Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Asistenta medicala

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postalexc89, on Apr 22 2009, 07:14, said:

Salut! Am si eu doua intrebari:
     1. Care este diferenta intre colegiul (sau postliceala) de asistenta medicala si facultatea de asistenta medicala (ma refer mai mult dupa absolvire) ?
     2. Cu studiile facute in tara, se poate practica aceasta profesie si in strainatate (fara echivalarea studiilor) ?

1. Din cate stiu diferenta se refera doar la salarizare (si nu e mare).
2. Depinde in ce tara. Daca te-ai orientat spre o tara anume, cauta informatia respectiva pe situl organizatiei profesionale de acolo (echivalentul OAMR de la noi).

#20
T-LAW

T-LAW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 03.02.2011
Salut! As vrea sa merg la UMF Victor Babes din Timisoara( asistenta medicala generala) si nu stiu sigur daca mi-ar place, plus ca stau Arad. Si in liceu chimie si biologie nu am facut mai nimic. Si as vrea sa stiu cam ce materii se fac mai exact .

#21
rebiuh

rebiuh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.07.2013
Salutari,
Eu sunt asistent medical generalist in judetul Cluj, am terminat anul I(sunt 3 ani) si-mi pare perfect, materiile au gradul lor de dificultate, evident, si te alegi cu anumite kilograme de cunostinte care iti prind foarte bine si in viata de zi cu zi. Practica poti sa o faci in spital sau la medicul de familie, eu sugerez spitalul pentru ca inveti mult mai multe! Asistentele sefe si nu numai de pe sectii sunt foarte ok, daca te vad cu dorinta de a invata ceva si esti activ., te ajuta cu placere si iti explica, cel putin eu am fost ajutata si mi-au aratat cu ce cu ce se mananca. Sincera, este o meserie frumoasa si sigura. Daca iti place sa lucrezi cu oamenii, sa le zambesti, sa inveti nu doar chestii frumoase ci si murdare, daca arde in tine dorinta de a cunoaste mai multe si ai rabdare sa le explici frumos ceea ce urmeaza sa le faci, iti garantez ca o sa mergi cu toata dragostea la munca. Sper ca v-am ajutat cat de cat Posted Image sunt prezenta daca doriti mai multe detalii despre aceasta latura a medicinii Posted Image

Se face biochimie si biofizica, materiile se iau de la 0, nu conteaza daca ai facut sau nu in liceu, tot o sa inveti ceva acum :)

materiile: nursing, biochimie, biofizica, farmacologie, sociologie, psihologie, anatomie, virusologie, genetica, embriologie, comunicarea cu pacientul, administrarea medicamentelor, bacteriologie, parazitologie, educatie pentru sanatate, informatica, engleza, semiologie

Edited by rebiuh, 26 July 2013 - 21:42.


#22
Mily123

Mily123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.12.2013
Salutare! Am 25 de ani si as dori sa ma fac asistent medical. Inca nu stiu ramura. As dori sa va intreb: presupunand ca iau note mari (ma duce capul si imi place sa invat), sunt sanse sa imi gasesc de munca? Sunt cereri pe piata de asistenti medicali? Am psihologia terminata si nu mi-am gasit nimic de lucru in domeniu, asadar am o oarecare retinere, nu ma mai arunc in apa fara colac.

LE: sunt din Bucuresti.

Edited by Mily123, 16 January 2014 - 23:07.


#23
anna001

anna001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 09.11.2012

View Postalexc89, on 22 aprilie 2009 - 06:14, said:

Salut! Am si eu doua intrebari:
1. Care este diferenta intre colegiul (sau postliceala) de asistenta medicala si facultatea de asistenta medicala (ma refer mai mult dupa absolvire) ?
2. Cu studiile facute in tara, se poate practica aceasta profesie si in strainatate (fara echivalarea studiilor) ?
Buna, intrebarea ta e cam veche si nu stiu daca raspunsul meu mai valoreaza ceva pentru tine, dar sper sa fie de ajutor pentru altii.
Eu sunt studenta la UMF Iasi, la specializarea asistenta medicala, si ma consider cel mai fericit om de pe pamant cand ajung in spital. La prima intrebare iti voi spune doar ca mai mult de jumatate din "studentii" de la posliceala (colegiu) se trezesc dupa terminarea studiilor ca au si-au pierdut ani valorosi din viata. Una din diferente este ca la facultate trebuie sa  INVETI, iar la posliceala inveti doar daca vrei sa faci ceva cu viata ta. Prietenii mei de la colegiu imi spun ca vine "proful" le da subiectele, pleaca in cabinet si asteapta testele. Simplu si usor, dar nimeni nu se gandeste ca ai in maini viata unui om. Sunt eleve care invata si stiu cu ce se mananca medicina, dar sunt eleve in anul 3 care incep sa rada cand sunt puse sa faca o injecte "Dar eu nu stiu, hi hi, funny".
La a doua intrebare: Studentii de la facultate sunt numiti "marfa de export". Zilnic ma lovesc de afise SE CAUTA ASISTENTI MEDICALI PENTRU STITALE DIN UK. ITALIA, etc, etc,. Tu trebuie doar sa ai diploma si cunoastintele necesare, de restul se ocupa ei (masa, drum, cazare...). Consider ca sunt foarte cautati in afara asistentii din Romania. Cu posliceala sa nu imi spuna mie nimeni ca sunt aceleasi sanse, am destule exemple printre prieteni care au plecat afara cu dimploma lor de posliceala si cum au plecat asa s-au intors. In Romania gasesti un loc de munca si cu posliceala, dar doctorii au ei grija sa te puna sa faci facultate chiar daca nu ai tu chef. In strainate castigi mult mai bine decat un medic pimar din Romania.
Alte pareri vin de la sine, Vrei sa fii superior? Faci studii superioare. Vrei sa simti viata de student? Vii la facultate. Vrei sa nu dormi noptile? Vii la facultate. Posted Image(exemplu: colegele mele care au terminat posliceala acum lucreaza, iar dupa terminarea facultatii vor avea700lei  in plus la salar)Posted Image
Eu o vad mai convenabila si decat medicina generala, faci doar 4 ani, daca vrei sa mai faci si master bine de bine, e un servici bine platit, niciodata nu stai cu frica in spate ca o sa se "desfiinteze" spitalul in care lucrezi si multe alte avantaje.

Mult succes!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate