Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ajutor gasire bilet avion

- - - - -
  • Please log in to reply
2035 replies to this topic

#37
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postneamtu'17, on May 12 2009, 02:46, said:

Ma puteti ajuta cu un zbor pana la Talin, estonia din bucuresti ? Bineinteles, la un pret destul de ok ...
si care ar fi perioada?

pt. tallin e un zbor easyjet din Londra Stansted la preturi destul de ok.
pana la Londra ajungi mai usor cu low-costurile de la noi ....dar o sa trebuiasca sa schimbi aeroportul ...si daca ai bagaje nu e f convenabil.


mai poti incerca Lufthansa (prin Frankfurt)

sau diverse combinatii low-cost + estonian air (compania lor) care are zboruri din multe orase mari
de ex. Bucuresti - Milan MXP (Easyjet)  + Milan MXP - Tallin (Estonian).

Dar hotaraste-te la perioada...altfel nimeni nu te va putea ajuta

Edited by bubalus, 12 May 2009 - 10:50.


#38
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postbubalus, on May 12 2009, 10:41, said:

si care ar fi perioada?

pt. tallin e un zbor easyjet din Londra Stansted la preturi destul de ok.
pana la Londra ajungi mai usor cu low-costurile de la noi ....dar o sa trebuiasca sa schimbi aeroportul ...si daca ai bagaje nu e f convenabil.


mai poti incerca Lufthansa (prin Frankfurt)

sau diverse combinatii low-cost + estonian air (compania lor) care are zboruri din multe orase mari
de ex. Bucuresti - Milan MXP (Easyjet)  + Milan MXP - Tallin (Estonian).

Dar hotaraste-te la perioada...altfel nimeni nu te va putea ajuta

A zis pe alt topic cum ca ar vrea sa mearga in februarie 2010. Cam aceleasi variante le-am gasit si eu, EasyJet pana la Milano, apoi Estonian Air sau prin Paris cu MyAir/Wizz/BlueAir pana la Paris, apoi tot Estonian Air, sau prin Barcelona cu Wizz/ClickAir/EasyJet/BlueAir pana la Barcelona si de acolo iarasi Estonian. Ar mai fi AirBaltic care ajunge in Tallin, insa mi se pare scump si mai face si escala in Riga.

As merge pe varianta prin Londra (chiar cu schimbare de aeroporturi) cu Wizz si EasyJet (Easy este testat, Estonian inca nu), dar sambata (cel putin pana in decembrie, aceea este singura zi in care zborul EasyJet pleaca la 13:10, astfel incat ai timp sa ajungi de la aeroportul Luton, unde te lasa Wizz la 7:10). La intors, orarul nu mai arata la fel de bine. Ne mai gandim.

#39
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Dar la mine? :(
N-am gasit nimic sub 1000 euro 2 persoane.
Si eu care-s obisnuit cu low costurile...

Edited by ortega, 12 May 2009 - 11:24.


#40
neamtu'17

neamtu'17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.06.2007
Da, asa cum a zis fly_dream perioada este la sfarsitul lui februarie 2010. Ar parea chiar ok varinta prin Londra si probabil daca tot ajung acolo as sta si aici 1-2 nopti incat sa pot vizita macar un pic, iar abia apoi sa plec spre Estonia. Banuiesc ca un zbor pana in Helsinki nu ar scapa mai ieftin decat doar pana la Tallinn ... Intradevar dupa, cu intorsul pare un pic mai complicat :(

#41
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postneamtu'17, on May 12 2009, 15:03, said:

Da, asa cum a zis fly_dream perioada este la sfarsitul lui februarie 2010. Ar parea chiar ok varinta prin Londra si probabil daca tot ajung acolo as sta si aici 1-2 nopti incat sa pot vizita macar un pic, iar abia apoi sa plec spre Estonia. Banuiesc ca un zbor pana in Helsinki nu ar scapa mai ieftin decat doar pana la Tallinn ... Intradevar dupa, cu intorsul pare un pic mai complicat :(
pai de ce sa fie intorsul mai complicat....asta se rezolva amanand vizia londrei pentru intors.
la dus pleci sambata ca ai legatura buna...la intors poposesti 1-2 zile la londra

#42
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postortega, on May 12 2009, 11:24, said:

Dar la mine? :(
N-am gasit nimic sub 1000 euro 2 persoane.
Si eu care-s obisnuit cu low costurile...

Ai dreptate, este cam jale deocamdata.... Era o varianta cu Norwegian din Oslo, dar.... dn octombrie si oricum scumpa si aia. Mai este ceva cu SmartWings din Praga, dar tot scump... Pana la urma, tot Austrian Airlines din Viena (cu Sky pana acolo sau tot cu ei) sau, mai ieftin, cu Turkish Airlines din Istanbul (ar fi 335 euro/persoana dus-intors pe 10-18.07 bucata Istanbul-Dubai sau 442 euro Bucuresti-Dubai cu escala la Istanbul). Cu TAROM ar fi 516 euro/persoana, dar zbor direct.

Eu zic ca pentru iulie Turkish (cu escala la Istanbul) este o solutie acceptabila la cei 442 euro, cu maximum doua ore intre zboruri... Pana cand zboara FlyDubai mai avem de asteptat un pic....

Edited by fly_dream, 13 May 2009 - 11:43.


#43
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
The following warning(s) occured

    * Price for your trip has changed. New quote is displayed below. (8015 - 2501)



De asta imi iesea mie tot 1000 euro :)
Multumesc mult Fly Dream.
Sper ca pretul include si taxele...
Vad ca nu scrie decat ceva de "ticketing".
Nu zice nici ca le include , nici ca nu le include...

Acum stateam si ma gandeam, in caz de un incident ceva(decoleaza mai tarziu avionul), daca legatura e tot de la compania lor, normal nu ar trebui sa ma taxeze si sa iau alta cursa de-a lor, nu?

Edited by ortega, 13 May 2009 - 11:55.


#44
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postortega, on May 13 2009, 11:52, said:

Acum stateam si ma gandeam, in caz de un incident ceva(decoleaza mai tarziu avionul), daca legatura e tot de la compania lor, normal nu ar trebui sa ma taxeze si sa iau alta cursa de-a lor, nu?
da

#45
ivanus_mihai

ivanus_mihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 16.04.2007

View Postfly_dream, on 29th April 2009, 11:39, said:

Cu placere, dar nu rumega prea mult ca se scumpeste.... fanul!

Pe 14 august..... timing excelent, dar scumpicel....

Nisa - Roma (Fiumicino) cu Meridiana (12:45-13:50) 59 euro
Roma (Fiumicino) - Bucuresti cu BlueAir (16:30-19:45) 73 euro

Pe partea cu trenul, situatia nu-i chiar roz pentru ca ai ajunge in Milano Centrale la 14:50, de acolo inca o ora pana la Bergamo si singurul zbor spre Bucuresti este cu Wizzair la 15:40.....nu-l prinzi. Ma mai gandeam la ferry (for fun!) pana in Corsica (Ajaccio) - cam 40 euro, durata 6 ore - si apoi combinatii de avioane...

...Si a meritat! Blue Air a introdus o cursa directa pt Nisa,am prins bilet Nisa-Bucuresti(one way) la 10 euroi(34 euro TTI) pe 16 august :proud:

#46
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007
Oare de ce nu exista curse ieftine spre Praga ?
Niciun low-cost nu s-a gandit sa deschida aceasta ruta. Cred ca o gramada de oameni din Ro (inclusiv eu) sunt interesati de vizitarea acestui oras si un low cost ar avea succes fata de transportul terestru.
Ba mai mult, nici macar din astea nelowcost nu gasesti foarte multe. De exemplu Tarom nu zboara la Praga. Cam ciudat.
Oare de ce ?  :unsure:

#47
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006

View Postvarucristea, on 10th June 2009, 19:21, said:

Oare de ce ?  :unsure:

Raspunsul e simplu: nu prea avem romani plecati la munca acolo.
Iar cele cateva mii de turisti nu sunt de ajuns, mai ales iarna.

Tocmai de aceea pretul biletelor este invers proportional cu numarul romanilor plecati in acea tara. Cele mai ieftine bilete sunt catre Italia (sunt multe zboruri la doar cativa euro), apoi Spania, Franta, UK, Germania etc.

Si eu as fi vrut ceva ieftin catre Praga, dar cred ca singurele variante ar fi:
-zboruri Romania-Italia-Praga
-zbor Bucuresti-Viena cu Skyeurope, apoi tren/autocar
-zbor Bucuresti-Berlin cu Blue Air/Germanwings, apoi tren/autocar

#48
bebelusul

bebelusul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.06.2009
cine ma ajuta, un zbor ieftin spre Perth ( Australia ) , in perioada 12.10.09 - 22.10.09
2 adulti si un copil

Edited by bebelusul, 11 June 2009 - 22:47.


#49
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005
buna seara,
ma poate ajuta cineva si pe mine,din cautarile mele nu am reusit sa gasesc ceva ieftin spre Nisa.Noi suntem din Iasi dar plecam si din Bucuresti sau alt oras.
As vrea pt data de 5.09 atunci ar trebui sa ne cazam si intoarcerea ar fi pe 19 sau pe 12.noi am vrea pe 19 dar daca nu sunt legaturi ,stam si numai o saptamana.2 adulti si 2 copii 2-4 ani.
Eu am gasit ca pret in jur de 2000ron.pt noi e mult ca si transport.Din cauza acestui incovenient trebuie sa renuntam la o vacanta pe litoralul francez cu pret la cazare ca si la noi(probabil vom merge la greci sau bulgari)....si bineinteles ca mor de ciuda....
daca stie cineva unde si cum sa caut....as lasa chiar si pe ultim moment,de fapt vom cauta si atunci dar nu stiu daca atunci vom mai gasi cazare....
multumesc anticipat
Paula

#50
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postalipiticot, on 12th June 2009, 00:03, said:

buna seara,
ma poate ajuta cineva si pe mine,din cautarile mele nu am reusit sa gasesc ceva ieftin spre Nisa.Noi suntem din Iasi dar plecam si din Bucuresti sau alt oras.
As vrea pt data de 5.09 atunci ar trebui sa ne cazam si intoarcerea ar fi pe 19 sau pe 12.noi am vrea pe 19 dar daca nu sunt legaturi ,stam si numai o saptamana.2 adulti si 2 copii 2-4 ani.
Eu am gasit ca pret in jur de 2000ron.pt noi e mult ca si transport.Din cauza acestui incovenient trebuie sa renuntam la o vacanta pe litoralul francez cu pret la cazare ca si la noi(probabil vom merge la greci sau bulgari)....si bineinteles ca mor de ciuda....
daca stie cineva unde si cum sa caut....as lasa chiar si pe ultim moment,de fapt vom cauta si atunci dar nu stiu daca atunci vom mai gasi cazare....
multumesc anticipat
Paula

Trip information
Bucharest - Baneasa ? Nice
06 Sep 2009 18:30

Price: 140.00 EUR
Tax: 148.00 EUR
Subtotal: 288.00 EUR

Nice ?Bucharest - Baneasa
20 Sep 2009 21:00

Price: 180.00 EUR
Tax: 96.00 EUR

Subtotal: 276.00 EUR

Payment fee: 6.00 EUR

Total: 570.00 EUR cu Blue Air - fara bagaje. Tot e scump.

Poti incerca si o combinatie, gen Wizz pana la Milano si apoi trenul daca exista.

Edited by Thomas-, 11 June 2009 - 23:22.


#51
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postalipiticot, on 11th June 2009, 23:03, said:

buna seara,
ma poate ajuta cineva si pe mine,din cautarile mele nu am reusit sa gasesc ceva ieftin spre Nisa.Noi suntem din Iasi dar plecam si din Bucuresti sau alt oras.
As vrea pt data de 5.09 atunci ar trebui sa ne cazam si intoarcerea ar fi pe 19 sau pe 12.noi am vrea pe 19 dar daca nu sunt legaturi ,stam si numai o saptamana.2 adulti si 2 copii 2-4 ani.
Eu am gasit ca pret in jur de 2000ron.pt noi e mult ca si transport.

Cel mai convenabil ca "trambalare" ar fi fost un zbor Bacau-Torino cu Blue Air si apoi tren Torino-Nisa, numai ca.... Blue Air nu au curse in directia aceea sambata si oricum ar fi foarte scump.

Alta varianta ar fi avion Wizzair Bucuresti-Milano si apoi tren, dar biletul Wizz pe 5 septembrie sare de 300 ron/persoana, iar legatura cu trenul din Milano nu prea este ok.... sunt doar 2 trenuri catre Nisa, la 11:10 si 15:10, iar cursa Wizz ajunge la 15:10 in Bergamo (nici cu EasyJet nu este mai bine)... Nici la intors lucrurile nu stau mai bine ca orar, desi zborul Wizz este foarte bun ca pret (59 ron/persoana).

Ma mai gandesc la Constanta-Pisa cu Ryanair si apoi tren, dar numai lumea sau vinerea, si apoi tren.....

Sa mai compilam un pic, poate gasim ceva mai ieftin....

Edited by fly_dream, 12 June 2009 - 12:48.


#52
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005
Multumsc frumos pt ajutor,se pare ca nu am sanse prea mari....unde vad cursele cu trenul?ca afara sunt altfel de trenuri si eu stiu....poate avem cum merge cu trenul...cam cat ar dura drumul?

#53
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
poti sa iei trenul... din milano spre nisa.

ideea e ca fiind tren care pleaca din italia si ajunge in franta, nu o sa apara pe trenitalia.it.

poti sa iei orice tren din milano care ajunge in Ventimiglia (acolo fiind fosta granita it-fr). de acolo gasesti foarte multe trenuri spre nisa si alte directii.

tin sa te anunt ca trenul din milano pana in san remo (de ex.) face cam 4h:30min. deci pana in nisa cred ca sunt de mers vreo 6-7ore ceea ce nu cred ca va fi prea funny pentru voi si copilasi.

+ca trenul pana acolo va costa si el (milano- san remo face ~25Euro/pers.). asa ca, mai bine iei avion+cazare diferenta de zile fata de ce ai planuit... merita acest efort.

pe bune, nu te "zgarci" la 200-300Euro. nu ajungi acolo zilnic.

#54
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007

View Postbebelusul, on 11th June 2009, 23:46, said:

cine ma ajuta, un zbor ieftin spre Perth ( Australia ) , in perioada 12.10.09 - 22.10.09
2 adulti si un copil

Bucuresti-Londra      <<BlueAir>>     09.10.09  (15:00-16:30)
Londra-Kuala Lumpur <<AirAsiaX>>  10.10.09 ( 01:25- 21:25)
Kuala Lumpur - Perth <<AirAsiaX>>  12.10.09  (00.05-05:25)

Perth - Kuala Lumpur <<AirAsiaX>>   22.10.09  (6:50-12:30)
Kuala Lumpur-Londra <<AirAsiaX>>   22.10.09  (17:00-23:59)
Londra - Bucuresti  <<BlueAir>>    23.10.09  (17:10 -22:25)

Pret total / pers: Aprox. 700 euro

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate