Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Discuții despre Digi Sport 1-4.

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
29248 replies to this topic

#19
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View Postrqbwins, on Apr 23 2009, 00:46, said:

[...]Oricum eu ma bucur ca astia de la rds misca ceva pe piata televiziunii pe cand restul de firme merg in spate.
Si eu, pentru ca la sfarsit de luna cand ma duc cu banul stiu ca platesc un pret corect si cinstit pentru ceea ce primesc, si primesc de toate din plin pentru suma modica platita, la ceilalti nu e cazul.

#20
The.1

The.1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 18.02.2006
In Dr. Staicovici, la sediul central RCS-RDS se construieste un studio TV deci par adevarate stirile de aici.

Edited by megafanro, 23 April 2009 - 11:02.


#21
rqbwins

rqbwins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 25.10.2004

View PostThe.1, on Apr 23 2009, 09:57, said:

In Dr. Staicovici, la sediul central RCS-RDS se construieste un studio TV deci par adevarate stirile de aici.


Foarte bine ca au cumparat ei drepturile pentru spania fiindca cei de la boom nu meritau acest drept de televizare.Comentatori de 3 lei si banda cu reclame si aiureli.Pacat de clientii Boom care sunt fraieriti si mai rau.

#22
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006

View PostThe.1, on Apr 23 2009, 09:57, said:

In Dr. Staicovici, la sediul central RCS-RDS se construieste un studio TV deci par adevarate stirile de aici.
:D  :lol:

#23
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Mare pacat ca nu vom avea Primera pe un canal vizionabil pe toate firmele de cabluri. RCS-RDS au cumparat 3 sezoane de Primera pe 8 milioane. Ma gandeam sa-mi pun in sfarsit Boom pentru ca as fi avut Champions League pe paine cu tot cu Primera. Totusi, Boom va putea transmite in faza grupelor toate celelalte meciuri simultan? Ma gandesc ca o sa introduca un pay-per-view unde iti selectezi meciul pe o suma de bani. In acelasi timp e bine ca TVR va putea transmite in High Definition meciurile de Champions League pentru ca dispun de acest serviciu. Sa speram ca nu o sa ne faca surprize. Oricum, problema optimilor s-a rezolvat cat de cat, se vor juca astfel incat sa avem 4 saptamani de optimi si vom putea vedea 8 meciuri live acolo. O miscare foarte buna facuta de UEFA sub Platini. N-ar fi stricat sa faca la fel si in sferturi sa le putem vedea pe toate, din cate stiu toate contractele s-au renegociat pentru sezonul 2009 pentru ca UEFA organizeaza licitatii odata la cativa ani cu toate televiziunile, deci nu era o problema cu televiziunile care nu aveau prima optiune dinainte.

#24
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007

View Postrqbwins, on Apr 23 2009, 12:24, said:

Foarte bine ca au cumparat ei drepturile pentru spania fiindca cei de la boom nu meritau acest drept de televizare.Comentatori de 3 lei si banda cu reclame si aiureli.Pacat de clientii Boom care sunt fraieriti si mai rau.
Daca DIGI o sa transmita canalul asta cum a transmis GSP TV-ul, sa fie sanatosi abonatii sai  :D

#25
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
Sa fim sanatosi si sa urmarim supra-slavitul ,de catre posesorii boom, primera division B-) .

#26
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Eu m-am abtinut de la bun inceput sa ma abonez la Boom datorita faptului ca nu au acceptat sa-mi zica cat timp au licenta, daca stiam ca e de 3 ani imi faceam abonament la ei...de 3 ani. Multumesc pentru servicii si la revedere cu toate ca si licenta lor la Champions League e una buna plus inca un an de Serie A.
Speram totusi ca Primera sa ajunga pe mana unei televiziuni free precum Sport.ro, Telesport, Sport Klub sau Sport 1. Asta avand in vedere ca Eurosport Romania deja si-a asigurat licente pentru Anglia si mai nou Germania si era putin probabil sa mai cumpere si Primera.
Ce bine era inainte cu mai putine canale sport si toate gratuite, acum au aparut o gramada care dau porcarii gen Arabia Saudita sau campionate slabute din Europa.

#27
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

View PostThe.1, on Apr 23 2009, 03:57, said:

In Dr. Staicovici, la sediul central RCS-RDS se construieste un studio TV deci par adevarate stirile de aici.
am auzit si eu aceelasi lucru..deja par adevarate stirile.
lucru nou se pare ca este faptul ca doar rcs va ramane in cursa ptr liga 1 a..urmand sa plateasca lui antena 1 partea aceasteia..
pacat de cei 300 de angajati pe care voiculescu ii pusese in carca gsp...

#28
donmarinica

donmarinica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 17.06.2007

View PostPaulFCB, on Apr 23 2009, 17:29, said:

Mare pacat ca nu vom avea Primera pe un canal vizionabil pe toate firmele de cabluri. RCS-RDS au cumparat 3 sezoane de Primera pe 8 milioane. Ma gandeam sa-mi pun in sfarsit Boom pentru ca as fi avut Champions League pe paine cu tot cu Primera. Totusi, Boom va putea transmite in faza grupelor toate celelalte meciuri simultan? Ma gandesc ca o sa introduca un pay-per-view unde iti selectezi meciul pe o suma de bani. In acelasi timp e bine ca TVR va putea transmite in High Definition meciurile de Champions League pentru ca dispun de acest serviciu. Sa speram ca nu o sa ne faca surprize. Oricum, problema optimilor s-a rezolvat cat de cat, se vor juca astfel incat sa avem 4 saptamani de optimi si vom putea vedea 8 meciuri live acolo. O miscare foarte buna facuta de UEFA sub Platini. N-ar fi stricat sa faca la fel si in sferturi sa le putem vedea pe toate, din cate stiu toate contractele s-au renegociat pentru sezonul 2009 pentru ca UEFA organizeaza licitatii odata la cativa ani cu toate televiziunile, deci nu era o problema cu televiziunile care nu aveau prima optiune dinainte.

nu va mai agitati fratilor. exista net, streamuri specializate care vor transmite meciuri de oriunde din lume, indiferent de ce zice rcs-rds, grupul intact, boom tv si altii.

#29
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Stiu ca exista streamuri pe internet ( asta de 3 sezoane ca sa fiu mai explicit de cand nu mai e Primera la TV ) insa prefer sa ma uit frumos la televizor pe o calitate a imaginii bune decat sa stau in fata calculatorului sa ma uit la televizor sau chiar la TV legand laptopul de el. Streamuri exista pentru toate meciurile dar decat sa ma bazez pe internetul meu care poate sa imi joace feste prefer sa merg sa ma uit la TV. Asta cu streamurile e o solutie de avarie, nu poti spune ca ai rezolvat problema privind un meci pe o calitate a imaginii destul de proasta.

#30
mu_zz_i

mu_zz_i

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.02.2007

View PostPaulFCB, on Apr 23 2009, 22:51, said:

Stiu ca exista streamuri pe internet ( asta de 3 sezoane ca sa fiu mai explicit de cand nu mai e Primera la TV ) insa prefer sa ma uit frumos la televizor pe o calitate a imaginii bune decat sa stau in fata calculatorului sa ma uit la televizor sau chiar la TV legand laptopul de el. Streamuri exista pentru toate meciurile dar decat sa ma bazez pe internetul meu care poate sa imi joace feste prefer sa merg sa ma uit la TV. Asta cu streamurile e o solutie de avarie, nu poti spune ca ai rezolvat problema privind un meci pe o calitate a imaginii destul de proasta.


De parerea asta sunt si eu. Altceva e TV-ul... e ceva simplu... adica la PC trebuie sa ai internet care mai joaca feste sa nu mai zic de viteza, apoi mai vine niticai resurse pt PC si componente in special dc vrei ceva HD.

#31
tommy25

tommy25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.06.2008

View PostPaulFCB, on Apr 23 2009, 17:29, said:

Mare pacat ca nu vom avea Primera pe un canal vizionabil pe toate firmele de cabluri. RCS-RDS au cumparat 3 sezoane de Primera pe 8 milioane. Ma gandeam sa-mi pun in sfarsit Boom pentru ca as fi avut Champions League pe paine cu tot cu Primera.

oricum RCS-RDS au mai multi abonati decat Boom  ... asa ca e un pas inainte

#32
nicky28tm

nicky28tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.01.2008

Se confirmă ruperea consorțiului RCS&RDS de Antena 1.


Operatorul de cablu R.C.S.&R.D.S. a solicitat Consiliului Național al Audiovizualului (C.N.A.) licență audiovizuală pentru televiziunea sportivă Digi Sport și pentru posturile Digi Sport 2, Digi Sport 3 și Digi Sport 4. Cererea urmează să fie discutată în ședința de mâine care are loc la C.N.A. Acestă mișcare vine să confirme zvonurile referitoare la ruperea consorțiului R.C.S.&R.D.S.-Antena 1.

  • Operatorul de cablu R.C.S.&R.D.S. va rămâne cu drepturile de difuzare ale meciurilor din Liga I.
  • În plus, operatorul de cablu a achiziționat drepturile de difuzare al campionatului spaniol Primera Division pentru sezoanele 2009 – 2012.
  • Parteneriatul dintre Antena 1 și R.C.S.&R.D.S. a început în februarie 2008 când cele două companii au câștigat, în urma unei licitații, drepturile de difuzare ale meciurilor din Liga I pentru care au plătit 85 de milioane de EURO pentru trei ani. Meciurile din Liga I au fost difuzate până acum laposturile GSP TV și Antena1, care deținea prima opțiune pe etapă. Până la momentul predării articolului, oficialii operatorului de cablu nu au făcut nicio declarație.
    Sursa: http://www.adevarul....e-antena-1.html


Edited by megafanro, 27 April 2009 - 16:49.


#33
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
Deci la Digi vom putea urmari in continuare Liga 1;nu conteaza unde :punk: (deoarece pana nu vad ceva oficial cu inchiderea GSP Tv nu prea as crede;multi erau entuziasmati  de preluarea Boom de catre Dolce,zeci de site-uri faceau ca sigura chestia asta si nu s-a intamplat..).Singura intrebare,din ce am inteles, este daca si abonatii altor companii vor putea sa vada Liga 1.

#34
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006
E oficial: 

Ordinea de zi a ședinței de marți, 28 aprilie 2009, ora 10.00. 

1. Solicitare licență audiovizuală prin satelit : S.C. R.C.S.&R.D.S. S.A. București pentru Digi Sport ( și pentru Digi Sport 2, 3, 4) – ora 10.00.

Sursa: C.N.A.


Edited by megafanro, 27 April 2009 - 16:44.


#35
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

Ce conține proiectul Digi Sport, canalul tematic al RCS&RDS?


Consiliul Național al Audiovizualului va analiza mâine cererea pentru licență a RCS&RDS pentru postul Digi Sport. Paginademedia.ro oferă în exclusivitate date despre proiectul viitorului post de televiziune.

După cum se arată în proiectul editorial, ?grila serviciului de programe Digi Sport se bazează pe meciurile din competițiile de fotbal din Campionatele României, Spaniei și Germaniei(?)

În adresa către CNA, RCS menționează că a achiziționat, în consorțiu cu Antena 1 SA drepturile de difuzare din cadrul Ligii I din România, precum și, în mod direct, anumite drepturi din alte campionate;.

Proiectul Digi Sport în detalii:

Va fi o platformă de sport, cu emisie pe două sau mai multe canale; Digi Sport, Digi Sport 2, Digi Sport 3 și Digi Sport 4, pentru situațiile în care meciurile se suprapun total sau parțial. În cazul în care meciurile nu se suprapun, canalele Digi Sport 2, 3 și 4 vor difuza emisiunile canalului de bază Digi Sport.
        
  • Seara, între meciuri și după disputarea fiecărei etape, vor fi difuzate emisiuni de analiză și dezbateri sportive cu privire la meciurile disputate în etapa respectivă în campionatele pentru care RCS deține drepturi de televiziune.
  • Alternativ, vor fi difuzate știri sportive românești și internaționale în cadrul a trei calupuri, dimineața, la prânz și seara.
  • Programul include și producții proprii, precum gimnastica de dimineață sau reportaje din diverse sporturi
  • Difuzarea postului TV va fi făcută, în principal, pe rețeaua de televiziune prin cablu RCS & RDS și prin platforma DTH a grupului, Digi TV.
  • Sistemul este proiectat astfel încât în momentul trecerii la imagine de tip HD, acest lucru să fie posibil cu investiție minimă în echipamente.

Proiectul RCS & RDS nu detaliază investițiile, însă vorbește despre cheltuielile operaționale:
  • 2009: 1,4 milioane euro
  • 2010: 1,8 milioane euro
  • 2011: 1,5 milioane euro
Compania are 19 acționari, dintre care cei mai importanți sunt:
        
  • Cable Comunications Systems N.V. (Olanda): 88,902434%
  • RCS&RDS SA: 5.039715%
  • Teszari Zoltan: 2,028447%
  • Ludescher Csaba Janos: 1,101224%
  • Restul acționarilor dețin sub 1%.

Sursa: Paginademedia.ro

Edited by Blackhawk, 27 April 2009 - 16:54.


#36
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006

R.C.S.-R.D.S. cere licenta pentru Digi Sport.

 

Consiliul National al Audiovizualului va discuta, marti, o solicitare venita din partea S.C. R.C.S.-R.D.S. S.A. Bucuresti pentru licenta audiovizuala prin satelit "pentru Digi Sport (si pentru Digi Sport 2, 3, 4)", potrivit agendei urmatoarei sedinte C.N.A., anuntata luni.

Informatia vine pe fondul zvonurilor tot mai insistente din piata media legate de posibila rupere a parteneriatului R.C.S. - Intact. Consortiul a cistigat in 2008 drepturile de televizare a meciurilor din Liga I la fotbal contra sumei de 85 de milioane de euro (plus T.V.A.), difuzind meciurile la canalele GSP TV.

Zvonurile au fost infirmate partial de Intact, care a anuntat ca GSP TV nu va fi desfiintat, dar nu a spus nimic despre posibila rupere a parteneriatului cu R.C.S. Anterior, Dumitru Dragomir, seful Ligii Profesioniste de Fotbal, anuntase drept posibila ruperea aliantei R.C.S.-Intact.

Reprezentantii C.N.A. au declarat pentru HotNews.ro ca R.C.S.-R.D.S. a depus cererea de licenta pentru Digi Sport, care, dupa modelul GSP TV, ar urma sa emita pe patru canale in cazul unor competitii sportive difuzate la aceeasi ora.

UPDATE Potrivit Paginii de media, grila Digi Sport "se bazeaza pe meciurile din competitiile de fotbal din Campionatele Romaniei, Spaniei si Germaniei".

R.C.S. mentioneaza, in adresa catre C.N.A., ca a "a achizitionat, in consortiu cu Antena 1 S.A. drepturile de difuzare din cadrul Ligii I din România, precum si, in mod direct, anumite drepturi din alte campionate"
Difuzarea postului TV va fi facuta, in principal, în reteaua de televiziune prin cablu R.C.S. & R.D.S. si prin platforma D.T.H. a grupului, Digi TV.  
Cheltuielile operationale prevazute in proiect: anul 2009 - 1,4 milioane EURO; anul 2010 - 1,8 milioane EURO; anul 2011 - 1,5 milioane EURO.
Sursa: http://economie.hotn...-digi-sport.htm



Edited by megafanro, 27 April 2009 - 17:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate