Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Bull terrier

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
bull_terrier

bull_terrier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.08.2009
Bull terrier-ul este un caine inteligent.........cea mai interesanta intamplare......in drum spre Brasov cu masina si inca un pasager, opresc intr-o alveola (popas cu o masa si scaune) pe marginea drumului.......ca sa imi mai dezmortesc oasele, si pt catel.
Din boscheti de nicareri apar 4 tigani, copii mai maricei cu "cersitul"...dar dupa mine erau clar la furat. A inceput cainele sa latre si sa ma traga inspre ei (cainele in lesa) am ramas oarecum impresionat si ma intreb cum a "simtit" pericolul sau sutii. :surprise:
A fost prima si ultima data cand a facut acest lucru in public, pe strada.
Precizez ca sa imi fie mie frica de copii aia si sa simta cainele, era exclus. :boxing:
Cred ca pur si simplu simte oamenii si intentiile lor.
.
PS: daca ati mai patit asa ceva indiferent de rasa va rog detaliati, pt a ne imbunatati cunostintele de psihologie canina  :clapping:

#20
-Zamolx-

-Zamolx-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 01.05.2009

 bull_terrier, on 22nd August 2009, 01:49, said:

Eu am avut 2 bull terrieri pana acum si pot sa spun ca sunt foarte buni la paza...........ca orice caine in functie de socializarea pe care a avut-o in primele luni de viata asa va raspunde si dupa, ca si comportament. Socializare fata de oameni si caini.
Cainele tau probabil a fost foarte iubit de toata lumea .......copiii din fata blocului, straini etc.....si cand hotii au intrat el probabil dadea din coada.... :thumbup:
Acest lucru este valabil la orice rasa.
Eu am crescut bully socializandu-i doar cu caini nu si cu oameni si .......dupa un an jumatate maraia si ufaia si cand bagam eu cheia in usa........apoi am stat o perioada la o casa si latra de rupea pamantu la orice vedea sau auzea afara...........se suia pe gard ca dementul.
Cat timp a fost mic a stat in apartament si era obisnuit cu linistea totala si intunericul apoi cand a crescut era foarte teritorial..........apropo dupa un an cand am ajuns in vizita la parintii mei in joaca a muscat-o pe maica-mea. i-a facut  entorsa si am ajuns la urgenta........... :deadtongue:
Este un caine cu un potential agresiv foarte mare ............................din acest motiv toti spun sa il socializezi de mic...................si ai facut bine ca ai facut asa pt. ca daca nu este socializat cu oamenii de mic este foarte imprevizibil.......eu cu ceva experienta mi-am asumat riscul.
Iar daca ar fi ripostat la hoti........nu ar fi avut cum sa il omoare....al meu are 35 kg, si e ca un tanc rusesc........cu al meu nu ar fi avut nici o sansa hotii...... :nonobad: are o forta in maxilar uriasa cateva sute kg f/cm ......se lasa cu oase rupte :thumbup:
Cine vrea un caine de paza, in primele 8 luni de viata sa nu il socializeze cu oamenii si sa fie tinut intr-o zona mai intunecoasa din casa un hol langa usa preferabil, si o sa isi formeze reflexul de a apara acea usa .........si dupa un an o sa ai pe ce te baza..........
Stiu firma de paza care foloseste bull terrier-ul la interventie. :naughty: .cum il cresti asa il ai.......oricum sa va ganditi bine daca vreti un bull terrier agresiv
Rezista iarna in frig?
Ador rasa asta si sunt convins ca rupe un om daca are posibilitatea. dar vreau sa nu-l tin in casa , ci in curte, in cusca...

#21
bull_terrier

bull_terrier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.08.2009

 -Zamolx-, on 4th September 2009, 22:22, said:

Rezista iarna in frig?
Ador rasa asta si sunt convins ca rupe un om daca are posibilitatea. dar vreau sa nu-l tin in casa , ci in curte, in cusca...

Se poate dar trebuie sa ia grija ca orice caine cu par scurt suporta mai greu frigul.
Daca o sa tii cont de astea o sa fie bine.


1. Izoleaza cusca cu polisteren gros la exterior si pune tabla sau pfl peste ca sa nu roada polistirenul.
2. dai mancare mai des si mai buna iarna.
3. Apa incalzita la catel iarna
4. o patura sau o bucata de plapuma ceva si eventual un alt catel partener un pekinez ceva pe post de calorifer.
5. cusca buna este la praktiker la vre-o 2,5 mil din panel prin care nu bate vantul.
6. Poti sa pui o usita din aia care se deschide in ambele sensuri la cotet adica o bucata de plastic, sau musama.
7. Pune un paravan ceva deasupra cotetului sa nu il inghita nametii.
8. supravegeaza cainele mai atent iarna daca ii curge nasul si se linge pe bot .adica e racit sa il duci la veterinar.

#22
-Zamolx-

-Zamolx-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 01.05.2009
Multumesc. Am de ales intre Bull Terrier si Schnauzer urias. Poate ii iau pe amandoi, sa-si tina iarna de frig.... :)

#23
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 -Zamolx-, on 5th September 2009, 08:34, said:

Multumesc. Am de ales intre Bull Terrier si Schnauzer urias. Poate ii iau pe amandoi, sa-si tina iarna de frig.... :)

De ce vrei sa chinui animalele :nonobad:

#24
bull_terrier

bull_terrier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.08.2009

 -Zamolx-, on 4th September 2009, 22:22, said:

Rezista iarna in frig?
Ador rasa asta si sunt convins ca rupe un om daca are posibilitatea. dar vreau sa nu-l tin in casa , ci in curte, in cusca...

Nu rupe nici un om......nici un caine care e cat de cat stabil cu psihicul nu face asta, (decat daca acel caine este special antrenat).:death:
Poate rezista la frig si afara, daca tii cont de un minim de confort pe timpul iernii cum ar fi masurile de mai sus amintite de mine.
Bull terrierul are ca o particularitate, tendinta de a sari cu labele din fata pe straini chiar daca nu vre sa ii faca rau dar fiind greu poate speria lumea foarte rau  :D .
Daca o sa il tii in curte o sa devina teritorial si o sa latre dar sa nu crezi ca chiar daca ai un bull terrier sau un pit bull ..caini gen "pit fight" o sa fie un descreierat.

Totul tine de cum il inveti tu si cum ii modelezi psihicul pt a fi cat mai echilibrat.
Pot sa iti spun ca bull terrier-ul este foarte protectiv, adica daca cineva iti da o palma si esti intr-un conflict sigur o sa riposteze.  :death:  

Daca vrei un caine care sa faca doar paza la curete iti recomand (si sigur rezista la frig)............Cane Corso,Tosa Inu, Bull Mastiff, Fila Brasiliano,Dog de Bordeaux. Rottweiler, Doberman, Ciobanesc Gegman,Ciobanesc Caucazian.

Iti recomand pt paza la curte si rezistenta la frig rasele scrise ingrosat.

Edited by bull_terrier, 05 September 2009 - 12:32.


#25
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Un caine foarte bland. Cumparat de oameni cu mare putere de discernamant.

Edited by SuperDuper, 05 September 2009 - 15:45.


#26
-Zamolx-

-Zamolx-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 01.05.2009

 SuperDuper, on 5th September 2009, 16:39, said:

Un caine foarte bland. Cumparat de oameni cu mare putere de discernamant.
Nasol...
Dar poate fi si altfel, depinde cum ti-l cresti.

Attached Files



#27
-Zamolx-

-Zamolx-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 01.05.2009

 bull_terrier, on 5th September 2009, 13:31, said:

Nu rupe nici un om......nici un caine care e cat de cat stabil cu psihicul nu face asta, (decat daca acel caine este special antrenat).:death:
Poate rezista la frig si afara, daca tii cont de un minim de confort pe timpul iernii cum ar fi masurile de mai sus amintite de mine.
Bull terrierul are ca o particularitate, tendinta de a sari cu labele din fata pe straini chiar daca nu vre sa ii faca rau dar fiind greu poate speria lumea foarte rau  :D .
Daca o sa il tii in curte o sa devina teritorial si o sa latre dar sa nu crezi ca chiar daca ai un bull terrier sau un pit bull ..caini gen "pit fight" o sa fie un descreierat.

Totul tine de cum il inveti tu si cum ii modelezi psihicul pt a fi cat mai echilibrat.
Pot sa iti spun ca bull terrier-ul este foarte protectiv, adica daca cineva iti da o palma si esti intr-un conflict sigur o sa riposteze.  :death:  

Daca vrei un caine care sa faca doar paza la curete iti recomand (si sigur rezista la frig)............Cane Corso,Tosa Inu, Bull Mastiff, Fila Brasiliano,Dog de Bordeaux. Rottweiler, Doberman, Ciobanesc Gegman,Ciobanesc Caucazian.

Iti recomand pt paza la curte si rezistenta la frig rasele scrise ingrosat.
Apropo, Schnauzer-ul Urias nu se incadreaza in categoria asta? Pt ca nu-l vad pe lista ta... :huh:

#28
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Vrei o statistica pe rase? Uite aici: http://www.dogbitela.....6 Clifton.pdf
Despre "cum il cresti" http://www.dogbitelaw.com/:

Quote

Studies of dog bite injuries have reported that:
-The median age of patients bitten was 15 years, with children, especially boys aged 5 to 9 years, having the highest incidence rate
-The odds that a bite victim will be a child are 3.2 to 1. (CDC.)
-Children seen in emergency departments were more likely than older persons to be bitten on the face, neck, and head. 77% of injuries to children under 10 years old are facial.
-Severe injuries occur almost exclusively in children less than 10 years of age.
-The majority of dog attacks (61%) happen at home or in a familiar place.
-The vast majority of biting dogs (77%) belong to the victim's family or a friend.
-When a child less than 4 years old is the victim, the family dog was the attacker half the time (47%), and the attack almost always happened in the family home (90%).
Adica baiatul tau este in categoria de risc cea mai mare.

Edited by SuperDuper, 05 September 2009 - 18:16.


#29
bull_terrier

bull_terrier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.08.2009

 -Zamolx-, on 5th September 2009, 17:53, said:

Apropo, Schnauzer-ul Urias nu se incadreaza in categoria asta? Pt ca nu-l vad pe lista ta... :huh:

Eu din cate stiu pote fi dresat.........dar face parte din categoria a doua de caini.
Daca vrei neaparat un caine de paza poti sa iei un caine din categoria cainilor de paza.
Sau poti sa iei si un Schnauzer si mai iei un caine comun pe post de alarma si in spirit de "haita" au sa faca o treaba minunata :P

Sunt caini care pot face paza instinctiv si caini care pot fi dresati in acest sens sau mai sunt caini care instinctiv apara stapanul dar nu au un simt teritorial,  dezvoltat, sau caini care instinctiv ataca alti caini sau tauri, vaci, cai (bull terrierul) dar nu e o regula.

Eu sunt convins ca orice caine iei .........si daca il tii in curte o sa devina in timp teritorial si o sa latre cel putin cand intra un stain in curte.
Eu zic sa iei un caine care iti place mai mult ,pt. ca daca un hot vrea sa iti inlature un caine din curte si sa intre, poate sa o fac indiferent ce o fi acel caine...........prin diverse metode.

Un caine de paza luat pt paza obiectiv pt. eficienta trebuie corelat cu alarma la casa camere de supraveghere si pe timp de noapte, proiectoare senzori de prezenta in curte, sarma ghimpata, securizarea gemurilor si a usilor.
Pt eficinta maxima poti sa iei un caine care iti place mai mult si sa mai iei unul cotetzar, caine normal si au sa latre in spirit de "haita".

Si un bull terrier poate face paza cu succes. Mie personal imi place si Cane Corso.

#30
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
[quote name='-Zamolx-' date='5th September 2009, 16:53' post='7012581']

Ce vrei in definitiv hotaraste-te.
Daca vrei un ferrari pt dealuri si drumuri de tara sau un range rover sa fuga cu peste 250 la ora autostrada nu vei gasi asa ceva in nici unul dintre cazuri.

#31
-Zamolx-

-Zamolx-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 01.05.2009

 bull_terrier, on 5th September 2009, 19:25, said:

Eu din cate stiu pote fi dresat.........dar face parte din categoria a doua de caini.
Daca vrei neaparat un caine de paza poti sa iei un caine din categoria cainilor de paza.
Sau poti sa iei si un Schnauzer si mai iei un caine comun pe post de alarma si in spirit de "haita" au sa faca o treaba minunata :P

Sunt caini care pot face paza instinctiv si caini care pot fi dresati in acest sens sau mai sunt caini care instinctiv apara stapanul dar nu au un simt teritorial,  dezvoltat, sau caini care instinctiv ataca alti caini sau tauri, vaci, cai (bull terrierul) dar nu e o regula.

Eu sunt convins ca orice caine iei .........si daca il tii in curte o sa devina in timp teritorial si o sa latre cel putin cand intra un stain in curte.
Eu zic sa iei un caine care iti place mai mult ,pt. ca daca un hot vrea sa iti inlature un caine din curte si sa intre, poate sa o fac indiferent ce o fi acel caine...........prin diverse metode.

Un caine de paza luat pt paza obiectiv pt. eficienta trebuie corelat cu alarma la casa camere de supraveghere si pe timp de noapte, proiectoare senzori de prezenta in curte, sarma ghimpata, securizarea gemurilor si a usilor.
Pt eficinta maxima poti sa iei un caine care iti place mai mult si sa mai iei unul cotetzar, caine normal si au sa latre in spirit de "haita".

Si un bull terrier poate face paza cu succes. Mie personal imi place si Cane Corso.
Pt asta iti trebuie si sa ai ce proteja in casa aia. Vorba unui prieten, "nu-mi pun alarma pe dacia 1300, ca or sa-mi fure alarma..."
Eu am o locuinta obisnuita, nu la o vila cu camere de filmat... Alea si alarmele sunt un adevarat magnet pt hoti.

#32
bull_terrier

bull_terrier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.08.2009
Sal

Am gasit si eu poza asta pe net si e bun exemplul.

Ceva asemanator ar trebui pe timp de iarna...........cotet calduros  plus..........calorifer negru :roflmaofast:

[ http://img245.imageshack.us/img245/7725/bulr.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
-Zamolx-

-Zamolx-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 01.05.2009
Poate o sa-i tina  de cald pisica sotiei...  :lol:

#34
mariopopesco

mariopopesco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 13.12.2005
Adopt bull terrier adult, stau la curte in Bucuresti. Imi trebuie pt. paza, deci sa nu fie  prietenos cu strainii. Sau Cane Corso. ofer max 100 euro. Cumpar Alano spaniol daca are cineva.

Edited by mariopopesco, 15 September 2009 - 20:36.


#35
bull_terrier

bull_terrier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.08.2009
@ mariopopesco...... Iti recomand cat se poate de serios sa te duci la un padoc si o sa fii surprins sa gasesti acolo si caini de rasa.......asa ai o garantie ca sunt controlati de un vet sunt vacinati si castrati iar de restul banilor poti sa ii cumperi ceva catelului  :D

Un cane corso, mastiff, fila, dog de  bordeaux etc.. sunt caini de talie mare, care la origini au pazit turme, cirezi......si fac paza buna,
dar trebuie sa iei in consideratie o curte incapatoare si hrana care daca este de calitate gen hills sau royal canin costa....
......un vitel de 60 kg trebuie hranit nu e pekinez...... :eek:


La caini cu potential agresiv nu este indicat sa il iei matur pt. ca nu stii trecutul lui, si poti avea surprize neplacute.......
Sa stii ca multi pit bulli dupa ce nu mai aduc venituri meciuitorilor sunt parasiti in strada.. :curse: .....nu cred ca vrei unul de ala in curte......chiar daca aparent e bland dar daca face copilul, o miscare brusca sau il chinuie...........apoi se pot intampla lucruri urate.......
Poti sa iei un caine cu potential agresiv adult dar sa ii asiguri un spatiu izolat spre binele lui si al familiei tale.


Bafta, si fa neaparat o vizita la padoc-ul primariei.....sigur ai sa gasesti si metisi, eu am vazut un metis lup mai demult, dar pot face o treaba minunata.

Edited by bull_terrier, 18 September 2009 - 17:42.


#36
bull_terrier

bull_terrier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.08.2009

 -Zamolx-, on 7th September 2009, 16:19, said:

Poate o sa-i tina  de cald pisica sotiei...  :lol:
Este posibil si cu pisica sa stii ...... :D .....uite o poza mai jos cu ce doreai... :clapping:
Inca o dovada a teoriei "cum il cresti asa il ai"

[ http://img140.imageshack.us/img140/5994/bullyq.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate