Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Clicknet Mobile Internet

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1603 replies to this topic

#325
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

 1fresh, on 2nd August 2009, 13:01, said:

Am luat si eu click mobil al mi mic,merge bine in ors deocamdata sa vedem cand se aglomereaza si daca ar extinde zona de acoperire.Dar nu stiu dc mi se intrerupe legatura si curios nu o mai pot reface numa dupa ce restartez pc.

Problema cu intreruperea nu e de la retea, ci probabil de la soft... Ce sistem de operare folosesti?
Incearca sa instalezi sistemul curat si apoi configureaza conexiunea Clicknet Mobile conform instructiunilor.

#326
Zamfirescu983

Zamfirescu983

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 62
  • Înscris: 22.07.2009

 Bobby_ro, on 20th July 2009, 23:45, said:

Un singur cuvant imi vine in minte privind acea harta: penibil!

Eu stiu ca lucrezi la RDS si ai vederea incetzosata si gandirea patologica... dar RTC ofera la 7 luni de la primirea licentei internet mobil in 470 de localitati din tara, inclusiv Bucuresti pe cand RDS ofera internet mobil la 2,7 ani de la primirea licentei... doar in Bihor. (daca ofera pe bune si acolo)

E o mica-mare diferenta.

Edited by ciuly, 02 August 2009 - 16:55.


#327
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

 Zamfirescu983, on 2nd August 2009, 17:24, said:

Eu stiu ca lucrezi la RDS si ai vederea incetzosata si gandirea patologica... dar RTC ofera la 7 luni de la primirea licentei internet mobil in 470 de localitati din tara, inclusiv Bucuresti pe cand RDS ofera internet mobil la 2,7 ani de la primirea licentei... doar in Bihor. (daca ofera pe bune si acolo)

E o mica-mare diferenta.
Hai sa lasam prostiile astea ... ceea ce ofera rtc in "centrul" celor ~400 localitati e un fel de frectie si de serviciu facut sa fie acolo, internet mobil e cam mult spus in conditiile in care daca ai noroc sa stai intr-o zona aglomerata cu blocuri de 9 etaje ai toate sansele sa stai pe net doar la coltu` blocului sau cu modemul atarnat pe balcon ca sa nu mai vorbim daca iesi cativa km din localitate  ;) . Daca doresc internet mobil am pretentia sa il pot folosi si la cativa km de centrul orasului, (ca doar pentru asta il iau) de locuri mai "exotice" (pe unde ceilalti au acoperire umts par example) unde internetul mobil chiar ar deveni unica varianta nici nu indraznesc sa intreb  :rolleyes: asa ca pana la inregimentarea si unificare portofoliului cu zapp internetul mobil al rtc e un fâs, in locul lor si la pretentiile pe care le au imi era rusine sa public o asemenea harta de acoperire.


O seara buna iti doresc si clonare placuta in continuare. Imi pare rau ca nu am trecut pe aici inaintea lui ciuly ca sa ma pot delecta cu elucubratiile editate :D imi face o deosebita placere sa le citesc, ma amuza teribil.

Edited by Bobby_ro, 02 August 2009 - 19:32.


#328
Zamfirescu983

Zamfirescu983

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 62
  • Înscris: 22.07.2009
Daca si cu RDS-ul care iti da de mancare ai fi asa de exigent...

Vezi paiul din ochiul RTC dar nu vezi barna din ochiul RDS.

#329
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007
acoperirea retelelor de date mobile ale DT e minuscula pe langa cea a RDS-ului.

#330
ebee

ebee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.08.2009

 cipy1185, on 2nd August 2009, 20:57, said:

acoperirea retelelor de date mobile ale DT e minuscula pe langa cea a RDS-ului.

Deci RDS are acoperire superioara Zapp CDMA ? Ma faci sa rad fanule RCS.

#331
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

 Zamfirescu983, on 2nd August 2009, 20:31, said:

Daca si cu RDS-ul care iti da de mancare ai fi asa de exigent...
Mai sus ti-am recomandat sa lasi prostiile dar vad ca insisti, nu mai fa presupuneri neacoperite in realitate, iar daca le faci tine-le pentru tine. Si chiar daca ar fi adevarat nu inteleg care ar fi problema?, unii mai si muncesc, nu traiesc ca si paraziti pe spinarea parintilor aberand pe forumuri -_-  


Quote

Vezi paiul din ochiul RTC dar nu vezi barna din ochiul RDS.
Pai situatia e tocmai inversa, cei din urma sunt cu paiul, iar primi incearca din rasputeri sa ascunda "barna" prin tone de reclama si markenting axat pe prosteala si ignoranta.

#332
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007

 ebee, on 2nd August 2009, 21:04, said:

Deci RDS are acoperire superioara Zapp CDMA ? Ma faci sa rad fanule RCS.
aici m-am referit la datele mobile de mare viteza adica 3G(UMTS).... CDMA? :puke:

Edited by cipy1185, 02 August 2009 - 20:34.


#333
ebee

ebee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.08.2009

 cipy1185, on 2nd August 2009, 21:33, said:

aici m-am referit la datele mobile de mare viteza adica 3G(UMTS).... CDMA? :puke:

Si EV-DO nu sunt de mare viteza ?

Zapp fie ca vreti fie ca nu are cea mai mare acoperire de date mobile de piata , chiar daca la 2.4Mbps ....pe EV-DO.

In plus sa nu uitam ca RCS nu a lansat datele mobile pana acum. Deci nu exista pe aceasta piata.

Edited by ebee, 02 August 2009 - 20:51.


#334
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007
pentru mine 2.4 mbps nu inseamna "mare viteza", nu vreau sa asept minute sa se incarce un videoclip pe youtube, mai vreau sa fac un videocall pe mess fara intreruperi, poate si un download... cu 2.4 mbps nu faci nimic din toate astea.

#335
ebee

ebee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.08.2009
Si cu cat iti merge internetul mobil de la RDS ?

#336
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007
te las sa mori curioasa :D

#337
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Aici se discuta despre netul mobil CDMA2000 de la Romtelecom, nu despre ceea ce RDS intentioneaza sa lanseze pe 3G+.
Operatorul si serviciul de internet reprezinta optiunea fiecaruia, in functie de pretentii si de disponibilitatile financiare.
Nu are rost sa comparam mere cu pere, CDMA2000 nu va oferi ceea ce ofera 3G+ si nici invers.
Contradictiile in acest haz sunt hilare, de dragul flame-ului.
CDMA2000 are marele avantaj al stabilitatii, chiar daca momentan viteza este mai modesta.
3G+ ofera viteza dubla sau chiar de sapte ori mai mare (vezi noua retea Zapp care va suporta viteze de peste 20 Mbps).
Nu vad de ce cineva s-ar certa aparand o tehnologie sau alta, un operator sau altul.
Romtelecom nu va lua clientii DigiNet sau cei ai DigiMobil. CDMA2000 e alternativ, nu concurent.

Personal, am folosit toate retelele mobile si am observat ca toate au plusuri si minusuri.
Nici o retea sau serviciu nu e perfect, insa totul depinde de dorintele clientului si de asteptarile acestuia.
Unii vor sa aiba o conexiune stabila la internet pentru messenger, navigat pe site-uri si descarcari ocazionale, altii vor viteza cat mai mare, pentru a descarca frecvent diverse lucruri de pe internet.
Sunt categorii diferite. E adevarat, exista clienti care migreaza tocmai pentru ca necesitatile lor se schimba.
Din punctul meu de vedere e ideal sa ai acasa Fiberlink, iar net mobil de la Orange (au EDGE peste tot cand ramai fara acoperire 3G+) alternat cu Clicknet Mobile (unde semnalul Orange e slab, iar cel Romtelecom maxim).

RCS & RDS sa lanseze datele mobile, vor exista clienti oricat de saturata ar fi piata. Au avantajul enorm ca detin deja clienti care folosesc reteaua mobila pentru voce si le va fi foarte simplu sa adopte si datele. Cu cat mai multe oferte, cu atat concurenta isi va spune cuvantul in privinta preturilor si al performantelor. Deja e mai rentabil sa ai o conexiune mobila decat oricare fixa. Trecem prin acelasi fenomen cand lumea renunta la telefonul fix pentru ca era mai rentabil sa foloseasca mobilul. Operatorii de telefonie fixa au ajustat din abonamente si din tarife pentru a-si pastra portofoliul de clienti.

#338
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Salut! A reusit cineva sa instaleze Clicknet Mobil pe Windows 7? Daca da, spuneti-mi si mie, va rog, ca sa stiu daca merita sa achizitionez acest serviciu. La windows XP nu ma mai intorc vreodata, chiar daca asta inseamna sa mai astept ca vreun furnizor de internet mobil sa lanseze un soft compatibil cu Win 7... Multumesc!

#339
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

 danutz1, on 19th July 2009, 19:33, said:

Revin la acest post mai vechi al Flaviei. Acum ca s-a publicat un update al hartilor de acoperire la ambii operatori, sa facem o comparatie ca sa intelegem cum a reusit RTC sa lanseze un serviciu in 6 luni. Lansat pe branci, cu acoperire punctiforma in cateva orase, nici vorba de drumuri nationale, fata de o abordare diferita a RDS, cu cea mai mare acoperire 3G, si voce functionala.
Hartile spun totul si de aici se intelege se de ce RTC a reusit asa repede sa vina cu netul mobil, au aruncat cateva site-uri pe ici pe colo si gata serviciul.

Apropo  de Flavia ... :rolleyes:
Imi aduc aminte ca sustinea sus si tare ca RTC va face intr-un timp foarte scurt 9nu mai stiu exact cat) o acoperire cel putin egala cu RDS  :lol:

#340
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

 ruginel, on 7th July 2009, 21:00, said:

Trist e ca nimeni de la RTL nu stie cu ce se mananca,
Cred ca daca as beneficia DE CONSULTANTA mi-as pune si serviciul de voce mobil, pentru ca au si asa ceva.
Trist e ca nu au personal calificat.
Multumesc pentru raspuns.

Consultanta pt ceea ce vrei tu costa pe ora mai mult decat abonamentul pe care l-ai palti tu pe-un an. Asta e motivul pt care n-au 'oameni calificati'.

Intrebarea pe care trebuie s-o pui tu: ai IP extern sau intern cum de exemplu aloca cei de la Orange.

#341
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

 alexis27, on 4th August 2009, 10:41, said:

Salut! A reusit cineva sa instaleze Clicknet Mobil pe Windows 7? Daca da, spuneti-mi si mie, va rog, ca sa stiu daca merita sa achizitionez acest serviciu. La windows XP nu ma mai intorc vreodata, chiar daca asta inseamna sa mai astept ca vreun furnizor de internet mobil sa lanseze un soft compatibil cu Win 7... Multumesc!
merge pe seven.
La mine a importat setarile la upgrade de la vista.

#342
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

 AcidMan, on 4th August 2009, 11:42, said:

merge pe seven.
La mine a importat setarile la upgrade de la vista.
in suceava, foloseste cineva? eu am zapp si nu prea sunt multumit...
astept o parere a unui membru din suceava
dar si orice alta parere este binevenita din alt oras.
ms

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate