Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bucuresti versus restul tarii

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
de unde ati mai scos-o asta cu vestul versus bucuresteni?
eu stau in vestul salbatic si n-am mai auzit asa ceva
parerea mea e ca este una marea prostia

#20
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
@marius
Vezi cum ai inceput sa produci flame? "miticii"

Quote

Mai ales inspre Vestul tarii, atunci cand ai numere de Bookale. Noua ne plac foaaaarte mult "miticii". laugh.gif
Am circulat foarte putin in vestul tarii. Ultimul drum a fost la Deva in 2007, cand am stat la un hotel mai sus de sala unde se antreneaza fetele. :)

#21
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 anonima1, on Apr 10 2009, 11:18, said:

de unde ati mai scos-o asta cu vestul versus bucuresteni?
eu stau in vestul salbatic si n-am mai auzit asa ceva
parerea mea e ca este una marea prostia
Intreaba-l pe Marius, el zicea ca cei cu nr de B au probleme cu "integrarea" in trafic, aflandu-se in Vest, pe motiv ca "nu le plac miticii"
Sincer, nici eu n-am vazut, n-am auzit, n-am patit, dar in schimb cunosc aceasta"ura" a unora din banateni impotriva celor din S

 C.F.S., on Apr 10 2009, 11:24, said:

@marius
Vezi cum ai inceput sa produci flame? "miticii"


Am circulat foarte putin in vestul tarii. Ultimul drum a fost la Deva in 2007, cand am stat la un hotel mai sus de sala unde se antreneaza fetele. :)

Si la ce se antrenau junele, ma rog? :coolspeak:
Oricum, nu cred ca fraternizau cu inamicul ... :death:

Edited by Cipsu, 10 April 2009 - 10:29.


#22
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
taranu' e taran si e omniprezent...
normal ca daca raportezi 2 mil la 200 de mii sua la 20 de mii, in B ies mai multi la numar...
(si oricum si argumentul asta a fost prezentat de nenumarate ori, dar degeaba).

ce-am remarcat eu cel ma ides in provincie (si chiar in orase maricele) :

-canci semnalizare, de cele mai multe ori
-canci lasat sa intri in coloana
-oprit de-am boulea la botul calului
-dormitul la semafor (care se mai intampla si in buc ce-i drept)
-la orice claxon sau gest mai "fioros" impus de trafic, ti se fac semne ca esti bolnav mintal
-pietonii (probabil obisnuiti cu trafic mai redus) trec ca prin branza...si dorm pe trecere...

nu ca-n buc unde in majoritatea cazurilor pietonii fug pe trecere si se uita in toate partile sa nu-i ia vreun meserias pe capota (si aici intr-un procent mai redus sunt moscaiti, dar na...nu exista padure fara uscaturi)

#23
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
@Cipsu
Nu erau nene la antrenament.

@Spare-me
Ai sintetizat foarte bine profilul soferului provincial. Si foarte buna precizarea din final: "nu exista padure fara uscaturi"

#24
kum

kum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 23.05.2005
Mdea! Asta-vara veneam de la mare si am prins perioada aia cand au inceput tampitii de la drumuri sa repare o portiune de drum inaintea podului de la Giurgeni! Am facut 25 km de coloana in 6 ore! Deci mai mult stand decat mergand! Deci timp cacalau! Am facut atunci o statistica de asta de care ziceti voi cu NESIMTITII care depaseau coloana pe contrasens! Si imi iesise atunci, daca retin bine, un procentaj de genu': 85% bucuresteni, 10% numere Italia, Spania, etc. si restul alte judete! Acu' o sa ziceti ca lizing si alte alea! Poate, dar 5-10%! Ca restul de masini cu numere de bucuresti erau cu numere preferentiale si numai masini 1 si 1! Am ajuns sa le miros, pt. ca am petrecut si eu un an in mirifica noastra capitala, muncind, locuind, conducand, pregatindu-ma sa ma mut definitiv acolo, dar pe zi ce trecea imi pierea cheful! Pana cand mi-a pierit de tot si am plecat! Si m-am lecuit de bucuresti!
A! Si sa nu uit: cei mai prosti soferi sunt in Braila! Nu in Bucuresti! Acolo sunt cei mai multi nesimtiti! Dar si cei mai multi soferi intelegatori, exact cum zicea colegul de mai sus!
Problema cu nesimtirea soferilor din bucuresti (nu a tuturor) e ca in bucuresti e concentratia mai mare de pilosi (fiind capitala tarii, locul unde e puterea, unde se fac majoritatea investitiilor, unde e grosu' malaiului)!

#25
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
eu zic ca ar trebui facut topic nou :D cu discutia asta: bucuresteni vs provinciali la volan.

Am aproape 2 ani de wild west si in trafic nu am necazuri decit cu pietonii: stau si se gindesc pina sa treaca strada si dureaza mai mult ca in Bucuresti pt ca am impresia ca isi predau stafeta: nu pleaca niciodata in acelasi timp cei aflati pe ambele trotuare....cind zici ca ai scapat si poti pleca iti apar altii din partea opusa.

Ca ma mai enerveaza aia adormiti si nehotariti e altceva... dar de ei scap repede ca de aia are masina volan semnalizare si acceleratie.

Pina la urma cred ca realizeaza ca sint masinile luate pe lease si poate ca e greu sa faca deosebire desi nu toate sint prea noi (sa nu uitam ca a mers lease si la SH...)
Misto e atunci cind sint face to face cu localnici si atunci mai mult ii ascult cind zic vrute si nevrute de bucuresteni, dar ei nu au vazut orasul decit la televizor ....

Dupa ce unul gratula bucurestenii, nervos fiind, a uitat de unde sint si cind i-am multumit a dres-o: lasa....tu esti aici ....nu mai esti bucurestean :lol: Discutia era la finalul unei intilniri unde eu si un brasovean eram auslanderi si bineinteles ne-am luat-o amindoi asa elegant ca localnicii aveau ceva de impartit si cu brasovenii (ce anume chiar nu stiu ) pe ideea ca sint mai aproape de Bucuresti :lol:

Momentele priceless sint atunci cind le dau peste nas civilizatilor atunci cind arunca deseurile pe strada ca pietoni sau soferi sau cind surprind discutii despre mitici...  :naughty:

@kum, 85% bucuresteni, pt ca noi fugim in w/e la mare :D; am plecat si eu intr-o vineri spre simbata si era circulatia la 2 dimineata pe autostrada ca pe Magheru la ora 17.

#26
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Am mutat discutia aici. Hai sa discutam fara jigniri, ok?

#27
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

 Marius3k, on Apr 10 2009, 09:19, said:

Ce mai, aveati toti covrigu' in mana inainte de a va naste.
Nu chiar, m-a nascut mama in masina, in drum spre spital, si cum ea nu se simtea prea bine am condus eu mai departe  :lol:


P.S.  Scuze, nu m-am putut abtine  :peacefingers:

#28
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006

 anonima1, on Apr 10 2009, 10:01, said:

in sibiu se conduce mai greu decat inbucuresti pt ca:
1 nu au centura ,iar in centru e vesnic coloana
2 oamenii sunt mai rai daca nu te incadrezi pe banda care trebuie fci radacini sub fund pana sa te lase cineva sa schimbi pe cand la bucuresti am trecut f usor trei benzi sa fac dreapta
Intr-adevar, greu de trecut Sibiul ziua, de Luni pana Vineri de la ora 7am la 7pm.
Cat despre oameni...... judeci fara sa cunosti. Cati oameni ai vazut traversand strada prin loc nepermis in Sibiu?
Si daca unul nu te-a lasat sa intri, gata, oamenii sunt rai? Melteni sunt peste tot, mai multi sau mai putini..

#29
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007
In B se vede cel mai bine stresu acumulat si traficul intens.
N-ai vreme de lalait, toti se grabesc, toti vor sa ajunga primii la destinatie.
Deci cam toti sunt leizar (chiar si cu 10 km/h  :lol:  ).
Nu-mi place cum se circula in B pt ca nu sunt din B, probabil ca daca as fi din B as spune si eu ca Closca: in alte parti se circula aiurea si in B e ceva ''organizat''.
Atata timp cat nu faci parte din trafic si circuli ocazional prin zona, parerile sunt eronate total.

Dar de aici si pana la a face afirmatii ca in B se circula ca lumea si in ''provincie'' (urasc cuvantu, parca va credeti zeii zeilor) e cale lunga.
E doar o treaba de adaptare.
Am vazut multi bucuresteni care daca (NICI  MACAR) s-a facut verde paaaac un claxon ...ca iel stie ca peste una sec e verde si tre sa pleci, doar un exemplu.
Pai de aici din ardeal ies la tine si-ti trag una peste claxon, dovada ca nici eu, nici tu nu avem educatie.
Mergi pe dincolo, de obicei la verde se pleaca repede, dar daca e unu adormit nu il omoara restu soferilor.

PS: am vazut cum se comporta bucuresteni in alte orase  :lol:  , au noroc ca nu suntem la fel de stresati ca ei si ii intelegem daca mai fac greseli (tipic pt un sofer stresat iesit din cusca) invers am observat ca nu prea e valabil, multi tociti psihic.

In concluzie, e doar o treaba de adaptare la trafic, pt ca difera de la zona la zona, asta pt ca suntem niste tarani, fie din Bucuresti fie din ''provincie''.

Edited by Octavian___28, 10 April 2009 - 13:20.


#30
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
:) Multe probleme aveti...

Ce conteaza numarul? Daca e sa fie taran / nesimtit, fiti voi siguri ca o va face, indiferent ca are B / IF / SB / SV la numar.

Da' pe aia de au masini in leasing unde-i bagam, la bucuresteni? Inseamna ca si eu as face parte tot din partidul "miticilor" :lol:

#31
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,982
  • Înscris: 01.02.2006
cred ca stau in zona cea mai (sau una dintre cele mai) aglomerata(e) din bucuresti, dar conducand aici in fiecare zi de la 18 ani mi se pare un trafic normal. ciudat mi se pare vara cand se rareste treaba, sau in aceste ultime luni (de cand cu criza) cand s-au injumatatit timpii acasa-serviciu si vita-vercea :)

ca fapt divers am observat 2 lucruri in anii astia:
-femeile rar te lasa sa intri in coloana
-in functie de masina intri mai usor sau mai greu in coloana

exceptam situatia in care esti un nesimtit si te bagi oricum, ca franeaza ala in fata caruia intri :)

#32
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007

 spe, on Apr 10 2009, 14:23, said:

..........................Da' pe aia de au masini in leasing unde-i bagam, la bucuresteni? Inseamna ca si eu as face parte tot din partidul "miticilor" :lol:
Eeee...deja se stie treaba asta cu nr de B  ^_^
Il ''vezi'' in cateva clipe daca e de-al casei sau nu.

#33
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006
Avand in vedere ca postul meu este primul pe topicul asta imi permit sa fac niste observatii:
- postul meu nu se referea la "simtirea" sau nesimtirea la volan; pentru asta exista topic separat ci pur si simplu la "pricepere" daca pot sa-i spun asa, in ale condusului;
- avand in vedere ce am scris mai sus, consider ca titlul topicului este un pic pe langa si el;

Exact cum ai sintetizat si cei dinaintea mea, consider ca cei ce conduc zi de zi in bucuresti sunt ceva mai priceputi decat cei care conduc doar duminica(tot in bucuresti) pana la supermarket sau cei care conduc prin provincie. Si in bucuresti sunt multi cei care conduc zi de zi. Nu am zis ca ar fi si cei mai simtiti dintre toti soferii din tara.
In opinia mea, traficul din bucuresti este de 2 feluri:
1. nu se merge, sau se merge foarte incet;
2. se merge si se merge destul de tare;

Cine crede ca in bucuresti se merge doar cu 10km/h pe ora sa inseala si se vede ca vorbeste pe langa subiect.
De ce cred ca soferii de aici sunt mai priceputi in trafic? Tocmai pentru ca traficul este mai dificil aici, zi de zi, decat in multe orase ale tarii(nu mai vorbesc de comune) si, cum zicea cineva mai sus, trebuie sa faci ochii cat cepele, in toate partile, sa nu ajungi cu masina stramba unde ai de ajuns. Asta iti dezvolta  atentia distributiva, puterea de concentrare peste pragul mediu, al majoritatii celor din provincie. Ai de facut manevre intr-un spatiu mai stramt(deh, aglomeratie), la viteze mai mari(seara pe magheru se circula cu 60-70km/h bara la bara). Dupa o vreme in traficul asta incepi sa-i inveti regulile, sa stii la ce sa fii atent, sa stii sa-i "citesti" pe cei din jurul tau intr-un fel la care majoritatea celor din provincie nu ajung. De asemenea, inveti sa fii atent in trafic, alert, pentru ca cel din spatele tau sau din lateralul tau s-ar putea sa nu fie.
De ce multi din provincie vin cu frica in san in Bucuresti? De ce se crispeaza si ii trec toate transpiratiile cand stau la semafor , inconjurati de masini de jur imprejur, la distanta de 10cm una de alta? Si asta soferi care conduc bine si care au impresia despre ei ca "le au". Situatiile de mai sus sunt normale pentru cei ce conduc pe aici, nimic deosebit. Nu de putine ori am auzit replici de genul " aici trebuie sa fii 'spirt' daca vrei sa ajungi cu masina intreaga acasa", replici ale unor oameni ce conduc bine insa in bucuresti..sunt parca paralizati.

Edited by closchkutza, 10 April 2009 - 14:32.


#34
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,982
  • Înscris: 01.02.2006
am niste rude la calarasi si de fiecare data cum ajung la noi, lasa masina in curte si toate drumurile pe care le au prin bucuresti le fac ca pasageri in masina lor, condusa de mine :)

cat despre viteza cu care se circula, se intampla in timpul zilei sa vezi masini cu 80-100 mergand pe kiseleff. deci regula cu 10km/h nu e...regula :)

Edited by herculane, 10 April 2009 - 14:48.


#35
Ioanides001

Ioanides001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 16.08.2007
Sunt foarte de acord cu Closchkutza si, in general, cu opinia ca in Bucuresti trebuie sa fii mai alert si mai reactiv in trafic decit trebuie sa fii in alte orase din tara. Mie cel mai mult imi place sa circul in Brasov totusi, mai ales din cauza sensurilor unice cu multe benzi si a traficului rapid. De loc sunt din Timisoara dar acolo e parca cel mai rau acum - claxoneaza toti ca apucatii ca "de ce te bagi?!?!?" si exista o intoleranta totala fata de ceilalti din trafic. In Bucuresti gasesti mult mai multa bunavointa in trafic decit gasesti in Timi...

#36
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 01.09.2005

 vladc, on Apr 10 2009, 09:54, said:

da bre generalizez, care-i problema ta?
iti demonstrz la orice ora din zi/noapte ca-n bucuresti sunt mult mai multi cocalari decat in restul oraselor din .ro. ca tu nu-i vezi sau ca esti frustrat cand se ia cineva de faptul ca esti sau nu bucurestean, ma lasa rece si oricum e problema ta.
si da, de acord cu tine... nebuni sunt peste tot, DAR in bucuresti sunt la tot pasul. imi pare rau ca nu realizezi anumite aspecte.

continua tu sa gandesti asa.... naivule :)

Se spune că orice om redus la minte, când rămâne fără argumente, insultă. Eu ți-am criticat gândirea, tu mă insulți.
Nu ai ce să-mi demonstrezi, pentru că nu ai să poți. N-ai resurse necesare pentru așa ceva. Vorbești după ureche. Iar cuvântul ăsta frustrat deja devine un clișeu (mai ales în abundența utilizării lui) pentru cei care într-adevăr sunt.
În București sunt nebuni la tot pasul? "Da, bre, generalizez, care e problema ta"?
Ție îți pare asta a judecată de om sănătos la cap? Probabil că pleznești când vezi unul din afara sferei tale de acceptare. Pe ideea că "oricine care nu judecă la fel de bolnav ca mine", ție îți pare că-i cretin.
Cunoști definiția de naiv? Că nu văd de unde reiese asta în post-ul meu. Te-ntreb pentru că nici în limba română nu scrii cum trebuie, apoi să cunoști anumiți termeni.
Din respect pentru Marius3k mă opresc, dar nu meriți nici să fi băgat în seamă.
Revizuiește-ți gândirea (mai ales), învață să te exprimi în propoziții, fă consiliere psihologică, poartă-te civilizat și, foarte important, învață să-ții susții argumentele pe baza unei logici, că până acuma, n-ai nici o treabă cu așa ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate