Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Clicknet Mobile Internet

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1603 replies to this topic

#307
ghostx

ghostx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.09.2008
Salutare,
Am vazut ca de ieri se lucreaza de zor pe pilonul de la sediul RTC in oras si as dori sa aflu daca antenele din poza atasata sunt cumva pt clicknet mobile. Multumesc.

Attached Files



#308
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

View Postghostx, on 12th July 2009, 13:54, said:

Salutare,
Am vazut ca de ieri se lucreaza de zor pe pilonul de la sediul RTC in oras si as dori sa aflu daca antenele din poza atasata sunt cumva pt clicknet mobile. Multumesc.
antenele de sus sunt de cosmote dual-band :)
la romtelecom sunt mai mari si cablurile intra in spate nu in partea de jos

#309
ghostx

ghostx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.09.2008
OK, multumesc  :)

#310
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Dupa 24 de ore de Clicknet Mobile, iata un review "la cald"...

PLUSURI
+ Semnal maxim EVDO si 1X in zona Berceni din Bucuresti.
+ Viteza stabila de peste 200 KBps.
+ Ping in general intre 60 - 80 ms si uneori pana in 160 ms.
+ Paginile se incarca foarte repede, nu exista pauze sau blocaje. (suspectez ca se foloseste un soft de comprimare a datelor)
+ Descarcarile incep foarte repede si se realizeaza la o viteza constanta.
+ Cand nu se face trafic, modemul intra automat in stand-by (ledul, albastru in timpul traficului, e verde).
+ Modemul se incalzeste doar in partea dinspre mufa USB. In zona ledurilor e "racoare".
+ Modemul Anydata e Made in Korea.
+ Merge streamul pe YouTube in format standard. La HQ si HD insa apar probleme, filmul ruleaza sacadat.


MINUSURI
- Modemul USB e foarte mare comparativ cu orice modem stick USB de la Vodafone sau Orange.
- In pachet nu se ofera si un cablu USB pentru cei care nu vor sa-si tina modemul infipt in laptop.
- Softul si driverele merg in Windows XP si deloc in Vista, Windows 7 etc. Cel putin eu n-am reusit si am instalat ceva sisteme, modemuri etc.
- Daca ai Vista sau Windows 7 va trebui sa-ti instalezi Windows XP. Altfel vei spumega langa calculator fara sa poti intra pe Internet.
- Lipsa unui suport tehnic adecvat... La telefon ti se ofera doar indicatiile din manual. Oare citesc chiar din brosura?
- Softul nu include o aplicatie pentru masurarea traficului efectuat.
- Viteza inexplicabil de scazuta in prima ora de utilizare... circa 40 KBps. Prima reactie: te enervezi ca ti-ai luat "dial-up mobil" la pret de ADSL.
- Limitarea de viteza la descarcare e uneori de circa 60 KBps/fisier. Simultan, insa, poti descarca un al doilea fisier cu aceeasi viteza.
- Nu merg mai mult de doua descarcari simultan.
- Viteza teoretica maxima de 3,1 Mbps nu e atinsa aproape niciodata. La fel si cu uploadul de 1,8 Mbps.

CONCLUZII:
* Daca vreti viteza mare (400 - 500 KBps), apelati cu incredere la Orange, au oferte de date bune in aceasta perioada. E adevarat, preturile incep de la 10 euro/luna + TVA.
* Pentru e-mail, Yahoo Messenger, browsing, YouTube calitate standard (Nu HQ sau HD) si descarcari ocazionale de fisiere de marime medie, Clicknet Mobile e ideal.
* Nu va asteptati la 3,1 Mbps download si 1,8 Mbps upload ca nu veti atinge aceste valori nici cu maxim de semnal EVDO. Daca la ADSL ai 85% din viteza garantata, la Clicknet Mobile "garantarea" e intre 40% si maxim 70% din viteza promisa.
* Corect ar fi ca orice client sa aiba dreptul sa testeze acest serviciu si daca nu e multumit sa poata rezilia contractul in maximum 48 de ore.
* Romtelecom fie va mari traficul inclus, fie va da drumul la trafic nelimitat, altfel nu vad ce te-ar face sa alegi Clicknet Mobile si nu Orange sau Vodafone. Sunt putini cei care testeaza serviciile noi doar de dragul de a le gasi hibele, mai ales in perioada asta.
* Cum serviciile de telefonie mobila pe reteaua CDMA 1X nu sunt lansate decat teoretic, probabil vor mai pune la punct reteaua si vitezele se vor apropia mai mult de standardul promis.

Ca o nota finala, acord un 8 cu indulgenta pentru Clicknet Mobile, din cauza promisiunilor mai mari decat realitatea si a scuzei penibile cu "serviciul Best Effort" care inca ti se serveste la Serviciul Clienti cand aduci vorba de viteza mica intr-o retea aproape goala.

[ http://www.speedtest.net/result/519433927.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://speed.io/pics/2230/1723/speed.io.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Allex, 18 July 2009 - 19:28.


#311
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

View PostAllex, on 17th July 2009, 16:15, said:

Dupa 24 de ore de Clicknet Mobile, iata un review "la cald"...
merge fara probleme pe vista. instalat pe 2 laptopuri.
in zona berceni am scos si 2500 kbps...

#312
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Merge bine pe vista si mac os. Il folosesc eu

#313
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
Nu stiu daca s-a mai postat, dar iata harta de acoperire ClickNet Mobile:
Attached File  acoperire_clicknetmobile.jpg   610.2K   571 downloads

#314
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Pentru EVDO Rev. B, se asteapta viteze intre 4,9 Mbps si maxim 14,7 Mbps.
http://en.wikipedia....-Data_Optimized

#315
iordanca

iordanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 18.07.2009
Nu inteleg ce vrei sa spui, dar ma gandesc ca nu are sens sa te duci in ReV B cand exista 3G.....

Probabil se va renunta si la acest ReV B tot ca la UMB. Este oricum mersul normal al lucrurilor.

#316
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

Quote

Romtelecom are licenta de 6 luni si are serviciile functionale, RDS are de 2 ani si 7 luni si nu are.
Revin la acest post mai vechi al Flaviei. Acum ca s-a publicat un update al hartilor de acoperire la ambii operatori, sa facem o comparatie ca sa intelegem cum a reusit RTC sa lanseze un serviciu in 6 luni. Lansat pe branci, cu acoperire punctiforma in cateva orase, nici vorba de drumuri nationale, fata de o abordare diferita a RDS, cu cea mai mare acoperire 3G, si voce functionala.
Hartile spun totul si de aici se intelege se de ce RTC a reusit asa repede sa vina cu netul mobil, au aruncat cateva site-uri pe ici pe colo si gata serviciul.

Attached Files


Edited by danutz1, 19 July 2009 - 18:40.


#317
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

View Postdanutz1, on 19th July 2009, 19:33, said:

Revin la acest post mai vechi al Flaviei. Acum ca s-a publicat un update al hartilor de acoperire la ambii operatori, sa facem o comparatie ca sa intelegem cum a reusit RTC sa lanseze un serviciu in 6 luni. Lansat pe branci, cu acoperire punctiforma in cateva orase, nici vorba de drumuri nationale, fata de o abordare diferita a RDS, cu cea mai mare acoperire 3G, si voce functionala.
Hartile spun totul si de aici se intelege se de ce RTC a reusit asa repede sa vina cu netul mobil, au aruncat cateva site-uri pe ici pe colo si gata serviciul.
marea diferenta e ca la 4 luni de la lansare, la rtc poti face trafic de date la 3 mbps
la rds dupa 4 ani de la lansare nu faci decat voce...

#318
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View PostAcidMan, on 20th July 2009, 10:44, said:

marea diferenta e ca la 4 luni de la lansare, la rtc poti face trafic de date la 3 mbps
la rds dupa 4 ani de la lansare nu faci decat voce...
Corect. :)

#319
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007
de unde 4 ani?? 2 ani se fac abia prin decembrie daca nu ma insel... poate ai vrut sa zici 4 ani de la castigarea licentei, dar sa nu comparam 3G cu cdma si nici acoperirea care este mult peste rtc si va ramane pentru ca nu cred ca vor mai investi in cdma.

Edited by cipy1185, 20 July 2009 - 10:22.


#320
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

View Postcipy1185, on 20th July 2009, 11:20, said:

de unde 4 ani?? 2 ani se fac abia prin decembrie daca nu ma insel... poate ai vrut sa zici 4 ani de la castigarea licentei, dar sa nu comparam 3G cu cdma si nici acoperirea care este mult peste rtc si va ramane pentru ca nu cred ca vor mai investi in cdma.

mosu, nu vorbeam da acoperire, unde rds sta mult mai bine.


vorbeam de servicii.

Toti vor o retea 3G pentru trafic de date la viteze mai mari, pentru servicii ngn, pentru diversitate.

nu vor o retea 3G pt voce...

la serviciile de date ma refeream

#321
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View PostAcidMan, on 20th July 2009, 23:20, said:

mosu, nu vorbeam da acoperire, unde rds sta mult mai bine.
Pai tocmai despre asta vorbeam, de aici a plecat discutia.
Spuneam ca RDS nu s-a grabit sa lanseze serviciul de date, desi probabil o putea face in detrimentul unei acoperiri similare cu cea a RTC.

Si in plus, telefonul il folosesti mai des decat accesezi netul, cum ei au lansat vocea, era nevoie de o acoperire initiala mai mare decat in cazul unei oferte de date.
Fiecare a avut o strategie diferita, nu e de condamnat nici RDS ca nu au lansat datele, nici RTC ca au acoperire mica.

Edited by danutz1, 20 July 2009 - 22:34.


#322
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View PostAcidMan, on 20th July 2009, 23:20, said:

mosu, nu vorbeam da acoperire, unde rds sta mult mai bine.


vorbeam de servicii.

Toti vor o retea 3G pentru trafic de date la viteze mai mari, pentru servicii ngn, pentru diversitate.

nu vor o retea 3G pt voce...

la serviciile de date ma refeream
Da' vodafone, orange, chiar si zapp (inca), ceva, nu servim? Alternative cat cuprinde. Sau ne put tarifele?
Romtelecom nici nu stiu de ce a lansat. Nu stiu de ce au cumparat licenta. Ba da stiu doar ca sa nu o ia altii... O attitudine foarte constructiva. In momentul asta poti sa spui ca serviciul clicknetmobile se mentine singur din incasari pe linia de plutire? Sau intr-un viitor apropiat?
Nu foarte multi clienti "casnici" ai rds cred ca doresc internet mobil in momentul asta. Nu suficient de multi ca sa merite investitia adica. Iar pentru cei bussiness, atati cati sunt exista solutii. Nu poti sa investesti si in acoperire si in alte echipamente ca nu ai de unde, se observa foarte clar la toti operatorii.
Ideea principala la internetul mobil este ca la inceperea comercializarii sa ai o acoperire cat mai mare, ca asa access point-uri mok se mai gasesc prin orase...
Si daca mai pui si diferentele constructive ale echipamentelor la socoteala si diferentele de preturi reusesti sa intrevezi cine sta totusi mai bine la capitolul investitie...

Edited by kineceler, 20 July 2009 - 22:45.


#323
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View Postwfnse, on 18th July 2009, 16:20, said:

Nu stiu daca s-a mai postat, dar iata harta de acoperire ClickNet Mobile:
Attachment acoperir...etmobile.jpg
Un singur cuvant imi vine in minte privind acea harta: penibil!

#324
1fresh

1fresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 11.06.2006
Am luat si eu click mobil al mi mic,merge bine in ors deocamdata sa vedem cand se aglomereaza si daca ar extinde zona de acoperire.Dar nu stiu dc mi se intrerupe legatura si curios nu o mai pot reface numa dupa ce restartez pc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate