Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Problema permis de conducere !

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Suspendarea poate ajunge și la 4 luni!    :naughty:

#20
Dhaukos

Dhaukos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 26.05.2008

View Postcopjob2000, on 1st June 2009, 20:13, said:

Suspendarea poate ajunge și la 4 luni!    :naughty:
Păi da, dar tot la art. 106 (contestat de unii într-o vreme) ajungem, pentru că din speță rezultă suficient de clar că nu se pune problema aplicării art. 103 alin. (2) sau (7). Parcă la concluzia asta s-a ajuns încă de la postul 2 - 90 de zile cu testarea promovată, 120 de zile fără.

Și acum altă chestiune: perioada de suspendare de până la soluționarea dosarului penal se deduce din perioada de 90 sau 120 de zile, ori nu?

#21
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Și acum altă chestiune: perioada de suspendare de până la soluționarea dosarului penal se deduce din perioada de 90 sau 120 de zile, ori nu?




Perioada de suspendare aprobată mai sus, este diferită de ridicarea permisului în caz de dosar penal... când de obicei permisul se anulează (când posesorul lui a fost condamnat pentru o infracțiune)....

#22
Dhaukos

Dhaukos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 26.05.2008

View Postcopjob2000, on 1st June 2009, 23:07, said:

Și acum altă chestiune: perioada de suspendare de până la soluționarea dosarului penal se deduce din perioada de 90 sau 120 de zile, ori nu?

Perioada de suspendare aprobată mai sus, este diferită de ridicarea permisului în caz de dosar penal... când de obicei permisul se anulează (când posesorul lui a fost condamnat pentru o infracțiune)....

   Întrebarea avea ca țintă numai situația în care dosarul se soluționează cu scoatere de sub urmărire penală, cum este și în speța din acest topic. La anularea permisului e inutil să vorbim de perioade de suspendare.
    De ce am ridicat această chestiune:
    În conformitate cu art. 111 alin. (1) lit. „b” din OUG nr. 195/2002, „Permisul de conducere sau dovada înlocuitoare a acestuia se reține în următoarele cazuri: ( ... ) b ) când titularul acestuia a săvârșit una dintre infracțiunile prevăzute la art. 85, art. 86 alin. (2), art. 87 alin. (1), (2), (4) și (5), art. 89 alin. (1), art. 90 alin. (1) și la art. 92 alin. (3) și (5)”

  
     Pe de altă parte, art 97 alin. (3) din OUG nr. 195/2002 dispune: „Perioada în care titularul permisului de conducere nu are dreptul de a conduce un autovehicul sau tramvai se consideră suspendare, conform dispozițiilor art. 96 alin. (2) lit. b.”

     Dacă la ridicarea permisului se dă dovadă fără valabilitate sau, din diverse motive, omul nu solicită prelungirea valabilității dovezii, operează o suspendare a dreptului de a conduce autovehicule înainte de soluționarea dosarului. Apoi, dacă dosarul se soluționează cu scoatere de sub urmărire penală - scoatere totală ori scoatere cu sancțiune administrativă - permisul nu se anulează și se aplică suspendarea  de 90/120 de zile - firește, dacă pentru fapta respectivă este prevăzută suspendarea ca sancțiune complementară. Aceasta a fost situația pe care am avut-o în vedere și nu cea în care se ajunge la condamnare și la anularea permisului de conducere.

     Ideea e că se aplică o suspendare, dar omul a stat deja fără drept de a conduce o perioadă îndelungată.


   L.E.: De fiecare dată când scriu litera b ), îmi apare un muțulache din ăsta:  B) . Oare nu este vreo lege care să interzică asta? :D

Edited by Dhaukos, 01 June 2009 - 22:58.


#23
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Să revin:
Permisul se ridică de către poliție în două mari cazuri și anume în cazul comiterii unei infracțiuni sau contravenții!
În toate cazurile în care permisul este ridicat din cauza comiterii unei contravenții, dreptul de a conduce este suspendat (cu excepția cazului în care contravenientul se adresează cu o acțiune de anulare a procesului-verbal de sancționare) pentru perioade cuprinse între o lună și 3 luni, cu o excepția când perioada crește cu o lună, ajungându-se la 4 luni....
Pe de altă parte, în cazul comiterii unei infracțiuni, poliția ridică permisul, eliberând în schimb o dovadă a cărei valabilitate se prelungește periodic, până la soluționarea dosarului penal, când, în cazul achitării, se restituie posesorului, sau se anulează, în cazul condamnării! :notangel:

#24
Dhaukos

Dhaukos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 26.05.2008
Undeva nu funcționează ceva. Recitește datele problemei. Nu discutăm despre cazurile de reținere a permisului, care sunt banale, ci despre situația în care fapta se cercetează ca infracțiune, dovada se dă fără valabilitate ori cu valabilitate dar din anumite motive nu se prelungește valabilitatea iar dosarul primește o soluție de neurmărire penală. E ceva neclar?

#25
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Undeva nu funcționează ceva. Recitește datele problemei. Nu discutăm despre cazurile de reținere a permisului, care sunt banale, ci despre situația în care fapta se cercetează ca infracțiune, dovada se dă fără valabilitate ori cu valabilitate dar din anumite motive nu se prelungește valabilitatea iar dosarul primește o soluție de neurmărire penală. E ceva neclar?


Să fiu sincer, am uitat dacă vorbeam la obiect sau dacă băteam câmpii!
Îți mulțumesc că m-ai readus cu picioarele pe pământ!
Pentru ca tuturor să ne fie mai ușor, copiez mai jos problema inițială!


Dupa cum stiti prin septembrie 2008 am avut un accident de circulatie soldat cu pagube materiale si vatamarea corporala a unui scuterist. In tot acest timp am condus pe baza dovezii prelungite de BPR. Acum s-a incheiat procesul juridic, in sensul ca s-a dat rezolutia de NUP in cazul meu. Am fost cu aceasta hartiuta la BPR Udriste unde mi s-a spus ca mi se suspenda permisul pe o perioada de 90 de zile, si ca pot da examen pentru obtinerea lui inapoi dupa numai o luna. Adica mie pe 11 Aprilie imi expira dreptul de a conduce si practic dupa 13 Aprilie ma pot duce la examen si in cazul in care il iau mi-l pot recupera dupa 30 de zile. Am primit si o amenda de 6 puncte penalizare si 360 lei (180 de lei in 48 de ore) pe care am platit-o. Acum problema se pune in felul urmator: eu in aceasta problema sunt foarte ocupat, 2 joburi practic mai toata ziua, si tot weekendul pe la joburi plus sesiunea de examene. Eu in acest timp nici nu am nevoie de permis deoarece nu posed autoturism si nici nu am in plan sa imi iau in viitorul apropiat. Pot sa mi-l recuperez dupa 90 de zile fara examen ?

Când am făcut ceea ce mi-ai recomandat (să recitesc datele problemei) m-am liniștit!!! Chiar credeam că o luasem razna!  :notangel:
Inițiatorul a fost implicat în comiterea unui accident de circulație, pe care probabil l-a provocat...
Pentru că partea vătămată (conducătorul scuterului) a suferit vătămări corporale, inițiatorului i s-a întocmit un dosar penal pentru comiterea infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
Dosarul a fost soluționat cu NUP, probabil pentru că (presupun eu) partea vătămată a suferit vătămări corporale care au necesitat pentru vindecare un număr de sub 10 zile de îngrijiri medicale și s-a prezentat la BPR cu rezoluția de NUP eliberată de parchetul corespunzător, unde a ajuns respectivul dosar penal...
Cauza producerii accidentului (care nu este infracțiune dar nici contravenție) este (iar presupun eu) neacordarea de prioritate, iar în acest caz, conform prevederilor Codului Rutier, titularul permisului de conducere este obligat să se prezinte, conform convocării, pentru verificarea cunoașterii regulilor de circulație. Când acesta promovează examenul, permisul se restituie, iar în caz contrar, va repeta examenul!


Mie mi-a fost clară problema de la început! :OK:

#26
Dhaukos

Dhaukos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 26.05.2008

View Postcopjob2000, on 2nd June 2009, 21:43, said:

Mie mi-a fost clară problema de la început! :OK:

Posibil. Între timp, se pare că s-a mai pierdut din claritate.
Dacă promovează examenul își recuperează permisul după 90 de zile, iar dacă nu, după 120 de zile. Adică nu stă fără permis până îl promovează, așa cum sugerezi tu.
Întrebarea pe care nu o pricepi este dacă perioada în care permisul i-a fost suspendat până la finalizarea dosarului se deduce din acea perioadă de 90 sau 120 de zile. Am ridicat această problemă pentru că două instanțe de contencios  s-au pronunțat în mod diferit, deci practica era  neunitară. Precum spuneam, problema inițială era rezolvată încă de la postul 2 (și nu așa cum tot insiști tu să ne explici - dar nu se supără nimeni, opiniile diferite sunt binevenite) iar eu am continuat problema încercând să o canalizez pe o chichiță a modului de calcul al termenului. Dacă ai răspuns la această întrebare, ești binevenit. Altfel, nu are rost să repeți ce ai postat deja, cu toții ți-am înțeles punctul de vedere. :thumbdown:

#27
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dacă promovează examenul își recuperează permisul după 90 de zile, iar dacă nu, după 120 de zile. Adică nu stă fără permis până îl promovează, așa cum sugerezi tu.
Întrebarea pe care nu o pricepi este dacă perioada în care permisul i-a fost suspendat până la finalizarea dosarului se deduce din acea perioadă de 90 sau 120 de zile. Am ridicat această problemă pentru că două instanțe de contencios  s-au pronunțat în mod diferit, deci practica era  neunitară. Precum spuneam, problema inițială era rezolvată încă de la postul 2 (și nu așa cum tot insiști tu să ne explici - dar nu se supără nimeni, opiniile diferite sunt binevenite) iar eu am continuat problema încercând să o canalizez pe o chichiță a modului de calcul al termenului. Dacă ai răspuns la această întrebare, ești binevenit. Altfel, nu are rost să repeți ce ai postat deja, cu toții ți-am înțeles punctul de vedere.




Cred că acum altcineva nu înțelege!
1. Problema cu examenul de promovare pentru restituirea permisului de conducere, se pune doar în anumite cazuri bine stabilite de codul rutier și nu are rost să mai repet, dacă tot nu sunt înțeles!
Până la expirarea celor 90 de zile, conducătorul auto trebuie să susțină acest examen, iar în cazul în care nu îl promovează, permisul se restituie după 120 zile!
2. Trebui să înțelegi că până la finalizarea dosarului penal cu NUP, conducătorul auto nu are permisul de conducere suspendat!!!  :nonobad: Pur și simplu conducătorul auto are dreptul să circule în continuare, cu dovada de ridicare a permisul de conducere, care i se prelingește în fiecare lună, deci nu i s-a îngrădit nici un drept, da?
3. Când pe plan penal conducătorul auto este găsit nevinovat, el este găsit vinovat de producerea evenimentului (așa cum am presupus anterior) și i se va aplica sancțiunea contravențională corespunzătoare, concomitent cu ridicarea permisului de conducere pentru o perioadă anume...
4. Nu este vorba despre nici o deducere a unei anumite perioade (90-120 zile) din perioada dispusă prin procesul-verbal întocmit după ce dosarul penal a fost soluționat de parchet!!!

Dacă nici acum nu înțelegi, mă retrag, cu scuzele de rigoare!

#28
Dhaukos

Dhaukos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 26.05.2008
Stai puțin, nu pleca nicăieri, că așa nu sa mai înțelege om cu persoană și discutăm la nesfârșit pe piste paralele (și diferite)!
La punctul 1 e clar ca lumina zilei că suspendarea e de 90 de zile cu testarea luată sau 120 fără testare. S-a subliniat de n-șpe ori. Tu ești singurul care a susținut altceva, dar poate a fost doar o problemă de exprimare. Ne-am lămurit, caz clasat.
Problema de la punctul 2 am vrut să o nuanțăm în discuție, pentru că din coroborarea art. 111 alin. (1) lit. „b” cu art 97 alin. (3) din OUG nr. 195/2002 rezultă că în cursul efectuării actelor premergătoare sau al urmăririi penale, dacă s-a dat dovadă fără valabilitate sau dovada nu s-a prelungit, perioada  în care persoana în cauză nu a avut drept de a conduce autovehicule se consideră suspendare. În ambele cazuri concrete, din comoditate, neștiință ori alte motive care nu au fost dovedite, conducătorii auto nu s-au prezentat (era atunci o procedură cu Parchetul, poate mai este și acum) să solicite prelungirea dovezilor, astfel că la expirarea perioadelor de valabilitate a încetat dreptul de a conduce. Adică, după art. 97 alin. (3), perioadele ulterioare se consideră suspendări. Ambele dosare penale s-au finalizat, după o vreme, fără rechizitorii. După emiterea ordonanțelor prin care s-au dat soluțiile de neurmărire, s-a aplicat suspendarea prevăzută de art. 106 din OUG nr. 195/2002. Măsurile sunt de natură administrativă și au fost atacate la instanțe de contencios. Este vorba de două instanțe diferite, în circumscripția aceleiași curți de apel. Una din instanțe, la a cărei opinie mă raliez, a apreciat că în mod corect termenul a fost calculat de la soluționarea dosarului; cealaltă instanță a apreciat că măsura administrativă are caracterul unei sancțiuni iar sancțiunile trebuie să aibă un caracter legal și cert definit, prin urmare lipsa de celeritate cu care a fost soluționat dosarul penal (aproape un an) nu trebuie să influențeze drepturile persoanei cercetate.  Astfel, instanța a decis că nu ar putea fi vorba decât de o  singură suspendare, care începe în momentul în care persoana cercetată, indiferent de motive, nu mai are dreptul de a conduce autovehicule și se încheie la finalizarea termenului de 120 de zile. Nu s-a pus problema termenului de 90 de zile pentru că, nefiind finalizat dosarul, omul nu s-a prezentat ori nu a fost primit la testare. Pentru că termenul de 120 de zile era demult expirat, instanța a constatat că sancțiunea a fost executată iar măsura administrativă a încetat să producă efecte. Din această argumentație s-ar înțelege că, dacă dosarul penal s-ar fi soluționat, de pildă, în 80 de zile, omul ar mai fi stat fără permis 10 zile dacă lua testarea sau 40 de zile dacă nu o lua.
Acesta este subiectul pe care l-am găsit suficient de interesant pentru a-l propune spre dezbatere. Nu e nevoie nici de scuze și nici de mușchi încordați; pe vremuri se spunea că acolo unde sunt doi juriști, sunt trei opinii. Cel puțin...

Edited by Dhaukos, 03 June 2009 - 20:14.


#29
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Inițiatorul subiectului nu a oferit sufieciente date pentru a fi ajutat, astfel încât suntem obligați să presupunem fiecare ce vrea!!!
Cu privire la soluțiile instanțelor de judecată însă, te rog să mă scuzi, dar demult am încetat să mai fiu de acord cu ele, iar etichetarea mai dură a judecătorilor nu este departe de realitate!
Am văzut soluții ale unor judecători care m-au pus pe gânduri... mă frecam la ochi, credeam că nu văd bine... și mă gândeam că poate au fost emise în timp ce respectivii se aflau sub anumite influențe.... dar nu intru în amănunte!
Singurul caz când într-un astfel de accident se ridică permisul și se eliberează o dovadă fără drept de circulație, este când conducătorul auto era sub influența băuturilor alcoolice..
Până când inițiatorul ne va oferi date suplimentare privind producerea accidentului, mă retrag!
Nu este vorba despre mușchi încordați sau alte alea... :notangel:

#30
Dhaukos

Dhaukos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 26.05.2008

View Postcopjob2000, on 3rd June 2009, 21:40, said:

Inițiatorul subiectului nu a oferit suficiente date pentru a fi ajutat, astfel încât suntem obligați să presupunem fiecare ce vrea!!!

Da, dar asta nu te poate împiedica să discuți despre modul de calcul al suspendării, nu?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate