Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Autofocus cu ob. fara autofocus...

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Propun o tema de minitehnicus. Vreau ca in momentul cand conectez aparatul la un ob. fara autofocus, si il comut pe autofocus, totusi motorasul ce invarte parghia de focus sa se roteasca. Vreau sa fac urmatoarea schema:
- sa conectez aparatul DSLR la telescop
- sa comut pe autofocus
- sa predeclansez si el sa se apuce sa invarta parghia de focus
- sa "citesc" rotatiile parghiei si cu miscarea ei sa comand motorul de focus de la telescop astfel incat sa fac focusul
Stiu ca aparatul are confirmare de focus pt. ob. fara focus (inclusiv pt. telescop) dar vreau totusi sa focuseze automat.

Pare SF dar cum reusesc sa "manaresc" contactele astfel incat sa pacalesc aparatul si sa considere ca are atasat un obiectiv autofocus si sa il fac sa invarta surubelul? Si toate astea fara sa ard aparatul. E vorba de un pentax k 100d.

Edited by crokodilu, 06 April 2009 - 21:36.


#2
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
si pentaxu are parghie, nu doar nikon?
telescopul are motor pentru focus?
cu ceva inginerie ar fi posibil, dar mie nu-mi pare ca ai reusi nici daca ai sti cum. iar sa pacalesti aparatul ca obiectivul e cu autofocus nu cred, electronica din el ii spune asta aparatului.

#3
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Am deschis si aici, e mai vizibil: http://forum.softped...howtopic=531761

View Postralcr, on Apr 7 2009, 14:48, said:

si pentaxu are parghie, nu doar nikon?
Da, are un stutz care se "imbuca" cu altul din obiectiv.

View Postralcr, on Apr 7 2009, 14:48, said:

telescopul are motor pentru focus?
Nu, dar ii fac.

#4
c_baias

c_baias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 02.01.2007
Sa ne dai si noua de stire daca reusesti... Parghia ce iese din aparat ar trebui sa puna in miscare un sistem de pinioane / rotite reductoare, prin care sa miste lentilele in ordine pentru a focaliza. Cam ce moment maxim dezvolta parghia aceea? Va fi suficient pentru a pune in miscare tot angrenajul? Asta daca reusesti sa treci de faza eliminatorie: pacalirea body-ului ca are cuplat un obiectiv AF

#5
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postc_baias, on Apr 7 2009, 23:10, said:

Sa ne dai si noua de stire daca reusesti... Parghia ce iese din aparat ar trebui sa puna in miscare un sistem de pinioane / rotite reductoare, prin care sa miste lentilele in ordine pentru a focaliza. Cam ce moment maxim dezvolta parghia aceea? Va fi suficient pentru a pune in miscare tot angrenajul? Asta daca reusesti sa treci de faza eliminatorie: pacalirea body-ului ca are cuplat un obiectiv AF
Cuplul nu  ma intereseaza ca nu misc mecanic focusul: parghia va misca eventual un potentiometru sau doua contacte (stanga/dreapta) deci cuplul necesar e mic. Mai departe aceasta miscare transformata in stanga/dreapta comanda defapt eventual doua relee care la randul lor comanda motorul de focus. Asta ca idee...ca practic vad eu cum fac.
Probabil cea mai sigura metoda sa pacalesc aparatul e sa leg prin fire pinii monturii cu cei ai obiectivului, obiectivul fiind undeva in aer.

#6
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postc_baias, on Apr 7 2009, 23:10, said:

Sa ne dai si noua de stire daca reusesti...
Stay tuned: http://valistoica.bl...nitehnicus.html

#7
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
sa tii un obiectiv cu autofocus in aer ar fi o idee.
vad ca devine destul de ambitios proiectul, poti sa desfaci camera si sa scoti firele care controleaza motorul, si sa faci altceva cu ele, cum ar fi sa controlezi un motor mai puternic pt telescop prin intermediul unei interfete desigur, nu direct.
daca nu vrei sa desfaci camera ti-ar trebui un sistem mecanic, un comutator cu trei pozitii care sa functioneze cam asa: se invate parghia in stanga, se comuta una din pozitii. se invarte in dreapta, se comuta alta. daca se opreste in orice pozitie ar fi, trebuie sa intre in pozitia 3 care nu face niciun contact. nu stiu daca exista asa ceva gata facut.
alta problema ar fi cum stie camera cand sa opreasca motorul, cand ajunge la un capat.

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Stai un pic, pe ce vrei sa faci AF? Telescoapele in general se uita la stele si nu o sa ai destula "imagine" pentru ca modulul de AF sa functioneze. Orice sistem AF necesita o cantitate minima de lumina (nu stiu cat este la Pentax, la Canonul meu este necesara o deschidere de minim f/5.6) si o imagine cu ceva zone de contrast relativ mari, nu doar un punct. Are telescopul tau un F-number corespunzator? Nu prea cred...
In plus, desi la Pentax sistemul este in bucla, tot ai nevoie sa trasmiti niste informatii la camera - toate obiectivele AF au un microprocesor integrat care comunica cu camara, nu sunt doar niste sarme acolo. Comunicatia este proprietara, nu stiu daca vei putea sa o "revers engineer" (Sigma, Tokina si Tamron au facut-o cu mai mult sau mai putin success).

Edited by SuperDuper, 09 April 2009 - 14:36.


#9
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
ralcr
Ceva de genul asta am in cap..eventual in loc de comutatoare on/off un potentiometru.
Cand ajunge la capat o opresc (iau mana de pe buton)..oricm prefocusarea o fac manual...el doar ajusetaza focusul..nu-l las sa zburde de la un capat la altul de capul lui. Sistemul o sa fie pe curele ca sa pot interveni manual la focus.

SuperDuper
Nu neaparat pentru stele...dar pentru daylight merge (ex. plane spotting: http://www.youtube.c...?v=rKqnu3R-wvw).
Telescopul are f/5 deci e destul de luminos...oricum imi confirma focusul asa pus pe manual.
Sistemul AF e in bucla (reactie negativa cred): senzorul AF detecteaza focusul (detectie de faza...) si comanda motorul care la randul lui refocuseaza... Ma gandesc ca obiectivul nu transmite camerei informatii de focus ci doar misca sistemul optic cand ii comanda camera. Eu doar "fur" comanda si o transmit unitatii de control a focuserului din telescop iar noua imagine este "citita" prin telescop de senzorul AF care face iar corectiii...si tot asa.

Pentru detalii aici: http://valistoica.bl...nitehnicus.html

Edited by crokodilu, 09 April 2009 - 17:43.


#10
dr_m

dr_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 24.11.2007
Salut,
urmaresc de ceva vreme topicul si mi se pare destul de interesant.
Din pct meu de vedere ca inginer in electronica digitala si posesor de Nikon, eu as face cam asa: as lua un obiectiv ieftin (in cazul Nikon sunt cele cu motor de AF in obiectiv, si cele fara, care folosesc motorul din camera) in cazul Pentax nu stiu exact, dar din ce am inteles de la tine motorul e in camera, sa revin, as lega un sistem optic la motoras cumva, luat de la un mouse cu bila, care sa fie "citit" de un microcontroler care la randul sau sa comande focusul la telescop, mai e ceva, feedback-ul, obiectivele asa zis "inteligente" ofera camerei feedback, ii spun sa zicem pe o scara de la 0 la 100 (256 :P ) unde se afla focusul, sau macar cand a ajuns la capat de cursa.
Iar revin la cazul Nikon, D90-ul meu nu face metering si focus cu obiective non-CPU, D300 (modelul superior) face... adik al meu asteapta ca un obiectiv zoom sa-i spuna:"bre sunt la Xmm, Ydiafragma, Zfocus" si el sa calculeze una alta, ala mai destept se descurca si fara aceste date (nu stiu daca e mai dotat senzorial sau e limitare de soft ca sa se diferentieze ca pret) tu trebuie sa "fool", ca sa nu zic cuvantul cu P, camera sa creada ca are doar obiectivul ei cand de fapt are un telescop in bot, iei un obiectiv, il desfaci, si vezi cum poti sa faci o simbioza intre obiectiv si telescop, apoi body-ul doar il atasezi.
Bafta si daca te mai pot ajuta cu ceva nu ezita sa intrebi...

#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nikon si Canon nu au reglaqjul AF in bucla inchisa. Se bazeaza pe informatia trimisa de microprocesorul obiectivului.
Pentax chipurile ar fi intr-un fel de bucla inchisa, dar pana si ei, la prima aproximare se bazeaza pe informatia trimisa de obiectiv - altfel nu ar avea viteza necesara. Adica are nevoie de informatiile necesare pentru PID-ul din bucla, altfel ai sanse sa oscileze (hunting) de toata frumusetea. Daca nu stii ce insemna PID... lasa.
Deci, daca puteti face revers engineering la microprocesoarele din obiective si protocolul de comunicatie, toate panzele sus!

Edited by SuperDuper, 10 April 2009 - 00:40.


#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Reverse engineering la procesor? Cam prea SF...n-am cum/timp. Eventual o sa incerc doar legarea pinilor dintre montura si obiectiv...sa vad cum se comporta la focus automat. Se prea poate sa citeasca ceva informatii si din obiectiv, caz in care fara reverse engineering pe cip-ul din ob. nu prea am cum sa rezolv.

Dar pana atunci m-am blocat in partea de control al focusului din telescop: controler de motor pas cu pas cu comanda din PC - port paralel. Am mai multe motoare si nu stiu pe care sa le folosesc: 2 din imprimanta (6 fire, probabil unipolar), 1 din flopy (4 fire, pare bipolar), 2 din controlul de la telescop (4 fire fiecare). Trebuie sa decid ce aleg: unipolar, bipolar. Mai e si partea de portabilitate: multe controlere se alimenteaza la 20-40V...iar eu vreau sa ma limitez la 5-6-12 V...si sa nu depind de reteaua de 220 ci eventual de baterie de 6 sau 12V.

#13
dr_m

dr_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 24.11.2007

View PostSuperDuper, on Apr 10 2009, 01:38, said:

Nikon si Canon nu au reglaqjul AF in bucla inchisa. Se bazeaza pe informatia trimisa de microprocesorul obiectivului.
Pentax chipurile ar fi intr-un fel de bucla inchisa, dar pana si ei, la prima aproximare se bazeaza pe informatia trimisa de obiectiv - altfel nu ar avea viteza necesara. Adica are nevoie de informatiile necesare pentru PID-ul din bucla, altfel ai sanse sa oscileze (hunting) de toata frumusetea. Daca nu stii ce insemna PID... lasa.
Deci, daca puteti face revers engineering la microprocesoarele din obiective si protocolul de comunicatie, toate panzele sus!

Ideea e sa NU te legi pe BUS-ul dintre body si obiectiv, e prea greu, trebuie sa te legi de actuatoarele si senzorii/traductoarele din obiectiv, in felul asta folosesti tot sistemul de reglare PID, eu nu zic ca nu apar si aici probleme de calibrare. NU e neaparat sa folosesti motoare step-by-step, poti merge si cu motorase DC si sistem de feedback.

BUS-urile transporta date la nivel logic, deci automat iti trebuie un circuit inteligent ca sa emulezi una din parti. Pe contacte e putin probabil sa fie semnale directe, cand faci un sistem care sa fie bun pentru urmatorii ani nu stii la ce sa te astepti si faci un sistem generic, pe care sa poti baga noi facilitati fara a schimba conectorul, doar din soft, soft care sa fie si backward compatible eventual, adik sa mearga pe body-ul 2021 obiective din 1998 :) (vezi USB 1.1, 2.0, cine visa in '95 la 64GB intr-un breloc nu?)

Desfa un obiectiv ieftin (la Nikon gasesti 50mm fix la 450RON), de preferinta fara zoom, vezi ce are in el: contactele de la body, fire, o placuta cu circuite (las-o asa), si de la ea mai pleaca niste fire, la ce duc? contactori/palaptori/butoane sau circuite optice sau potentiometre sau circuite magnetice, la alea trebuie sa te legi tu...

PS: un manual de service la Pentax, nu conteaza modelul, doar montura sa fie aceeasi :D, sau un manual de service la un obiectiv ca sa nu il desfaci dejeaba

PS2: esti dispus sa desfaci camera pt proiectul asta? Dar telescopul?

Edited by dr_m, 10 April 2009 - 08:59.


#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postdr_m, on Apr 10 2009, 09:58, said:

Ideea e sa NU te legi pe BUS-ul dintre body si obiectiv, e prea greu, trebuie sa te legi de actuatoarele si senzorii/traductoarele din obiectiv, in felul asta folosesti tot .....
PS2: esti dispus sa desfaci camera pt proiectul asta? Dar telescopul?
Dr_m, nu credeam sa fie asa de complicat...credeam ca se poate pacali destul de usor aparatul cum ca are ob. AF atasat (un pin pe "1", ceva...dar se pare ca nu-i asa). N-am gasit specificatiile monturii KAF..mai caut inainte sa ingrop ideea. Nu ma leg la BUS, pur si simplu conectex intre ele montura si ob. astfel incat pinul de focus sa ramana in aer...si sa se miste in aer. Desi e riscant sa nu fac vreun scurt circuit. :thumbdown:

Nu am de gand sa desfac aparatul, nu sunt chiar asa de maniac. Nici sa ma conectez pe la circuitele lui ca nu stiu cum. La telescop ce sa desfac?

Probabil ca daca nu merge cu scoaterea obiectivului de pe montura si cu conectarea pinilor dintre ob. si montura prin sarme..ma las de taskul asta. Cel putin pe moment, cat timp nu am acces in timp real la imaginea de pe senzor. Cine stie in viitor, poate cu noile camere cu live view vor implementa si ei un standard in ceea ce priveste accesul la stream-ul video din soft third party...

Deocamdata, primul pas e sa am autofocus cu webcam-ul sa vad cu ce se mananca treaba...Motoarele pas cu pas sunt mai simplu de folosit pt. ca am vazut destule controllere care fac treaba ok. Cele pt. DC nu prea am gasit.

#15
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
cam repede vrei sa te lasi pagubas, nu ca as crede ca ai sanse prea mari.
nu am inteles cum vrei tu sa faci contactul monturii, le tii cu mana, le lipesti cu scotch, cositor? cum zice dr_m e foarte bine.

cat despre motoarele tale eu cred ca e tocmai pe dos, doua sensuri de miscare au alea de imprimanta, unul singur au cele care tin de computere(floppy, cdrom, hard). asta daca folosesti controlerele lor, tu cum vrei, sa faci vreun soft si sa le controlezi din calc prin portul paralel? deja devine prea fixa treaba avand in vedere ca vroiai sa mearga pe baterii, un motor normal e cel mai simplu si are si doua sensuri de miscare.

#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postralcr, on Apr 11 2009, 08:09, said:

cam repede vrei sa te lasi pagubas, nu ca as crede ca ai sanse prea mari.
nu am inteles cum vrei tu sa faci contactul monturii, le tii cu mana, le lipesti cu scotch, cositor? cum zice dr_m e foarte bine.

cat despre motoarele tale eu cred ca e tocmai pe dos, doua sensuri de miscare au alea de imprimanta, unul singur au cele care tin de computere(floppy, cdrom, hard). asta daca folosesti controlerele lor, tu cum vrei, sa faci vreun soft si sa le controlezi din calc prin portul paralel? deja devine prea fixa treaba avand in vedere ca vroiai sa mearga pe baterii, un motor normal e cel mai simplu si are si doua sensuri de miscare.
Nu vreau sa las pagubas apriori. Intai incerc...
Deocamdata sunt pe drumul cel bun: am luat controler si motor. Merg la 5V (controleru) si 12V (motorul). Cu o baterie de motocicleta de 12V si cativa A, usoara si mica, am si portabilitate...atat cat este...si nu depind de 220V. Am testat ansamblul si functioneaza. Urmeaza sa fac softu zilele astea si dupa aia mai vedem noi.

Motoru merge in ambele sensuri..viteza si sensul sunt perfect controlabile din 2 biti de pe portul paralel. Un posibil al 3-lea bit este pt. on/off...dar nu-i obligatoriu. Vezi ca nu vorbesc de motoarele care invart diskul (care probabil se invarte intr-un singur sens) ci de cele care controleaza capul de citire...care are o miscare dute-vino.... E motor pas cu pas...insa destul de slab ca putere. Intr-un floppy sunt 2 motoare.

Cam atat deocamdata...multumesc pentru interesul acordat subiectului...predau legatura in studio.

#17
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
nu documentezi experimentul si prin fotografii? :P

#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postralcr, on Apr 12 2009, 15:15, said:

nu documentezi experimentul si prin fotografii? :P
Ba da...rabdare. Pana si Dumnezeu s-a odihnit in a saptea zi. :rolleyes:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate