Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

casa p+m sau ... p+2!

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#19
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 03.11.2006

View PostGERULA2006, on May 23 2009, 19:47, said:

50 - 60 CM???
La mine au sapat o groapa de 6 m adincime de unde au luat probe de la diferite adincimi.
Vezi sa nu te fi pacalit.
N-ai ce probe sa iei din 50-60 cm de pamant. Daca forajul are doar 50-60 cm, omul nostru a fost PACALIT cu acte in regula de niste scamatori care n-au nici o treaba cu ingineria geotehnica!

Edited by bani002, 23 May 2009 - 18:55.


#20
erv-1965

erv-1965

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.03.2009
Am uitat sa zic de arhitect care ma streseaza cu proiectul de instalatii gaze, termoficare, apa canal , electrice, ... mi-a  un dat numar de telefon  de la o firma de proiectare si executie instalatii(fara electice). Sincer eu , adevarat ca in totala necunostiinta de cauza, mi-am zis ca las instalatiile mai la urma, fara proiect... insa arhitectul zice: " domnule ! faci cum vrei ... da' eu te sfatuiesc sa nu te lasi pe mana mesterilor... si i-ati cota de gaz... ca dureaza"( cat draq dureaza ... 2 ani?).
Pe de alta parte am vorbit cu un fost coleg de scoala care  are firma de executie instalatii elecrice si sanitare iar acesta mi-a zis: "da-i incolo de proiectanti ca ...numa' sa-ti ia banii ... mie nu-mi trebuie nici un proiect la o casa ca a ta." Sincer nu stiu ce sa fac! N-as mai da 500-600 euro pe proiectul de instalatii ... daca nu-i necesar! Ajutor!  
A! era sa uit ! Arhitectul mi-a dat si numarul unui  topometrist sa facem" trasarea  terenului"pentru  fundatii... cred!  " Sper ca nu vrei sa-ti iasa casa stramba " - zise el.  N-am mai zis nimic... da' permiteti-mi sa mai lansez o intrebare. Ii musai d-acuma?  Pai i-am explicat de mai multe ori ca ma voi apuca de fundatii in momentul in care voi vinde un apartament ... c-altfel nu-mi ajung banii s-o ridic la rosu.

#21
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
1. Legat de proiectele de intstalatii eu unul nu le-am facut din x motive:
   a. bani
   b. pana sa fac la rosu casa usor usor mi-am schimbat unele "pozitii" de amplasare a mobiliereului (asta vizavi de instalatia electrica)
   c. vizavi de termica- nu am inca gaze in zona si apoi nu sunt hotarat daca fac parter pe calorifere sau in pardoseala.
   d. pentru sanitare - tot chestii  legate de pozitionare.
2. Legat de masurarile topo astea le poti face inainte de a te apuca de casa, de fata cu constructorul, sa stie si el despre ce este vb.

#22
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Eu zic sa posteze  proiectul  aici, desigur dupa ce sterge nuele proiectantului si al beneficiarului, ASA CUM FACE TOATA LUMEA. Pt ca acolo a sunat ceva aiurea, acel 1m latime!!!Atentie ca e de sapat nu gluma si intra si beton la greu...baga proiectele de fundatii, sa vedem si noi cam ce e pe-acolo . Nu de alta dar se pare ca proiectantul iti vrea BINELE.
In alta ordine de idei, nu se zice P+M sau P+2 ci P+1+M...si daca ai terenul destul de maricel, nu ai nevoie de acordul vecinilor. daca te bagi in sufletul lor, da, ai nevoie de acel acord ca si ei au nevoie de cativa metri de soare, nu de umbra de la o matahala de casa.

Edited by sanddy1964, 23 May 2009 - 20:25.


#23
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Un CONSTRUCTOR nu are nevoie de topometrist la trasarea fundatiei pentru o casa cu amprenta la sol de 100 mp .

#24
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postmcbos, on May 24 2009, 08:55, said:

Un CONSTRUCTOR nu are nevoie de topometrist la trasarea fundatiei pentru o casa cu amprenta la sol de 100 mp .

Ai nevoie pt cartea casei de acel PV facut de topometrist, e PV No1 din cartea tehnica a constructiei si dirigintele de santier o va cere sau se va trece peste faza respectiva cu aprobarea  proprietarului.
Desigur ca nu e obligatoriu nevoie de topometrist la trasare daca cel care face casa se pricepe la ceea ce face...

#25
sebibalaj

sebibalaj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 15.10.2008
da, baga niste randari si planuri :D

#26
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postsebibalaj, on May 24 2009, 17:05, said:

da, baga niste randari si planuri :D
  Pune si din "studiul geo " daca numim asa operatiune  plus hirtiile generate  :D :D  .  Daca era 1 Aprilie era ceva, dar asa, in luna Mai sa-ti faca glume d-astea.....

#27
erv-1965

erv-1965

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.03.2009

View Postsanddy1964, on May 23 2009, 21:09, said:

Eu zic sa posteze  proiectul  aici, desigur dupa ce sterge nuele proiectantului si al beneficiarului, ASA CUM FACE TOATA LUMEA. Pt ca acolo a sunat ceva aiurea, acel 1m latime!!!Atentie ca e de sapat nu gluma si intra si beton la greu...baga proiectele de fundatii, sa vedem si noi cam ce e pe-acolo . Nu de alta dar se pare ca proiectantul iti vrea BINELE.
In alta ordine de idei, nu se zice P+M sau P+2 ci P+1+M...si daca ai terenul destul de maricel, nu ai nevoie de acordul vecinilor. daca te bagi in sufletul lor, da, ai nevoie de acel acord ca si ei au nevoie de cativa metri de soare, nu de umbra de la o matahala de casa.
Proiectul de rezistenta nu e gata! " Mai dureaza vreo saptamana doua"- asa mi-a zis  structuristul.
Legat de titlul topicului P+M  sau P+2 - am povestit mai pe la inceputul topicului cum la dorinta noastra de casa P+M arhitectul  a propus  P+2  si ne-a convins de un "P+2  cam la acelasi pret"- zise el( adica numa' proiectul e mai scump ca nu-i 150 mp ci 218 mp ... dar diferenta  la executie ne costa " cat un garaj"-ne-a mai spus!

View Postsanddy1964, on May 23 2009, 21:09, said:

...si daca ai terenul destul de maricel, nu ai nevoie de acordul vecinilor. daca te bagi in sufletul lor, da, ai nevoie de acel acord ca si ei au nevoie de cativa metri de soare, nu de umbra de la o matahala de casa.

Certificatul de urbanism i-mi solicita" acordul vecinilor in forma autentica" pentru ca regimul de constructie al zonei este maxim P+1+M iar eu fac ... P+2!... c-asa m-a lamurit arhitectul ... nu c-am vrut eu asa!  NU-mi place sa ma milogesc de vecini si daca stiam c-ajung aici  sincer nu eram de acord cu P+2 , da' acum n-am  de ales!

View Postmcbos, on May 24 2009, 09:55, said:

Un CONSTRUCTOR nu are nevoie de topometrist la trasarea fundatiei pentru o casa cu amprenta la sol de 100 mp .

80 mp ! nu 100!

#28
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Pai pune si tu o poza cu casa respectiva si vedem noi daca e P+2.
Asta am  zis si eu, ca trebuia sa faci "P+1+M" , dar daca ai placa peste etajul 2 , atunci cam este P+2. SI culmea e ca poti baga un M la acesti p+2 fara nici o chestie, si te duci  f sus cu casa. Putea si arhitectu s ascrie P+1+M si gatam poate se aproba asa.
Arata-ne si noua o randare ceva, sa vedem cum e casa.

#29
erv-1965

erv-1965

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.03.2009
Incerc sa postez si niste copii de pe "studiu" geo.  Proiectul de arhitectura e protejat de dreptul de autor ! Pot sa public proiectul  sau parti din el doar cu acordul scris al arhitectului!
Attached File  copii_studiu_geo_si_proiect_parter_002.jpg   335.26K   64 downloadsAttached File  copii_studiu_geo_si_proiect_parter_001.jpg   939.87K   43 downloads1.jpg]Attached File  copii_studiu_geo_si_proiect_parter_003.jpg   307.8K   26 downloads
Attached File  copii_studiu_geo_si_proiect_parter_004.jpg   623.67K   43 downloadsAttached File  copii_studiu_geo_si_proiect_parter_005.jpg   854.79K   66 downloads5.jpg]

View Postsanddy1964, on May 24 2009, 18:47, said:

Pai pune si tu o poza cu casa respectiva si vedem noi daca e P+2.
Asta am  zis si eu, ca trebuia sa faci "P+1+M" , dar daca ai placa peste etajul 2 , atunci cam este P+2. SI culmea e ca poti baga un M la acesti p+2 fara nici o chestie, si te duci  f sus cu casa. Putea si arhitectu s ascrie P+1+M si gatam poate se aproba asa.
Arata-ne si noua o randare ceva, sa vedem cum e casa.

Hai ca postez o schita de pe memoriu tehnic facut pentru obtinerea C.U. Cred ca  teoretic nu face parte din proiect!
Ce inseamna "randare"?
Attached File  copie_imagine_memoriu.jpg   694.33K   163 downloads

Edited by erv-1965, 24 May 2009 - 18:00.


#30
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
E P+2 clar! La regimul de inaltime nu conteaza daca ultimul etaj are placa de beton sau de lemn.
Un nivel al unei cladiri ca sa poata primi denumirea de "mansarda" trebuie sa aibe zidurile laterale de max. o anumita inaltime altfel devine etaj. Eu asa stiu. Punkt ne poate lamuri mai bine.

Quote

Ce inseamna "randare"?
"Randare/randari" sunt pozele 3D generate din soft-ul de proiectare, pe calculator.
Un fel de poza colorata despre cum o sa arate casa la exterior (interior).
Exemple
Attached File  rand1.jpg   42.15K   109 downloadsAttached File  rand2.jpg   44.89K   94 downloads

Edited by lifestyle2000, 24 May 2009 - 21:03.


#31
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

View Posterv-1965, on May 24 2009, 17:12, said:

Proiectul de arhitectura e protejat de dreptul de autor ! Pot sa public proiectul  sau parti din el doar cu acordul scris al arhitectului!


Dupa cum ai citit in diverse jurnale ... multe prostii sunt  protejate de drepturile de autor .Acest drept il avantajeaza doar pe arhitect (daca nu stii ,nu il deranjezi) ... tu ai doar dezavantaje . Tu ca platitor al proiectului  ce drepturi mai ai ? O dezbatere   pe o problema   te poate ajuta  foarte  mult .

#32
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Da asa se vede , ca un P+2+M insa!!! daca garajul e la subsol, nu e nene p+2! ci D+P+1+M...
Mai e si faza ca arhitectul iti ia bani pe terasa cu toate ca nu e suprafata construita ci doar acoperis. Deci  care e  nivelul garajului?

Edited by sanddy1964, 24 May 2009 - 21:52.


#33
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

View Postsanddy1964, on May 24 2009, 22:51, said:

Mai e si faza ca arhitectul iti ia bani pe terasa cu toate ca nu e suprafata construita ci doar acoperis.

Terasa se pune la pret/mp doar daca aceasta este acoperita. In plus, pretul acesteia e cam la 40-60 % fata de pretul/mp construibil.

#34
erv-1965

erv-1965

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.03.2009

View Postsanddy1964, on May 24 2009, 22:51, said:

Da asa se vede , ca un P+2+M insa!!! daca garajul e la subsol, nu e nene p+2! ci D+P+1+M...
Mai e si faza ca arhitectul iti ia bani pe terasa cu toate ca nu e suprafata construita ci doar acoperis. Deci  care e  nivelul garajului?

Nu e p+2+m! Este p+2 iar acoperisul e partial tip sarpanta si partial terasa circulabila si necirculabila!  Sub sarpanta se afla doar un mic pod de aproximativ 7mp de fapt ,o  solutie" hibrid"  pentru iesirea pe terasa si spatiu de depozitare deficitar la nivelurile de mai jos! Garajul se afla la parter  iar legat de terasa si pod trebuie sa spun ca nu mi-a luat bani ! Bonusz! Podul si gardul!

#35
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
La un pret de 5400 de roni pe un amarat de pac , chiar ar fi rusinos sa mai ceri bani pe un gard (copy-paste) si un pod care nu se ia in calcul (never).
Concluzia : "scump doamna scump....." iar ca o gluma nesarata , cred ca e mai scump "acordul ala scris" decat proiectul in sine  :D

#36
erv-1965

erv-1965

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.03.2009

View Postakinik, on May 25 2009, 16:15, said:

La un pret de 5400 de roni pe un amarat de pac , chiar ar fi rusinos sa mai ceri bani pe un gard (copy-paste) si un pod care nu se ia in calcul (never).
Concluzia : "scump doamna scump....." iar ca o gluma nesarata , cred ca e mai scump "acordul ala scris" decat proiectul in sine  :D
Care 5400!!! 8000 lei adica 35 lei mp  sau (8euro) suprafata construita desfasurata . Astea sunt preturile la noi.  Dupa ce ne-am hotarat sa incepem proiectul si am stabilit bugetul , m-am intalnit cu 4 arhitecti !  Alegerea am facut-o dupa  criterii de selectie legate de originalitate , lucrari anterioare, disponibilitate la urmarirea proiectului si bineinteles pret. Nu a fost oricum cel mai scump ... nici cel mai ieftin!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate