nu e sa treaca elevii,,,,, !!!!!!!!!!

aici e marea diferenta dintre noi!,,,,,
iar ase-ul functioneaza inca din 1913,,, soo....,,, spune-mi cu ce o fac. particulara (de ex. facultatea absolvita de tine) e mai buna decat ase-ul???
cu toti stim ca ase-ul este prima facultate din tara in economie!!!!

<{POST_SNAPBACK}>


Bai dane tu ce ase faci tata, ca eu am impresia ca vorbesti de cu totul altceva. La ase nici admiterea nu e foarte dificila si de terminat o termina cam tot romanul descurcaret.

Vorbesti de "mari diferente" si spui ca facultatea la care inveti tu functioneaza din 1913.  :w00t:
A, e adevarat ca interesul facultatilor private este sa incaseze bani, deci le convine ca un tanar sa termine o facultate care in mod normal dureaza 4 ani in 6, nu? Plus ca restantele se platesc, deci iar le convine sa ii mai pice pe pusti la examene:).
Nu zice nimeni ca ase-ul n-ar fi o facultate buna, dar poate fata careia te-ai gandit tu sa-i expui treaba asta e o umanista convinsa, si-atunci cu ce-o incalzeste pe ea ca tu inveti economie la "prima facultate din tara"? Compari merele cu plopii.
Si-ti mai dau o veste: multi dintre profesorii care activeaza in invatamantul particular sunt cam aceiasi cu aia de la stat (sau sunt pensionari, sau sunt profesori care au activat in cadrul universitatilor de stat pentru ca mai apoi sa se reorienteze din motive financiare), de unde rezulta ca predau cam aceeasi materie. De unde tragem concluzia (fireasca dealtfel) ca cine vrea sa-nvete o cam face oriunde. De acord, instinctul de supravietuire e mai puternic decat cel de autodepasire, deci multi nu vor invata decat daca sunt fortati sa o faca. Cata vreme sunt cam aceiasi profesori tind sa cred ca si abordarea lor este cam aceeasi, deci diferentele nu prea exista.

#75
koralya

koralya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.06.2004

manolachedan, on May 19 2005, 14:18, said:

Ok,,, ne-ai putea spune ce facultate ai absolvit?,,,,
daca dintr-o serie de 100 de elevi,, pica 50% intr-un an,,, ce s-ar intampla cu o facultate particulara?:)),,, cand tocmai existenta ei depinde de banii incasati de la ei..
la stat e altceva : profii sunt bugetari,,, facutlatea e bugetara,,, soo... interesul lor nu e sa treaca elevii,,,,, !!!!!!!!!!

aici e marea diferenta dintre noi!,,,,,
iar ase-ul functioneaza inca din 1913,,, soo....,,, spune-mi cu ce o fac. particulara (de ex. facultatea absolvita de tine) e mai buna decat ase-ul???
cu toti stim ca ase-ul este prima facultate din tara in economie!!!!

<{POST_SNAPBACK}>


Mie nu mi`e rusine sa spun ca am absolvit o specializare intr`o anumita universitate particulara.Daca e atat de important pentru tine ea este Andrei Saguna-Stiinte politice.
Acum tu esti atat de viteaz incat consideri ca Ase`ul tau e cel mai tare si nu se compara cu nici macar 10 % fata de universitatea in cauza.   Te inseli amarnic,pentru ca fiecare specializare e unica in felul ei,ca e particulara,nu are nici o relevanta in general,profesorii sunt poate chiar mai buni fata de cei de la stat,si a avut dreptate bbshtrumf,cand a spus ca unii dintre ei sunt chiar veniti de la stat,mi se pare firesc sa fie asa,cand la o particulara sunt platiti mult mai bine,si le este recunoscuta pana la urma o viata intreaga de toceala,si nopti nedormite,cu masterate,si doctorate.In fine,ceea ce vreau sa`ti spun este ca la o particulara ,si mai ales la cea absolvita de mine,s`a facut carte,nu face greseala sa bagi in aceeasi oala toate universitatile particulare.Mai mult decat atat,este acreditata,cu locuri subventionate de la stat,si sa nu`mi zici tu mie ca si la Ase`ul tau nu sunt locuri cu taxa..atunci unde este paradoxul pe care vrei sa`l scoti in evidenta?Daca e sa ne luam dupa aparente,logik ar fi ca si cei de la Ase`ul tau sa treaca fara nici o jena,ca doar din taxe se hraneste intreaga Academie de Studii Economice..nu?!

#76
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004

max003, on May 19 2005, 15:27, said:

Mi-a placut economia cand am facut-o in a 11a, dar nu imi place matematica deloc. Nu cred ca exista vreo cale de mijloc. Oricum ma axez pe romana si pe engleza...

<{POST_SNAPBACK}>


Fac de Litere si de Limbi Straine se duc destul de greu, sa stii...Nu numai ca faci materii de kko, dar mai sunt si profesori decrepiti pe acolo. Crede-ma ca ti-o spun din proprie experienta. Gandeste-te ca trebuie sa te axezi foarte mult pe citit, tocit si alea-alea.  Trebuie sa-ti placa sa faci aceste lucruri.
  Perspectivele, in schimb, nu se rezuma la traducator si profesor, ci ai sanse foarte mari pe orice domeniu. Iti formezi o baza, capeti "simtul limbii" ( :naughty:  ) si vei putea afla extrem de multe lucruri din cartile citite. Nu e si cazul meu, ca eu am trecut prin fackultatea asta ca gasca prin balta...  <_<  
  Asta ca sa cunosti si partile pozitive si cele negative. Pentru info suplimentare poti sa ma contactezi pe pm.  ;)

#77
manolachedan

manolachedan

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 137
  • Înscris: 19.05.2005

koralya, on May 19 2005, 21:38, said:

Mie nu mi`e rusine sa spun ca am absolvit o specializare intr`o anumita universitate particulara.Daca e atat de important pentru tine ea este Andrei Saguna-Stiinte politice.
Acum tu esti atat de viteaz incat consideri ca Ase`ul tau e cel mai tare si nu se compara cu nici macar 10 % fata de universitatea in cauza.   Te inseli amarnic,pentru ca fiecare specializare e unica in felul ei,ca e particulara,nu are nici o relevanta in general,profesorii sunt poate chiar mai buni fata de cei de la stat,si a avut dreptate bbshtrumf,cand a spus ca unii dintre ei sunt chiar veniti de la stat,mi se pare firesc sa fie asa,cand la o particulara sunt platiti mult mai bine,si le este recunoscuta pana la urma o viata intreaga de toceala,si nopti nedormite,cu masterate,si doctorate.In fine,ceea ce vreau sa`ti spun este ca la o particulara ,si mai ales la cea absolvita de mine,s`a facut carte,nu face greseala sa bagi in aceeasi oala toate universitatile particulare.Mai mult decat atat,este acreditata,cu locuri subventionate de la stat,si sa nu`mi zici tu mie ca si la Ase`ul tau nu sunt locuri cu taxa..atunci unde este paradoxul pe care vrei sa`l scoti in evidenta?Daca e sa ne luam dupa aparente,logik ar fi ca si cei de la Ase`ul tau sa treaca fara nici o jena,ca doar din taxe se hraneste intreaga Academie de Studii Economice..nu?!

<{POST_SNAPBACK}>


nu cred ca mai are rost sa continuam acest subiect!!!
ar trebui sa faci o vizita prin ase,,, sa compari,,,, posibilitatile pe care le au elevii din ase cu elevii din facultatea ta...... burse.... mastere in colab. cu o groaza de tari... recunoastere internationala...... si sa nu uitam ASE-ul este prima facultate din tara in domeniul economie !!! soo..... no coment.

#78
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005

manolachedan, on May 20 2005, 11:29, said:

nu cred ca mai are rost sa continuam acest subiect!!!
ar trebui sa faci o vizita prin ase,,, sa compari,,,, posibilitatile pe care le au elevii din ase cu elevii din facultatea ta...... burse.... mastere in colab. cu o groaza de tari... recunoastere internationala...... si sa nu uitam ASE-ul este prima facultate din tara in domeniul economie !!! soo..... no coment.

<{POST_SNAPBACK}>


Tu mereu esti asa categoric sau luna asta e o luna speciala?  -_- poate ai alergie la pufu` de plopi si scrii numa` cand stranuti, altfel nu-mi explic.


Si facultatile particulare au un program de burse, sau cel putin unele. Iar masteru daca esti destept il cam faci unde vrei. Si ca ultima lamurire, la ase intra orcine, pustiu`!

#79
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Subiectul asta deviaza... eu vream sa stiu la ce facultate sunteti sau la care dati si cum e acolo... ASE-ul il ridicati in slavi, dar sunt si altele mult mai bune de pe urma carora ai multe posibilitati. De fapt... ce ne facem cu atatia economisti?

#80
Replica

Replica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 08.05.2005

max003, on May 20 2005, 12:49, said:

Subiectul asta deviaza... eu vream sa stiu la ce facultate sunteti sau la care dati si cum e acolo... ASE-ul il ridicati in slavi, dar sunt si altele mult mai bune de pe urma carora ai multe posibilitati. De fapt... ce ne facem cu atatia economisti?

<{POST_SNAPBACK}>



Ii trimitem sa abereze pe Softpedia. :D

#81
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
daca is prea multi economisti , iata ca fac eu o exceptie: Automatica, la Politehnica Bucuresti. Pacat ca nu mai am timp sa ma ocup de ea cum trebuie, dar scot eu pe undeva camasa. Frumoasa faculta, materii interesante, profesori so and so. singurul drawback este ca iti trebuie o groaza de timp sa studiezi pentru a o intelege cu adevarat.

#82
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
O cunostinta de-ale mele, fata ce-i drept, e la Automatica si invata la greu.. E un program super -incarcat din cate stiu.

#83
koralya

koralya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.06.2004

manolachedan, on May 20 2005, 11:29, said:

nu cred ca mai are rost sa continuam acest subiect!!!
ar trebui sa faci o vizita prin ase,,, sa compari,,,, posibilitatile pe care le au elevii din ase cu elevii din facultatea ta...... burse.... mastere in colab. cu o groaza de tari... recunoastere internationala...... si sa nu uitam ASE-ul este prima facultate din tara in domeniul economie !!! soo..... no coment.

<{POST_SNAPBACK}>


Exact!Nu mai are rost sa continuam subiectul din moment ce tu ai impresia ca numai in facultatea ta ai bursa, masterat,doctorat,etc. Iti ridici atata in slavi Ase`ul incat parca ai fi un catar,nu accepti ca in tara asta exista si facultati cu potential in care studentii nu numai ca, nu sunt prosti,ca vezi doamne sunt la o particulara si preconceptul asta inoculat la majoritatea e bine incuibarit in minte, dar mai au si niste joburi bine platite,totul tine de inteligenta fiecaruia dupa cum am mai spus.
Imi si inchipui ce brav o sa fii cu diploma de economist in manutza....:) (no offence)

#84
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
mah, eu pana la urma, unde dau ?
imi place filosofia, actoria dar am tastatura in mana de la 6 ani ! ce faaccc ?

#85
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005

shumilica, on May 20 2005, 18:01, said:

mah, eu pana la urma, unde dau ?
imi place filosofia, actoria dar am tastatura in mana de la 6 ani ! ce faaccc ?

<{POST_SNAPBACK}>


Intr-adevar traiesi o mare dilema...incearca la "Morarit si Panificatie"  :death:

#86
koralya

koralya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.06.2004

shumilica, on May 20 2005, 18:01, said:

mah, eu pana la urma, unde dau ?
imi place filosofia, actoria dar am tastatura in mana de la 6 ani ! ce faaccc ?

<{POST_SNAPBACK}>


Daca tot ai tastatura in manuzta de la 6 anishori,incearca la o informatica,cibernetica,something like that..:)

#87
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Iubesc filosofia si mi-ar fi placut sa dau la ceva cu materia asta, dar nu prea am facut in a 12a deloc.  ;)
Oricum facultatile cu profile reale nu mi se par deloc promitatoare. Parerea mea!

#88
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

max003, on May 20 2005, 20:57, said:

Iubesc filosofia si mi-ar fi placut sa dau la ceva cu materia asta, dar nu prea am facut in a 12a deloc.  ;)
Oricum facultatile cu profile reale nu mi se par deloc promitatoare. Parerea mea!

<{POST_SNAPBACK}>

Daca asta e parerea ta, nu te du la o facultate tehnica si gata. Dar pe urma sa nu te vaiti ca n-ai avut noroc in viata :)

#89
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
Am un prieten la ASE -Marketing anul 1 si din cauza plictiselii s-a angajat si se mai duce doar la
lucrari/examene ..

"Ce sa fac ma la facultate ca am 3 ore la 2 zile si alea vrajeala !"
Si baiatul trecuse fara nici o restanta de prima sesiune.

Eu sunt la Automatica tot anul 1 si sincer de-abia astept sa vina sesiunea sa mai stau si eu pe acasa si sa nu mai alerg atat (cursuri,seminarii,laboratoare ) . E grea facultatea dar daca te tii de treaba nu ai probleme .

#90
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Ai multe sanse de pe urma unei facultati cu profil uman... Doar imagineaza-ti posibilitatile...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate