Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Problema grupa sanguina

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
In foaia de observatie se trece grupa sanguina pe care o spune pacientul, dar in caz de transfuzie obligatoriu se determina inca o data. Daca nici unul dintre voi nu a donat sau primit sange inseamna ca inca nu e nimic batut in cuie.

#20
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
maica-mea are 0 cu Rh negativ si taica-miu 0 cu Rh pozitiv , se faceau si pe vremea aia teste , macar la Bucuresti .oricum nu ma preocupa deloc acest aspect , am intrebat pentru ca exact aceasta varianta lipsea .

#21
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007

View PostHADE 61, on Apr 17 2009, 12:42, said:

maica-mea are 0 cu Rh negativ si taica-miu 0 cu Rh pozitiv , se faceau si pe vremea aia teste , macar la Bucuresti .oricum nu ma preocupa deloc acest aspect , am intrebat pentru ca exact aceasta varianta lipsea .
Si mama are in buletin trecuta grupa A si ea , de fapt, are B. Deci nu te baza pe determinarile facute pentru la politie pe vremea raposatului  :OK:

#22
diona70

diona70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.06.2010
Buna! Si eu am o dilema.....parintii mei au B amandoi, eu, primul copil, am O, al doilea copil B, al treilea A, si al patrulea O....si mama sigur nu l-a inselat pe tata!!!!!! Oare sunt adoptata? Fratele meu, cel cu O, sigur nu-i adoptat ca s-a nascut cand aveam eu 10 ani. Please, cine ma lamureste ca-s in stare sa platesc o consultatie la un genetician daca as sti de unde sa-l iau....

#23
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
există trei tipuri de gene care determină grupa sanguină: A, B, și 0. A și B sunt semidominante, adică se manifestă indiferent de combinație (combinațiile fiind de câte două gene, de la părinți: A și 0, B și 0, A și B, sau 0 și 0), iar 0 e recesivă, adică se manifestă doar în lipsa uneia dominante. Dacă părinții au grupa B, pot avea gena B în dublu exemplar, sau B și 0. Transmit copiilor câte o genă, B sau 0. La tine s-au întâlnit doi de 0, ai grupa 0, la al doilea copil poate fi B și 0 sau doar B. Inexplicabilă este apariția grupei A. De fapt, există explicații: unul dintre părinți sau copilul are grupa greșită (sau i-a fost trecut un rezultat din burtă, încurcate probele de sânge, numele, numerele, etc.) sau a făcut o tranfuzie masivă de sânge, dacă vrei tu neapărat să excluzi infidelitatea și adopția.

#24
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Dacă se exclud infidelitatea și adopția, cel mai probabil e să se fi strecurat o eroare la determinarea grupelor, și ar trebui repetat testul. Există și posibilitatea (mai mică) să fi apărut o mutație spontană la copil. Diferența între grupa 0 și grupa A nu este foarte mare, deci o mutație e posibilă.

Transfuzia de sânge putea interfera cu rezultatul doar dacă testul s-a făcut la puțin timp după transfuzie (săptămâni-luni).

#25
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009
Eu merg pe erorile umane...adica sa fie trecut gresit grupul si Rhul cuiva pe un document.
Un exemplu recent: sora mea stia ca are B3  si recent in Germania( analize la nasterea copilului) au gasit A2....acu, naiba stie cat are de fapt...data viitoare cand o mai veni incoa, o iau pe sus si o duc la un Laborator...partea proasta e daca ai nevoie urgent de o transfuzie si ti se administreaza sange de alt tip :nonobad:

#26
Daeso

Daeso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 01.02.2012
Am fost sa donez sange azi si asistenta de acolo mi-a zis ca am grupa sangvina a2 negativ si ca e o grupa rara.asa e , din cate am cautat pe net nu am gasit vreo referire la aceasta grupa

Edited by Daeso, 25 June 2012 - 17:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate