Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pompe caldura AER-Aer, AER-Apa

* * * * - 19 votes
  • Please log in to reply
13390 replies to this topic

#9109
marius_rg

marius_rg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.12.2006
Deci mai mult de 50l nu are rost puffer. (asta in cazul in care se monteaza). Cei de la Romstal mi-au pus intr-o oferta unul de 25l.

Totusi, chiar e necesar pe langa GPA-uri, sa mai fie inca o pompa care sa plimbe apa prin 1-4 m liniari de teava PPR 40? (de unde o preiau pompa de pa GPA) As intelege o pompa mai puternica dupa puffer, care sa duca apa si la parter si la etaj.  (IPAT ambele nivele)

#9110
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,169
  • Înscris: 24.05.2022

View Postbobbyseb, on 20 septembrie 2022 - 11:59, said:

Vezi ca faci o confizie.

Pt pdc uri nu se pune puffer pt stocare neaparat. Apa din acel pufer du o duci la 90 de grade si tot oe la 40.
Se pune ca un tampon intre pompa si circuitele de ipat si ca sa protejeze pdc.

Pt colegul care intreba de ce trebuie atatea pompe:
Pompele din pdc duc apa doar pana la pufer.
Pompele care se monteaza pe langa ea, fac toata treaba ulterioara de la pufer la ipat si inapoi.
In felul adta protejezi pdc, deci te tine mai mult si automatizarea iti face mai bine amestecul dintre apa care vine din ipat si cea care pleaca inapoi.
Mai simplu de atat nu stiu cum sa explic dar cam asta e ideea..
El nu face nicio confuzie, a raspuns la mesajul de mai sus, in care colegul marius_rg ne-a spus opinia instalatorului.

E o moda la noi cu pompele astea ceva de speriat. Ma intreb oare cat costa si cat consuma toate pompele astea de circulatie? Sa fie cat PDC in unele zile de primavara sau toamna?

Eu am evitat boilerul de egalizare dar am radiatoare si am suficient volum de apa. Ca idee generala cred ca o instalatie cat mai simpla va fi mai eficienta, ieftina si va da un confort mai bun. Pompa din PDC e suficienta pentru majoritatea instalatiilor casnice. Nu vorbim de palate aici. PDC va face temperatura necesara direct pentru IPAT, un grup de amestec nu va face decat sa incurce.

#9111
marius_rg

marius_rg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.12.2006
Mda, pana acum nu am gasit nici un instalator care sa "gandeasca" instalatia fara puffer (intre 25-100l) so far Posted Image Ideal si eu as vrea cat mai simpla instalatia, fara puffer, sa las circuite deschise pe IPAT pentru un volum minim de 50l....dar si asa, am avut comentarii ca nu e bine ca PDC-ul sa traga/foloseasca apa din IPAT pentru devrigerare....

La fel, as accepta mai usor sa mi se puna alta pompa aditionala pe tur/retur si sa mi se elimine GPA-urile, dar la fel....unii zic ca e ok asa, altii ca NU. Confuzie totala!!!

Edited by marius_rg, 20 September 2022 - 12:59.


#9112
marius_rg

marius_rg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.12.2006
Apropo, din cei are aveti puffer, daca centrala baga sa zicem 30grade, cat intra in IPAT? (banuiesc ca se mai amesteca in puffer si ajunge mai rece).

#9113
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006

View Postmarius_rg, on 20 septembrie 2022 - 12:58, said:

Mda, pana acum nu am gasit nici un instalator care sa "gandeasca" instalatia fara puffer (intre 25-100l) so far Posted Image Ideal si eu as vrea cat mai simpla instalatia, fara puffer, sa las circuite deschise pe IPAT pentru un volum minim de 50l....dar si asa, am avut comentarii ca nu e bine ca PDC-ul sa traga/foloseasca apa din IPAT pentru devrigerare....

La fel, as accepta mai usor sa mi se puna alta pompa aditionala pe tur/retur si sa mi se elimine GPA-urile, dar la fel....unii zic ca e ok asa, altii ca NU. Confuzie totala!!!


exact cum zici am primit schema hidraulica de la instalator, si nu de la unul, ci de la vreo 4 de la cati am cerut oferte...fara puffere si boilere, doar cu butelie de egalizare si pompa ptr IPAT dupa butelie, asta fiindca aveam gandita instalatia pe 2 nivele, 180mp si depasea ce putea sa livreze pompa standard....poate depinde si de pompa pe care incerci sa o instalezi. Pe de alta parte, daca nu iti instaleaza x pompe si GPA-uri si mai niste robineti, si niste coturi, atunci ptr ce sa-ti ceara manopera mii de EUR !?!?! ;-)

Edited by l_stoian79, 20 September 2022 - 13:58.


#9114
marius_rg

marius_rg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.12.2006
Mda, poate la tine în zona sunt mai luminați instalatorii. Pt 8kw, 130m2, atâta timp cât centrala electrica a mers perfect, nu știu de ce la pdc se complica asa mult totul.

#9115
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View Postmarius_rg, on 20 septembrie 2022 - 13:16, said:

Apropo, din cei are aveti puffer, daca centrala baga sa zicem 30grade, cat intra in IPAT? (banuiesc ca se mai amesteca in puffer si ajunge mai rece).
30, dacă nu ai vana de amestec și ai setată o temperatura mai mica.
Pdc lucrează continuu până când ai temperatura de 30 de grade in puffer.
Altfel 30 e cam puțin.

#9116
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,169
  • Înscris: 24.05.2022

View Postmarius_rg, on 20 septembrie 2022 - 14:08, said:

nu știu de ce la pdc se complica asa mult totul.
Pentru ca nu ai gasit instalatori priceputi. Stiu, sunt praf cam toti, nu e normal sa stiu eu mai multe si/sau mai bine decat un instalator Gree de exemplu. Sau sa fac eu montaj mai corect citind manualul (adevarat de cateva ori ca traduce chinezu in engleza de fracturezi creierul).
Exista un tip la Cluj care stie destul de bine din ce-mi dau seama, site sibotherm daca nu ma insel. Mai gasesti pe youtube un canal al unor baieti priceputi din UK, se numeste Heat Geek parca.
Si la centralele pe gaz tot in bara o dau multi instalatori, nu le regleaza dupa necesarul casei, nu fac o simpla echilibrare hidraulica samd.
Asta e valabil in orice domeniu, tot mai des descopar ca stiu mai multe decat vanzatorul, oricare ar fi el. Ca este vorba de electronice, electrocasnice sau autoturisme...
Am testat astazi un Renaul Megane e-Tech si nu stia cateva date simple despre masina vanzatorul. Nici macar greutatea...

#9117
cydul79

cydul79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.10.2007
Salut.
Pentru modele de pdc Samsung/Hyundai split 12 kw/380 v ma intereseaza niste tabele/grafice cu COP uri mai ales pentru temperaturi negative.
De asemenea daca stie cineva firme/instalatori autorizate de instalat PDC in zona Neamt, cei de la BS mi au ofertat un Hyundai dar ofera doar PIF ul si service ul garatntie/postgarantie, fara instalare.
Multumesc.

#9118
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 29.05.2004
pt hyundai ai date complete in pdf/manualele produsului.

#9119
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007

View Postcydul79, on 22 septembrie 2022 - 08:33, said:

Salut.
Pentru modele de pdc Samsung/Hyundai split 12 kw/380 v ma intereseaza niste tabele/grafice cu COP uri mai ales pentru temperaturi negative.
De asemenea daca stie cineva firme/instalatori autorizate de instalat PDC in zona Neamt, cei de la BS mi au ofertat un Hyundai dar ofera doar PIF ul si service ul garatntie/postgarantie, fara instalare.
Multumesc.
in neamt au sediul cei de la trust expert. Arunca o privire si acolo. Cat despre COP-uri gasesti in fisa produsului.
PS: Wow ce preturi au cei de la trust un f2120-12 + vvm320= 75.000 RON. in conditiile in care am dat 45.000 cu tot cu modulul AXC si NIBE KVR 10

Edited by mihai93, 22 September 2022 - 14:13.


#9120
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
acum cat timp ? ca si eu am dat 38.000 lei pe toata instalatia + montajul.. in 2017 :D

s-au dus preturile in sus la toate, si partea trista e ca nu din cauza razboaielor sau ale altor factori, ci sunt speculatii mondiale cu materiile prime si cu electronica.

#9121
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007
2019 Septembrie.

#9122
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Cand va aud ca "pompa nu poate sa liveze debit pe 2 nivele" ma minunez.

Am instalatie cu pufer din 2015, 15 radiatoare pe noua nivele, echilibrat hidraulic, un singur TA cu fir in living si robineti termostatati in mansarda si intr-o camera de jos.
Pompa radiatoarelor (SINGURA), un Wilo Yonos Pico setat la 7W (sapte !!!) e plasata dupa un VTA reglat la 45gr.
Pe circuitul de retur mai e si o supapa de sens deoarece in circuit am introdus in 2019 si o CT in condensatie ca sursa de backup.
Am deja 6 ierni cu configuratia asta.
Nu am simtit nevoia sa cresc puterea pompei.

Daca exista o butelie de egalizare, e necesara oricum inca o pompa pentru circuitul care trage din butelie.(puferul e o butelie de egalizare foarte mare)

Edited by radurus, 24 September 2022 - 08:32.


#9123
cydul79

cydul79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.10.2007

View Postmihai93, on 22 septembrie 2022 - 14:08, said:

in neamt au sediul cei de la trust expert. Arunca o privire si acolo. Cat despre COP-uri gasesti in fisa produsului.
PS: Wow ce preturi au cei de la trust un f2120-12 + vvm320= 75.000 RON. in conditiile in care am dat 45.000 cu tot cu modulul AXC si NIBE KVR 10

Exact de asta nu ma indrept spre NIBE si trust expert sau altii de pe acolo. Au niste scoruri de te apuca damblaua.
Momentan inclin spre hyundai 12 kw split, la 27K(pompa, vas de acumulare, pompa electronica, ventil 3 cai, boiler cu serpentina marita) de la BS si ce e si ok ofera si PIF, service garantie si post garantie.
De gasit un instalator ok si apoi un frigotehnist in zona.
Accept indrumari in directia asta daca stie cineva ceva in zona Piatra Neamt.

#9124
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007
Poate cauti si in paginile anterioare si vezi ce pompe de caldura mai au oamenii pe forum, daca ai nevoie de ajutor ptr setari sau alte probleme sa le gasesti solutie usor.

#9125
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
pai si ce ai mai intrebat pe un forum daca esti deja hotarat la o marca sau la un furnizor ?

sau te pregatesti pentru anii ce vor urma cand vei avea diferite intrebari/probleme si alte situatii,
si ma gandesc ca hyunday nu are reprezentanta si nici oameni specializati care sa stie sa-ti raspunda la ele.
in paginile anterioare era cineva tot cu un hyunday care intreba unde leaga firul de degivrare... si nu a primit niciun raspuns.

vei plati diferenta aia de bani intr-un fel sau altul, ori iti va consuma mult din cauza unui montaj prost facut de oameni care nu cunosc echipamentul
ori va ceda repede si in cativa ani trebuie sa montezi alta pompa


Succes.

Edited by alios24, 27 September 2022 - 07:13.


#9126
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 25.01.2007
De 75.000 iti iei 3x Hyundai. Eu am dat pe a mea 23500 cu tot cu montaj si pif. Ma astept sa tina inca 2 ani dupa ce se termina garantia. Oricum, "garantia" asta e scrisa cu litere mici... Cel putin la Hyundai. Poate la Nibe e cu litere mari.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate