Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Fundatie casa

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
vladbobu

vladbobu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.11.2006
Salut,
Vreau sa construiesc o casa P+1+M de 62mp din caramida si am nevoie de un sfat de la voi. Am inteles de la structurist ca pentru turnarea fundatiei trebuie sa urmez urmatorii pasi:
pasul 1 -> turnarea blocului de fundatie (beton recomandat: B150);
pasul 2 -> turnarea elevatiei (beton recomandat: B300);
pasul 3 -> turnare placa si centura (beton recomandat: B200);

Asi vrea sa va intreb daca la turnarea blocului de fundatie (pasul 1) asi putea folosi pe langa beton B150 si blocuri solide de beton rezultate de la demolarea unui planseu din beton. In caz afirmativ m-ar interesa in ce proportie ar trebui sa predomine betonul B150 respectiv blocurile de beton solid.

Am atasat si o imagine cu structura fundatiei pt. a va face o ideie.
[ http://parada.ro/vlad/fundatie.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumiri anticipate

#2
silcos

silcos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 03.03.2007
ceea ce vrei tu sa faci se chema, parca, beton cilcolpian.
Din cate am vazut eu, normativul P100 nici nu il interzice, dar nici nu zice multe de el.
Acum, sincer, nu cred ca faci mare lucru daca mai arunci bucati in blocul de fundare: trebuie sa le cureti bine (de murdarie si praf - spalate chiar, trebuiie inglobate complet in beton si trebuie laste si ceva spatii intre bucatile de resturi de planseu). Cred ca singura solutie ar fi sa le asezi manual, dupa ce torni cel putin o parte din beton.
Pe de alta parte, Ia in calcul ca, la cativa mc de beton pe care ii economisesti (sa zicem ca faci o economie de maxim, maxim, 1000 de lei), poti compromite grav integritatea structurala a intregii cladiri.
Stiu ca nu asta voiai sa auzi, dar mai gandeste-te.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate