Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Deschidere firma in Bulgaria

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Am auzit ca impozitele pe salarii sunt mai relaxate, impozitul pe profit de 10%, iar cel pe dividente de 5%.

Stie cineva daca este adevarat? Eventual mai multe detalii?

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Da un telefon.. Sau da o fuga pana la giurgiu. ;)

#3
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
chestia e ca ..... orice firma pentru care prestezi ceva trebuie sa depuna declaratii suplimentare pe la finante si sa faci/faca declaratia pentru tva invers sau cum naiba se numeste .... oricum cred ca in 5 ani bulgarii ne vor depasi .... au sosele mai bune in anumite zone, autostrazi mult mai bune de asemenea, au si ei bubele lor, dar cred ca incet incet or sa ne arate un semn obscen cu degetul mijlociu :)

#4
vladec

vladec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.11.2004

 TLGsoft, on 10th April 2009, 08:07, said:

Am auzit ca impozitele pe salarii sunt mai relaxate, impozitul pe profit de 10%, iar cel pe dividente de 5%.
Ti-ai facut firma in BG?

Practic eu nu inteleg cum merge si daca merge.
Sa zicem ca vreau sa-mi fac o firma de servicii in BG si sa facturez catre diversi clienti din Romania. Activitatea se desfasoara la client. Pai asta nu e evaziune fiscala? Nu ma obliga fiscul roman sa mut firma in RO ca doar aici desfasor activitatea?
Apoi incasez dividente fiind rezident fiscal roman. Nu ajung tot la 16% platind diferenta in Romania? Sau nu declar banii si ii trec granita in valiza?

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Eu sunt programator. Firma o fac in alta tara. Treaba mea unde fac programul ca nu ma stie nimeni. Insa nu se poate spune ca am sediul permanet in RO si nici nu prestez in tara. Doar vand. In cazul asta merge.

 vladec, on 26th November 2010, 11:17, said:

Activitatea se desfasoara la client. Nu ma obliga fiscul roman sa mut firma in RO ca doar aici desfasor activitatea?
In cazul descris te incadrezi la definitia sediului permanent si esti impozitat dupa principiile din Romania. Nu te obliga sa muti firma doar te impoziteaza ca si cum ai fi aici.

Edited by neagu_laurentiu, 26 November 2010 - 12:28.


#6
vladec

vladec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.11.2004
Si cu dividentele cum faci?
Daca fiscul roman cere o lista cu toti proprietarii romani de firme din BG ce faci? Daca vad ca esti rezident fiscal in Ro ajungi sa platesti diferenta pana la 16%.

Imi e ca asta cu firmele in BG o sa fie ca si cu offshore-urile. Cum o sa vada fiscul o factura cu BG, cum o sa ia totul la puricat.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Da-mi un articol din Codul Fiscal cu chestiunea (pana gasesc eu).

#8
vladec

vladec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.11.2004
Nici eu nu stiu articolul din codul fiscal. Toate tarile(si sigur si Ro) impoziteaza veniturile globale ale rezidentilor sai fiscali, asta inseamna si dividentele firmei din BG. In general exista tratate de dubla impunere pentru a nu fi impozitat de 2 ori in 2 tari ptr acelasi lucru.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Eu nu gasesc ceva in Codul Fiscal care sa interfereze cu ce spui.

#10
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 vladec, on 26th November 2010, 16:41, said:

Nici eu nu stiu articolul din codul fiscal. Toate tarile(si sigur si Ro) impoziteaza veniturile globale ale rezidentilor sai fiscali, asta inseamna si dividentele firmei din BG. In general exista tratate de dubla impunere pentru a nu fi impozitat de 2 ori in 2 tari ptr acelasi lucru.

Exact. O data ce platesti taxe pe dividente in Bulgaria nu trebuie sa mai platesti si in Romania.

#11
vladec

vladec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.11.2004

 TLGsoft, on 26th November 2010, 19:26, said:

Exact. O data ce platesti taxe pe dividente in Bulgaria nu trebuie sa mai platesti si in Romania.
Cum se platesc dividentele scrie in tratatele de dubla impunere. In cazul nostru vorbim de cel cu Bulgaria: http://static.anaf.r...ii/Bulgaria.htm. N-am prea inteles ce si cum deoarece sunt multe cazuri. Oricum momentan am renuntat la idee.

Edited by vladec, 02 December 2010 - 23:42.


#12
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
Eu vreau sa imi fac o firma in Bulgaria. Ma ocu cu comert. Ca atare, cumpar din UE ceva, duc in Bulgaria, mi se factureaza pe firma din Bulgaria. De acolo facturez catre firma din romania cu o marja care sunt eu sigur ca reprezinta aproape tot profitul meu, mai las ceva de cheltuieli operationale in Romania. Marfa ajunge in Romania mai scumpa, profitul ramane in Bulgaria. Acolo am 10% imp pe profit si 5% imp pe dividende, daca le iau.
NU are decat sa caute statul roman sau bulgar ceva, ca nu au ce sa gaseasca ilegal, intrucat e legal.
Pe servicii as face asa : mi-as cosntrui un brand, oarecare, il inregistrez la OSIM ca fiind al firmei din Bulgaria si as face contract intre firma din Bulgaria si aia din Romania, ca cea din urma sa plateasca royalities firmei din Bulgaria ca foloseste brand-ul.
Evitati ideile de cercetare de piata, marketing, sunt complicate.
Si e adevarat, se impoziteaza la sursa, adica daca o firma din Bulgaria, face profit pe teritoriul Romaniei, o sa fie impozitata de Romania si invers. In cazurile pe care vi le-am detaliat mai sus, nu e asa. Firma de comert Bulgareasca, face profit pe teritoriul Bulgariei si Romania nu are cum sa o opreasca sau sa o impoziteze. In cazul de proprietate intelectuala e la fel.

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Probabil de-aia s-a introdus forfetarul si impozitul pe c.a., ca sa platesti si pe profitul "zero" din Romania, deci vei plati in doua locuri.

Edited by don_dannielo, 16 June 2013 - 12:39.


#14
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
Mai mult decat atat, firma din Bulgaria, poate sa ordone vanzatorului din UE sa factureze catre ea si sa transporte marfa in Romania, ea ulterior facturand din Bulgaria catre romania, pastrand profitul acolo. Plata furnizorului UE se face de catre firma din Bulgaria.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

Legea nr. 31/1990, privind societatile comerciale said:

Art. 280
Se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani, in afara de raspunderea pentru daunele pricinuite, prin operatiunile sale, statului roman si tertilor, cel care exercita un comert in favoarea si pe seama unor societati constituite in tara straina, in cazurile in care nu sunt indeplinite conditiile prevazute de lege pentru functionarea acelor societati in Romania.


#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
din ce stiu eu ce spune adrian_nmg2002 nu reprezinta o infractiune (presupunand ca nu comercializeaza ceva produse pentru care sunt necesare avize speciale). problemele principale sunt complexitatea (ai 2 firme de gestionat) si eventualul impozit forfetar din romania (care-ti arunca in aer toata schema).

starbucks, de exemplu, a recurs la astfel de scheme pentru a "sifona" profitul catre alte tari: http://www.bbc.co.uk...siness-19967397

#17
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 adrian_nmg2002, on 16 iunie 2013 - 12:30, said:


Si e adevarat, se impoziteaza la sursa, adica daca o firma din Bulgaria, face profit pe teritoriul Romaniei, o sa fie impozitata de Romania si invers. In cazurile pe care vi le-am detaliat mai sus, nu e asa. Firma de comert Bulgareasca, face profit pe teritoriul Bulgariei si Romania nu are cum sa o opreasca sau sa o impoziteze. In cazul de proprietate intelectuala e la fel.
Daca ofer consultanta pe o firma bulgareasca sunt impozitat "romaneste" ?

#18
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008
poti sa ai firma si in Uzbekistan si sa faci ce profit vrei pe ea, discutia incepe cand vrei sa-ti scoti profitul prin dividende sau iei salarii prin strainatate tu avand domiciliul fiscal (rezidenta fiscala) in Romania. de aceea exista DTA (double taxations agreements) in care sunt explicate destul de precis toate cazurile posibile. daca faci manevre prin Bulgaria si vrei sa-ti scoti dividende fara sa citesti DTA-ul risti ca fiscul din RO sa ceara info despre firma ta si respectiv despre ce ai facut prin ea (cum ti-ai scos cashu), eventual RO-BG sa faca un schimb de informatii cum fac destul de des unele tari sau odata cu introducerea unui TIEA (tax information exchange agreement) la nivel de UE sa apara direct in RO in momenul in care tu ai facut manevre. S-a facut ceva de genul destul de recent intre Swizerland-RO pentru smecherii ce isi luau dobanzi din conturi CH si cum la noi BOC (mancaiash guritza) a bagat impozit si pe dobanda, romanasii cu cashu in CH nu plateau nimic hop tzop plateau un 4% sau cat o mai fi prin CH si de restu baniilor isi luau luis vitton si rolexuri. Noroc cu Fat-boy-Blejnar care a mirosit smecheria (cred ca a descoperit o jurisdictie fara TIEA si cooperare si a vrut sa-si omoare concurenta :)) ) si le-a taiat macaroana. Au venit zeci de giga de informatii despre RO cu conturi in CH. CE TZEAPA SI-AU LUATTTTTT

Solutia? Iti schimbi domiciliu fiscal, te duci in Monaco sau San Marino sau alte tari dastea friendly si cu impozit pe venit 0% sau aproape 0% si te-ai scos. Asa-i in tenis!

Edited by chinaman, 01 August 2013 - 15:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate