Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bucuresti versus restul tarii

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006
Nu stiu cum sa zic, dar prefer haosul "organizat" din Bucuresti traficului din provincie, asta dupa 2.5 ani de condus in orasul asta. In provincie am impresia ca multi merg haotic, fara nici o treaba, nu sunt atenti(deh, trafic usor). Din cauza asta majoritatii celor din provincie li se pare un calvar sa conduci in Bucuresti. Mi se pare mult mai periculos sa conduc in orase din provincie, orase pe care le cunosc decat in Bucuresti la ora de varf. Cred insa ca soferii Bucuresteni sunt soferi mai buni decat muulti din provincie.

Si nu, nu sunt bucurestean de fel, sunt din provincie.

#2
mario75

mario75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 14.06.2007
Cred si eu. La 10 km/h ce pericole pot sa apara? Si cat de greu e sa conduci? Intr-adevar, mult mai usor decat a lua o decizie la, 60 km/h, sa zicem.  :lol:

#3
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 01.09.2005

 Liviu72, on Apr 9 2009, 23:00, said:

Nu te ofusca pt orice ! Omul se refera la faptul ca in Bucuresti , spre deosebire de alte orase (din asa-zisa "provincie"), soferii trec si pe rosu la semafor. Lucru care se intampla mult mai rar in restul tarii. Si asta e doar un exemplu ... Si nici nu tine de densitatea de soferi pe metru patrat.

Nu m-am supărat. Dar mă deranjează orice fel de generalizare. Iar asta mie mi s-a părut culmea: "oricând vezi unul cu număr de Bucureşti te poţi aştepta la orice". Nu-mi pare o afirmaţie normală.
Eu nu-mi permit să fac orice fel de referire generală asupra oamenilor indiferent de locul unde provin. Nu asta îi defineşte ca personalitate. Nici măcar la volan.
Nebuni sunt destui, într-adevăr, dar sunt peste tot.

#4
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006

 mario75, on Apr 9 2009, 23:11, said:

Cred si eu. La 10 km/h ce pericole pot sa apara? Si cat de greu e sa conduci? Intr-adevar, mult mai usor decat a lua o decizie la, 60 km/h, sa zicem.  :lol:
Corect, se vede ca nu ai condus nici macar o zi in Bucuresti.

#5
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 closchkutza, on Apr 9 2009, 22:07, said:

Nu stiu cum sa zic, dar prefer haosul "organizat" din Bucuresti traficului din provincie, asta dupa 2.5 ani de condus in orasul asta. In provincie am impresia ca multi merg haotic, fara nici o treaba, nu sunt atenti(deh, trafic usor). Din cauza asta majoritatii celor din provincie li se pare un calvar sa conduci in Bucuresti. Mi se pare mult mai periculos sa conduc in orase din provincie, orase pe care le cunosc decat in Bucuresti la ora de varf. Cred insa ca soferii Bucuresteni sunt soferi mai buni decat muulti din provincie.

Si nu, nu sunt bucurestean de fel, sunt din provincie.
nu sunt de acord cu tine
de ce ar fi soferi mai buni in functie de o regiune,oras?
am mers cu masina  in Bucuresti si mi se pare mai usor decat in alte orase
eu de bucuresteni am in general o parere f buna,am dat numai de oameni de treaba :coolspeak:

#6
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002

 Al1, on Apr 9 2009, 23:58, said:

Nu m-am supărat. Dar mă deranjează orice fel de generalizare. Iar asta mie mi s-a părut culmea: "oricând vezi unul cu număr de Bucureşti te poţi aştepta la orice". Nu-mi pare o afirmaţie normală.
Eu nu-mi permit să fac orice fel de referire generală asupra oamenilor indiferent de locul unde provin. Nu asta îi defineşte ca personalitate. Nici măcar la volan.
Nebuni sunt destui, într-adevăr, dar sunt peste tot.
da bre generalizez, care-i problema ta?
iti demonstrz la orice ora din zi/noapte ca-n bucuresti sunt mult mai multi cocalari decat in restul oraselor din .ro. ca tu nu-i vezi sau ca esti frustrat cand se ia cineva de faptul ca esti sau nu bucurestean, ma lasa rece si oricum e problema ta.
si da, de acord cu tine... nebuni sunt peste tot, DAR in bucuresti sunt la tot pasul. imi pare rau ca nu realizezi anumite aspecte.

continua tu sa gandesti asa.... naivule :)

#7
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006
Acum depinde si cand ai mers..Sustin ca este mai dificil sa conduci in Bucuresti decat in alte orase din tara(bine, nu le stiu pe toate, dar partea de sud, sud-est, est si centru: Brasov, Sibiu, etc le cunosc). Zic ca soferii bucuresteni sunt mai buni decat altii prin prizma faptului ca traficul este mai "incalcit" si mai dificil decat in foarte multe orase din tara, deci sunt mai antrenati.
A nu se intelege ca in Buc sunt numai oameni corecti, etc. Nu, sunt multi cocalari de trafic, ca in orice zona.

 vladc, on Apr 10 2009, 09:54, said:

da bre generalizez, care-i problema ta?
iti demonstrz la orice ora din zi/noapte ca-n bucuresti sunt mult mai multi cocalari decat in restul oraselor din .ro. ca tu nu-i vezi sau ca esti frustrat cand se ia cineva de faptul ca esti sau nu bucurestean, ma lasa rece si oricum e problema ta.
si da, de acord cu tine... nebuni sunt peste tot, DAR in bucuresti sunt la tot pasul. imi pare rau ca nu realizezi anumite aspecte.

continua tu sa gandesti asa.... naivule :)
Ai facut tu un studiu statistic din care sa reiasa chestia asta? Ma indoiesc. Asa ca in lipsa de argumente solide..abtine-te de la acuzatii aiurea.

#8
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 closchkutza, on Apr 10 2009, 08:58, said:

Acum depinde si cand ai mers..Sustin ca este mai dificil sa conduci in Bucuresti decat in alte orase din tara(bine, nu le stiu pe toate, dar partea de sud, sud-est, est si centru: Brasov, Sibiu, etc le cunosc). Zic ca soferii bucuresteni sunt mai buni decat altii prin prizma faptului ca traficul este mai "incalcit" si mai dificil decat in foarte multe orase din tara, deci sunt mai antrenati.
A nu se intelege ca in Buc sunt numai oameni corecti, etc. Nu, sunt multi cocalari de trafic, ca in orice zona.
in sibiu se conduce mai greu decat inbucuresti pt ca:
1 nu au centura ,iar in centru e vesnic coloana
2 oamenii sunt mai rai daca nu te incadrezi pe banda care trebuie fci radacini sub fund pana sa te lase cineva sa schimbi pe cand la bucuresti am trecut f usor trei benzi sa fac dreapta

#9
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006
Culmea, mie in Sibiu chiar mi-a placut cum se circula si cum sunt oamenii. La vreo doua sensuri giratorii m-am incadrat aiurea(deh, nu stiam orasul) si nu am auzit nici macar un claxon. Cat despre aglomeratia din Bucuresti, nu-mi spune ca Bucurestiul nu este aglomerat, ca nu te cred.

#10
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
@mario75: Prima poza este la S.N.C. acolo. Cam asa e de obicei. Si in zona far e la fel, dar acolo sunt masini la vanzare. Intr-o dimineata a fost politia pe acolo, facea poze, lua numerele la masini si vad ca s-a mai curatat. Cat despre poza de la intersectia Trocadero, am vazut ca e la moda pe la toate semafoarele, sa depaseasca toata coloana prin dreapta si apoi sa se bage in fata. Sanctiuni nu am vazut sa se dea pentru asa ceva dar cine stie...

#11
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Am remarcat si eu deosebiri intre traficul din Bucuresti si cel din provincie:

1. In B spatiul e folosit muuult mai "economicos" adica lumea se aseaza in general pe minim n+1 coloane, unde n este nr de benzi pe sens, ceea ce in orasele de provincie abia acum se invata(nevoie ne invata)
2. In B soferii sunt mai alerti, au experienta mai multa in a estima distante, viteze, in general au invatat sa anticipeze mai bine traficul; as adauga ca soferii din B sunt mai empatici decat colegii lor din provincie, fiind mai deschisi sa accepte si sa inteleaga (intr-adevar, nu fara sa comenteze)nevoile celorlati din jurul lor ( o schimbare de banda, o incadrare de pe un drum fara prioritate, asistenta la o depasire "la mustata" etc...)
3. Tot in B nesimtirea frizeaza posibilul, daca e sa dai de un bou, in B ai sansele sa fie cel mai mare si nesimtit bou de care ai dat sau vei da vreodata.
4. Culmea, dar soferii din provincie sunt mult mai rai si incrancenati decat bucuresteanul tipic (probabil asta are deja nervii tociti, le-a vazut deja pe toate) si sunt mult mai insistenti cand li se pare (motivat sau nu) ca au dreptate in trafic, de multe ori cu manifestari care ar lasa invidios orice cocalar de B.

Disclaimer: Doamnelor si domnilor, cele de mai sus oglindesc parerea mea proprie, eu insumi fiind un sofer de B( cu bunele si relele aferente) dar cu multa experienta in traficul de provincie unde mi-am ispasit primii ani de soferie.
P.S.: pastrati ouale si rosiile, vine Pastele si sunt pretioase :P

Edited by Cipsu, 10 April 2009 - 09:17.


#12
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 Cipsu, on Apr 10 2009, 10:15, said:

2. In B soferii sunt mai alerti, au experienta mai multa in a estima distante, viteze, in general au invatat sa anticipeze mai bine traficul; as adauga ca soferii din B sunt mai empatici decat colegii lor din provincie, fiind mai deschisi sa accepte si sa inteleaga (intr-adevar, nu fara sa comenteze)nevoile celorlati din jurul lor ( o schimbare de banda, o incadrare de pe un drum fara prioritate, asistenta la o depasire "la mustata" etc...)
Ce mai, aveati toti covrigu' in mana inainte de a va naste. :puke:

#13
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 Marius3k, on Apr 10 2009, 10:19, said:

Ce mai, aveati toti covrigu' in mana inainte de a va naste. :puke:
Daca o sa casti ochii pe strada si vei incerca sa ramai obiectiv vei intelege...
Tu n-ai avut  nevoie de 00 de Pasti, sa-nteleg?  :w00t:

Desi sunt convins ca stii la ce ma refer, mai incerc o data:
Datorita aglomeratiei si inghesuielii, un sofer in B trebuie sa caste ochii permanentr pentru a preveni incidente costisitoare atat in termeni financiari cat si ca timp pierdut; sa rezolvi o masina lovita iti va consuma o multime de nervi, bani, te poate costa carnetul (uneori chiar fara sa fii vinovat, s-a mai vazut)
Din aceste considerente, si in baza proverbului - frica pazeste pepenii, impreuna cu experienta care ti-o ofera vrand-nevrand traficul de zi cu zi, in B se "nasc" in medie mai multi soferi "buni" decat in orasele de provincie. Nici cu numarul de tembeli, gaste si gutui din traficul B nu mi-e rusine, deasemenea.
QED...

Edited by Cipsu, 10 April 2009 - 09:26.


#14
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
@Marius3k Cam are dreptate Cipsu. Exemplul cel mai clar e timpul de asteptare ca sa iesi de pe o straduta si sa intrii in coloana. In provincie de multe ori te uita Dumnezeu la coada, pe cand in Bucuresti la 3-4 masini se cam gaseste unul sa incetineasca sa te bagi si tu. E probabil resemnarea omului obisnuit sa mearga in coloana pentru care e indiferent ca te are pe tine in fata sau pe altul.

Edited by filipxxx, 10 April 2009 - 09:33.


#15
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Pai nu prea are dreptate, pentru voi credeti ca in Bookale-ul vostru s-a inventat mersul civilizat si nu e deloc asa. ;)

Chiar zilele trecute s-a asfaltat E68/DN7, era coloana de cativa km buni. Am stat la "coada" sa intru in coloana fix 3 masini.

Eu am mai spus-o aici pe forum: lumea e mai mare decat capitala voastra mult-iubita!

Edited by Marius3k, 10 April 2009 - 09:44.


#16
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Subscriu la ceea ce a spus Cipsu.

Soferii de provincie sunt mult mai crispati la volan decat cei din Bucuresti, chiar daca verbal sunt foarte "priceputi".

In plus, in provincie foarte greu gasesti intelegere in trafic (Ex: sa te lase sa iesi de pe stradute, sa nu te forteze sa franezi de-a-mboulea atunci cand vrei sa intri in giratoriu etc etc).

In general soferul de provincie e mandru-foc daca la sfarsit de saptamana iese la un drum lung si obtine o viteza medie mare, sau pe anumite portiuni merge cu xxx km/h - urmand a povesti tuturor prietenilor "realizarea".

Concluzia: un provincial ajuns in bucuresti e posibil sa nu se descurce in trafic, dar nu din cauza ca ar fi ceilalti prea agresivi ci din cauza crisparii.

#17
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 C.F.S., on Apr 10 2009, 10:45, said:

In plus, in provincie foarte greu gasesti intelegere in trafic (Ex: sa te lase sa iesi de pe stradute, sa nu te forteze sa franezi de-a-mboulea atunci cand vrei sa intri in giratoriu etc etc).
Mai ales inspre Vestul tarii, atunci cand ai numere de Bookale. Noua ne plac foaaaarte mult "miticii". :lol:
Concluzia: un provincial ajuns in bucuresti e posibil sa nu se descurce in trafic, dar nu din cauza ca ar fi ceilalti prea agresivi ci din cauza crisparii.
Bre, terminati cu generalizarea exeperientelor proprii!

#18
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Sa-nteleg ca soferii cu numere de B sunt tratati cu siktir in V?
Adica concetatenii vostrii cu masini in leasing sau masini de serviciu inmatriculate in B sunt persecutati la rand cu miticii aia pe care ii urati atat?
Foarte inteligent, trebuie sa recunosc...
As fi si eu de acord sa nu generalizem, imi place sa cred si sa sper ca nu tot vestul gandeste asa...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate