Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Pompe caldura AER-Aer, AER-Apa

* * * * - 19 votes
  • Please log in to reply
13442 replies to this topic

#73
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,528
  • Înscris: 30.01.2008

View Postscheleton, on 2nd May 2011, 13:31, said:

a zis omul.. ventilo-convectoare
K  :peacefingers:

View Postscheleton, on 2nd May 2011, 13:31, said:

necesarul termic e de 16 kW, sau pompa trebuie sa fie de 16 kW ..?

Pompa.

#74
Kiddo

Kiddo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.04.2006

Quote

pai si cum o tii la 12-13 grd C ...?
Din pompa de caldura, dar setez temperatura pe low.

Am curtea mica, deja un put + camera tehnica hidrofor pt apa curenta. In plus, pot sa apara probleme, sa se infunde puturile pt. pompa apa-apa, sa nu aiba debit sufucient sursa, sau sa refuleze putul de deversare.

Edited by scheleton, 02 May 2011 - 13:23.


#75
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View PostKiddo, on 2nd May 2011, 14:19, said:

..pot sa apara probleme, sa se infunde puturile pt. pompa apa-apa, sa nu aiba debit sufucient sursa, sau sa refuleze putul de deversare.
daaa, poate cadea si un copac peste pompa aer, sau cade tigla de pe casa la urmatoarea tornada similara cu cea din texas, etc, etc.  :)

Vreo idee despre nivelul de zgomot la pompele aer ai .. ?

View Postgelunechifor, on 2nd May 2011, 13:49, said:

Pompa.
uite cum sta Rehau la Pompe aer-apa:

Pompã de cãldurã REHAU AERO 8 (8,6 kW) =11.000,75 euro
Pompã de cãldurã REHAU AERO 10 (10,4 kW) =11.464,10 euro
Pompã de cãldurã REHAU AERO 12 (12,5 kW) =12.500,86 euro
Pompã de cãldurã REHAU AERO 15 (15,2 kW) =13.288,55 euro
Pompã de cãldurã REHAU AERO 22 (20,9 kW) =16.367,92 euro
Punere în funcțiune pompã de cãldurã REHAU AERO (net) 200,00 euro

#76
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,528
  • Înscris: 30.01.2008

View Postscheleton, on 2nd May 2011, 14:30, said:

Vreo idee despre nivelul de zgomot la pompele aer ai .. ?

Attached Files



#77
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
bre, nu mai fi asa criptic: precizeaza ca varanta A e cu amplasare afara, si I cu amplasare interioara (..sau gresesc ?)
Si tu ai zis de 16 kW -pai pune si la aia de 16 si 20 kW.. zgomotul poate doar sa scada la alea mai mari, nu ?  :habarnam:

Edited by scheleton, 02 May 2011 - 13:39.


#78
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,528
  • Înscris: 30.01.2008

View Postscheleton, on 2nd May 2011, 14:38, said:

bre, nu mai fi asa criptic: precizeaza ca varanta A e cu amplasare afara, si I cu amplasare interioara (..sau gresesc ?)
Corect :thumbup:
Specificatie:A-total exterior
                  I-Total interior

Mai exista varianta unitate interioara +exterioara dar la thermia si oilon(astia ii stiu io)
Multumit bre?? :naughty:

View Postscheleton, on 2nd May 2011, 14:38, said:

Si tu ai zis de 16 kW -pai pune si la aia de 16 si 20 kW.. zgomotul poate doar sa scada la alea mai mari, nu ?  :habarnam:

Wolf-ul  nu are de 16 la aer-apa doar la sol-apa.
Thermia,alpha innotech,oilon au :lol:

Edited by gelunechifor, 02 May 2011 - 13:42.


#79
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
acum, tinand cont ca Ariston -centralele termice fac de zgomot de vreo 50 dB si are juma' de Ro montate, nu sunt asa multi cei 50 dB(A) de la varianta cu amplasare interioara.

Sigur ca e mai buna amplasarea exterioara, doar sa n-ai vecini prea apropiati..

#80
Kiddo

Kiddo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.04.2006

View Postscheleton, on 2nd May 2011, 14:30, said:

uite cum sta Rehau la Pompe aer-apa:
De-aia ne suradea Zubadanul. E mult mai avantajos dpdv pret.

Edited by scheleton, 02 May 2011 - 15:36.


#81
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
astia cu Zubadan-ul zic asa:

Pompa A/W 16 kW - HRP 125 VHA, 380V zic ca e:
-pt. 150-190 mp, daca Casa e cu grad de izolatie normal (geam termopan, polistiren 5-8 cm) >>necesar termic specific =84 W/m2
-pt. 160-210 mp, daca Casa e cu grad de izolatie foarte bun (geam termopan 3 straturi, polistiren 10 cm) >>necesar termic specific =76 W/m2

fara rezistente electrice, ca zubadan n-are.

Edited by scheleton, 02 May 2011 - 22:16.


#82
Kiddo

Kiddo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.04.2006
Or sa ma innebuneasca pompele astea! Iar ni se pare varianta apa-apa mai avantajoasa. Si cica e o pompa nemteasca pentru care nu conteaza calitatea apei. Nu are schimbator in placi, iar producatorul acorda garantie indiferent de calitatea apei. Nu stiu daca vom reusi sa ne decidem vreodata!

#83
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,528
  • Înscris: 30.01.2008

View PostKiddo, on 3rd May 2011, 08:57, said:

Or sa ma innebuneasca pompele astea! Iar ni se pare varianta apa-apa mai avantajoasa. Si cica e o pompa nemteasca pentru care nu conteaza calitatea apei. Nu are schimbator in placi, iar producatorul acorda garantie indiferent de calitatea apei. Nu stiu daca vom reusi sa ne decidem vreodata!

Nu cred ca poate exista PDC apa-apa fara schimbator :confuzzled: . In primul rind fiindca ai 2 sisteme diferite :un sistem deschis-cel cu apa extrasa si cel inchis-al PDC care "extrage caldura din apa". Sau PDC respectiva are schimbatorul(poate sa nu fie neaparat in placi) in interiorul PDC.

Attached Files

  • Attached File  PDC.jpg   204.3K   156 downloads

Edited by gelunechifor, 03 May 2011 - 08:07.


#84
stefaniaiov

stefaniaiov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.04.2011

View Postscheleton, on 2nd May 2011, 10:37, said:

Si la suprafata asta ce necesar termic va fi ?
Ce suprafata radianta alegi pt. casa: calorifere, incalzire in pardoseala ..? alte variante ?
Cred ca voi opta pt calorifere deoarece sunt mai ieftine decat incalzirea in pardoseala.
Cat despre necesarul termic........greu de spus ......nu stiu cum se calculeaza, insa proiectantul mi-a spus ca ar fi in jur de 12- 14 kw

Edited by scheleton, 05 May 2011 - 14:04.


#85
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Poststefaniaiov, on 2nd May 2011, 09:46, said:

Casa are 140 metri patrati si e intr-o zona de deal.

View Poststefaniaiov, on 5th May 2011, 09:55, said:

Cred ca voi opta pt calorifere..proiectantul mi-a spus ca ar fi in jur de 12- 14 kw
proiectantul ti-a spus, sau a trecut in Proiect necesarul asta termic..?
Daca casa e f. bine (nu doar bine..) izolata termic, ar merge si o pompa de caldura de 8-9 kW.
Daca insa se pune problema de un generator de caldura (o sursa de caldura) de 14 kW, atunci nu stiu daca mai e rentabila pompa de caldura in cazul tau.
-e buna doar daca n-ai alternativa (adica n-ai gaze, si nu vrei pe peleti, GPL sau motorina).

Daca vei avea calorifere, va trebui sa ai musai si rezistente electrice suplimentare, capabile sa aduca temperatura agentului termic pana la 65 grd C.

Edited by scheleton, 05 May 2011 - 14:05.


#86
on_my_own

on_my_own

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 30.03.2010
Salutare ! Poate sa spuna cineva cat au costat '' anexele'' pompei de caldura si aici ma refer la pompe, schimbatoare vana cu trei cai si altele. Vreau sa folosesc pompa cu incalzire in pardoseala si ma intereseaza strict ce-i trebuie pompei . Multumesc !

#87
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007
Asa cum am promis revin cu poze,deocamdata unitatile exterioare Mitsubishi Electric Zubadan  HRP-200YKA-23KW,fabricate in ianuarie 2011 la Shizuoka Works of Mitsubishi Electric Corp. (Melco) Japan
Totodata va mai atasez doua flyere care arata de ce este diferit,ca tehnologie,Mitsubishi electric Zubadan fata de  competitori pe segmentul AER-APA sau AER-AER

Attached Files


Edited by gall71, 05 May 2011 - 22:44.


#88
stefaniaiov

stefaniaiov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.04.2011

View Postscheleton, on 5th May 2011, 15:04, said:

proiectantul ti-a spus, sau a trecut in Proiect necesarul asta termic..?
Daca casa e f. bine (nu doar bine..) izolata termic, ar merge si o pompa de caldura de 8-9 kW.
Daca insa se pune problema de un generator de caldura (o sursa de caldura) de 14 kW, atunci nu stiu daca mai e rentabila pompa de caldura in cazul tau.
-e buna doar daca n-ai alternativa (adica n-ai gaze, si nu vrei pe peleti, GPL sau motorina).

Daca vei avea calorifere, va trebui sa ai musai si rezistente electrice suplimentare, capabile sa aduca temperatura agentului termic pana la 65 grd C.

pai casa e cam asa caramida porotherm, peretii vor fi izolati cu placa de polistiren de 5 cm, podeau cu placa extrudata de 5 cm , tavan vata minerala 10 cm, feretre cu 2 straturi......nu stiu daca asta inseamna foarte bine....
eu chiar nu imi doresc sa recurgem si la utilizarea curentului electric ( ma gandesc ca prin rezistente electrice suplimentare capabile sa aduca temperatura agentului termic pana la 65 grd C la asta te referi) asa ca am aruncat o privire si la incalzirea in pardoseala care se pare ca nu necesita o temperatura atat de mare......

#89
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postscheleton, on 5th May 2011, 15:04, said:

Daca vei avea calorifere, va trebui sa ai musai si rezistente electrice suplimentare, capabile sa aduca temperatura agentului termic pana la 65 grd C.
Caloriferele nu  se pot dimensioana pentru 50 de grade sau chiar 60 de grade,cat am pe maxim?Nu inteleg de ce ar mai trebui rezistente electrice?

Edited by scheleton, 07 May 2011 - 00:04.


#90
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postgall71, on 7th May 2011, 00:58, said:

Caloriferele nu  se pot dimensioana pentru 50 de grade sau chiar 60 de grade,cat am pe maxim?Nu inteleg de ce ar mai trebui rezistente electrice?
ba da, se pot supra-dimensiona caloriferele: astfel, la 50/30 tur-retur trebuie sa inmultesti cu 1,6 (deci in loc de 1 m vei avea 1,6 m).

Nu uita insa ca intr-o casa ai si restrictii de ordin practic, estetic la alegerea caloriferelor.. in dreptul caloriferelor nu poti pun e nimic, e spatiu mort. Deci si supra-dimensionarea are limite..

Insa temp. pe tur de 60 de grd mai greu obtii fara rezistente electrice.. Iar 65 grd in mod sigur, Nu !

Functionarea cu calorifere e gandita la pompele de caldura montate pe instalatii existente, vechi..

In general, nu are sens sa pui pompa de caldura daca:
1) nu ai o casa extrem de bine izolata termic
2) montezi instal. in pardoseala (..sau pereti) sau ventilo-convectoare.

Poti monta pompa de cladura si cand nu sunt intrunite aceste conditii, dar ..nu are sens.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

9 user(s) are reading this topic

0 members, 9 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate