Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Este legal Publicarea mesajelor Private pe internet .?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
wyruss

wyruss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 11.08.2007
Este legal Publicarea mesajelor Private pe internet .?



Am probleme cu un translator roman , ( nu ma mira, dar sunt surprins ) , am mai colaborat cu domnul,  dar la ultimele conversatii au avut loc cateva  scanteti .. si din prieten m-am trezit cu convorbirile private pe internet ...

Multumesc ...

Edited by wyruss, 02 April 2009 - 02:00.


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
de ce n-ar fi?

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 wyruss, on Apr 2 2009, 01:57, said:

Este legal Publicarea mesajelor Private pe internet .?



Am probleme cu un translator roman , ( nu ma mira, dar sunt surprins ) , am mai colaborat cu domnul,  dar la ultimele conversatii au avut loc cateva  scanteti .. si din prieten m-am trezit cu convorbirile private pe internet ...

Multumesc ...
Depinde ce intelegi prin "private".
Daca a publicat scrisorile dintre tine si soacra, de exemplu, este infractiune (in masura in care nu i le-ai transmis tu - violarea corespondentei), respectiv este actionabil civil, in cazul in care i le-ai transmis tu, cu alt scop (de exemplu pentru traduceri).
Daca a publicat scrisori intre tine si el, atunci accesul la continut era legitim si, desi ai putea avea sanse intr-o instanta civila, in masura in care ai putea dovedi ca ti-a produs daune, sunt destul de mici aceste sanse. Iar de infractiune nu poate fi vorba.
Aceleasi mentiuni si daca e vorba de alte mijloace de comunicare (messenger de exemplu), dar in conditiile de mai sus (destinatari, mod de obtinere).

#4
wyruss

wyruss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 11.08.2007
mesaje private pe messenger ,,  intre mine si el .

#5
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Fapta s-ar putea incadra fie la art. 196 C. pen., fie/si la art. 195 C. pen.


Art. 196, C. pen.: partea speciala si consta in divulgarea fara drept a unor date, de catre cel caruia i-au fost incredintate sau de catre cel care a luat cunostinta in virtutea profesiei ori functiei, daca fapta este de natura a aduce prejudicii unei persoane.
Acum, ce prejudicii ti-ar aduce publicarea pe net a informatiilor respective?


Art. 195, C. pen.: deschiderea fara drept a unei corespondente adresate altuia, ori interceptarea unei convorbiri sau comunicari efectuate prin telefon, telegraf, sau prin alte mijloace de transmitere la distanta. Constituie aceeasi infractiune sustragerea, distrugerea sau retinerea unei corespondente, precum si divulgarea continutului unei corespondente, chiar atunci cand a fost trimisa deschisa sau a fost deschisa din greseala, ori divulgarea continutului unei convorbiri sau comunicari interceptate, chiar in cazul in care faptuitorul a luat la cunostinta de aceasta din greseala sau din intamplare.

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu vad legatura cu 195 (e discutie pe messenger chiar intre ei), iar la 196 nu mi se pare ca e cazul de "incredintare de date".

Edited by don_dannielo, 04 April 2009 - 15:18.


#7
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Don danielo, are legatura cu art. 195 in cazul in care tipul a divulgat pe net corespondenta o corespondenta privata intre alte persoane de care a luat cunostinta in calitate de traducator (nu are importanta aici in ce calitate).

Art. 196 ar fi incident, cu conditia ca divulgarea datelor sa-i produca vreun prejudiciu victimei. Simplu, cei doi au apelat la seviciile unui traducator, acesta, prin natura profesiei, a luat cunostinta de anumite intimitati ale clientilor si, ulterior, le-a facut publice.

#8
TheMoon

TheMoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.01.2009
wyruss:Publicarea mesajelor private  fara acordul tau se considera infractiune ,depinde si ce fel de mesaje, atata timp cat demnitatea dumitale nu iti este afectata sau a familiei dumitale nu se considera infractiune de ordin penal.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Violarea secretului corespondentei nu intra in discutie, cata vreme a fost destinatarul mesajelor - chiar daca in calitate de traducator (adica nu din eroare sau intamplare, iar interceptare evident ca nu este). Codul penal este de stricta interpretare si asta nu e una din interpretari.
Intr-adevar, am gresit cand am zis ca singura solutie ar fi cea civila, si clara_spiele are dreptate ca ar putea fi vorba de divulgarea secretului profesional, daca a publicat si bucati din materialele pentru traducere, chiar daca au fost primite pe messenger (deci nu simpla conversatie virtuala, de exemplu neintelegeri la pret). Dar din "mesaje private" eu inteleg ca a publicat doar o conversatie neplacuta, in care caz nu se pune problema nici de secret profesional.

#10
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Vax, uite-te mai atent la 196:

Art. 196, C. pen.: divulgarea fara drept a unor date, de catre cel caruia i-au fost incredintate sau de catre cel care a luat cunostinta in virtutea profesiei ori functiei, daca fapta este de natura a aduce prejudicii unei persoane.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 clara_spiele, on Apr 5 2009, 19:52, said:

Vax, uite-te mai atent la 196:

Art. 196, C. pen.: divulgarea fara drept a unor date, de catre cel caruia i-au fost incredintate sau de catre cel care a luat cunostinta in virtutea profesiei ori functiei, daca fapta este de natura a aduce prejudicii unei persoane.
Pai am precizat ca am gresit cand am zis ca singura cale e cea civila, si ca ai dreptate cu divulgarea secretului profesional. Singura pe care am "criticat"-o a fost violarea secretului corespondentei.

#12
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Din ce stiam eu, discutiile pe orice tip de "messenger" fie el direct, irc, etc. nu se pot numi "probe" si nu le va accepta nimeni. Motivul? Se pot falsifica foarte usor.

#13
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 clara_spiele, on Apr 5 2009, 11:52, said:

Vax, uite-te mai atent la 196:

Art. 196, C. pen.: divulgarea fara drept a unor date, de catre cel caruia i-au fost incredintate sau de catre cel care a luat cunostinta in virtutea profesiei ori functiei, daca fapta este de natura a aduce prejudicii unei persoane.

De acolo se vede ca este pedepsita INCREDINTAREA de DATE. Ce insemna incredintare? Am senzatia ca este incredintare numai daca nu tu esti destinatarul, altfel, daca esti destinatarul este o comunicare adresata personal pe care poti sa o faci publica - daca celalata parte nu spacifica clar la final ca este ceva confidential.
Apoi ce insemna date? Daca postezi ca un individ il ameninta cu ceva pe altul, sunt astea date? Datele dupa mine insemna numere, cifre, gen tarife, bilanturi contabile, adrese fizice si altele. Un text in sine nu insemna "date" in mod automat...
Iar la final este acel DACA. Divulgarea este pedepsit anumai daca aduce prejudicii. Iarasi, daca persoana este arestata in urma divulgarii nu cred ca intra la "prejudicii" pentru ca in raport cu legea nu exista acest termen, orice pedeapsa se aplica in mod just ca urmare a unei actiuni anterioare, este o "rasplata" a activitatii :). Sau cel putin un judecator poate considera asa.

Edited by SuperDuper, 20 April 2009 - 13:18.


#14
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Revin cu aceeasi intrebare a initiatorului, cineva a publicat o discutie intreaga (fara conotatie sexuala) a surorii mele pe internet, pe facebook. Persoana in cauza apoi i-a dat block, iar apoi alte persoane au inceput sa rada de continut, sa dea share, likeuri. Este legal/permis ? cum poate fi trasa la raspundere persoana care a publicat continutul (mesajele private) ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate