Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Pompe caldura AER-Aer, AER-Apa

* * * * - 19 votes
  • Please log in to reply
13437 replies to this topic

#8893
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Off-topic dar daca tot s-a deschis subiectul...
Nu folosesc (si nu recomand la nimeni sa foloseasca) apa de la retea pentru irigatii.
Pentru irigat folosesc apa dintr-un foraj propriu si o pompa separata.

#8894
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,541
  • Înscris: 28.11.2017
Pai in cazul meu calculul e simplu.
De la retea e 6 lei tona.
Cu o fantana de vreo 3 tuburi de 100cm diametru in care e o pompa submersibila la 250 ron (din aia cu surub) intr-o ora pot scoate creca o tona (diferenta de nivel 10m).
Pompa papa cam 1kw ora...ceva de genul.
Am de ales intre 1 leu ora in care scot o tona si 6 lei tona.
Cu precizarea ca pompa o schimb odata la 2-3 ani, pentru ca moare.

#8895
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 22.04.2010

View Posttheionutzradu1991, on 10 iulie 2022 - 20:48, said:

...1 leu ora in care scot o tona si 6 lei tona...

Un primar gospodar intr-o localitate cu multe solarii ar face si retea de apa netratata pentru udat,conductele trase paralel cu apa potabila la un pret rezonabil pentru gospodari.
Astfel nimeni nu va mai folosii apa potabila la spalat masini,trotuare si udat rasaduri.
Dar intii sa dea oamenilor alternative si apoi sa faca morala.


#8896
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,541
  • Înscris: 28.11.2017
Uite o idee...
Cand se sapa pentru a face retea de apa sa se bage 2 conducte, una la cel mai inalt standard de apa potabila care ar putea fi si 10 lei tona iar cealaltã apa de rau, calitate proasta, doar in scop menajer, irigatii 1 leu tona.

Idei sunt multe ,greu e sa gasesti oameni sa le puna in practica.
Si ideea asta e din partea mea care ma cam incadrez la analfabet functional. Dar ei care au studii peste studii si facultati cu tona.
Eu zic ca nu ii intereseaza.

#8897
Dennys371

Dennys371

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.07.2022

View PostDennys371, on 07 iulie 2022 - 14:55, said:

Salutare, cum o duce pompa Hyundai? Ce consum a avut iarna trecuta?
Ma intereseaza si pe mine hyundai hyha-v10w/d2n8-b 10 kw

Salutare,
Bun topicul asta, va rog ceva recomandari in cazul meu:
Casa 160mp in 2 etaje, 1 etaj podea calda, et 2 calorifere, izolatie exterioara vata minerala 10cm, izolare mansarda 20cm vata minerala, geamuri termopan in 3 sticle, profil cu 7 camere.
Sunt din Chisinau, ma gindesc la o pompa de caldura de 10kw, Hyundai hyha-v10w/d2n8-b 10 kw
Poate cineva din voi o are instalata si poate lasa un review, sau daca cineva are experienta cu acest producator?

Multumesc


Colegi, va rog cineva, un feedback despre pompele hyundai, daca o are cineva instalata.
Sau macar pareri.

Multumesc!

#8898
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
o am instalata de 2 luni, nu prea am ce feedback sa-ti dau, o tin sa faca apa calda si se poate spune ca e inca in probe, consum cam 150 litri apa calda (45 grade) zilnic, ea raporteaza consumul electric dar doar multiplii de 1kwh, inca nu i-am pus un "energy meter" ca sa vad mai exact..

Edited by pexic, 11 July 2022 - 11:59.


#8899
cosminium

cosminium

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 27.11.2016
Sunt pe forum colegi care au comandat pompa de caldura Daikin?
Daca da, ati primit notiifcare ca Daikin majoreaza preturile cu 6% (asta la cateva luni dupa ce s-a platit avansul)?

#8900
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Dar ce fel de PDC ati comandat de au trecut "cateva luni" si inca nu a sosit? Nu intreb tendentios, chiar nu inteleg de ce dureaza atat. Si nu, scumpirea dupa ce ati batut palma nu e normala si nici corecta.

Edited by camsonat, 11 July 2022 - 12:28.


#8901
Dennys371

Dennys371

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.07.2022

View Postpexic, on 11 iulie 2022 - 11:59, said:

o am instalata de 2 luni, nu prea am ce feedback sa-ti dau, o tin sa faca apa calda si se poate spune ca e inca in probe, consum cam 150 litri apa calda (45 grade) zilnic, ea raporteaza consumul electric dar doar multiplii de 1kwh, inca nu i-am pus un "energy meter" ca sa vad mai exact..

Oricum multumesc pt feedback, mi-ar fi interesant consumul iarna, poate cineva o are de toamna trecuta.

#8902
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
Nu te ajuta cu nimic informatiile despre consum furnizate de o persoana care nu locuieste in casa ta ;)

Trebuie sa afli/ne spui ce pierderi (in wh) are locuinta ta.  Vezi pe facura de gaz de asta iarna.

Edited by pexic, 11 July 2022 - 15:07.


#8903
cosminium

cosminium

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 27.11.2016

View Postcamsonat, on 11 iulie 2022 - 12:28, said:

Dar ce fel de PDC ati comandat de au trecut "cateva luni" si inca nu a sosit? Nu intreb tendentios, chiar nu inteleg de ce dureaza atat. Si nu, scumpirea dupa ce ati batut palma nu e normala si nici corecta.
Daikin MHT 12kw. Am platit avansul pe 15 mai cu livrare la jumatatea lui noiembrie ( 7 luni).  E oarecum "normal" termenul de livrare ... mai nou, aproape toti producatorii dau astfel de termene. Ce nu mi se pare normala este schimbarea pretului dupa ce am dat avansul. Dar, iarasi, traim vremuri complicate si, daca practica e generalizata (adica mai sunt colegi care intampina astfel de probleme), n-are rost sa inot impotriva curentului. De asta intrebam...

#8904
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Lucrez in domeniul HVAC si zilnic ma lovesc de treburile astea. Am termen de livrare la chiller de 1000Kw 12-13 saptamani. Pt o pompa de caldura care e produs de serie e aberant termenul estimat de ei. Daikin nu inceteaza sa ma uimeasca si asta in sens negativ.

#8905
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,202
  • Înscris: 24.05.2022

View Posttheionutzradu1991, on 10 iulie 2022 - 20:48, said:

Pai in cazul meu calculul e simplu.
De la retea e 6 lei tona.
Cu o fantana de vreo 3 tuburi de 100cm diametru in care e o pompa submersibila la 250 ron (din aia cu surub) intr-o ora pot scoate creca o tona (diferenta de nivel 10m).
Pompa papa cam 1kw ora...ceva de genul.
Am de ales intre 1 leu ora in care scot o tona si 6 lei tona.
Cu precizarea ca pompa o schimb odata la 2-3 ani, pentru ca moare.
Insa nu toata lumea are acces la o fantana din diferite motive. Ar fi ideal sa avem toti acces usor la put de apa. Dar si putul costa, curentul tras la put, inlocuirea pompei la 2-3 ani dupa cum spui tu. Evident conteaza si cata apa pentru irigat se consuma, in functie de suprafata. Una sunt 10mc, alta 100mc pe luna.

View Posttheionutzradu1991, on 10 iulie 2022 - 22:08, said:

Uite o idee...
Cand se sapa pentru a face retea de apa sa se bage 2 conducte, una la cel mai inalt standard de apa potabila care ar putea fi si 10 lei tona iar cealaltă apa de rau, calitate proasta, doar in scop menajer, irigatii 1 leu tona.

Idei sunt multe ,greu e sa gasesti oameni sa le puna in practica.
Si ideea asta e din partea mea care ma cam incadrez la analfabet functional. Dar ei care au studii peste studii si facultati cu tona.
Eu zic ca nu ii intereseaza.
Pare o idee buna insa n-am auzit nicaieri in lume sa existe asa ceva. Poate o fi vreun motiv, sa nu se contamineze apa potabila in cazul in care cedeaza conductele, cine stie?

View PostDennys371, on 11 iulie 2022 - 14:42, said:


Oricum multumesc pt feedback, mi-ar fi interesant consumul iarna, poate cineva o are de toamna trecuta.
Asa cum bine a spus si colegul pexic nu te ajuta cu nimic consumul altcuiva. Sunt case identice, una langa cealalta si nu consuma la fel, depinde de temperatura ceruta, consumul de apa calda, numarul de persoane si de electrocasnice, numarul de camere utilizate samd. Daca ai incalzit casa cu alta sursa de caldura pana acum, incearca sa calculezi consumul in kWh (la gaz apare pe factura, in cazul GPL se poate calcula in functie de buteliile consumate, in cazul lemnului se poate calcula dar ceva mai greu).
Eu am incalzit cu gaz trei ierni, consum cam 12.000 kWh pe sezon de iarna. PDC cred ar trebui sa consume aproximativ 4.000 kWh energie electrica.

#8906
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Am o casa de 187 mp, termopane tripan cu banda de caldura si argon (daca a mai ramas ceva in ele), caramida de 30 si polistiren de 20 de 80 EPS. Podul e izolat cu 15 cm de vata de sticla + folie cu bule anticondens intre etaj si pod iar intre pod si afara e doar lemn, folie si tigla.

Dupa 5 sezoane pe lemne cu un consum de 9-10 mc, DAR incalzesc doar 100-110 mp, camerele de sus nu le incalzesc si ajunge temperatura la vreo 12-14 grade iarna acolo, dar nu ma deranjeaza ca nu am nevoie de camerele repective fiind doar 2 adulti in momentul de fata.

M-am gandit sa imi pun pompa de caldura anu acesta pentru ca si-a pus un vecin Mitsubishi si a avut facturi decente, DAR la pretul de 0,80 de bani curentul. Pe el l-a ajuns pompa vreo 6000 de euro si cand m-am interesat aparent preturile au sarit rau in sus, gen m-ar costa 9000 de euro, asta doar pompa de caldura de 12 kw +  ca cica trebuie sa astept destul de mult si bine dupa ea.

Luand in cosiderare impedimentele de mai sus am inceput sa dar putin inapoi pentru ca pretul, timpul de livrare si mai ales faptul ca acum kw e 1 leu. Problema mai mare e ca in momentul in care voi trece de 300 kw media pe luna atunci platesti mai mult si aici e problema cea mai mare. Ce inseamna mai mult? 10 bani, 50 de bani, 1 leu?

Cei care aveti centrale pe caldura si treceti de cei 300 kw pe luna cat aveti pretul pe kw?

#8907
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Eu am trecut de 300Kwh/luna si vara cand am fost in concediu 10 zile. Ajunsesem sa platesc 1,3lei/Kwh la enel si m-am mutat la Hidroelectrica pt ca la ei aritmetica arata altfel, fiind si producatori. Acum tariful este 0,68lei in Ilfov si difera in alte zone.

#8908
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
@stearom  
Ai izolatie bunicica (mai trebuie in pod/etaj), daca e facut bine termosistemul nu ti-ar trebui o pompa de peste 8kwh.. de diferenta de bani pune niste panouri FV.

#8909
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Nu e rau deloc nici 1,3 lei KW.
Izolatia de la etaj-pod stiu ca ar trebui sa mai suplimentez putin acolo. Termosistemul e facut cu materiale sto si e facut destul de bine.

Eu am ajuns la concluzia ca imi trebuie de 12 kw din cauza ca pe site-ul de la NIBE cand am selectat 180-200 mp imi dadea centrale de 12 kw si de asta am ajuns la concluzia asta.
Daca imi pun pompa de caldura voi fi nevoit sa incalzesc toata casa sau pot sa incalzesc doar 110? Pentru ca daca pompa e dimensionata pentru 180-200 mp atunci sa nu fie probleme pe partea asta.

#8910
Dennys371

Dennys371

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.07.2022

View Postlexraz, on 12 iulie 2022 - 10:44, said:

Insa nu toata lumea are acces la o fantana din diferite motive. Ar fi ideal sa avem toti acces usor la put de apa. Dar si putul costa, curentul tras la put, inlocuirea pompei la 2-3 ani dupa cum spui tu. Evident conteaza si cata apa pentru irigat se consuma, in functie de suprafata. Una sunt 10mc, alta 100mc pe luna.


Pare o idee buna insa n-am auzit nicaieri in lume sa existe asa ceva. Poate o fi vreun motiv, sa nu se contamineze apa potabila in cazul in care cedeaza conductele, cine stie?


Asa cum bine a spus si colegul pexic nu te ajuta cu nimic consumul altcuiva. Sunt case identice, una langa cealalta si nu consuma la fel, depinde de temperatura ceruta, consumul de apa calda, numarul de persoane si de electrocasnice, numarul de camere utilizate samd. Daca ai incalzit casa cu alta sursa de caldura pana acum, incearca sa calculezi consumul in kWh (la gaz apare pe factura, in cazul GPL se poate calcula in functie de buteliile consumate, in cazul lemnului se poate calcula dar ceva mai greu).
Eu am incalzit cu gaz trei ierni, consum cam 12.000 kWh pe sezon de iarna. PDC cred ar trebui sa consume aproximativ 4.000 kWh energie electrica.



Sunt din R. Moldova, nu avem pe factura KWh.

Da, casa e incalzita la moment cu o centrala pe gaz, pentru tot sezonul de incalzire Oct - Aprilie a consumat 1537 metri cubi de gaz, conform calculatorului https://www.calculat...onsum-gaze.html asta ar fi 16215KWh

Casa are o suprafata de 160m2 in 2 etaje, etajul 1 podea calda, et 2 calorifere din aluminiu. Izolatie vata minerala pereti 10cm, mansarda 20cm, geamuri termopan cu 3 sticle si profil 7 camere.

Care este formula ulterioara de a estima consumul pompei?

Ceva pareri despre hyundai?

Multumesc mult la toti!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate