Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pompe caldura AER-Aer, AER-Apa

* * * * - 19 votes
  • Please log in to reply
13437 replies to this topic

#91
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,484
  • Înscris: 30.01.2008

 on_my_own, on 5th May 2011, 16:27, said:

Salutare ! Poate sa spuna cineva cat au costat '' anexele'' pompei de caldura si aici ma refer la pompe, schimbatoare vana cu trei cai si altele. Vreau sa folosesc pompa cu incalzire in pardoseala si ma intereseaza strict ce-i trebuie pompei . Multumesc !

In mod normal PDC are tot ce ii trebuie ,doar o montezi in instalatie ca pe o CT. Mai sunt anumite optionale pe partea de brine pe care unii le dau ca pachet optional , altii le baga in pret. Depinde de la oferta la oferta.

#92
stefaniaiov

stefaniaiov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.04.2011

 scheleton, on 2nd May 2011, 14:30, said:

uite cum sta Rehau la Pompe aer-apa:..
Pana acum am primit oferte doar pentru pompe aer-apa,....celelalte cvariante sol-apa si apa-apa nu sunt indicate pentru tara noastra... nu merg?...sau?

Edited by scheleton, 10 May 2011 - 00:26.


#93
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,484
  • Înscris: 30.01.2008

 stefaniaiov, on 9th May 2011, 09:25, said:

celelalte cvariante sol-apa si apa-apa nu sunt indicate pentru tara noastra... nu merg?...sau?
Sunt cele mai indicate dar ...sunt mai scumpe nu ca si produs(chiar sunt mai ieftine cu cel putin 10 %) ci ca solutie de implementat fiindca trebuie sa mai adaugi costurile cu puturile/sonde/etc.
PDC aer-apa au un cop variabil de la COP=1,1 pina la 4-5 in fctie de temp exterioara
PDC sol-apa si apa-apa au un cop mult mai stabil(dar si aici depinde de geologica solulului) de la COP=3 pina la 6,5 sau chiar 7

#94
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 stefaniaiov, on 9th May 2011, 09:25, said:

....celelalte variante sol-apa si apa-apa nu sunt indicate pentru tara noastra... nu merg?...sau?
ba da, e exact cum spune gelu, sunt poate singurele indicate (unii zic ca pompele aer nu ar fi adecvate pt. climatul nostru..).
Insa suntem pe topicul de Pompe Aer, si nu avea rost sa pun niste preturi cu alt tip de pompe, nu ?
Mai exista un topic general de Pompe de caldura -sunt sigur ca-l gasesti si pe ala..

#95
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 gelunechifor, on 9th May 2011, 09:51, said:

Sunt cele mai indicate dar ...sunt mai scumpe nu ca si produs(chiar sunt mai ieftine cu cel putin 10 %) ci ca solutie de implementat fiindca trebuie sa mai adaugi costurile cu puturile/sonde/etc.
PDC aer-apa au un cop variabil de la COP=1,1 pina la 4-5 in fctie de temp exterioara
PDC sol-apa si apa-apa au un cop mult mai stabil(dar si aici depinde de geologica solulului) de la COP=3 pina la 6,5 sau chiar 7
Gelu,fii putin mai exact si incearca sa numai generalizezi,suntem aici sa le oferim oamenilor alternative viabile,e loc sub soare pentru toata lumea si ca sa-ti dai seama ca te inseli atasez un doua  flyere in germana Mitsubishi electric Zubadan
PS Astept sa vad COP-ul si la PDC apa-apa si sol-apa,pe curba de temperaturi,din cate vezi Mitsubishi Zubadan are COP-ul 1,71 la -20 de grade ,iar daca vrei facem si o analiza pe costuri

Attached Files


Edited by gall71, 09 May 2011 - 11:05.


#96
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,484
  • Înscris: 30.01.2008

 gall71, on 9th May 2011, 12:02, said:

Gelu,fii putin mai exact
Tu intelegi ca eu nu discut despre zubadanul tau??
Am inteles..... zubadanurile astea sunt miezul PDC-urilor, k? Sunt extraordinare ,nemaipomenite .
Mai exista din pacate ptr tine si alte PDC-uri pe lume..........

#97
stefaniaiov

stefaniaiov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.04.2011

 scheleton, on 9th May 2011, 10:00, said:

ba da, e exact cum spune gelu, sunt poate singurele indicate (unii zic ca pompele aer nu ar fi adecvate pt. climatul nostru..).
Insa suntem pe topicul de Pompe Aer, si nu avea rost sa pun niste preturi cu alt tip de pompe, nu ?
Mai exista un topic general de Pompe de caldura -sunt sigur ca-l gasesti si pe ala..


se pare ca nu am fost atenta si credeam ca se vorbeste despre pompe de caldura in general nu doar de cele aer-apa si de acea doream informatii si despre celelalte tipuri cu atat mai mult cu cat casa mea va fi intr-o zona cu apa termala ...deci cred ca nu ar fi necesar un foraj prea mare pentru a ajunge la apa....

#98
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,484
  • Înscris: 30.01.2008

 gall71, on 9th May 2011, 12:02, said:

si ca sa-ti dai seama ca te inseli

Adica, cu ce m-am inselat?

 stefaniaiov, on 9th May 2011, 12:49, said:

se pare ca nu am fost atenta si credeam ca se vorbeste despre pompe de caldura in general nu doar de cele aer-apa si de acea doream informatii si despre celelalte tipuri cu atat mai mult cu cat casa mea va fi intr-o zona cu apa termala ...deci cred ca nu ar fi necesar un foraj prea mare pentru a ajunge la apa....

E vb de debit...o sa ai nevoie de cca 2,5 mc/h si de un put de deversare.

Edited by gelunechifor, 09 May 2011 - 11:55.


#99
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 gelunechifor, on 9th May 2011, 12:47, said:

Tu intelegi ca eu nu discut despre zubadanul tau??
Am inteles..... zubadanurile astea sunt miezul PDC-urilor, k? Sunt extraordinare ,nemaipomenite .
Mai exista din pacate ptr tine si alte PDC-uri pe lume..........
Da,deocamdata aici e sectiunea de pompe de caldura AER-APA,tu fiind moderator ar trebui sa stii asta,sa-nteleg ca scopul scuza mijloacele?Nu cred ca m-ai vazut pe topicul PDC APA-APA sau Sol-apa incecand sa combat aceste pompe cu argumente de pret,deocamdata aceste pompe,vrei nu vrei,domina piata europena de profil
PS Poate ar fi bine sa fie un topic dedicat tutoror pompelor de caldura cu date energetice si diferente pe cost

Edited by gall71, 09 May 2011 - 14:13.


#100
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,484
  • Înscris: 30.01.2008

 gall71, on 9th May 2011, 15:08, said:

Nu cred ca m-ai vazut pe topicul PDC APA-APA sau Sol-apa incecand sa combat aceste pompe cu argumente de pret,
Si care ar fi problema? Sau ai ales acest topic ptr ce? Putina promovare?

 gall71, on 9th May 2011, 15:08, said:

,vrei nu vrei,domina piata europena de profil
Ia pune un document oficial care sa sustina ideea asta!! De exemplu eu zic, ca suedezii ii cam bat la fund pe zubadanii tai! E vreo problema sa zic asta?

 gall71, on 9th May 2011, 15:08, said:

PS Poate ar fi bine sa fie un topic dedicat tutoror pompelor de caldura cu date energetice si diferente pe cost
Si care ar fi problema?? Ca exista deja?

 gall71, on 9th May 2011, 15:08, said:

Da,deocamdata aici e sectiunea de pompe de caldura AER-APA,
Si uite ca nu am vazut daca COP-ul la zubadanuri are pompele interioare (consumul) incluse sau nu??

 gall71, on 9th May 2011, 15:08, said:

vrei nu vrei,domina piata europena de profil
Ia sa vedem se poate bate Thermia cu zubadanul?
Attached File  Thermia_heatpumps_Atria_AtriaDuo_ENG.pdf   438.81K   129 downloads

 gall71, on 9th May 2011, 15:08, said:

deocamdata aceste pompe,vrei nu vrei,domina piata europena de profil
Ia uite si la "pacalicii" de la Alpha innotech:
Attached File  Alpha_innotech.pdf   5.52MB   99 downloads

 gall71, on 9th May 2011, 15:08, said:

vrei nu vrei,domina piata europena de profil
Ia uite ce spun altii despre compresoarele de la Copeland(alti "pacalici"):

Attached Files


Edited by gelunechifor, 09 May 2011 - 20:25.


#101
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
gelu, gall -eu propun sa ne concentram pe intrebarile si doleantele userilor (ca si asa sunt destul de rari amatorii de pompe de caldura). Mai ales tu gall, ar fi bine sa te indrepti si un pic cu fata spre useri, ca nu vreau sa devina topicul doar un spatiu de prezentari tehnico-comerciale.
-prezentati produsele cand si cum e cazul..

Daca vreti sa ne (va) confruntati tehnic (ca altfel va asigur ca nu va fi posibil), mi-ar fi placut sa discutam/disecam urmatoarea chestie:

Care e diferenta constructiva  intre Pompele aer produse de marile firme din Aircon (aer conditionat), cum ar fi Toshiba, LG, Hitachi, Daikin (ma opresc aici, ca despre celelalte s-a tot scris  :) ), si producatorii specializati de Pompe de caldura (in special cei nordici, Viessmann-adica elvetieni, Ochsner -adica austrieci, etc.) ?

 gall71, on 9th May 2011, 12:02, said:

..Mitsubishi electric Zubadan..
la tine gall am o intrebare suplimentara: am vazut ca au aparut destule variante de aparate powered by zubadan, sau tip zubadan.. Mitsubishi produce oem si pt. altii ?
Au aceste aparate aceleasi calitati ?
Si de ce mi-as lua un Mitsubishi original, cand pot sa iau un zubadan oem vopsit in alt brand ?

(comentariu personal: nu-ti da viata pt.un brand, ca nu merita.. Poate la anul te superi cu/pe ei, si treci pe Toshiba. Si atunci mesajele astea vechi vor parea ridicole  :peacefingers: -doar o opinie, ca am vazut multe la viata mea..)

Edited by scheleton, 09 May 2011 - 19:56.


#102
totalsolar

totalsolar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 15.09.2009
Nu am mai intrat de mult pe forum ,si constat ca este mai mult polemica bazata pe promovarea unor branduri . Ma asteptam sa se discute mai mult principial ,constructiv fara a se face referire la un anumit brandname . Cred ca ar fi mult mai util pentru cei care chiar doresc sa cunoasca sistemele. Pe de alta parte ,daca tot se face referire la amatorii de PDC-uri ,cu siguranta cei putini care sunt ,vor fi si mai putini datorita preturilor astronomice vehiculate . Cat de incult tehnic trebuie sa fii pentru a accepta un pret de N-spe mii de euro pt o PDC ??? Un payback mai mare de 5 ani al investitiei initiale ,pur si simplu nu se justifica economic.

Edited by scheleton, 09 May 2011 - 23:44.


#103
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 scheleton, on 9th May 2011, 20:56, said:

...
(comentariu personal: nu-ti da viata pt.un brand, ca nu merita.. Poate la anul te superi cu/pe ei, si treci pe Toshiba. Si atunci mesajele astea vechi vor parea ridicole  :peacefingers: -doar o opinie, ca am vazut multe la viata mea..)
Mare dreptate ai @scheleton.
Sunt atitea brand-uri din clasa de mijloc care la un moment dat au scos ceva bun, ceva competitiv si care merita atentia. Dar ulterior, din motive pur comerciale, au dat cu "bâta in baltă". Cei care sunt pe partea tehnica, inteleg sau ar trebui sa inteleaga lucrul asta.

#104
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 scheleton, on 9th May 2011, 20:56, said:

la tine gall am o intrebare suplimentara: am vazut ca au aparut destule variante de aparate powered by zubadan, sau tip zubadan.. Mitsubishi produce oem si pt. altii ?
Au aceste aparate aceleasi calitati ?
Si de ce mi-as lua un Mitsubishi original, cand pot sa iau un zubadan oem vopsit in alt brand ?
Nu inteleg unde ai vazut asa ceva,te asigur ca nu exista:sunt doua tipuri de pompe de caldura produse de Mitsubishi:
1 Varianata cu schimbatorul in unitatea exterioara
2.Varianta cu schimbatorul separat-pozitionat indoor
La aceste doua mari categorii exista varianta denumita  Ecodan,cu boiler,pompa,automatizare,etc cea vanduta de Mitsubishi(in Romania nu cred ca s-a vandut un astfel de sistem) este produsa de BOROE,totodata unitatea exterioara Zubadan HRP este folosita si de COOLWEX,care vand un sistem asemanator cu BOROE
Sper ca am lamurit acest aspect


 scheleton, on 9th May 2011, 20:56, said:

Care e diferenta constructiva  intre Pompele aer produse de marile firme din Aircon (aer conditionat), cum ar fi Toshiba, LG, Hitachi, Daikin (ma opresc aici, ca despre celelalte s-a tot scris  :) ), si producatorii specializati de Pompe de caldura (in special cei nordici, Viessmann-adica elvetieni, Ochsner -adica austrieci, etc.) ?
Au cel putin o asemanare,majoritatea producatorilor nordici folosesc de exemplu compresoare produse de producatorii de tip aircon :lol: ,uite atasat ai un exemplu Buderus echipat cu compresor Mitsubishi
Attached File  Buderus.pdf   39.44K   41 downloads

 gelunechifor, on 9th May 2011, 20:47, said:

Ia sa vedem se poate bate Thermia cu zubadanul?

Ia uite ce spun altii despre compresoarele de la Copeland(alti "pacalici"):
Se vede ca nu te-ai uitat pe atasamentul cu Zubadan :lol:
Sa vedem o comparatie cu Mitsubishi Zubadan cu Thermia Atria: COP Mitsubishi Electric Zubadan conf EN 14511=4.49 VS Thermia Atria 3.29 ,cat priveste al doilea producator vad ca dau COP-ul dupa urechea lor si avand o mare experienta la produsele OEM de climatizare,nici macar nu o iau in considerare
Cat priveste Copeland,jos palaria ca producator,numai ca au ramas in urma la capitolul  tehnologie,sau poae ca au ajuns sa castige foarte multi bani si nu-i mai interseaza anumite categorii de compresoare

Edited by scheleton, 09 May 2011 - 22:33.


#105
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 gelunechifor, on 9th May 2011, 20:47, said:

Si care ar fi problema? Sau ai ales acest topic ptr ce? Putina promovare?
Nu-ti inteleg rautatea;se vede ca nu ma cunosti;nu am de gand sa vand vreun produs pe aici,nu am facut-o pana acum si nici de acum incolo nu am de gand

 scheleton, on 9th May 2011, 20:56, said:

(comentariu personal: nu-ti da viata pt.un brand, ca nu merita.. Poate la anul te superi cu/pe ei, si treci pe Toshiba. Si atunci mesajele astea vechi vor parea ridicole  :peacefingers: -doar o opinie, ca am vazut multe la viata mea..)
Am sa tin cont de asta

#106
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 gall71, on 9th May 2011, 22:57, said:

..exista varianta denumita  Ecodan.. este produsa de BOROE..
..pai vezi...
Nu exista oem, dar exista..
Hai sa-ti mai dau eu ceva indicii:

Zubatherm
Golden Energy Thermodyn+
Attached File  GoldenEnergy_THERMODYN_.pdf   661.01K   31 downloads
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oXTHlebu4j8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si mai exista..

Sunt produse oem si/sau dezvoltari comune diverse.

 gall71, on 9th May 2011, 22:57, said:

.. Buderus echipat cu compresor Mitsubishi..
aici mitsubishi apare ca producator de piesa componenta -irelevant. Siemens produce o groaza de componente (OEM), asta nu inseamna ca e producator de pompe de caldura (ca nu e -dar o sa fie..  :naughty: )

#107
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007
Hai sa ne intelegem,pe baza unitatii externe denumita Mitsubishi Electric Zubadan HRP,au aparut diferiti dezvoltatori strict pe modulul compact,e treaba lor ca au facut asta,Mitsubishi Electric foloseste doua sisteme cel splitat si compact,schimbatorul fiind produs de ALFALAVAL,in plus se mai vinde asa numitul Ecodan cu boiler si pompa incorporata produs de BOROE,denumirea comerciala fiind Mitsubishi Electric Ecodon Boroe
In plus fata de unitatea externa Zubadan poate fi folosita si unitati exterioare Power Inverter cu un pret si caracteristici energetice mai mici
In kitul oferit de Mitsubishi Electric intra Unitatea exterioara de tip Zubadan sau Power Inverter,Interfata PAC-IF31(care cuprinde si telecomanda),care permita controlul vanei in 3 cai,a pompei si eventual a rezistentei din boiler,cuprinzand trei senzori,freon,apa si temperatura apei din boiler,senzorul de exterior nu necesar fiind citit de interfata direct de pe unitatea exterioara,dealtfel numai cele doua modele sunt certificate de Mitsubishi Electric
Asa ca nu stiu unde vezi OEM.-uri,ce te opreste pe tine sa iei unitatea exterioara de la Mitsubishi si sa faci un modul compact cu boiler,pompe,automatizari cu numele Scheleton?Eu unul il astept nerabdator ca mai am putin si-l bat pe un prieten instalator care monteaza partea hidraulica la  Zubadan :lol:
In Romania este folosit,lafel ca si in tarile nordice modelul cu  schimbatorul ALFALAVAL pozitionat indoor,conform schemei atasate
Attached File  schema_zubadan.jpg   73.38K   91 downloads
Iar ca preturi eu zic ca stau foarte bine
Attached File  Mitsubishi_zubadan_atw.pdf   50.19K   97 downloads

 scheleton, on 9th May 2011, 23:41, said:

aici mitsubishi apare ca producator de piesa componenta -irelevant. Siemens produce o groaza de componente (OEM), asta nu inseamna ca e producator de pompe de caldura (ca nu e -dar o sa fie..  :naughty: )
Corect,cea mai importanta piesa componenta,si nu stiu daca ai observat ca este pe 407C,cam de multisor nu am mai vazut compresoare 407c la Mitsubishi Electric(6-7 ani)

Edited by scheleton, 09 May 2011 - 23:32.


#108
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
man, acolo scrie: Zubatherm Wärmepumpensysteme mit Zubadan Technologie, deci pompa zubatherm cu tehnologie zubadan.
-iar zubadan e marca inregistrata, n-o poti folosi fara acordul Mitsubishi.

Deci toti care scriu de zubadan in produsele lor au acordul Mitsu., si in consecinta aceste produse sunt variante de Zubadan. Nu sunt pompe asamblate de Mitsu., insa au tehnologie furnizata si pre-aprobata de Mitsu.
Ideea era ca o sa fie o inflatie de produse zubadan.. believe it or not..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate