Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Pompe caldura AER-Aer, AER-Apa

* * * * - 19 votes
  • Please log in to reply
13436 replies to this topic

#4177
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006

View Postlukian84sec, on 20 martie 2019 - 08:23, said:

Alios ai vazut noul SMO S40? VVM S320?
Arata al naibilui de bine display-urile alea

am vazut pe facebook... pe mine m-ar interesa daca ar fi retrofit anumite accesorii, de exemplu comanda vocala.. si asa m-am obisnuit cu Siri Posted Image
o perioada ma gandeam sa`mi cumpar boxa Alexa de la Amazon, si sa o leg la uplink prin IFTTT

partea de touchscreen... numai daca stai toata ziua si butonezi fizic pompa.

dar eu mai degraba astept noul uplink (cum mi-a zis cineva) ca lucreaza suedezii de anul trecut sa inlocuiasca uplink-ul cu ceva si ma intuitiv...
aici cred ca va fi cireasa lor de pe tort, sa faca intuitiva setarea unei curbe sau al offset-ului.. cum apare si un poza aia "everything works fine, do you need support in order to make changes to your system?"

acum trebuie sa cauti prin manual si sa stii ce faci...

chiar acum lucrez la un proiect mare pentru o firma din afara, cu integrarea diferitelor platforme de IoT, am de facut in jur de 50.000 linii de cod pana prin luna mai Posted Image

Quote

Legat de boilerul Cordivari,ce suprafata are  serpentina ?cu cate serpentine?
Zici tu ca se preta mai mult un VVM,merita bani aia in plus...diferenta cred ca e de vreo 6-7000 de lei???

este Cordivari Bolly1 XL 300l https://www.cordivar...ifiers/bolly_xl

merita mai mult VVM-ul, in primul rand ca le are pe toate integrate,
asa eu a trebuit sa am loc sa le pun pe toate la subsol, iar anul trecut am pus rezistenta si in boiler de 3kW ca sa fiu sigur ca dupa 2 dusuri nu raman fara apa calda cand afara sunt -15 grade, si pompa are nevoie de putere pentru incalzire...
apoi a trebuit sa fac circuite si legaturi pentru recircularea apei.. etc

la VVM se leaga direct si nu ai nevoie de tot felul de fire si senzori sa le legi catre SMO cum am eu

Edited by alios24, 20 March 2019 - 11:58.


#4178
ionutbulzan90

ionutbulzan90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 01.01.2019

View Postalios24, on 20 martie 2019 - 11:49, said:


este Cordivari Bolly1 XL 300l https://www.cordivar...ifiers/bolly_xl

merita mai mult VVM-ul, in primul rand ca le are pe toate integrate,
asa eu a trebuit sa am loc sa le pun pe toate la subsol, iar anul trecut am pus rezistenta si in boiler de 3kW ca sa fiu sigur ca dupa 2 dusuri nu raman fara apa calda cand afara sunt -15 grade, si pompa are nevoie de putere pentru incalzire...
apoi a trebuit sa fac circuite si legaturi pentru recircularea apei.. etc

la VVM se leaga direct si nu ai nevoie de tot felul de fire si senzori sa le legi catre SMO cum am eu

Mersi tare mult,nu gaseam boiler pt pompe de la Cordivari,
Mi-ai fost tare de folos sugestia ta.
Mersi!

#4179
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
vezi ca asta de la Cordivari are un ne-ajuns... din ce am observat eu dupa 2 ani de folosire

nu are teaca la mijloc pentru senzorul de apa calda, ci numai jos si sus... si cam duce in eroare pompa de caldura la productie de apa calda, ba este prea sus, ba este prea jos
alea care au loc sa pui senzorul la mijloc sunt mult mai scumpe, sau trebuie sa cumpari de la producator.. in cazul meu trebuia ceva de la NIBE dublu ca pret

si iar ne intoarcem la VVM, ca ala are totul gandit bine din fabrica Posted Image

mai era un coleg pe aici cu pompa nibe care reclamase acelasi lucru, ca productia de apa calda e aiurea din cauza ca senzorul nu e pozitionat cum trebuie.. pt ca nu-ti permite boilerul

Edited by alios24, 20 March 2019 - 14:39.


#4180
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
uitate dupa boilere idm idrotehnica , sunt cu serpentina de 4 mp, le gasesti pe panourisolare365

#4181
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
Eu sunt de parere ca furnizorul pompei trebuie sa aleaga boilerul, pufferul si restul componentelor...nu prea sunt adeptul incercarilor pe confortul si nervii mei...
Furnizorul pompei a testat probabil compatibilitatile cu mai multe modele/branduri si probabil a constatat ca unul este adecvat pt acea configuratie

Edited by lukian84sec, 20 March 2019 - 22:36.


#4182
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
au si astia de la NIBE tot felul de boilere facute acolo la ei
https://www.nibe.eu/...mvattenberedare

dar sunt destul de scumpe, bine raportand la cele de pe piata romaneasca facute prin turcia si bulgaria Posted Image

eu trebuia sa aleg NIBE VPB, dar pretul impreuna cu SMO, ma trimitea direct catre VVM, care e mai convenabil

Edited by alios24, 21 March 2019 - 07:35.


#4183
pbp1711

pbp1711

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 11.12.2018

View Postalios24, on 21 martie 2019 - 07:34, said:

au si astia de la NIBE tot felul de boilere facute acolo la ei
https://www.nibe.eu/...mvattenberedare

dar sunt destul de scumpe, bine raportand la cele de pe piata romaneasca facute prin turcia si bulgaria Posted Image

eu trebuia sa aleg NIBE VPB, dar pretul impreuna cu SMO, ma trimitea direct catre VVM, care e mai convenabil
vaillant wiesmann toshiba ivt daikin panasonic samsung mitsubishi electric mitsubishi heavy

#4184
pbp1711

pbp1711

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 11.12.2018

View Postpbp1711, on 22 martie 2019 - 20:52, said:

vaillant wiesmann toshiba ivt daikin panasonic samsung mitsubishi electric mitsubishi heavy
scuze pt ca am neglijat alte firme de pompe de caldura performante

#4185
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
in dimineata asta facui update de soft:

Listed below changes are official software versions Change log NIBE VVM 310

Version: 9085R2 Release date: 3/21/2019

Added
• Now supports 4 units of the accessory HTS
• External adjustment cooling can now be set in menu 1.9.2.
• Extra climate system 2 - 8: It is now possible to block the shunt on AA5-X2:13-14.When there is a connec- tion the shunt closes.
• ACS310,Extra cooling added, relay K4. Switches when DM has reach max in cooling
• F2040-6: Pump-down-function added in menu 5.11.1.1
• EME20: It is now possible to choose “priority household electricity” in menu 4.1.11 (Solar electricity) if external energy meter is connected.
• Possibility to use BT20 (temperature sensor exhaust air) added as room sensor through the menu “Room sensor settings 1.9.4”.
• Alarm for pressure switch climate system added. Activates through AUX-input. Alarm number 165 “Low pressure climate system”. The alarm is a redlight alarm without control action but lights the red diode and can give a notification through Uplink or SMS.
• Added a solution to problems scrolling in the menus. Prevents the display pointer from going back and forth. This eliminates the need to replace the display unit due to this problem.
• Accessory external energy meter is available

Changes
• EME20 now supports up to 12 PV-inverters
• Load monitor: Solved a problem with the alarm 182 indicating when a new internal electric step was going to step in.
• Corrected a fault that could cause the fuse size setting under some circumstances to be reset to default value (16A)
• Night cooling: The function stopped working in v8228. Corrected.
• Solves a problem that could cause the product to restart if the activated vacation period was longer than 127 days
• Improved control of accessory ERS
• Improved control of the accessory HTS
• Minor adjustments of menues and texts • The setting “Defrost fan” from menu 5.11.1.1 is moved to a new menu “TOOLS 4.9.7”
• If power failure on F2040-6 the alarm “low outdoor air” could wrongly be shown.
• Previously QN10 was not affected by tank defrost
• EME20: Improved communication with the accessory.
• The flow test did not work for onoff-units
• Improved display of “my icons”. Prevents that part of the outdoor temperature is hidden when the alumi- num door is closed.
• SG Ready,To prevent short operation hours for compressors, the SG-ready function now takes in consideration to the operation time and delay state change when its needed.
• EME10: In the automatic search of accessories, EME10 could incorrectly be activated even though it was not installed.
Listed below changes are official software versions Change log NIBE VVM 310
• Solved a problem that could make F2040 to run uncontrolled after a power failure and also result in alarm 294 “Uncompatible heat pump”.
• F2120: Changed control during sensor calibration
• Solved incorrect names on climate system 2-8 in service info
• Incorrect printing of operation mode in the alarm log is now corrected

pare-se ca s-a rezolvat problema erorii 294 generata de intreruperile scurte de energie electrica
descoperii la VVM ca poate calcula acum consumul de energie electrica pentru:
incalzire - doar compresor
apa calda - doar compresor
incalzire - inclusiv auxiliar
apa calda - inclusiv auxiliar

deci trebuie sa vorbesc cu inginerul sa-mi monteze monitorii de faze Posted Image

Edited by lukian84sec, 23 March 2019 - 08:52.


#4186
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
pare-se ca nu este nevoie de acei monitori de faze pentru calculul consumului de energie:
27.3kw pentru incalzire in ultimele 24h
6.3kw pentru ACM in utimele 24h
la temperaturile afisate

Attached Files



#4187
catalinfxp

catalinfxp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.03.2019
Buna !

Urmaresc de ceva timp discutiile de la care am avut de invatat .
Cum gaze nu sunt trase in zona  sunt pe cale de a face o alegere intre Pompa de Caldura Mitsubishi Electric Zubadan PUHZSHW112YAA- model 2018 + Hydrotank ERST20C-VM2C si Nibe 2040 de 12kw .
Am o casa in curs de finalizare  de 145 m2 utili cu incalzire in pardoseala.
Din ce am citit si mai cunosc cred ca Nibe este o PDC de top  insa nici  Zubadan se pare ca se lasa mai prejos atat ca pret dar si ca performante .
Ca idee am primit oferta de la Torn cu tot cu accesorii si montaj pentru modelul de  Zubadan de mai sus  in valoare de 39.600 cu tot cu TVA  fara cost de deplasare pentru echipa care monteaza ( estimat la 700 ron ) .
Pentru Nibe oferta cu accesorii cred ca se ridica undeva la 50.000 chiar peste , fara montaj . Probabil daca mai pui o statie de dedurizare pe langa si un filtru mai bun se duce in 55-60 mii ron cu tot cu montaj ceea ce mi se pare mult .
Atunci vin cu intrebarea si rugamintea in acelasi timp pentru cei care se pricep cat de cat sau mai bine : ce sa fac? Daca Zubadan face cat de cat  acelasi lucru cum am mai citit pe forum ce motive as avea sa iau Nibe .
Multumesc , si astept pareri .

#4188
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
Nici pe mine nu m-a ajuns la atatia bani toata distractia...F2040-16 + VVM310
Ai atasat preturile...dar tind sa cred ca iti este suficienta o pompa F2040-8kw si se schimba calculul cu aprx 5000lei
Statie de dedurizare daca vrei sa iei ridica pretul ambelor variante...Nibe sau Mitsubishi...cu aceaasi valoare...filtrul antimagnetita cred ca a costat 200-300lei
Eu nu am statie de dedurizare

F2040-12 = 23000lei
VVM320 = 18000lei
Total 41000lei la care mai adaugi aprx 2000-3000lei materiale si manopera..

Attached Files


Edited by lukian84sec, 24 March 2019 - 21:37.


#4189
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006

View Postcatalinfxp, on 24 martie 2019 - 21:23, said:

Buna !

Urmaresc de ceva timp discutiile de la care am avut de invatat .
Cum gaze nu sunt trase in zona  sunt pe cale de a face o alegere intre Pompa de Caldura Mitsubishi Electric Zubadan PUHZSHW112YAA- model 2018 + Hydrotank ERST20C-VM2C si Nibe 2040 de 12kw .
Am o casa in curs de finalizare  de 145 m2 utili cu incalzire in pardoseala.
Din ce am citit si mai cunosc cred ca Nibe este o PDC de top  insa nici  Zubadan se pare ca se lasa mai prejos atat ca pret dar si ca performante .
Ca idee am primit oferta de la Torn cu tot cu accesorii si montaj pentru modelul de  Zubadan de mai sus  in valoare de 39.600 cu tot cu TVA  fara cost de deplasare pentru echipa care monteaza ( estimat la 700 ron ) .
Pentru Nibe oferta cu accesorii cred ca se ridica undeva la 50.000 chiar peste , fara montaj . Probabil daca mai pui o statie de dedurizare pe langa si un filtru mai bun se duce in 55-60 mii ron cu tot cu montaj ceea ce mi se pare mult .
Atunci vin cu intrebarea si rugamintea in acelasi timp pentru cei care se pricep cat de cat sau mai bine : ce sa fac? Daca Zubadan face cat de cat  acelasi lucru cum am mai citit pe forum ce motive as avea sa iau Nibe .
Multumesc , si astept pareri .

cel mai probabil ai primit oferta cu F2120 si vvm320... care este varful de gama de la nibe...

am vazut tactica asta de a oferta premium, si ulterior daca clientul e interesat, si are un buget sub, se coboara la nivelul medium si chiar entry
prin afara e ceva normal, si la masini primesti masina cu toate optionalele, apoi cand agentul vede ca esti interesat si vrei sa negociezi, incepe sa taie, sa mai adauge si discount-uri, si te prinde pana la urma Posted Image

zubadanul nu ca e rau, dar e split (deci mai ieftin din start), si apoi tu ai primit oferta probabil cu boiler ieftin, puffer ieftin, instalatie pe PPR, vana ieftina.. etc

diferenta este evident in favoarea calitatii

pe mine m-a costat in 2017 aprox 38.000 lei... nibe F2040-12 + puffer nibe ukv 100 + boiler cordivari bolly1 XL 300 + nibe SMO40 + manopera si materialul marunt facut numai pe cupru si fitinguri NTM italia

aveam si eu de la zubadan, chiar de la torn oferta asemanatoare, si costa aprox 37.000 lei, si am zis ca mai bine aleg premium

View Postpbp1711, on 22 martie 2019 - 21:14, said:

scuze pt ca am neglijat alte firme de pompe de caldura performante

o fi cu siguranta... dar daca in Romania nu gasesti meseriasi in pompele astea.. ce faci ?
ca de montat monteaza orice dorel care a mai montat o murala

dar cand incepi sa ai probleme, ce faci ? suni in germania la viessmann ? cauti ca disperatul pe softpedia ? Posted Image

suportul after-sales pt mine a contat cam 30% din alegerea pe NIBE, apoi cam 30% a contat ca o pot controla si monitoriza de pe telefon + toata jucaria lor cu uplink-ul, si restul a fost calitatea mai buna fata de ce am gasit pe piata romaneasca... zubadan, panasonic, termocasa (alea facute artizanal in Romania)
ideea ca am unde suna si pe cine bate la cap daca am probleme cu pompa, a fost extrem de importanta in alegerea finala

Edited by alios24, 25 March 2019 - 08:04.


#4190
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
Din ce am vazut oferta este pe asta https://torn-climati...w112yaa-112-kw/
Este unitate interioara hydrotank cu boiler de 200litri si rezistenta backup de 2kw...nu gasesc date despre capacitatea pufferului
Stie cineva daca are puffer incorporat?

Edited by lukian84sec, 25 March 2019 - 08:34.


#4191
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
dar in pdf-uri si in descriere zice ca este Ecodan...

eu stiam ca nu e acelasi lucru cu Zubadan care ar trebui sa fie generatia mai noua si mai buna

#4192
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
Din ce am observat ecodan este denumirea pentru hydrobox si hydrotank iar unitatea exterioara este zubadan
Acum am vazut ca UE le au denumite astfel:
Zubadan, Power Inverter(fostul Ecodan cred) si Mr. Slim
Zubadan este versiunea care isi pastreaza capacitatea totala pana la - 15grade... Power Inverter si Mr. Slim isi pierd capacitatea
Mai buna depinde din ce punct de vedere privesti...al capacitatii mentinuta la temperaturi de - 15grade in detrimentul unui COP mai mic fata de Power Inverter - vezi tabelul centralizat de mine cu COP-urile
Power Inverter are un COP superior din ce am observat

Edited by lukian84sec, 25 March 2019 - 18:51.


#4193
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
dar dupa cum ai observat si tu, astea cu -15 grade si functionare pana la -50 grade sunt efectiv slogane de marketing care au prins la romani...

confortul este stabilit de automatizare care mai are si un mic aditional pe care il foloseste in perioade critice.. etc

pe mine ma lasau rece cand imi explicau cei de la torn ca pompele ecodan merg pana la -28...
eu le ziceam, bun bun, dar fiabilitatea ? aveti ceva pompe instalate prin tara ? vreau sa vad si eu o referinta, sa vb cu cineva care a trecut de 1-2 sezoane reci
aici se oprea discutia si se intorcea la "da dar merg pana la -15 grade capacitate 100%" :)

#4194
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
-28 grade au fost vreodata in Romania in ultimii 15-20 ani ? Chiar sunt curios...si ma refer la orase...nu varful Omu sau alte extreme
In Craiova nu cred ca au fost sub - 17-18 grade in perioada asta

Fiabilitatea produselor Mitsubishi nu trebuie contestata...sunt foarte fiabile, dar...
... Pe mine ma intriga urmatorul aspect... De ce sa iau ceva care functioneaza pana la - 28 grade cand eu am minima absoluta - 15-18 grade si sa am un COP net inferior in 175 zile din sezonul rece...???

Edited by lukian84sec, 26 March 2019 - 20:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

4 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate