Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Apa la 80 cm sub cota 0

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
bmw318tds

bmw318tds

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.09.2008
Tocmai am sapat santul de fundatie la 90 cm iat unde vin stalpii am sapat la 1,4 m, dar a doua zi am avut surpriza sa gasesc gropile si santul plin cu apa pana la -0,8 m. Seful de santier a zis ca nu e problema ca scot apa cu o pompa si toarna gaurile de la stalpi in prima zi si pe urma mai vedem. Zis si facut , numai ca a doua zi dupa turnare santul s-a umplut iar cu apa ba chiar mai sus (undeva pe la -70 cm). Tin sa precizez ca gropile pt stalpi au fost turnate chiar pana la -70 cm si 3 din 9 gauri au fost acoperite si ele cu apa. Acum intreb si eu ca omul ca sa nu zic altfel betonul ala care sta sub apa mai are aceleasi caracteristici ca un beton turnat intr-un loc uscat.

P.S. Cateva sfaturi pentru viitorul constructiei nu ar strica. MUltumesc si sper sa ma poata ajuta cineva

#2
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Stiu ca e cam tarziu, dar: ai facut studiu geo?
Ala ar fi trebuit sa iti spuna pe unde e apa, ce fel de teren ai...
Pe baza aluia se face si proiectul de fundatii.
Nu stiu exact o solutie,d ar am auzit ca unii au facut fantana si au tot golit-o ca sa mai scada nivelul apei.
La mine este apa la 1.2 metri, in studidul geo se recomanda inaltarea terenului cu 60 cm.

#3
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

View Poststuiberv, on Mar 31 2009, 14:31, said:

inaltarea terenului cu 60 cm.

cum ?

#4
gugutu

gugutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 26.02.2009
Salut,
Cu siguranta betonul care se toarna "in uscat" are alta compozitie decit ala care se toarna in zona "uda".
In cazul in care ai trecut la executia fundatiilor fara a avea un studiu hidro-geo, eu personal vad ca ultima solutie un dren colector de jur imprejurul casei dimensionat sa dreneze apele pina la cca 80-100 cm sub talpa actuala a fundatiilor existente.
Mai vreau sa iti atrag atentia ca daca intr-adevar apele freatice sint asa de sus cum se intelege din textul tau, tu daca pui un obstacol in calea ei nu o silesti sa o ia pe sub structura ci o impingi inspre suprafata.
Bafta multa!

#5
bmw318tds

bmw318tds

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.09.2008
Pai asta toamna cand au facut studiul ala apa era la -1,5 m, si uite ca primavara nui asa , sa-i dau in judecata, dar la ce ajuta. Eu intrebam daca acum pot sa mai fac ceva pentru ca sunt deabia la inceput zic eu, cat despre inaltarea terenului cu 0,6 m pot sa ma ridic cel putin un perimetru de 3,5 m in jurul casei dar asta sa nu afecteze elevatia care este prevazuta de 0.8m peste 0.

#6
gugutu

gugutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 26.02.2009
cum arata geometria vecinatatilor parcelei tale?
adica terenul are cumva panta spre parcela ta?
ai vreo viroaga prin apropiere?
vreo padure aproape?
terenul este plin de grohotis de la -0.4, -0.5 m in jos?

#7
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Constructorul tau e un dobitoc daca a turnat fara sa vada provenieta apei.
Treaba asta se discuta cu un geotehnician, el cunoaste mult mai bine aceste probleme, in situatia de fata, sisteaza lucrarile si lasa-i pe experti sa gaseasca solutii.
Treaba asta cu sigurata nu se rezolva pe forum.

#8
gugutu

gugutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 26.02.2009

View Postbmw318tds, on Mar 31 2009, 12:50, said:

...., cat despre inaltarea terenului cu 0,6 m pot sa ma ridic cel putin un perimetru de 3,5 m in jurul casei dar asta sa nu afecteze elevatia care este prevazuta de 0.8m peste 0.
nu stabilesti tu cit se inalta terenul.
Tu ai facut vreun studiu acolo? Ai vreun proiect sau lucrati dupa ureche?

#9
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
Fundatie cu reazeme izolate tip cuzineti .
Daca nu ai apucat sa torni dupa ce ai sapat , atunci vei fi nevoit sa faci un dren , cu colectare intr-un colt . Adica maresti groapa cuzinetului din coltul respectiv , cofrezi cat e sectiunea normala a cuzinetului , iar in groapa surplus- dupa cofraj , amplasezi pompa pentru evacuarea apei.
Daca debitul e prea mare , atunci e bine de turnat in faze : torni cuzinetii , dupa care torni centurile de fundare.
Alta problema ar fi , sa ceri domnilor de la care cumperi betonul , sa-ti puna niste aditiv accelerator de priza , pentru ca betonul sa nu stea prea mult in mediul umed si sa faca priza mai rapid , pentru a nu-si pierde din rezistenta - sa nu piarda ciment (denumirea in popor "spalarea betonului").

Dupa finalizarea fundatiei - elevatiei de turnat , va trebui sa sapi in jurul fundatiei pentru realizarea unui dren . Daca o sa cauti pe jurnale o sa gasesti si varianta de realizare a acestui lucru.
Spor la treaba !

Edited by akinik, 31 March 2009 - 14:04.


#10
bmw318tds

bmw318tds

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.09.2008
Pai si ce sa fac ca daca expertii mi-au spus ca apa e la -1,5 m si de fapt peste 5 luni e la -0,8 m. Un sfat practic, pentru cea mai defavorabila situatie care ar fi? (de munca nu-i problema ca-i pun sa strice si sa faca de la inceput)

Multumesc akinik, deci nu-i chiar asa grav cum pare. O sa-i spun sefului de santier sa faca un dren dupa ce o sa toarne fundatia. Apa s-a adunat peste noapte, pentru ca de la 14.00 pana la 20.00 cand m-am dus eu acolo nu era apa in sant.

In studiul geo daca o fi bun de ceva scrie ceva de apa de suprafata, asta daca ajuta la ceva

#11
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Legat de inaltarea terenului, asta a fost recomandat in cazul meu - nu stiu cum se face, cum o voi face (pun pamant si il tasez...), pentru ca dedocamdata am suspendat ideea de a construi, sper sa o reiau peste un an.
In cazul tau, daca studiul geo nu a gasit apa, s-a adunat din toamna pana acum, poate ar trebui sa iei din nou legatura cu inginerul care a facut studiul, sa vezi cam ce masuri trebuie luate.

Succes si iti tin pumnii.

#12
bmw318tds

bmw318tds

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.09.2008
apa de suprafata era si asta toamna numai ca au spus ca e la -1.5 m, iar prima panza undeva la -11 m, dar de fapt cine stie ce-o fi in pamant

View Poststuiberv, on Mar 31 2009, 15:38, said:

Legat de inaltarea terenului, asta a fost recomandat in cazul meu - nu stiu cum se face, cum o voi face (pun pamant si il tasez...), pentru ca dedocamdata am suspendat ideea de a construi, sper sa o reiau peste un an.
In cazul tau, daca studiul geo nu a gasit apa, s-a adunat din toamna pana acum, poate ar trebui sa iei din nou legatura cu inginerul care a facut studiul, sa vezi cam ce masuri trebuie luate.

Succes si iti tin pumnii.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate